2024. május 18. szombat
Ma Erik, Alexandra, János névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Az EU álljon ki a magyar ellenzék mellett!

Az EU álljon ki a magyar ellenzék mellett!

Timothy Garton Ash erre biztatja az uniót, mert annak nem túl nagy, mégis reális esélye van Orbán legyőzésére. A neves oxfordi elemző azzal indokolja a közbeavatkozás szükségességét, hogy a demokrácia visszaállítása igen fontos volna nem csupán Magyarország, hanem Európa, sőt, az egész világ szemszögéből. Az oxfordi professzor ott volt az Andrássy és a Bajcsy-Zsilinszky út találkozásánál, amikor a kormányfő a nemzeti ünnepen az EU ellen uszított, noha uralmának fontos támaszát jelentik a Brüsszelből érkező pénzek. Mellesleg a tömeg javarészt csak hümmögött az újabb kirohanás hallatán, miközben a közelben két sorban várakoztak a buszok, amelyek vidékről szállították a részvevőket a hivatalos megemlékezésre. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Guardian

 

Timothy Garton Ash arra biztatja az uniót, hogy az ragadja meg a lehetőségét, és álljon ki a magyar ellenzék mellett, mert annak nem túl nagy, mégis reaális esélye van Orbán legyőzésére. A neves oxfordi elemző azzal indokolja a közbeavatkozás szükségességét, hogy a demokrácia visszaállítása igen fontos volna nem csupán Magyarország, hanem Európa, sőt, az egész világ szemszögéből.

Az oxfordi professzor ott volt az Andrássy és a Bajcsy-Zsilinszky út találkozásánál, amikor a kormányfő a nemzeti ünnepen az EU ellen uszított, noha uralmának fontos támaszát jelentik a Brüsszelből érkező pénzek. Mellesleg a tömeg javarészt csak hümmögött az újabb kirohanás hallatán, miközben a közelben két sorban várakoztak a buszok, amelyek vidékről szállították a részvevőket a hivatalos megemlékezésre.

Ugyanakkor a Hősök terénél, az ellenzék megmozdulásán Márki-Zay Péter közölte, hogy feltett szándéka érvényt szerezni a jogállami normáknak, ideértve, hogy ha győz, az ország felvételét kéri az Európai Ügyészséghez. Mint mondta, az nem szuverenitást korlátozza, hanem a bűnösök szabadságát.

A hódmezővásárhelyi polgármester sikere az előválasztáson zavarba hozta a Fideszt, mert az a kozmopolita baloldal ellen építette fel stratégiáját. Itt viszont egy konzervatív katolikus bukkant fel a színen és ily módon mulatságosan hangzott, hogy Orbán október 23-án azt taglalta, hogy az ellenzék ki akarja szolgáltatni Szűz Mária országát az uniónak és Sorosnak.

Ezzel együtt nehéz feladatra vállalkozott a hat párt, mert a választás nem lesz teljesen szabad, tisztességes meg egyáltalán nem. Merthogy a média javarészt a hatalom kezében van, márpedig az a kampányhoz bőven bele szokott nyúlni a közpénzekbe.

Mivel Magyarország már nem jogállam, érthető, hogy úgy tudni: nem lehet jelen Washingtonban az év végén, a Biden által kezdeményezett nemzetközi demokrácia konferencián. De hát itt egy hibrid rendszerről van szó, valahol félúton a demokrácia és az önkényuralom között. Így viszont az EU nem tehet mást, mint hogy a magyar jogállam hívei mögött sorakozzon fel.

Ideértendő, hogy a gazdasági segélycsomag fejében határozottan kérje számon az átláthatóságot és a korrupció visszaszorítását. Annál is inkább, mert az OLAF sokszoroson bizonyította, hogy az állami megbízatások nem egyszer pénzszivattyút jelentenek Orbán népes családja számára, és Ash itt meg is nevezi a politikus vejét. Csak éppen Európa tolja el magától a problémát, ám a korrupt, jogsértő, illiberális és demokráciaellenes rendszerek az uniót magát is veszélybe sodorják.

A változás érdekében nagy feladat hárul a leendő német kormányra, mert Németország az utóbbi jó 10 évben nagymértékben lehetővé tette a jogállam felszámolását Magyarországon. Ám Berlinnek változtatnia kell az üzenetet és a hangon, hiszen ebben a demokratúrában a német adófizetők pénzék nyúlják le leginkább.

 

Le Monde

 

A kockázatosnak ígérkező választások előtt Orbán Viktor megerősíti hatalmát. Legyen szó az igazságszolgáltatásról, a sajtóról vagy az oktatásról, elzárja a legfontosabb intézményeket az ellenzék elől. Karas Mónika, a Média Tanács eddigi elnöke pl. „új szakmai kihívásokat keresett” és gyorsan talált is a Számvevőszék főnökhelyetteseként, miután előző posztján egyik utolsó intézkedéseként visszavonta a Klubrádió analóg sugárzási engedélyét.

Az ellenzék persze kétli, hogy szimpla váltásról volna szó, annál is inkább, mivel az utódot, Koltay Andrást immár csupán kétharmaddal lehetne visszahívni. Márki-Zay Péter arra figyelmeztet, hogy hiába kerekedne felül az ellenzék, ha nem szerez minősített többséget, nem tudja visszaállítani pl. a szabad sajtót.  

Itt általános gond jelentkezik a hat párt számára, mert az alaptörvényt sem tudja módosítani, ha nem arat elsöprő győzelmet. Fleck Zoltán jogászprofesszor azt mondja, Orbán nyugodtan elvesztheti a választásokat, mert a legfontosabb intézmények élén a csatlósai állnak, akiket véd a kétharmad. Körbebástyázta őket, hogy ne lehessen hozzájuk nyúlni.

Az ellenzék és a budapesti értelmiség erősen töri a fejét, mit is lehetne csinálni a jogállam visszaállítására, de úgy, hogy ne sértsék meg az érvényben lévő jogszabályokat. Márki-Zay azt mondja, ha ő nyer, kinevezése másnapján a főügyész vagy a médiahatóság elnöke már nem lesz hivatalában.

Jakab András, a salzburgi egyetem alkotmányjoggal foglalkozó professzora azonban óv az elhamarkodottságtól, mert a radikális megoldás csapást mérhet a jogállamiságra és erőszakos reakciókat válthat ki. Ezért inkább azt tanácsolja, hogy hagyjanak időt az intézményeknek és a Fidesz embereinek, hogy felmérjék, mit is csinálnak az új politikai helyzetben. Illetve rájuk hárul a jogi felelősség, ha blokkolni kezdenek.

Mindenesetre a terveket éberen figyeli Orbán, aki gondosan ügyelt a demokratikusság látszatára, amikor szépen leépítette a jogállamot.

 

Bloomberg

 

Orbán Viktor ezúttal a főügyészt betonozza be hivatalában a szorosnak ígérkező választások előtt. Polt Péter a miniszterelnök szoros szövetségesének számít és a hatalom azt akarja, hogy csak kétharmaddal lehessen elmozdítani tisztségéből, miután az egyesült ellenzék kilátásba helyezte, hogy győzelme esetén megnyirbálja az erős hatalomkoncentrációt.

A kormánypárt részéről a befolyás megtartása abban csúcsosodhat ki, hogy közvetlenül a tavaszi választás előtt a Fidesz valamelyik jó embere lesz az államfő. Márki-Zay ezzel szemben azt közölte, hogy eltávolítja tisztségükből az olyanokat, mint Polt. A felmérések az ellenzék előnyét mutatják, de ettől még sorra neveznek ki csókosokat a kulcspozíciókba, nem egyszer egészen 2030-ig. Ilyen a Legfelsőbb Bíróság elnöke, az Atomenergia Hivatal vezetője, valamint a médiahatóság új főnöke.

A főügyész posztja azért igen fontos, mert az ellenzéki pártok felelősségre kívánják vonni a regnáló politikai elitet a hatalmasnak érzett korrupció miatt. Magyarország a Transparency International vonatkozó listáján a sereghajtók közé került, Bulgáriával és Romániával egy sorban. Az aggályok miatt az EU milliárdos támogatásokat tart vissza.

 

Euractiv

 

Lehet, hogy Szlovákia államosítja az ország egyik legnagyobb áramszolgáltatóját, nehogy Orbán rátehesse a kezét. Az MVM is bejelentkezett ugyanis a Stredoslovenská Energetika kisebbségi részére, összesen 1,2 milliárd eurót kínál érte. Ez valószínűleg kenterbe veri a két rivális, az E.ON és a cseh CEZ ajánlatát. Ám a magyar siker azt jelentené, hogy Orbán Viktor beleszólhatna az energiaárakba a szomszédos ország jelentős részén.

Persze az adásvételhez kell a pozsonyi kormány engedélye, mert kulcsfontosságú cégről van szó. Mindenesetre a koalíciós partnerek afelé igyekeznek terelni a gazdasági minisztert, hogy vegyék nemzeti tulajdonba a társaságot. Sulik szerint azonban az állam rossz tulajdonos. Így privatizálni akarta a legnagyobb energia elosztót.

 

Die Zeit

 

Egy varsói elemző úgy látja, hogy Lengyelországnak nagyon is kapóra jön a belorusz határon kialakult helyzet, mert úgy állíthatja be, hogy a nemzeti szuverenitást védelmezi, ugyanakkor elterelheti a figyelmet a sokasodó belső bajokról, így az abortusztilalom elleni tiltakozásokról. Meg arról, hogy egyre népszerűtlenebb. Piotr Buras, aki az Európai Külkapcsolati Tanács lengyel irodáját vezeti, kétségtelennek nevezi, hogy Lukasenko a válság súlyosbítására törekszik, mert nyomást akar gyakorolni a PiS-re, illetve az EU-ra.

Amit csinál, az szimpla bűncselekmény, hiszen az országba csábít egy csomó szerencsétlen menekültet, majd elveszi a pénzüket. Bosszút akar állni, amiért az unió támogatta a belorusz ellenzéket, de abban is bízik, hogy Brüsszel egy idő után feladja a szankciókat. 

A lengyel vezetés úgy állítja be, mintha a szuverenitást érte volna támadás, ám nem kér a Bizottság által kínált segítségből. Meg kívánja mutatni, hogy nem szorul rá Európára, de nem is szeretné, ha újságírók vagy segélyszervezetek bukkannának fel a keleti határon, nem beszélve az EU-ról, hiszen ott sokszor olyasmi történik, ami jogellenes. Így az, hogy az érkezőket azonnal visszafordítják, a szokásos menedékeljárás lefolytatása nélkül.

Ugyanakkor nem érthető, hogy az unió miért nem lépett már eddig is közbe, hiszen megbüntethetné azokat az európai cégeket, amelyek közreműködnek a menekültek ideszállításában. De megtorló intézkedéseket hozhatna Minszk ellen is. Persze, hogy a konfliktus ilyen sokáig erjedt, abban van felelőssége a lengyel félnek is, mert csak most tárta fel, hogy mekkora is a gond. Ez összefügg a jogállami vitával.

Ugyanakkor szintén vétkes az EU, mert alábecsülte a problémát, de a migrációs politikai kapcsán általános bizonytalanság tapasztalható a szervezetnél. Eltűrte, hogy pl. Magyarország megszegje a közösségi jogot. Majd megint becsukta a szemét Belarusz kapcsán és átengedte a terepet a lengyeleknek. De közbe kell lépnie, mert a válság az egész földrészt érinti. A megoldás azonban nem lehet csak az, hogy lezárják a határokat és katonákat vezényelnek ki.

 

Project Syndicate

 

Két amerikai elemző szerint a kommunizmus bukásának öröksége, hogy Kelet-Európában ennyire kevesen oltatják be magukat a járvány ellen. A Pennsylvaniai Egyetem szakértői szerint hiába halnak meg újabban megint sokan a fertőzés következtében, a térség még mindig nem jutott túl azon, hogy a rendszerváltás után fokozatosan leépült a közbizalom a fennálló hatalom iránt.

Európa nyugati felén a polgárok háromnegyed már megkapta mind a két oltást, a románoknál ezzel szemben nem egészen 40 %, a bolgároknál alig 26 %, az ukránoknál és oroszoknál pedig még rosszabb a helyzet. Az ok egyrészt az, hogy a régiót elárasztja a dezinformáció, grasszálnak az összeesküvés elméletek.

De az is szerepet játszik benne, hogy a teszt elvégeztetése, illetve az igazolás beszerzése akár 150-300 dollárba is kerülhet, miközben nagyon sok hamis papír van forgalomban. Pletykák és tévinformációk keringenek persze nyugaton is, de az amerikaiak 70 %-a immár teljesen védett.

A kelet-európai elutasítás azonban leginkább azzal függ össze, hogy ezek az országok 1989 után sokszor csak igen lassan lábaltak ki a válságból, és a kormányok nem enyhítették a következményeket. Nem ritkán csak 17 év elteltével érték el a korábbi fejlettségi szintet, ami azután aláásta a bizalmat. Az emberek úgy érzik, hogy azok, ott fent magukra hagyják őket, ez ma is tetten érhető. Amire csak ráerősítenek a többi közt az orosz dezinformációs kampányok, amelyek célja, hogy a közvéleményt az EU és a Nyugat ellen hangolják.

 

2021. november 10.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A 24. órában

A világ sokféle problémás állapotában Magyarország egy különálló, süllyedő sziget, és nem volna jó teljesen elmerülni. >

Tovább

A Peking és Moszkva közötti hatalmi játszmában az európaiak a „hasznos idióták”

Alexander Görlach a Ide Weltben úgy látja, hogy az európaiak, köztük Orbán, a hasznos idióta szerepét >

Tovább

A gyűlölet el van vetve

Amikor az oroszbarát, baloldali populista Fico az ősszel összeállt egy kicsiny, szélsőjobbos párttal, a döbbenet épp >

Tovább

A tét

Ami gyanús, az nem gyanús. – Ami nem gyanús, az a gyanús – mondta Pelikán József >

Tovább

Orbánék nem szavazzák meg a Srebrenica-határozatot

A srebrenicai Emlékközpont igazgatója igen zavarónak minősítette, hogy Magyarország ellenzi a készülő ENSZ-határozatot, amely a 29 >

Tovább

Orosz érdekek szolgálása Csádban - Orbán Gáspárral

Nem kizárt, hogy Magyarország hírszerzési csomópont csádi kiépítésén dolgozik, feltehetően azért, hogy az orosz érdekeket szolgálja. >

Tovább

Newsweek: Orbán Viktor nem Amerika barátja

Hszi a múlt héten éppen azért kereste fel Budapestet, mivel meg akarja változtatni a jelenlegi világrendet. >

Tovább

„Magyar Péter – messiás, patkányfogó vagy a remény hordozója?”

A Fidesz-sajtó magán kívül van: már szó sincs migránsokról, Sorosról, Orbán békeapostoli voltáról, minden célkereszt Magyarra >

Tovább

Túléli-e a cionizmus a háborút?

Youval  Noah Harari úgy gondolja, hogy a gázai háború megkérdőjelezi az egész cionista ideológiát, pedig az Izrael >

Tovább

Orbán hanyatlása

A miniszterelnökre az elmúlt évtized leggyengébb választási eredménye vár. Ennek következménye lesz európai szinten is, ahol >

Tovább

Putyin fél a vereségtől

Erre utal, hogy menesztette a védelmi miniszterét. Azaz az elnök pozíciója korántsem annyira erős, ahogyan azt >

Tovább

Magyar Péter személyében egy újonc száll szembe Orbán Viktorral

A magyar miniszterelnöknek idáig sok oka nem volt az aggodalomra a belpolitikában, de ez most változik. >

Tovább