2024. május 19. vasárnap
Ma Ivó, Iván, Milán névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Az EU hatalmas öngólja

Az EU hatalmas öngólja

A Guardian kommentárja jó hírnek nevezi a világ autokratáinak szemszögéből az EP-nél kirobbant vesztegetési históriát, egyben úgy értékeli, hogy az hatalmas öngól a demokrácia számára. A Katargate rávilágít, hogy a korrupció, a befolyás kiárusítása, a pénz miként ássa alá a közbizalmat. Az biztos, hogy sokat árt az EU-nak, amely szeret kioktatást tartani a demokratikus értékek kapcsán. És nem csupán az Európai Parlament szokott magas lóról beszélni. A Bizottság ugyanilyen szenteskedő. Csak meg kell kérdezni Magyarországot, Lengyelországot vagy a briteket. Viszont a görög alelnök asszony ügyére máris rávetették magukat az Unió belső ellenségei, Le Pentől kezdve a PiS-ig. A történtek már elértek Ursula von der Leyenhez, aki nem volt hajlandó válaszolni a kérdésre, hogy mennyire keveredett bele a visszaélésbe alelnöke, a görög Margaritis Schinas. Aligha Katar az egyetlen illiberális vagy tekintélyelvű ország, amely választott politikusoknál lobbizik. A botrány nyomán felmerült Marokkó, Bahrein és Azerbajdzsán neve is. Ugyanakkor nem csupán az EU-ban és a briteknél próbálkoznak a demokrácia belső ellenségei. A török elnök javában igyekszik lehetetlenné tenni a demokratikus alternatívát a választás előtt. Izraelben szélsőjobbos fanatikusok és rasszisták is bekerültek a kormányba, ez pedig olyan, mintha az ország saját magát igyekezne tönkre tenni. A világméretű küzdelemben a korrupt politikusok csupán piti összeesküvők a demokrácia elárulására. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

FAZ

 

A konzervatív lapnak adott nyilatkozatban Gulyás Gergely ismételten visszautasította a Bizottság bírálatát, ugyanakkor azt mondta, hogy tavasszal már jöhet a támogatás, mert Magyarország március végére teljesíti az újjáépítési alap megnyitásához kapcsolt mind a 27 feltételt.

Mint mondta, éppen ezért volt magyar részről kedvező fogadtatása a Tanács döntésének, noha az egyelőre milliárdokat zárolt. Hiszen a kikötések java részének már eleget tettünk, így csupán néhány hónapról van szó. Viszont szóvá tette, hogy Brüsszel több kérdésben is olyasmibe igyekszik beleavatkozni, amihez pedig nincs köze. Az Integritás Hatóság (a politikai tisztesség felügyeletére létrehozott új testület) esetében pl. a folyamatot kell kialakítani, ami meg is történt, viszont nem lehetne vita tárgya, hogy ki legyen a három vezető közül az egyik.

A kormánynak ugyanis erre nincs befolyása. A továbbiakban azonban az történik, amit az EU akar. Magyar részről várják a javaslatot, miként lehet az európai módon leváltani egy független hatóság alelnökét.

Arra a kérdésre, hogy a korrupció kapcsán nagyon is konkrét vádak merültek fel, lásd a Tiborcz-féle Elios ügyét, a kancellária miniszter úgy válaszolt, hogy Orbán Viktor vejének históriája már sokéves és ha ez a legnagyobb baj, akkor az jó. Különösen ha azt az EP mostani botrányával vetjük egybe. Egyébként pedig az Integritás Hatóság kivizsgálhat bármit. Amúgy pedig az OLAF azt közölte, hogy a magyar illetékesek részéről megfelelő az együttműködési készség.

Hogy Magyarország miért nem lép be az Európai Ügyészségbe, a kompakt felelet ezúttal is az volt, hogy itt a szuverenitásról van szó. Ugyanakkor Gulyás az EPPO vezetőjére hivatkozott, mármint hogy Magyarország több segítséget ad a munkájukhoz, mint egynémely tagállamok.

Gulyás a továbbiakban azt állította, hogy a magyar vezetés jó anyagi helyzetben van, ezért meg tud lenni a befagyasztott uniós források nélkül is. Egyáltalán nem igaz, hogy a világ  legveszélyeztetettebb gazdaságai közé tartozna. Nagyon is stabil, a gondok az energiaárakból erednek.

A növekedés az idén 5 % körül alakul, a legjobbak közé tartozik a kontinensen. Vannak ugyanakkor nehézségek, mert az ország erősen rá van utalva a kivitelre, közben pedig a háború előttihez képest hétszeres áron kénytelen venni a gázt és az olajat. Az Oroszországgal szemben tanúsított hangvételt azt indokolja, hogy továbbra is szeretnénk kapni energiahordozót. De az agresszió ügyében az Orbán-kabinet osztja az EU álláspontját.

 

Spiegel

 

Az Európai Néppárt elnöke gyakorlatilag beállt a szintén konzervatív osztrák kancellár mögé, amikor azt mondta, hogy szükség esetén kerítéseket kell építeni az Unió külső határain, és hogy ezt a munkát a Bizottságnak finanszíroznia kell. Manfred Weber azzal indokolta véleményét, hogy határozottan szembe kell szállni az illegális migrációval, ám a tagállamok alvajáróként tántorognak egy újabb válság felé, ha nem cselekednek sürgősen.

Végre komolyan kell venni a veszélyt, ezért pl. délkeleten határzárat kell emelni a beözönlő tömegek alapos ellenőrzésére - hangsúlyozta. Emellett szorgalmazta hogy erősítsék meg a szűrőrendszert a külső védvonalon, ideértve a Földközi-tengert is. Továbbá meg kell tenni az utolsó lépéseket, hogy végre működjön a szolidaritási mechanizmus a tagállamok között.

 

A Frontex az év első 11 hónapjában 308 ezer illegális határátlépési kísérletet regisztrált, ami rekord a 2016 utáni időszakban. Azon kívül 68 %-os emelkedést jelent a múlt év hasonló időszakához képest.

 

FT

 

Európa biztonsága hosszú távon Ukrajna helyreállításától függ. Erre figyelmeztet Megan Greene, aki rendszeresen jelenteti meg elemzéseit a vezető európai lapban, fő állásban pedig New Yorkban, a Kroll vállalati tanácsadó fő közgazdásza. Azzal érvel, hogy hiába zajlanak még javában a harcok, a fő támogatóknak már most meg kell kezdeniük az tervezést, illetve az előkészítést, mert ha nem lépnek időben, az hatalmas geopolitikai következményekkel jár.

A G7-ek vetették fel, hogy olyan kezdeményezésre van szükség, mint amilyen egykor a Marshall-segély volt. Csak ezúttal még összetettebb a teendő, mert egyetlen államot kell megsegíteniük kormányoknak, fejlesztési ügynökségnek, nemzetközi szervezeteknek, magánszemélyeknek, ideértve, hogy akár még az elkobzott orosz vagyonokat, illetve jóvátételt is be kell vetni a cél érdekében.

Már most meg kell teremteni az infrastruktúrát hozzá, hogy a munka azonnal megindulhasson, ahogy eldördült az utolsó lövés. A program összeállításában az EU-nak kell élen járnia, a pénzek összegyűjtését viszont át kell engednie másoknak. Látnivaló ugyanis, hogy Európában könnyebb támogatást szerezni annak, ha kölcsönt akarnak felvenni, habár a magyar vétófenyegetés tanúsítja, hogy az sem mindig egyszerű.

Viszont Ukrajnának javarészt adósság átütemezésre és ingyen támogatásra van szüksége, mert a kölcsön fokozza a hitelválság eshetőségét. Márpedig az Unió idáig javarészt úgy adott pénzt Kijevnek, hogy visszakéri, ellenben az USA önzetlenül segít. És az sem volna baj, ha Európa iparkodna az előirányzott összegek átutalásával, mert idáig csak ígéretei 27 %-át teljesítette.

Ha nem sikerül Ukrajnát gazdaságilag talpra állítani, az biztonsági szempontból a lidércnyomás kategóriájába tartozna. Egy ország az oroszok tőszomszédságában, ahol kudarcot vall az állam. Menekültek milliói nem térnének haza. Egyben fokozódna a borúlátás a nyugati értékek és szándékok ügyében olyan államok részéről, amelyek nem foglaltak állást egyik oldal mellett sem a háború során.

 

Guardian

 

A kommentár jó hírnek nevezi a világ autokratáinak szemszögéből az EP-nél kirobbant vesztegetési históriát, egyben úgy értékeli, hogy az hatalmas öngól a demokrácia számára. A Katargate rávilágít, hogy a korrupció, a befolyás kiárusítása, a pénz miként ássa alá a közbizalmat. Az biztos, hogy sokat árt az EU-nak, amely szeret kioktatást tartani a demokratikus értékek kapcsán.

És nem csupán az Európai Parlament szokott magas lóról beszélni. A Bizottság ugyanilyen szenteskedő. Csak meg kell kérdezni Magyarországot, Lengyelországot vagy a briteket. Viszont a görög alelnök asszony ügyére máris rávetették magukat az Unió belső ellenségei, Le Pentől kezdve a PiS-ig.

A történtek már elértek Ursula von der Leyenhez, aki nem volt hajlandó válaszolni a kérdésre, hogy mennyire keveredett bele a visszaélésbe alelnöke, a görög Margaritis Schinas.

Aligha Katar az egyetlen illiberális vagy tekintélyelvű ország, amely választott politikusoknál lobbizik. A botrány nyomán felmerült Marokkó, Bahrein és Azerbajdzsán neve is. Ugyanakkor nem csupán az EU-ban és a briteknél próbálkoznak a demokrácia belső ellenségei. A török elnök javában igyekszik lehetetlenné tenni a demokratikus alternatívát a választás előtt. Izraelben szélsőjobbos fanatikusok és rasszisták is bekerültek a kormányba, ez pedig olyan, mintha az ország saját magát igyekezne tönkre tenni.

A világméretű küzdelemben a korrupt politikusok csupán piti összeesküvők a demokrácia elárulására.

 

Spiegel

 

Európa eljátssza a jövőjét, az idén létveszélyekkel szembesült, ám az derült ki, hogy nem képes segíteni magát. Így látja a helyzetet Heinrich Müller, a dortmundi Műszaki Egyetem gazdasági újságíróképzéssel foglalkozó tanszékének professzora, aki egyben rámutat, hogy a többszörös válság még rosszabbul is alakulhatott volna, bár éppen elég rossz volt így is.

A berlini agytröszt, a Gazdasági és Politikai Alapítvány (Stiftung Wissenschaft und Politik) úgy foglalta össze, hogy a földrész egyszerre küszködik a gyenge növekedéssel és a fokozódó egyenlőtlenségekkel, a menekültáradattal, a brit kilépés következményeivel, az EU-ellenes populizmus megerősödésével, valamint azzal, hogy egyes tagországokban figyelmen kívül hagyják a jogállami normákat.

A jövő évi kilátások sem éppen derűsek, de az integráció mindig bebizonyította, hogy szükség esetén összekapja magát és így van ez most is. Legyen szó az oroszellenes szankciókról vagy az Ukrajnának nyújtandó 18 milliárd eurós kölcsönről. A szervezet önfeloszlatása nem opció még a nacionalista magyar és lengyel kormány számára sem, annyira szorosak a tagok közötti szálak és egyébként mit csinálnak egymaguk a világszínpadon.

Viszont a továbbiakban nem lesz elegendő a gittrágás. Radikálisan módosultak a geopolitikai viszonyok, megmutatkozott, mennyire sebezhető a földrész. Az USA segítsége nélkül az ukránok már rég elestek volna, alighanem orosz katonák lennének a Baltikumban, Finnországban, de talán még Lengyelországban is.

És mi lenne, ha nem Joe Biden, hanem még mindig Donald Trump volna az amerikai elnök. Európa mostanra már alighanem megszűnt volna létezni az eddigi keretek között. Ennélfogva nincs vesztegetni való idő. Szintet kell ugrani az integrációban, a szövetség felé kell haladni, közös költségvetéssel, adózással, hadsereggel és hadiiparral. Megvan rá az esély, hogy a kontinens egyenértékű tényező legyen Amerikával és Kínával. Csak éppen hiányzik hozzá az elhatározás.

Pedig a lakosság támogatná. Még a zajosan nacionalista Magyarországon és Lengyelországban is az emberek háromnegyede érzelmileg magához közelállónak tartja az EU-t. Csak éppen a reformok évek óta kikerültek a közvitákból. Jelenleg az a meggyőződés uralkodik, hogy a nagy ugrásoknak semmi eshetőségük sincs.

 

2022. december 19.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A 24. órában

A világ sokféle problémás állapotában Magyarország egy különálló, süllyedő sziget, és nem volna jó teljesen elmerülni. >

Tovább

A Peking és Moszkva közötti hatalmi játszmában az európaiak a „hasznos idióták”

Alexander Görlach a Ide Weltben úgy látja, hogy az európaiak, köztük Orbán, a hasznos idióta szerepét >

Tovább

A gyűlölet el van vetve

Amikor az oroszbarát, baloldali populista Fico az ősszel összeállt egy kicsiny, szélsőjobbos párttal, a döbbenet épp >

Tovább

A tét

Ami gyanús, az nem gyanús. – Ami nem gyanús, az a gyanús – mondta Pelikán József >

Tovább

Orbánék nem szavazzák meg a Srebrenica-határozatot

A srebrenicai Emlékközpont igazgatója igen zavarónak minősítette, hogy Magyarország ellenzi a készülő ENSZ-határozatot, amely a 29 >

Tovább

Orosz érdekek szolgálása Csádban - Orbán Gáspárral

Nem kizárt, hogy Magyarország hírszerzési csomópont csádi kiépítésén dolgozik, feltehetően azért, hogy az orosz érdekeket szolgálja. >

Tovább

Newsweek: Orbán Viktor nem Amerika barátja

Hszi a múlt héten éppen azért kereste fel Budapestet, mivel meg akarja változtatni a jelenlegi világrendet. >

Tovább

„Magyar Péter – messiás, patkányfogó vagy a remény hordozója?”

A Fidesz-sajtó magán kívül van: már szó sincs migránsokról, Sorosról, Orbán békeapostoli voltáról, minden célkereszt Magyarra >

Tovább

Túléli-e a cionizmus a háborút?

Youval  Noah Harari úgy gondolja, hogy a gázai háború megkérdőjelezi az egész cionista ideológiát, pedig az Izrael >

Tovább

Orbán hanyatlása

A miniszterelnökre az elmúlt évtized leggyengébb választási eredménye vár. Ennek következménye lesz európai szinten is, ahol >

Tovább

Putyin fél a vereségtől

Erre utal, hogy menesztette a védelmi miniszterét. Azaz az elnök pozíciója korántsem annyira erős, ahogyan azt >

Tovább

Magyar Péter személyében egy újonc száll szembe Orbán Viktorral

A magyar miniszterelnöknek idáig sok oka nem volt az aggodalomra a belpolitikában, de ez most változik. >

Tovább