2024. május 17. péntek
Ma Paszkál, Ditmár, Rezeda névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

Putyin kontra Putyin

Putyin kontra Putyin

A Wagner-csoport zendülése brutálisan rávilágított az orosz diktátor Achilles-sarkára. Moszkvában a hatalom megtartása a tét, a háború a háttérbe szorul. Vagyis igazából most kezdődik a dráma, amely remélhetőleg a rendszer bukásáról és az elnök uralmának végéről szól. Hogy miért adta fel Prigozsin, arról csak találgatni lehet. Elképzelhető, hogy ítélte meg: politikailag még nem jött el a hatalomátvétel ideje. De ettől még nyilvánvalóvá vált, hogy Putyin igenis támadható. Egy gyilkos banda alázta meg, feltárva, milyen rettenetes állapotok uralkodnak a fegyveres erőknél. A kiutat egy kiérdemesült önkényúr, Lukasenko volt kénytelen megmutatni, és ezzel lekötelezte orosz kollégáját. Annak most helyre kell állítania a saját tekintélyét, hiszen Prigozsin kimondta, hogy az államfő hazudik és méltatlanul bánik a néppel. Két forgatókönyv valószínű: vagy lopakodva jön a bukás, vagy a sáncokon belül szerveződik lázadás. A titkosszolgálatnál, vagy a hadseregben. Putyin már úgyis álomvilágban él, nem érti a valóságot. Az emberek rá fognak jönni, hogy igazából a saját államapparátus az ellenség. Putyin pszichotikus rezsimje önmagát támadja és semmisíti meg. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Wall Street Journal

 

A jobboldali lap úgy gondolja, hogy az amerikai republikánusoknak nem Budapesttől, vagy a brit toryktól kellene ellesniük a hatalom megszerzésének receptjét. Inkább azt kellene figyelniük, miért lendül ki jobbra egész Dél-Európa. Ám e pillanatban úgy áll, hogy a tengerentúli konzervatívok fura módon igazodnak Orbán Viktorhoz, pedig sokkal inkább azt kellene megszívlelniük, ami pl. tegnap győzelmet hozott a görög Új Demokrácia Pártnak.

Micotakisz a középjobb élén történelmi sikert aratott, mert az emberek díjazták növekedésre alapozó politikáját. A politikus négy éve került hatalomra, akkor az ország még javában birkózott az adósságválsággal és a Sziriza csodaszere által okozott károkkal. A Valutaalap tiltakozása ellenére 29 %-ról 22-re vitte le az adót, visszafogta a kiadásokat és nyugdíjreformot vezetett be.

A váltás kifizetődött, mert gyorsabb lett a kilábalás, magához tért az államháztartás. Közben a kormány cseppet sem volt irgalmas a menekültekkel, ami a déli országokban mindenütt segített a jobboldalnak.  Azaz a görög példa azt támasztja alá, hogy lehet vegyíteni a kulturális jobboldaliságot a kínálatra épülő gazdaságpolitikával. Többséget hozhat.

 

FAZ

 

Az Európai Néppárt elnöke azt közölte, hogy el akarják szigetelni a radikálisokat a földészen, ideértve, hogy tűzfalat húznak a PiS felé. Weber azzal érvelt, hogy csakis a lengyel tagpárt, a Polgári Platform tudja megbuktatni Kaczynskiékat.

Szlovákiában pedig valójában a kereszténydemokrata Heger az EU-t és Ukrajnát támogatja, szemben a szociáldemokrata Ficóval, aki azt hirdeti, mint Orbán, továbbá kiáll Putyin mellett és elutasítja a jogállamot.

A bajor politikus a pártcsalád politikai ellenfelének nevezte az AfD-t, illetve Le Pent. Odasorolta a lengyel Jog és Igazságosságot is, miután az keresztül akarja nyomni a Donald Tuskra szabott törvényt és a hatalomnak kedves bírákkal igyekszik teletömni az igazságszolgáltatást. Emellett az ország ellen eljárás folyik a 7-es paragrafus alapján, úgyhogy a mint mondta, a kormány kívül helyezte magát a demokrácián.

Meloniról szólva Weber elhatárolódott a hírektől, miszerint a jövő évi választás után szövetségre kívánna lépni Strasbourgban az olasz posztfasiszták frakciójával. Úgy fogalmazott, hogy közösen dolgoznak bizonyos gondok megoldásán, de jelenleg ki van zárva az együttműködés vagy az összefogás.

 

FT

 

Omladozik a putyini rendszer, amely a meghiúsult államcsínykísérlet után nem tud visszatérni a normális kerékvágásba. Így látja a helyzetet Gideon Rachman, az újság fő külpolitikai elemzője. Felidézi, hogy amikor 16 hónappal ezelőtt az orosz csapatok Kijev falainál álltak, Zelenszkij arról biztosította a lakosságot, hogy a kormány a helyén van, megvédi a függetlenséget és az országot.

Ehhez képest Putyin szombaton először a tévén keresztül árulást emlegetett, majd eltűnt a színről. A Kreml azonban tagadja, hogy elhagyta a várost. De a két politikus közti különbség ennél aligha lehet nagyobb. Az egyik a bátorságot, a bajtársiasságot és a nemzeti egységet testesítette meg. A másik a félelmet, a megosztottságot, azt, hogy magára maradt.

A zendülés mögött az húzódik meg, hogy szétesik a rezsim. Az államfő két fronton harcol a túlélésért. Ukrajnában, illetve odahaza, miután megbillent a belső stabilitás. A kettő összefügg. Az ukránok viszont elérkezettnek láthatják az időt, hogy tartalékosokkal segítsék az ellenoffenzívát.

Nyugaton egyelőre elhallgatnak azok, akik azt állították, hogy az ukránoknak béketárgyalásokat kell kezdeniük, mert az oroszokat úgysem tudják legyűrni. Putyin támogatói viszont most igencsak végigveszik, mik az opciók az elnök után. Túlélési esélyei egyértelműen romlanak. Prigozsin továbbra is fenyegetést jelent, egy igazi gonosztevő.

Lehet, hogy az elnök most félreállít egy két vezetőt, akivel a martalóc parancsnoknak baja volt. Sojgu védelmi miniszter, illetve Geraszimov vezérkari főnök minden fronton felsült. De ha megszabadul tőlük, Putyin még gyengébbnek látszik, viszont beigazolódik, hogy jól mondta Prigozsin.

Ha a Kreml bűnbakot keres, az megoszthatja az elitet. De annak már nem érdemes sorsát kizárólag Putyinhoz kötnie.

 

Washington Post

 

A szerkesztőség állásfoglalás arra figyelmeztet, hogy Putyin megaláztatása új veszélyeket jelent Oroszország és a világ számára. A két nappal ezelőtti események fordulópontot hoztak az elnök jó két évtizedes uralmában. Már nem tűnik legyőzhetetlennek, repedezik a rendszer. Hogy miként reagál, az döntő lesz a továbbiak szempontjából.

Amikor szombaton először kiállt a nyilvánosság elé, az súlyos pánikról árulkodott. Most lehet, hogy erőt kíván mutatni, statuál a bírálók megbüntetésével, az országot még inkább a totalitarizmus felé viszi el. De ha keménynek mutatkozik, az meg kényelmetlen kérdéseket vet fel, hiszen két napja még becsukta szemét a zendülés láttán.

Addig az volt az alap, hogy feltétlen hűséget követelt a klánoktól, vagyis az oligarcháktól, a titkosszolgálatoktól, a technokratáktól és a hadseregtől. Ám most már elképzelhető, hogy mások is nagyobb függetlenséget akarnak, sőt nyíltan szembefordulnak vele.

Az is kiderült, hogy a háborúban az idő nem az ő szövetségese. Oroszország 225 ezer emberét vesztette le, vagy meghaltak, vagy megsebesültek. Az inváziós erők védekezésre kényszerülnek, a szankciók keményen sújtják a gazdaságot. Szétporladhat az erős ember képe.

A Nyugatnak határozottan ki kell tartania Kijev mellett. Putyin trónja megingott, új fejezet kezdődik, új kockázatokkal és fenyegetésekkel. Ezért fel kell készülni arra, hogy még kiszámíthatatlanabb lesz a helyzet Oroszországban, hiszen fokozódott az instabilitás.

 

Wall Street Journal

 

A vezércikk rögzíti, hogy Putyin átvészelte a belső lázadást, de az események rávilágítanak a háború kudarcára. A „különleges katonai művelet” ugyanis meggyengítette az országot, elszívta annak katonai erejét. Ily módon azután tegnapelőtt a már nem is annyira erős ember kénytelen volt esdekelni a hadseregnek, hogy az védje meg a Kremlt.

Hogy Prigozsin 24 óra múltán visszavonulót fújt, az azt jelzi, hogy hiába próbálta feltüzelni a politikai, illetve katonai elitet. Ily módon ő valószínűleg egyhamar nem rúg labdába Putyinnal szemben, de az országban ettől még marad a csalódottság, miután nem sikerül térdre kényszeríteni Ukrajnát. Az elnök pedig nem képes befejezettnek nyilvánítani az inváziót, csakis úgy, ha beismeri a vereséget.

A 800 kilométeres katonai menetelés feltárta, mekkora repedések vannak az egység homlokzatán. Kívülről nehéz megítélni, mennyire kiábrándultak a szilovikok, tehát az erőszakszervezetek legfelső vezetői. De bizonyosan kiábrándultak, mivel szétforgácsolódik a katonai erő, hanyatlik a gazdaság és egyre jobban elszigetelődik az ország.

Nagyon úgy néz ki, hogy Ukrajna fokozhatja az offenzívát, de sokkal jobb helyzetben volna, ha az USA már korábban adott volna neki igen korszerű fegyvereket. A legjobb az lenne, ha a háború következményeként megerősödne a nyugati szövetség, megszabadulva attól a téveszmétől, hogy sem Moszkva, sem Peking nem jelent fenyegetést, és hogy a jóléti államban nem kell költeni a védelemre. 

 

FAZ

 

A puccs után Putyin meztelen – állapítja meg Berthold Kohle, a konzervatív újság kiadója. Szerinte a helyzet olyan, mintha Prigozsin lyukakat robbantott volna az elnök rendszerébe, amely ezek után aligha remélheti, hogy kivárhatja, amíg alábbhagy Ukrajna nyugati támogatása. És pont az az ember lázadt fel, akit az államfő a durva feladatokra tartogatott. Szemére hányta mesterének, hogy az állam és a hadsereg korrupt, illetve tehetetlen.

A vezér egy ilyen embernek volt kénytelen egérutat adni, hogy elkerülje Moszkva ostromát. Prigozsin letépte róla a propaganda-gúnyát, a diktátor immár meztelen. De örvendezhetnek-e a bárányok, amikor a farkasok egymásnak esnek? A Nyugat vegyes érzelmekkel követte a fejleményeket. Hiszen ki jönne utána? Aligha következne azonnal valami békepárti politikus.

Ezek után nem volna meglepő, ha most tisztogatási hullám indulna be. A hadsereg azonban mindenképpen a rövidebbet húzza, hiszen a legerősebb és legbrutálisabb egységét veszti el. Egyébként sem növeli a harci morált, hogy Prigozsin kimondta: Putyin hazudott az agresszió okáról.

Egyáltalán nem biztos, hogy az ukránok ki tudják használni az előállt helyzetet. Putyin be akarja bizonyítani, hogy a zsoldosparancsnok nélkül is erős. Mielőbb szüksége van valamilyen győzelemre, ily módon kár számítani megszeppent békeajánlatra a Kremlből.

 

Süddeutsche Zeitung

 

Putyin kontra Putyin – A Wagner-csoport zendülése brutálisan rávilágított az orosz diktátor Achilles-sarkára. Moszkvában a hatalom megtartása a tét, a háború a háttérbe szorul. Vagyis igazából most kezdődik a dráma, amely remélhetőleg a rendszer bukásáról és az elnök uralmának végéről szól.

A szerző, Stefan Kornelius, a politikai rovat vezetője szerint a Kremlnek és a katonai vezetésnek tudnia kellett: válsághoz vezet, hogy a hadsereg alá akarják rendelni a Wagner-csoportot. Ám annak vezére hiába fordult szembe a rendszerrel. Kiderült, hogy a szerkezet stabil, mivel az állam egyetlen oszlopa sem élvez kizárólagos hatalmat.

Hogy miért adta fel Prigozsin, arról csak találgatni lehet. Elképzelhető, hogy ítélte meg: politikailag még nem jött el a hatalomátvétel ideje. De ettől még nyilvánvalóvá vált, hogy Putyin igenis támadható. Egy gyilkos banda alázta meg, feltárva, milyen rettenetes állapotok uralkodnak a fegyveres erőknél.

A kiutat egy kiérdemesült önkényúr, Lukasenko volt kénytelen megmutatni, és ezzel lekötelezte orosz kollégáját. Annak most helyre kell állítania a saját tekintélyét, hiszen Prigozsin kimondta, hogy az államfő hazudik és méltatlanul bánik a néppel.

Két forgatókönyv valószínű: vagy lopakodva jön a bukás, vagy a sáncokon belül szerveződik lázadás. A titkosszogálatnál, vagy a hadseregben. Putyin már úgyis álomvilágban él, nem érti a valóságot. Az emberek rá fognak jönni, hogy igazából a saját államapparátus az ellenség. Putyin pszichotikus rezsimje önmagát támadja és semmisíti meg.

 

Guardian

 

Az újság moszkvai tudósítója kifejti, hogy Putyin és Prigozsin elkerülte a vérontást, ám az ellenségeskedésnek még koránt sincs vége. Az elnöknek be kell váltania nyilvánosan tett fenyegetését, mert különben gyengének látszik, az pedig főbűnnek számít a Kreml szokásjoga alapján. Így aligha valószínű, hogy ők ketten valaha is megbékélnek egymással. Az államfő nem arról híres, hogy meg szokta bocsátani az árulást.

A lázadó nyilvánvalóan azért állította meg csapatait, mert amnesztiát kapott és Belaruszba távozhatott. De egy nap biztosan biztosan fizetnie kell a tettéért. Súlyos károkat okozott a hadsereg tekintélyének és megmutatta, hogy az ország nem tudja megőrizni stabilitását, miközben háborúzik a szomszédjával.

A megállapodás körül még sok minden nem világos, de nyugatra szökött ügynökök tanúsíthatják, hogy Putyin akár évekig is vár a bosszúval. Viszont a zsoldosvezér segített a felszínre hozni a dühöt, amit az oroszok saját elitjük, illetve az élet napi nehézségei miatt éreznek.

Lehet, hogy arra számított: Putyin csatlakozik a lázadáshoz, és így másra háríthatja a felelősséget a háború kudarcáért. Ily módon ugyanis a politikus mondhatta volna, hogy mindenről a korrupt és mihaszna tábornokok tehetnek.

 

Time

 

Ian Bremmer úgy ítéli meg, hogy jelenleg Iránból lehet a Közép-Kelet legveszedelmesebb tűzfészke. Az Eurázsia Csoport nevű washingtoni agytröszt alapító igazgatója emlékeztet arra, hogy a szankciók miatt Teherán új üzleti-befektetési partnereket keres és ehhez jól jön neki, hogy kínai közvetítéssel kiegyezett a szaúdi udvarral. Emellett az Oroszországnak szállított drónok és lőszerek is új lehetőségeket nyit számára.

Kapóra jön, hogy az elnyomás, mi több, egy-két látványos kivégzés hatására lényegesen alábbhagytak a tiltakozások, amelyeket az váltotta ki, hogy a börtönben meghalt egy fiatal lány. A bűne az volt a bűne, hogy túl lazán hordta a kötelező fejkendőt.  De az iráni vezetők tudják, hogy csak átmenetileg lélegezhetnek fel.

A szankciók folytán az iráni fizetőeszköz az elmúlt 10 évben értékének 90 %-át elvesztette a dollárral szemben. Az infláció túljár a 40 %-on Az oroszoknak nyújtott katonai támogatás miatt újabb megtorló intézkedések várhatóak, Kína pedig inkább Moszkvától vesz olcsó olajat, nem Irántól.

Khamenei elnök állítólag rákos és nincs kijelölt utódja. Mivel az ország egyre közelebb kerül az atomba előállításához, Amerikában és Izraelnek rövidesen döntenie kell, hogy miként állítsák meg a folyamatot. Egyre nagyobb a veszély, hogy az ország hamarosan a világ egyik legrosszabb ütőkártyája lesz. 

 

Washington Post

 

Az egyik legtekintélyesebb brit médiaelemző, a konzervatív Daily Telegraph volt főszerkesztője zsidóként is megdöbbenten tapasztalta Izraelben, hogy egyre rosszabb a palesztin kisebbség helyzete és végleg elúszni látszik a kétállami megoldás lehetősége. Max Hastings emellett arra figyelmezteti az izraeli kormányt, amelyben mind inkább a szélsőségesek diktálják a tempót, hogy a történelem tanúsága szerint visszaüthet a katonai erő.

Az ország fokozatosan halad a Jordán folyó nyugati partvidékének bekebelezése felé. Ezt segíti, hogy még az arab nemzetek sem rokonszenveznek túlzottan az ott élő palesztinok ügyével. Amerikát leköti Ukrajna és Kína. Nincs kedve összetűzni Izraellel Jeruzsálem miatt és ezt Netanjahu pontosan érzékeli. A Fehér Ház még azt sem kifogásolja, hogy a miniszterelnök közömbös a háború ügyében, aminek az a magyarázata, hogy fenn kívánja tartani a jó viszonyt Putyinnal.

Ám az USA aligha áll ki Izrael mellett, ha ott azért éleződik ki az erőszak, mivel az ország megtagadja a palesztinoktól az államalapítás jogát. Ilyen körülmények között csak az jelenthet reményt, ha sikerül rábeszélni vagy rákényszeríteni a kormányt, hogy válassza a legkevésbé durva és rossz megoldást.

 

2023. június 26.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A gyűlölet el van vetve

Amikor az oroszbarát, baloldali populista Fico az ősszel összeállt egy kicsiny, szélsőjobbos párttal, a döbbenet épp >

Tovább

A tét

Ami gyanús, az nem gyanús. – Ami nem gyanús, az a gyanús – mondta Pelikán József >

Tovább

Orbánék nem szavazzák meg a Srebrenica-határozatot

A srebrenicai Emlékközpont igazgatója igen zavarónak minősítette, hogy Magyarország ellenzi a készülő ENSZ-határozatot, amely a 29 >

Tovább

Orosz érdekek szolgálása Csádban - Orbán Gáspárral

Nem kizárt, hogy Magyarország hírszerzési csomópont csádi kiépítésén dolgozik, feltehetően azért, hogy az orosz érdekeket szolgálja. >

Tovább

Newsweek: Orbán Viktor nem Amerika barátja

Hszi a múlt héten éppen azért kereste fel Budapestet, mivel meg akarja változtatni a jelenlegi világrendet. >

Tovább

„Magyar Péter – messiás, patkányfogó vagy a remény hordozója?”

A Fidesz-sajtó magán kívül van: már szó sincs migránsokról, Sorosról, Orbán békeapostoli voltáról, minden célkereszt Magyarra >

Tovább

Túléli-e a cionizmus a háborút?

Youval  Noah Harari úgy gondolja, hogy a gázai háború megkérdőjelezi az egész cionista ideológiát, pedig az Izrael >

Tovább

Orbán hanyatlása

A miniszterelnökre az elmúlt évtized leggyengébb választási eredménye vár. Ennek következménye lesz európai szinten is, ahol >

Tovább

Putyin fél a vereségtől

Erre utal, hogy menesztette a védelmi miniszterét. Azaz az elnök pozíciója korántsem annyira erős, ahogyan azt >

Tovább

Magyar Péter személyében egy újonc száll szembe Orbán Viktorral

A magyar miniszterelnöknek idáig sok oka nem volt az aggodalomra a belpolitikában, de ez most változik. >

Tovább

Vágyakozás Trump után

A legtöbb országban hideglelést kapnak a politikusok, ha arra gondolnak, hogy visszatérhet Trump, ezzel szemben Orbán >

Tovább

Hszi rideg és számító

A Times vezércikke arra figyelmezteti a magyar és a szerb vezetést, hogy ne ugorjanak be a >

Tovább