2024. május 19. vasárnap
Ma Ivó, Iván, Milán névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Legyünk-e hálásak az Európai Uniónak?

„A magyar közéletben kétféleképpen szokás az Európai Unióra gondolni: dacos dühvel vagy áhítatos tisztelettel.“ Techet Péter (hvg.hu):

A dühnek nincs értelme, mert Magyarország számára – ellentétben a jelenlegi kormányfő korábbi mondataival – nincs élet az Európai Unión kívül. Egy kicsi, periférikus, gyenge belső iparral és vásárlóerővel rendelkező, gyakorlatilag a német ipar beszállítójaként működő ország egyedül semmiképp sem állná meg a helyét (elvégre sem Norvégia, sem Svájc nem vagyunk); egy másik, lehetséges szövetségben – mondjuk az eléggé nehézkesen körvonalazódó orosz birodalmi eurázsiai gazdasági unióban – meg ugyanúgy periférikus, kiszolgáltatott helyzetbe kerülne. Azt a közép-európai egységet, amit a Habsburgok állama testesített meg félezer éven át az itt élő népek javára, és ami biztonságot és központi helyzetet garantált a magyarságnak, a nyugati hatalmak szűklátókörűsége és a magyar nemzetállami nacionalizmus végül lebontotta. A térségben élő népek mindegyike – a semlegességet elért Ausztria és a pár évtizedig blokkfüggetlen Jugoszlávia kivételével – a Habsburg-birodalom eltűnése után különféle birodalmak, politikai vagy gazdasági szövetségek perifériai között sodródott.

Ma Magyarország az Európai Unió nevű gazdasági együttműködés (amelyből mind a politikai, mind a szolidaritási elem teljességgel hiányzik) perifériáján vegetál. A korábbi periférikus, kiszolgáltatott helyzeteinkhez képest mindenképp a magyar történelem talán legjobb állapota ez, mert önszántunkból vagyunk egy olyan szövetségben, amely ha kollektív felzárkózást nem is, de egyéni szabadságot mindenképp biztosít. Soha a magyar történelemben nem volt ilyen egyszerű Nyugatra jutni: ma autópályán, határok nélkül, egyenrangú félként menekülhet el egy fiatal a magyar nyomor elől Záhonyból Stockholmig.

A düh melletti másik tipikus viszonyulást, az áhítatos tiszteletet ez a felismerés határozza meg, ennyiben tehát reálisabb, mint a dacos düh, amely sem a valóságot nem érzékeli, sem lehetséges alternatívát a dühön kívül nem kínál.

Az áhítatos tisztelet is téves azonban. Magyarország mint közösség számára az Európai Unió nem jelent felzárkózást, maga az egész európai gazdasági egység úgy van összerakva, hogy az közösségileg nézve inkább a mag-Európa államainak kedvezzen, elvégre – hasonlóan az euróhoz – az egyes államok gyengeségeit és erejét nem kiegyenlíti, hanem kihasználja. A keleti, déli, délkeleti periféria számára az Európai Unió csupán az egyéni felzárkózást, azaz a mag-Európába való gyors és egyszerű kivándorlást kínálja. (Ez sem lebecsülendő szempont, elvégre ha Magyarország nem lenne az EU tagja, a kivándorlás ugyanolyan nehézkes lenne, mint például a koszovói nyomorból.)

Az áhítatot sokak részéről az is motiválja, hogy Magyarországnak úgymond hálásnak kéne lennie az úgymond nagy EU-s támogatásokért. Mindezzel csupán annyi gond van, hogy hamis állításokon nyugszik: egyrészről Magyarországnak nem kell hálásnak lennie (elvégre az EU-s támogatásokra joga van, a jogokért pedig nem szoktunk hajbókolni, hálásnak lenni), másrészről összehasonlítva egy föderatív állam periférikus, elmaradott térségeinek támogatásaival a Magyarországnak juttatott EU-s pénzeket, látnunk kell, hogy egyáltalán nem beszélhetünk nagy összegről, jelentős támogatásról. (Ha Magyarország egy tényleg föderatív állam egyik elmaradott tartománya lenne, sokkal több pénzt kapna.) Az Európai Unió azonban ma nem működik államként, a tagállamok között nincs szolidaritás, és még célként sincs megfogalmazva az élethelyzetek közelítése. A holland gazdagságtól a bolgár vagy magyar nyomorig terjedő Európai Unión belül sem mennyiségileg, sem a célokat tekintve nincs olyan belső újraelosztás, ami ezen különbségeket akár csak kicsikét is mérsékelni tudná, akarná.

Szuverenitással a nyomorért

A keleti térség felé – amelyet a nyugat-európai államok megszálltak vagy megszállni hagytak, majd a szovjeteknek prédaként odadobtak – a nyugat-európai tagállamoknak történelmi felelősségük (lenne) azon hátrány felszámolása, amelyet a térségben a 20. századi politikájukkal idéztek elő. És ezzel nem azt akarjuk mondani, hogy Magyarország például a német megszállás és a szovjet uralom nélkül skandináv vagy akár csak osztrák szinten élne – elvégre Magyarország a két világháború között is egy ugyanolyan szegény, periférikus, feudális ország volt, mint amivé ma egyre inkább válik –, de a különbségek nem lennének ennyire szembeötlőek, mint ma. A rendszerváltás huszonöt éve sem hozott lényeges felzárkózást, ami szintén csak azt bizonyítja, hogy a nyugatiak nem vették komolyan egy percig sem a történelmi felelősségüket e térség nyomoráért, és ma is csak annyi EU-támogatás csepeg, ami a térség szociális felzárkóztatását sohasem fogja lehetővé tenni. Ez persze szintén a mag-Európának (is) érdeke, amely számára a térség olcsó munkaerőt jelent, márpedig az életszínvonal a bérek emelkedésével is járna, ami nem érdekük a nyugati cégeknek.

A jelenlegi magyar kormány – miközben retorikailag a dacos dühöt szítja – teljesen bele is törődött ebbe az állapotba. Sőt, a dacos düh szítása, a nemzetállami szuverenitás védelme kifejezetten nyugati érdek is, ugyanis így még csak meg sem fogalmazódhat egy egységesebb, szociálisabb Európa gondolata, ahol nem az európai össztermék egy, hanem (mint az USA-ban) legalább huszonöt százaléka felett rendelkezhetne a föderáció, és így sokkal hatékonyabb újraelosztással, egységes szociális rendszerrel tudná kiegyenlíteni a különbségeket. Amikor a magyar kormány a nemzetállami szuverenitást védi, az ország nyomorát tartósítja, mert még az esélyét is elveti annak, hogy egy egységes Európai Unióban nagyobb és szociálisabb újraelosztás jöhessen létre.

Az áhítatos tisztelet azonban szintén káros, mert azt az illúziót kelti, mintha elégséges lenne az az EU-újraelosztás, ami jelenleg létezik. (Sőt, a hála hangsúlyozásával a mag-Európa történelmi felelősségét is elmossa.)

Miért van az, hogy Bréma vagy Karintia sokkal eladósodottabb, mint Görögország vagy Magyarország, mégis jobban élnek az emberek Brémában vagy Karintiában (több a minimálbér, jobb az oktatási, egészségügyi, szociális ellátórendszer stb.), mint Görögországban vagy pláne Magyarországon? A válasz nagyon egyszerű: a nyakig eladósodott Bréma a Német Szövetségi Köztársaság, a szintén teljesen eladósodott Karintia az Osztrák Szövetségi Köztársaság része, márpedig e szövetségi köztársaságokban a központi újraelosztás biztosítja az élethelyzetek hasonlóságát, és ezért a gazdaságilag fejlett és fejletlen részek között nem lesznek akkora különbségek, mint az EU fejlett és fejletlen tagállamai között. (Ugyanezen okból nem tartana ennyi ideig egy „görög válság“, ha Görögországot nem éri az a katasztrófa, hogy az EU-nak a tagja, hanem az USA egyik tagállama lenne.) Az EU-n belül is közös, legalább az össztermék negyede felett diszponáló költségvetésre, újraelosztásra, egységes minimálbérre, harmonizált, hasonló szociális, egészségügyi és oktatási ellátásra (stb.) lenne szükség.

Amíg ez nincs, felesleges butaság őrjöngeni „Brüsszel“ túlhatalma ellen, mert a probléma éppen az, hogy nincs túlhatalma. És nevetséges butaság áhítattal tisztelni az Európai Uniót, amíg a tényleges, szociális európai egység megvalósulásáért vajmi keveset tesz.

2015. augusztus 12.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Magyar sorshúzás

Mi Magyar „day after” terve, milyen stratégiát képzel június 9. utánra? Ebbe kell illesztenie önkormányzati stratégiáját. >

Tovább

Mivel a NATO nem tudta megmenteni Ukrajnát, akkor mire jó az egész szervezet?

Simon Tisdall, a Guardian külpolitikai kommentátora veti fel a kérdést. Hiába a közelgő 75. évforduló, a >

Tovább

Miként lehetne egyenesbe jönni a Republika Srpskával?

A Bizottság előző elnöke úgy látja, hogy mind a jelentkezők, mind az EU oldaláról elsietett volna >

Tovább

A 24. órában

A világ sokféle problémás állapotában Magyarország egy különálló, süllyedő sziget, és nem volna jó teljesen elmerülni. >

Tovább

A Peking és Moszkva közötti hatalmi játszmában az európaiak a „hasznos idióták”

Alexander Görlach a Ide Weltben úgy látja, hogy az európaiak, köztük Orbán, a hasznos idióta szerepét >

Tovább

A gyűlölet el van vetve

Amikor az oroszbarát, baloldali populista Fico az ősszel összeállt egy kicsiny, szélsőjobbos párttal, a döbbenet épp >

Tovább

A tét

Ami gyanús, az nem gyanús. – Ami nem gyanús, az a gyanús – mondta Pelikán József >

Tovább

Orbánék nem szavazzák meg a Srebrenica-határozatot

A srebrenicai Emlékközpont igazgatója igen zavarónak minősítette, hogy Magyarország ellenzi a készülő ENSZ-határozatot, amely a 29 >

Tovább

Orosz érdekek szolgálása Csádban - Orbán Gáspárral

Nem kizárt, hogy Magyarország hírszerzési csomópont csádi kiépítésén dolgozik, feltehetően azért, hogy az orosz érdekeket szolgálja. >

Tovább

Newsweek: Orbán Viktor nem Amerika barátja

Hszi a múlt héten éppen azért kereste fel Budapestet, mivel meg akarja változtatni a jelenlegi világrendet. >

Tovább

„Magyar Péter – messiás, patkányfogó vagy a remény hordozója?”

A Fidesz-sajtó magán kívül van: már szó sincs migránsokról, Sorosról, Orbán békeapostoli voltáról, minden célkereszt Magyarra >

Tovább

Túléli-e a cionizmus a háborút?

Youval  Noah Harari úgy gondolja, hogy a gázai háború megkérdőjelezi az egész cionista ideológiát, pedig az Izrael >

Tovább