2024. május 19. vasárnap
Ma Ivó, Iván, Milán névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Köszönet Joe-nak!

Köszönet Joe-nak!

A hála azért illeti meg az amerikai elnököt, mert nélküle Európa már jó ideje lángokban állna. Ez a körülmény persze szégyenletes, ezért a szerző azt tanácsolja, hogy a földrész sürgősen vonja le a tanulságokat a katasztrófából. Vagyis, hogy vagy összefog az EU vagy megsemmisül. Emlékeztet arra, hogy az USA hathatós és folyamatos segítsége nélkül Oroszország már rég lerohanta volna Ukrajnát. Ezzel szemben Németország, Franciaország és Olaszország igen visszafogott a viszályban. Pedig az orosz hadigépezet már NATO-területre is benyomult volna, ha nincs Amerika. A kontinens azonban jelenleg nem sokat tud tenni az agresszor ellen, mivel megosztott, így saját magát gyengíti meg. Miközben Moszkva sem gazdasági, sem katonai erejét tekintve a közelébe sem jön. Európa mégis úgy tesz, mintha tehetetlen volna. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

FT

 

Már Németország is elfogadja, hogy fokozatosan az orosz olajra is terjesszék ki a szankciókat, ugyanakkor az EU tisztában van vele, hogy a lépés igen nehéz helyzetbe sodorná Magyarországot és Szlovákiát. A német kancellár szóvivője úgy nyilatkozott, hogy Berlin csupán néhány hónapot kér, mert meg kell szerveznie, hogy máshonnan vegye meg az energiahordozót. Azaz azt szeretné, ha szakaszosan futtatnák ki az orosz forrást.

Közben pedig kimélyítenék a rostocki kikötőt, hogy az képes legyen mély merülésű szállítóhajókat is fogadni, és vannak tennivalók a schwedti finomítóba vezető csőrendszerrel is. De Kukies azt ígérte, hogy legkésőbb az év végére minden gondot elhárítanak.

Brüsszel már a 6. csomagot készíti elő a háború megtorlásaként és az az orosz olajon kívül kiterjedne további belarusz és orosz bankokra, valamint újabb vállalatokra és magánszemélyekre is. Nem kizárt, hogy a tervezet már holnap az asztalon lesz.

Ám egyelőre komoly akadályt jelent Budapest és Pozsony (A Bloomberg szerint Gulyás Gergely tegnap megerősítette, hogy magyar részről megvétóznák az olajimport beszüntetését – a szerk. megj.), merthogy a feldolgozóipari kapacitásukat az orosz nyersanyaghordozó jellemzőinek megfelelően alakították ki, ugyanakkor mindkettő szárazföldi ország lévén, nemigen képes más beszerzési lehetőséget találni.

Egy uniós illetékes el is ismerte, hogy ez esetben nem csupán politikai döntést kell meghozni, hanem egy sor szakmai szempont is felmerül. Orbán Viktor több ízben is kijelentette, hogy nem enged semmilyen nyomásnak olaj-, illetve gáz-ügyben, mert a leállás két vállra fektetné a magyar gazdaságot.

 

Spiegel

 

Köszönet Joe-nak! – írja vendégkommentárjában Henrik Müller, a Dortmundi Egyetem gazdaságpolitikai újságírást oktató professzora, aki előzőleg a manager magazin helyettes főszerkesztője volt. A hála szerinte azért illeti meg az amerikai elnököt, mert nélküle Európa már jó ideje lángokban állna. Ez a körülmény persze szégyenletes, ezért a szerző azt tanácsolja, hogy a földrész sürgősen vonja le a tanulságokat a katasztrófából. Vagyis, hogy vagy összefog az EU vagy megsemmisül.

Emlékeztet arra, hogy az USA hathatós és folyamatos segítsége nélkül Oroszország már rég lerohanta volna Ukrajnát. Ezzel szemben Németország, Franciaország és Olaszország igen visszafogott a viszályban. Pedig az orosz hadigépezet már NATO-területre is benyomult volna, ha nincs Amerika. A kontinens azonban jelenleg nem sokat tud tenni az agresszor ellen, mivel megosztott, így saját magát gyengíti meg. Miközben Moszkva sem gazdasági, sem katonai erejét tekintve a közelébe sem jön. Európa mégis úgy tesz, mintha tehetetlen volna.

Ennek oka részben az, hogy a külpolitikában továbbra is érvényes az egyhangú döntéshozatal elve. De ha éppen nem is fenyeget vétó, akkor sincs a szervezet mögött jelentős katonai erő, így a Putyin-féle gazfickók nemigen izgatják magukat a dörgedelmes nyilatkozatok hallatán. Azaz legfőbb ideje, hogy az unióból igazi szövetség legyen. Más észszerű választása nincs is. Csak ez esetben képes ugyanis szavatolni a saját biztonságát, egy mind bizonytalanabb, és a rendet felrúgó világban.

Az utóbbi időben fokozatosan felerősödött a nemzeti zajkeltés, ám az európaiak többsége az EU mellett van. Hiába van keményen nacionalista kormány Magyarországon és Lengyelországban, a lakosság többsége ott is erős érzelmi kötődést mutat Brüsszel iránt. Ebből az következik, hogy a kulcsterületeken el kell mélyíteni az együttműködést, de teljes egységesítés nélkül. Viszont az is látszik, hogy az emberek nem akarnak újabb bővítést. Előbb meg kell szilárdítani a fennálló viszonyokat, csak utána jöhetnek az új tagok.

Ám jelenleg éppen hogy igen jó alkalom kínálkozik a nagy dobáshoz. A világot a 62-es kubai válság óta nem fenyegette ugyan ekkora veszély, ám a franciáknál és a németeknél minden eddiginél kedvezőbb a politikai csillagok állása. Újjáválasztották Macront, akinek merész tervei vannak Európával. A német koalíciótól pedig azt remélni, hogy társ lesz ezekhez az elképzelésekhez. Lehet, hogy ez lesz a földrész utolsó esélye.

 

FAZ

 

Milánóban a szélsőséges Olaszország Fivérei nagyszabású, látványos kongresszuson erősítette meg, hogy a hatalmat célozza meg a jövő tavasszal esedékes választáson. Erre jelen állás szerint jó esélye is van, mert a Meloni vezette párt 21 %-kal jócskán megelőzi a szintén radikális rivális Ligát (16 %), illetve az Öt Csillag Mozgalmat (13 %). A pártelnökök vetélkedésében pedig még nagyobb a különbség: Meloni az éllovas 32 %-kal, 10 %-kal veri Salvinit.

A helyszín kiválasztása fricska, harci üzenet akart lenni éppen a nagy vetélytársnak, mivel neki szintén a lombard nagyváros a bázisa. Az Olaszország Fivérei kihasználja a többi közt, hogy a Liga elnöke csak vonakodva állt be Ukrajna mögé, hiszen korábban Putyin nagy rajongójának számított.

Meloni viszont a háború ügyében még Le Pen-től és Orbántól is eltérő állásponton van, pedig amúgy mind a hárman előszeretettel ostorozzák az uniót. Ellenben ha sikerül maga mögé állítania Salvinit és a Berlusconit is, akkor az urnáknál 45 %-ra számíthat. A közvélemény kutatások azonban jelenleg igen szoros versenyt mutatnak ki, mert a hatalmon lévő baloldali koalíciónak e pillanatban 43 %-ot mérnek.

 

 

 

2022. május 2.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A 24. órában

A világ sokféle problémás állapotában Magyarország egy különálló, süllyedő sziget, és nem volna jó teljesen elmerülni. >

Tovább

A Peking és Moszkva közötti hatalmi játszmában az európaiak a „hasznos idióták”

Alexander Görlach a Ide Weltben úgy látja, hogy az európaiak, köztük Orbán, a hasznos idióta szerepét >

Tovább

A gyűlölet el van vetve

Amikor az oroszbarát, baloldali populista Fico az ősszel összeállt egy kicsiny, szélsőjobbos párttal, a döbbenet épp >

Tovább

A tét

Ami gyanús, az nem gyanús. – Ami nem gyanús, az a gyanús – mondta Pelikán József >

Tovább

Orbánék nem szavazzák meg a Srebrenica-határozatot

A srebrenicai Emlékközpont igazgatója igen zavarónak minősítette, hogy Magyarország ellenzi a készülő ENSZ-határozatot, amely a 29 >

Tovább

Orosz érdekek szolgálása Csádban - Orbán Gáspárral

Nem kizárt, hogy Magyarország hírszerzési csomópont csádi kiépítésén dolgozik, feltehetően azért, hogy az orosz érdekeket szolgálja. >

Tovább

Newsweek: Orbán Viktor nem Amerika barátja

Hszi a múlt héten éppen azért kereste fel Budapestet, mivel meg akarja változtatni a jelenlegi világrendet. >

Tovább

„Magyar Péter – messiás, patkányfogó vagy a remény hordozója?”

A Fidesz-sajtó magán kívül van: már szó sincs migránsokról, Sorosról, Orbán békeapostoli voltáról, minden célkereszt Magyarra >

Tovább

Túléli-e a cionizmus a háborút?

Youval  Noah Harari úgy gondolja, hogy a gázai háború megkérdőjelezi az egész cionista ideológiát, pedig az Izrael >

Tovább

Orbán hanyatlása

A miniszterelnökre az elmúlt évtized leggyengébb választási eredménye vár. Ennek következménye lesz európai szinten is, ahol >

Tovább

Putyin fél a vereségtől

Erre utal, hogy menesztette a védelmi miniszterét. Azaz az elnök pozíciója korántsem annyira erős, ahogyan azt >

Tovább

Magyar Péter személyében egy újonc száll szembe Orbán Viktorral

A magyar miniszterelnöknek idáig sok oka nem volt az aggodalomra a belpolitikában, de ez most változik. >

Tovább