Ma Gedeon, Ferenc, Bendegúz névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Nemzetközi sajtószemle
Harc a demokráciáért Kelet-Európában: Szerbia szinte már teljesen elveszett a Nyugat számára
Az egyik legjobb osztrák sajtóelemző kiábrándítónak nevezik, hogy Kelet-Európában folyik a harc a demokráciáért, de egy sor ország átcsúszik tekintélyelvű, demokrácia-ellenes rendszerbe. Egészen pontosan szélsőjobbos nemzeti populizmusba. Hans Rauscher megállapítja a Der Standardban, hogy a jóléti felemelkedés vágya teljesült a kontinens keleti felén, ám az emberek mégis tekintélyelvű, nacionalista pártok felé fordulnak. Magyarország és Lengyelország a rendszerváltás éllovasának számított, de Orbán alatt a magyarok kleptokrata autokráciában élnek, a rezsim Putyin trójai falova az EU-ban. A lengyeleknél reakciós, jobbos kormány van hatalmon. Azzal próbálkozik, hogy felszámolja a polgári szabadságjogokat, és lehet, hogy a választás után kénytelen lesz a szélsőjobbal koalícióra lépni. A szlovákoknál jó esélye van a korrupt és oroszbarát, nemzeti-populista Ficónak, hogy ismét győzzön. Szerbia szinte már teljesen elveszett a Nyugat számára. A német keleti tartományokban szélsőjobbos-neonáci AfD a legerősebb párt. Oroszország már régen ismét totalitárius diktatúra. A cseheknél és szlovénoknál újból a mérsékelt erők kerekedtek felül. A horvátok, bolgárok és románok még tartják magukat. A baltiak stabil demokráciát alkotnak. Az ukránok, ha nem üt be semmi baj, szintén megérkeznek Európába. A földrészre veszély leselkedik: egyrészt Oroszország részéről, másrészt belülről, az antidemokratikus, nacionalista irányzatok miatt. Erről szól majd a következő évek harca. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Der Standard
A budapesti amerikai Nagykövetség úgy foglalt állást, miután a Fidesz törvénycsomagra készül a „szuverenitás védelmében”, hogy veszélyes a külföldi politikai beavatkozás rémét a falra festeni, illetve invázióval riogatni, miközben mindez csupán ürügy, hogy korlátozzák a jogot, a szabad véleménynyilvánítás lehetőségét. Pressman nagykövet azonban bízik abban, hogy a végén nem terjesztik elő a javaslatot.
Ha minden igaz, 25 jogszabályt kívánnak módosítani, célba véve a többi közt a civileket, ún, ál-NGO-kat, pártokat és személyeket, ha azok külföldről kapnak támogatást. A jelentés megjegyzi, hogy az EU várhatóan tiltakozik a tervezet ellen.
Bloomberg
Niall Ferguson szerint a Nyugat türelme hamarabb elfogy, mint ahogy véget ér a háború. A Stanford Egyetem neves történésze azt látja, hogy kezd meginogni az amerikai támogatás. Az európai kormányok növelik ugyan a segítséget, de polgáraik lassan elvesztik a hitüket. A szakértő azt tapasztalta Kijevben, hogy az ukrán csapatok kellő légi támogatás nélkül kénytelenek előrenyomulni a jól megerősített orosz állások elfoglalására.
Nem is haladnak, ám amit nyújtanak, az ezzel együtt csodálatra méltó. Az ország a jövő háborújának kísérleti terepe lett. Az oroszok nyolcszor annyi tüzérségi löveget lőnek ki, mint az ukránok. De Moszkva – Irán révén – a vártnál gyorsabban reagált az ukrán drón hadviselésre is. Közben pedig egyre kevésbé valószínű, hogy az ukrán hadsereg képes lesz szétszakítani a Krímbe vezető szárazföldi hidat. A következő szakaszban az oroszok légi offenzívával próbálkozhatnak.
A nyugati partnerek nyugtalanul figyelik a fejleményeket. A győzelem ukrán szemszögből azt jelentené, hogy visszaállítják az 1991 előtti határokat, csakhogy ezt nehéz elérni, mert az áldozatok már így is jelentősek. De az ország már így is a hősök földje lett a korrupció melegágyából. Megmutatta az orosz katonai erő korlátait, továbbá megalapozta Kijev igényét, hogy a NATO és az EU tagja legyen.
Ugyanakkor fantasztikus, hogy az ukrán gazdaság mennyire tartja magát. Jelentősek a korrupció elleni küzdelem eredményei is. Nagy gond viszont, hogy nincs pénz az újjáépítéshez. Idáig sem az USA, sem az EU nem erőltette meg magát, utóbbi sokkal többet költött pl. korábban a járvány visszaszorítására. És egyébként is csökken a lelkesedés az európai közvéleményben Ukrajna iránt.
Kijev uniós felvételének egyik akadálya Magyarország, az ukrán kormány épp ezért próbálja módosítani a nyelvtörvényt. De itt van Szlovákia is, ahol populista és Kreml-barát pártok győzelmét hozhatja a szombati választás. A lengyelek bőszen kiállnak az ukránok mellett, ám ez nem vonatkozik az ukrán kivitelre. Az isten hozott Közép-Európában, ahol idáig is minden a gabonáról szólt.
The Times
Az amerikai belpolitika szabja meg, hogy az ország milyen kötelezettségeket vállalhat a jövőben a nemzetközi színtéren, így Ukrajna kapcsán komoly a veszély, hogy a törvényhozásban az ellenzék visszafogja a támogatást – állapítja meg Andrew Payne, aki külpolitikai és biztonsági ismereteket tanít a londoni City Universityn.
Mivel a Képviselőház republikánus elnökét mind jobban szorongatja saját pártja, egyáltalán nem biztos, hogy az alsóház megszavazza Biden javaslatát újabb segély folyósítására. De a demokrata táboron belül is egyre többen ellenzik, hogy a pénzügyi segítségnek nincs felső határa.
A helyzet természetesen megváltozhat, ha Kijev jelentős áttörést ér el a fronton. Az sem kizárt, hogy a két szemben álló fél a jövő novemberi elnökválasztásig tárgyalásokat kezd, de azokban Amerika nem tud érdemben bekapcsolódni, mert már leköti a hazai kampány. Úgyhogy a Fehér Ház kezét erősen megköti, ami odahaza történik, bármit is kérjen Zelenszkij.
Guardian
Biden és Hszi azon verseng, hogy melyikük vezesse a világot, mind a kettő új szövetségi rendszereket hoz létre, ám egy szétszabdalt nemzetközi porondon az eddiginél sokkal nehezebb lesz megoldani az olyan kollektív bajokat, mint a klímaváltozás, a szegénység, a fenntartható fejlődés és a járványok – emeli ki Simon Tisdall, a lap szemleírója.
Az EU új tagok felvételéről tárgyal, az USA erősíti biztonsági kapcsolatait a tekintélyelvű indiai elnökkel, valamint a csendes-óceáni térség erős embereivel. Kína ezzel szemben afrikai és ázsiai országoknak, valamint a globális Délnek udvarol. Oroszország még inkább kapaszkodik Pekingbe, Észak-Koreába, és a hasonszőrű lator államokba.
Légy üdvözölve a szép új világban, viszont mondjunk búcsút a 45 után létrehozott nemzetközi berendezkedésnek, bár még semmi sem dőlt el. Az EU az együttműködés elmélyítésére törekszik, de napirenden van a bővítés is. Merthogy fél az orosz és kínai befolyástól. Biden azért keres új szövetségeseket, mert fel akarja számolni a Trump okozta káoszt és igyekszik sakkban tartani Pekinget.
Hszi azt hirdeti, hogy olyan multipoláris világ kell, amelyet nem a Nyugat ural. Ennek megfelelően próbál új nemzetközi pénzügyi kereteket is létrehozni. Nem kérdés, hogy valamit tenni kell, mert az ENSZ egyre kevésbé képes betölteni a szerepét.
Csakhogy a nagy játékosok a maguk pecsenyéjét sütögetik és bizonyosan manipulálják, illetve kihasználják a hozzájuk csapódó kisebb országokat. Ahogy eddig is. A vetélkedés a hatalomról, a befolyásról és az erőforrásokról szó. De belejátszik a kölcsönös félelem is.
Következő cikk: Nyugat türelme hamarabb elfogy, mint ahogy véget ér a háború
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Ursula von der Leyen így osztotta ki Orbán Viktort
Sokan attól féltek, hogy Orbán propaganda show-t rendez, és meg is próbálta, de azután igencsak defenzívába >
Az egykori Habsburg birtok, az Orbán klán vagyonának titokzatos székhelye
Ugyanakkor a felcsúti futballstadion miatt a kormányfő ellenfelei párhuzamot vonnak Ceausescuval. Az itteni csapat szintén jól >
Magyarország nyélbe ütötte a 500 millió eurós kölcsönszerződést Észak-Macedóniával
A Bloomberg szerint ez is mutatja, Orbán Viktor mekkora befolyást élvez a Balkánon, miután igyekszik összetrombitálni >
A tartós közel-keleti békéhez rezsimváltásnak kell történnie Iránban
John Bolton, Trump volt nemzetbiztonsági tanácsadója szerint ugyanis a mullahok nem tágítanak az Izrael elleni örökös >
Egy évvel később
A Guardian vezércikk úgy látja az eltelt egy év alapján, hogy csakis egyetlen út vezet a >
Ezrek tüntettek Budapesten a sajtószabadságért
Az ok: Magyarországon a közmédia az jobboldali-nacionalista Orbán-kormány szócsövének számít. Az MTVA-székház előtt tartott demonstráción Magyar Péter >
Orbán harca a „szuverenitásért” nem egyéb üres máznál
Erre mutat rá Gerald Schubert a Der Standard külpolitikai szerkesztője, miután ezúttal a szuverenitásvédelmi törvény kerül >
Ruszkik, ide
Miniszterelnökünk világszerte párját ritkító politikai karrierjét illetően persze mutogathatnánk erre is, arra is, de jobb, ha >
Putyin könnyű célpontnak tartja Trumpot
Trump volt nemzetbiztonsági tanácsadója azt gondolja, hogy Putyin könnyű célpontnak tartja a volt elnököt. John Bolton, >
Ritkán volt ennyire kedvező a pillanat, hogy bevigyék a döntő ütést Iránnak
Erre mutat rá Jacques Schuster, a konzervatív Die Welt szerkesztő bizottsági tagja, főkommentátor. Úgy értékeli: Izraelnek >
Hszi álmatlan éjszakái
Megriadt Hszi Csin-ping, mert pártja hiába van immár hosszabb ideje, 75 éve hatalmon, mint egykor a >
Az osztrák választás eredménye újabb ébresztő Európának
Ezt hangsúlyozza a Guardian szerkesztőségi véleménye. A szélsőjobb újabb diadalt aratott Európában. Vezetője kinyilvánította, hogy új >