2024. május 17. péntek
Ma Paszkál, Ditmár, Rezeda névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

A szabadságnak ára van, de megéri megfizetni

A szabadságnak ára van, de megéri megfizetni

A Bloomberg kommentárja arra figyelmeztet, hogy nem kell kitalálni, mire készül az orosz államfő, csak oda kell figyelni arra, amit mond, márpedig abból az derül ki, hogy leginkább társadalmi nyugtalanságot próbál kiváltani nyugaton. Európa helyzete cseppet sem megnyugtató, mert kemény télnek néz elébe, gyengül az euró és az energiapiac máris válság üzemmódban dolgozik. A kormányok azonban le vannak maradva a cselekvéssel, éspedig részben azért, mert az köti le őket, hogy megfejtsék, mi lesz Moszkva következő lépése... Az elemzés idézi az IMF-et, amely szerint a magyaroknál, cseheknél és szlovákoknál recesszió jön, ha az oroszok beszüntetik a gázszállítást. Félő, hogy a Kreml politikai feltételeket szab, az pedig tönkre tehet sok mindent, amit az EU a háború kirobbanása óta elért. A soksebességes Európa nem vált be, a szervezet akkor a legjobb, amikor egységesen és összehangoltan cselekszik. Meg kell vitatni a tehermegosztást, mert csökkenteni kell a háztartások kiadásait, illetve meg kell találni a hosszú távú finanszírozás módját, mivel ki kell vívni az energiafüggetlenséget. Ha nem sikerül segíteni az embereken, akkor az hatalmas károkat okoz a társadalmakat összetartó szövetnek. Macron mondta a minap, hogy a szabadságnak ára van, de megéri megfizetni. Ám fontos, hogy az ár tisztességes legyen. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Politico

 

Bár még tart a nyári szünet, az Orbán-kormány igencsak elfoglalt, már amikor nem az köti le, hogy kirúgja a Meteorológiai Intézet vezetőit. Mindenesetre a hatalom a héten jelentette be, hogy megválaszolta a Bizottság kérdéseit, ami feltétel volt ahhoz, hogy hozzájusson a milliárdokhoz a gazdasági újjáépítési alapból. Azt közölte, hogy több mint 10 változtatást javasolt, mármint hogy végrehajtja azokat október végéig, ha sikerül megállapodnia Brüsszellel.

Az EU nem volt hajlandó nyilatkozni a kulcskérdésben, mármint hogy a magyar fél eleget tett-e a feltételeknek, csak annyit árult el, hogy alaposan tanulmányozni fogja a levelet. Egy hónapja van rá.

Közben a költségvetési biztos visszautasította, hogy az üzenet tartalmát megossza az Európai Parlament jelentéstevőjével, a német Daniel Freunddal. Johannes Hahn szerint a játékszabályok értelmében bizalmasnak minősül a magyar állásfoglalás, és ártana a kölcsönös bizalomnak, ha az információk nyilvánosságra kerülnének. Az EP viszont fel van háborodva, hiszen a tét sokmilliárd euró, amit a nyugati adófizetők tettek bele a közösbe.

 

Bloomberg

 

A kommentár arra figyelmeztet, hogy nem kell kitalálni, mire készül az orosz államfő, csak oda kell figyelni arra, amit mond, márpedig abból az derül ki, hogy leginkább társadalmi nyugtalanságot próbál kiváltani nyugaton. Európa helyzete cseppet sem megnyugtató, mert kemény télnek néz elébe, gyengül az euró és az energiapiac máris válság üzemmódban dolgozik. A kormányok azonban le vannak maradva a cselekvéssel, éspedig részben azért, mert az köti le őket, hogy megfejtsék, mi lesz Moszkva következő lépése.

Nem titok, hogy Vlagyimir Putyin vissza akarja vonatni a szankciókat és ehhez az energiát veti be fegyverként. Azt hiszi, hogy a földrész bedobja a törülközőt, amihez a maga részéről kettős stratégiát dolgozott ki. Egyfelől fenntartja a bizonytalanságot a gázszállítások ügyében. Nem küld elegendő mennyiséget és már a gondolat zavart kelt, hogy miként lehet átvészelni a hideg időszakot orosz földgáz nélkül.

Másfelől azon van, hogy társadalmi elégedetlenséget robbantson ki az ellenoldalon, ezért hangoztatja, hogy a Nyugat gazdasági öngyilkosságot követ el, amit azután felerősít a propagandája a közösségi médiában. A Német Marshall Alapítvány megvizsgálta az orosz dezinformációs hadjáratot és arra jutott, hogy a Kreml azt szeretné, ha a közvélemény elbizonytalanodna a megtorló intézkedések ügyében és kiállna Ukrajna mögül. Ezért tünteti fel Moszkva úgy, hogy a háború megnöveli a megélhetési költségeket. Neki az volna az ideális, ha olyan tömegmozgalom bontakozna ki, mint amilyen a franciáknál a sárga mellényesek lázadása volt.

Nem kizárt, hogy ez be is következik, ezért a nyugati vezetőknek nem szabad kertelniük, fel kell készülniük az eshetőségre. Hiszen pl. a németeknél 500-1000 euróval emelkedhetnek a télen a fűtési költségek az átlagos háztartásokban. A szegényebb családoknak jelen állás szerint választaniuk kell, hogy mire költsenek: a melegre vagy élelmiszerre.

Emmanuel Marcon azt válaszolta, hogy hatósági áras lett az energia, részben, mivel semlegesíteni igyekszik Marine Le Pent, részben pedig mivel nem szeretne újabb szociális nyugtalanságot. Azaz megveszi a társadalmi békét.

Az elemzés idézi az IMF-et, amely szerint a magyaroknál, cseheknél és szlovákoknál recesszió jön, ha az oroszok beszüntetik a gázszállítást. Félő, hogy a Kreml politikai feltételeket szab, az pedig tönkre tehet sok mindent, amit az EU a háború kirobbanása óta elért.

A soksebességes Európa nem vált be, a szervezet akkor a legjobb, amikor egységesen és összehangoltan cselekszik. Meg kell vitatni a tehermegosztást, mert csökkenteni kell a háztartások kiadásait, illetve meg kell találni a hosszú távú finanszírozás módját, mivel ki kell vívni az energiafüggetlenséget. Ha nem sikerül segíteni az embereken, akkor az hatalmas károkat okoz a társadalmakat összetartó szövetnek. Macron mondta a minap, hogy a szabadságnak ára van, de megéri megfizetni. Ám fontos, hogy az ár tisztességes legyen.

 

Politico

 

A gáz igazából Európát juttatja megfelelő eszközhöz, mivel Oroszország nem tudja hová eladni az energiahordozót, ezért csak rövid távon tud fellépni az erő helyzetéből, hosszú távon a játszma igencsak kockázatos számára. Ezt a véleményt fejti ki Amy Myers Jaffe, a Tufts Egyetem kutató professzora, illetve Joe Webster, az Atlanti Tanács vezető munkatársa.

A közös cikkben rámutatnak, hogy a jelenlegi csillagászati árak miatt ugyan úgy néz ki, mintha minden ütőkártya Moszkva kezében lenne, de nem szabad csak azt fontolóra venni, hogy a világ túléli-e a brutálisnak ígérkező telet. A Gazprom ugyanis erősen próbál piacot találni másutt a szibériai szénhidrogének, de a számok mindent elárulnak. Évente 15 milliárd köbmétert szándékozik küldeni Kínának vezetéken keresztül, ám normális körülmények között Európának 200 milliárd megy 12 hónap alatt.

Ráadásul egyre inkább alternatívát kínálnak a megújuló források, ideértve a hidrogént is, így lehet, hogy az oroszok a végén ülhetnek a készleteiken. Ennélfogva 2030 után nem sok lehetőség marad számukra. Ráadásul Peking már most jelezte, hogy inkább Amerikától venne cseppfolyósított gázt. Le is kötötték a tengerentúli kapacitás nagyjából egyharmadát.

Európa ugyanakkor legkésőbb az évtized végéig függetlenítheti magát az orosz földgáztól , már most próbálja visszaszorítani a fogyasztást, de más módon is nyomást tud gyakorolni a Kremlre. Így csatasorba kell állítania mozgó, tengeri cseppfolyósítókat, továbbá kis, egységekből összerakható atomerőműveket. 

Ha kiderül, hogy a földrész komolyan el van szánva, a tőzsdei befektetők otthagyják a Gazpromot, így az nem tudja segíteni az orosz GDP-t. Putyin elnök valószínűleg arra számít, hogy a magas árak és a gazdasági félelmek a populistáknak kedveznek a választásokon, ezáltal javulnak az ő pozíciói az alkotmányos demokráciákkal vívott összecsapásban. Bízik abban, hogy a tél majd jobb belátásra bírja a másik felet.

Csakhogy ez veszélyes kiindulópont, részben mivel nem jut hozzá az LNG-felszerelésekhez, részben pedig mivel a permafroszt olvad az orosz vezetékek alatt. És ha Európa megnyeri az első fordulót, akkor Oroszország hosszú távon vesztésre áll.

 

Neue Zürcher Zeitung

 

Az olasz választás áldást jelent Oroszország számára, mert azt szeretné, ha az olaszok ismét gyenge láncszemnek számítanának, és nem is alaptalanul reménykedik. Merthogy benne van a pakliban a jobboldali-nemzeti fordulat, és mivel az emberek akkor járulnak az urnákhoz, amikor ukrán földön zajlik a háború, és így alapvető fontosságú az európai egység. Nem véletlen, hogy Moszkva ennyire odafigyel, egyre több jelentés érkezik arról, hogy az oroszok próbálják befolyásolni a dolgokat.

A cél a destabilizálás, mert Mario Draghi nem illett bele az orosz koncepcióba. Hiszen támogatta a NATO-t, a szankciókat és a fegyverküldeményeket, továbbá a gázárak befagyasztását. És gyorsan rátette a kezét orosz érdekeltségekre. Emellett egyértelműen kiállt az EU, illetve a hármas együttműködés mellett a franciákkal és a németekkel.

A feltörekvő olasz jobboldalon ugyanakkor közismert Matteo Salvini és Silvion Berlusconi Moszkva-barátsága, aminek ugyan ártott a háború, de fel lehet újítani. Főleg ha visszaütnek a magas energiaárak és tovább romlanak a gazdasági kilátások.

Giorgia Meloniról nehéz megmondani, hogy hol áll. De az oroszok feltehetőleg abban bíznak, hogy töréstesztnek teszi ki az Uniót, ha ő lesz a miniszterelnök. Hiszen inkább Magyarországra, semmint Párizsra veti vigyázó tekintetét. Ebből pedig még lehet konfliktus.

Jók az esélyek, hogy Olaszország ismét Európa lágy alsó teste lesz, azaz támadási pont olyan erők számára, amelyek egyáltalán nem jóindulatúak a kontinenssel szemben. De mintha az olasz politikai elit ezzel nem lenne igazán tisztában.

 

2022. augusztus 26.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Orbánék nem szavazzák meg a Srebrenica-határozatot

A srebrenicai Emlékközpont igazgatója igen zavarónak minősítette, hogy Magyarország ellenzi a készülő ENSZ-határozatot, amely a 29 >

Tovább

Orosz érdekek szolgálása Csádban - Orbán Gáspárral

Nem kizárt, hogy Magyarország hírszerzési csomópont csádi kiépítésén dolgozik, feltehetően azért, hogy az orosz érdekeket szolgálja. >

Tovább

Newsweek: Orbán Viktor nem Amerika barátja

Hszi a múlt héten éppen azért kereste fel Budapestet, mivel meg akarja változtatni a jelenlegi világrendet. >

Tovább

„Magyar Péter – messiás, patkányfogó vagy a remény hordozója?”

A Fidesz-sajtó magán kívül van: már szó sincs migránsokról, Sorosról, Orbán békeapostoli voltáról, minden célkereszt Magyarra >

Tovább

Túléli-e a cionizmus a háborút?

Youval  Noah Harari úgy gondolja, hogy a gázai háború megkérdőjelezi az egész cionista ideológiát, pedig az Izrael >

Tovább

Orbán hanyatlása

A miniszterelnökre az elmúlt évtized leggyengébb választási eredménye vár. Ennek következménye lesz európai szinten is, ahol >

Tovább

Putyin fél a vereségtől

Erre utal, hogy menesztette a védelmi miniszterét. Azaz az elnök pozíciója korántsem annyira erős, ahogyan azt >

Tovább

Magyar Péter személyében egy újonc száll szembe Orbán Viktorral

A magyar miniszterelnöknek idáig sok oka nem volt az aggodalomra a belpolitikában, de ez most változik. >

Tovább

Vágyakozás Trump után

A legtöbb országban hideglelést kapnak a politikusok, ha arra gondolnak, hogy visszatérhet Trump, ezzel szemben Orbán >

Tovább

Hszi rideg és számító

A Times vezércikke arra figyelmezteti a magyar és a szerb vezetést, hogy ne ugorjanak be a >

Tovább

Nincs hadüzenet

E cikk előbbi húszvalahány sora arról szól, választások előtt egy hónappal miről beszél a magyar pártpolitika. >

Tovább

Magyarország Kína legnyilvánvalóbb gyalogja az Unióban

A történelmi látogatás megpecsételi, hogy Orbán Peking kulcsszövetségese lett a nyugatról kelet felé vezető úton. Az >

Tovább