Ma Erhard, Ákos, Döme névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Nemzetközi sajtószemle
Macron vesztett, a baloldal ellenben feljött Franciaországban
Az elnök legyőzte ugyan Le Pent, de azon az áron, hogy megerősödött egy-két kellemetlen ágytárs
Viszont akkor ennyit arról, hogy a szélsőjobb átveszi a hatalmat. A többséget szűken ugyan, de a baloldal szerezte meg, a Nemzetgyűlés ellenben megosztott lesz. Mindez cseppet sem könnyíti meg az életet az elnök számára, akinek ez az egész felfordulás köszönhető. A baloldalt leszámítva mindenki veszített. Az államfő hazardírozott és az be is jött, legalábbis abban az értelemben, hogy a Nemzeti Tömörülés az előrejelzettnél sokkal rosszabbul szerepelt. Vezetője számára e pillanatban megalázó lehet az eredmény, ám ez nem változtat azon, hogy növelte mandátumainak számát. Macron béna kacsa lesz a következő 3 évben. Sokaknál az döntötte el, hogy kire voksol, hogy bárkire, csak nem az elnökre. Az embereket továbbra is nyugtalanítja a migráció, az idegenek beilleszkedése, a bűnözés és az, hogy a politikai osztály, élén az államfővel, elszakad a tömegektől. A legközelebbi következmény azonban az, hogy Macron búcsút inthet a gazdasági élénkítő programjának. Ukrajna megítélése aligha változik jelentősen, de az már korántsem biztos, hogy az eddiginél többet költenek a védelemre. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Washington Post
A szélsőjobb váratlanul vesztett, a baloldal előretör, a francia politika azonban megbénulhat. A balos-centrista koalíció meghiúsította Le Penék győzelmét, ekkora felfordulás jó ideje nemigen volt az ország történetében. A populista, bevándorlás-ellenes Nemzeti Tömörülés vezetője súlyos vereséget szenvedett, jóllehet abban bízott, hogy végképp bejut a politikai középre, megszabadul a neofasiszta minősítéstől.
Az eredményváró rendezvényen döbbent csend fogadta a bejelentést. Szemtanúk szerint egyesek még sírtak is. Ugyanakkor Macron mozgalma annyira nem számított még a 2. helyre sem, hogy semmilyen nyilvános eseményt nem szervezett az estére.
Ám most akár hónapokig tartó bizonytalanság következhet. Mujtaba Rahman, az Eurázsia Csoport nevű washingtoni elemző intézet európai igazgatója azt mondja, hogy a köztársaságiak messze felülmúlták az előrejelzéseket. A titok az volt, hogy több mint 200 körzetben megegyeztek a centristákkal a kölcsönös visszalépésekről.
A kérdés most az, hogy ki lesz képes magához ragadni a kezdeményezést, Macron felkérheti Attalt, hogy mégse mondjon le, hanem ügyvezetőként lássa el a kormányfői teendőket. Az új kabinetet a baloldal alakíthatja meg, ha képes túllépni a belső ellentéteken. Itt nagy akadály, hogy Mélenchon, az Elégedetlen Franciaország vezére erősen megosztó. Ellenfelei szerint az EU-val is összetűzést provokálna ki. Továbbá hogy nem áll tőle távol az antiszemitizmus.
Alberto Alemanno, a párizsi HEC üzleti főiskola professzora szerint a fejlemények azt igazolják, hogy stratégiai döntés volt az elnök részéről meghirdetni az előrehozott választásokat. Mert ugyan most a bizonytalanság időszaka jön, de a politikus továbbra is tényező marad, akárcsak pártja. Mások azért annyira nem biztosak ebben.
Süddeutsche Zeitung
Macron felhergeli a saját híveit, ugyanakkor elszigeteli saját magát a hatalom Olümposzán. Teljesen felborította az eddigi erőviszonyokat, Franciaország vánszorogni fog előre. Hogy kifizetődött-e az idő előtti választások ötlete, erre a válasz az, hogy igen is, meg nem is – mutat rá Stefan Kornelius, a külpolitikai rovat vezetője.
Egyrészt igen, mivel a jobboldali radikálisokat látványosan le tudta nyomni. Másrészt viszont saját pártja és az általa vezetett szövetség is egyértelmű vereséget szenvedett. De ha nem ír ki új választást, akkor is csak legfeljebb őszig kapott volna haladékot, mert akkor bizalmi szavazással megbuktatták volna a költségvetést és mindenképpen jött volna a soron kívüli választás.
Bátorsága azonban nem nyerte el jutalmát, mert a baloldal aratta le a babérokat, miután a Le Pen-ellenes erők pánikkoalíciót kötöttek. De akkor most hogyan tovább? Az erő változatlanul a jobb-, illetve bal szélen van, azaz a politika előreláthatólag megfeneklik.
Az elnök persze diadalt ül a szélsőjobb legyőzőjeként. Valójában azonban be kell vallania, hogy az emberek nem csupán Le Pennel, hanem vele szemben is kiélték a dühüket. Ugyanakkor minden eddiginél jobban látszik a politikai rendszer gyártási hibája, hogy ti. túl sok jogkör van az államfőnél, viszont túl kevés a parlamentnél.
Lehet, hogy a baloldal egysége rámegy a kormányalakításra. Hogy utána létrejön-e az észszerűség és a közép szövetsége? A franciák nem a bölcsőből hozzák magukkal az érdekegyeztetés módszerét.
Reuters
Orbán még alig egy hete vette át a soros elnökséget, de már a 3. meglepő látogatást teszi, a kijevi és moszkvai „békemisszió” után ezúttal Pekingben. A jobboldali politikus fontos kereskedelmi és beruházási partner Kína számára, ellentétben más európai kormányokkal, amelyek nem szeretnének továbbra is erősen függeni a világ 2. legnagyobb gazdaságától.
Az ukrajnai és oroszországi utazás erős rosszallást váltott ki az EU részéről. A kínai tárgyalás ugyanakkor közvetlenül megelőzi a NATO-csúcsot, ahol szó lesz az ukránoknak nyújtandó további katonai segítségről. Pekingbe egyébként elkísérte Szijjártó (így érthető, hogy a külügyminiszter miért mondta le az utolsó pillanatban a mára tervezett budapesti egyeztetést a német diplomácia vezetőjével, habár az eljárás mindenképpen roppant tapintatlannak minősül a diplomácia szabályai szerint – a szerk. megj.)
Euronews
Lehet, hogy Le Pen pártja ma csatlakozik az Orbán-féle szélsőjobbos hazafiakhoz az Európai Parlamentben, bár a pártvezető a döntéssel meg akarta várni a francia választás végeredményét. (Miután alaposan felsült, elképzelhető, hogy nem lesz semmi a mára tervezett aktusból –a szerk. megj.)
De ha belép a Nemzeti Tömörülés, azzal a 3. legnagyobb erő jöhet létre Strasbourgban, összesen 86 képviselővel. A közös cél: a családi értékek hirdetése, a migráció visszaszorítása és Ukrajna segélyezésének leállítása.
Közben Orbán arra használta ki a soros elnökséget, hogy meglepetésre elmenjen Moszkvába és ott Putyinnal a háborúról tárgyaljon. Az EU villámgyorsan közölte, hogy nem járult hozzá az úthoz.
Süddeutsche Zeitung
Ivan Krasztev nem gondolja, hogy a populista jobboldal jelenti a jövőt, felbukkanása inkább csupán válasz a demokraták fantáziátlanságára, illetve az is visszatükröződik benne, hogy sokan elbizonytalanodtak. Ám semmiképpen nem jelent stabil kilátást a következő évtizedek szempontjából.
A bolgár politológus ezzel együtt lehetségesnek nevezi, hogy a demagógok rövidtávon előretörjenek, választásokat nyerjenek, ám felhívja a figyelmet, hogy egyetlen fejlett demokráciában sincs sikeres szélsőjobbos kormány, amely meg tudná győzni az embereket. Sőt a populisták számára az a legnagyobb veszély, amikor elérik fő céljukat, amint azt a Brexit megmutatta.
Sokszor új társadalmi egyezségre volna szükség, de itt sok épkézláb ötletük nincsen. Lásd a PiS-t, amely azért is maradt alul, mivel forszírozta az abortusz megszigorítását. Nem vette ugyanis észre, mennyire megváltozott az általa idealizált család. De a bevándorlást sem lehet nyakló nélkül nyomatni, mivel az elöregedő társadalom szükségessé teszi a munkaerő külső utánpótlását, de úgy, hogy azért meg kell nézni, kit engednek be.
Ugyanakkor a populizmusban az elemző csak a tünetet látja. Lampedusát idézi, aki szerint mindennek meg kell változnia, hogy minden úgy maradjon, ahogy van. Mindenesetre a jelenség elérte a németeket, franciákat, Trump pedig a politikai szerkezet teljes átalakítására készül.
A briteknél ugyanakkor bebizonyosodott, hogy a nacionalizmus nem segít a gazdaság katasztrofális állapotán, valamint a működésképtelen egészségügyön. A finneknél, a svédeknél és a dánoknál a baloldaliak, illetve a zöldek nyertek az EP-választáson.
A lengyeleknél jól szerepelt Tusk, Szlovákiában Fico a korábbi kormányfő, Ódor Lajos Európa-barát pártja mögé szorult. Még Orbánnak is lett egy veszélyes riválisa Magyar Péter személyében.
Washington Post
Trump gondosan ügyel arra, hogy az amerikaiak nehogy megtudják, mit terveznek győzelmük esetére a republikánusok. De senki se hagyja, hogy a bolondját járassák vele, mert a program roppant szélsőséges. Nagyratörő és a java része népszerűtlen – foglalja össze véleményét a szerkesztőség. Nem véletlen, hogy az illetékes bizottság közelgő ülését zárt ajtók mögött tartják, noha normális körülmények között élőben közvetítené az egyik, nonprofit tévé.
A volt elnök csapata számára a legrettegettebb téma az abortusz, mert a politikus ráébredt, hogy az nagy tehertétel számára, mivel annak idején elérte a terhességmegszakítás szabadságának korlátozását. Ugyancsak kerüli, mint macska a forró kását az egyneműek házasságát. Mint ahogy azt is, hogy már nem ragaszkodik ahhoz az alapvetéshez, miszerint pártja nem fogad el olyan területi változást Kelet-Európában, amelyet erővel kényszerítenek ki.
A polgárok azonban joggal várják el, hogy tudják, mit akar tenni megválasztása esetén az illető, akire szavaznak. Márpedig hogy a mostani ellenzék ködösít ez ügyben, az erősen gyanús. Trump persze eleve veszélyt jelent, függetlenül attól, hogy közzéteszi-e részletesen, mire készül szélsőséges kormányzata élén, már ha odajut.
De alighanem még azok is meg fognak döbbenni, ha keresztülviszi az elképzeléseit, akik nem találnak semmi kivetnivalót a jelenlegi titkolózásban. Hiszen máris közölte, hogy bosszút kíván állni a bírálóin, továbbá, hogy az első napot leszámítva nem lesz diktátor. De részben pont azért ússza meg ezeket a kijelentéseket, mert visszautasítja, hogy rákényszerítsék a részletek ismertetésére.
Guardian
A vezércikk úgy ítéli meg, hogy jól rajtolt a munkáspárti kormány, de még egy egész hegyet kell megmásznia. Mindenesetre az országnak 14 év után végre olyan vezetése van, amely igyekszik új lendületet adni az akadozó gazdaságnak és nem azzal van elfoglalva, hogy jól tejelő állami megrendeléseket adjon gazdag barátainak.
A baloldal jelentős és megérdemelt győzelmet aratott, és pl. olyasvalaki áll az oktatási tárca élén, aki gyerekként jogosult volt ingyenes iskolai étkezésre, az építésügyi miniszter pedig szociális lakásban nőtt fel.
A kormányfő meghirdette, hogy igen magas erkölcsi normákat vár el munkatársaitól, ami üdítő szakítás, miután több tory miniszterre is a tisztesség hiánya volt a jellemző. Az is biztos, hogy süllyesztőbe kerül az erkölcstelen, viszont igen drága Ruanda-terv, vagyis hogy az afrikai országba telepítsék ki az illegális bevándorlókat.
Beigazolódott, hogy Starmer jól csinálta, amikor a kampányban a gazdasági stabilitásra összpontosított és csupán fokozatos változtatásokat ígért, nem radikális reformokat. A cél az: felgyorsítani a gazdasági növekedést, átállni a tiszta energiára 2030-ig, átalakítani az egészségügyi ellátó rendszert, felére csökkenteni a súlyos és erőszakos bűncselekmények számát, végül pedig felszámolni a társadalmi felemelkedés útjában álló akadályokat.
Kemény lesz, de jó 10 év óta először olyan a kormány, amely törődik azzal, hogy mindenki számára javítson az életen. Vagyis a miniszterelnök joggal beszélt a remény napsugaráról – az ország új politikai hajnalra ébredt.
Wall Street Journal
Dalibor Rohács arra figyelmeztet, hogy ne legyen tévedés: a NATO minden eddiginél fontosabb, ha azt nézzük, hogy Amerika milyen szerepet tölt be a világban, mert egyedül képtelen lesz megbirkózni a pekingi, moszkvai és teheráni revizionistákkal. A konzervatív American Enterprise Institute Pozsonyból elszármazott vezető elemzője a szövetség holnap kezdődő, washingtoni jubileumi csúcstalálkozója előtt emlékeztet arra, hogy változatlanul érvényes az annak idején meghirdetett első számú cél: lenyomni Oroszország birodalmi törekvéseit.
Emellett a kelet-európai tagok számára ugyanilyen fontos, hogy az USA szavatolja a földrész biztonságát, egyenesen a túlélés záloga. A tengerentúlról nézve a kontinens biztonsága és békéje cseppet sem jótékonykodással ér fel, alapérdek az Egyesült Államok szempontjából.
Ahhoz, hogy a NATO továbbra is számítson, meg kell erősíteni az elrettentést a keleti szárnyon. Fontos próbatételt jelent Ukrajna. A vereség megnehezítené az Észak-Atlanti Szövetség dolgát. Orosz csapatok jelennének meg a lengyel, szlovák, magyar és román határon. Továbbá példátlan menekülthullám indulna be.
A megoldás nem egyszerűen az, hogy több fegyvert kell küldeni, azon felül nagy hatótávolsági rendszereket is kell adni, továbbá engedélyezni kell, hogy ezekkel az eszközökkel oroszországi célpontokat is támadjanak. És a harcok megszűnése után fel kell venni Kijevet.
Washington szuperhatalomként sem boldogul egymaga az oroszokkal, kínaiakkal és irániakkal. Nagy tragédia volna számára, ha a jelenlegi elnök vagy a kihívója elherdálná a transz-atlanti partnerséget.
Következő cikk: Politikai fikuszok (kirakat)találkozója
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
A mostani gazdasági zűrzavarból egy valaki profitál csupán: Putyin
A nyugati kereskedelmi rendszer lebontása az orosz elnök érdekeit szolgálja, ami lehet, hogy véletlen – de >
Vučić Achilles sarkát a tömegek erkölcsi tiltakozása jelenti
A volt szerb igazságügyi miniszter úgy gondolja, hogy szakértői kormány felállításával kellene megtalálni a kiutat a >
A súlyos belpolitikai válság a bukás kezdetét jelentheti a szerb elnök számára
Az elnök számára az utóbbi két évtizedben még volt ennyire nehéz a lecke, lehet, hogy rámegy >
Trumpnak Putyinba beletörik a foga
Trump azt hirdette, hogy egy nap alatt véget vet az ukrajnai háborúnak, ám az látszik, hogy >
Trump gazdasági felfordulást okoz eszement vámjaival
Az Economist vezércikke arra számít, hogy gazdasági felfordulást okoznak a Trump által elrendelt eszement vámok, de >
Tolnai Ottó
Nem, Tolnai Ottó nem kozmopolita lokálpatrióta, ez nem kozmopolitizmus és nem lokálpatriotizmus – bármennyire kedves volna >
Egyesített erővel a nemzetközi jog ellen
Netanjahunak rengeteg dolga lenne otthon, mégis – és a Nemzetközi Büntető Bíróság (ICC) körözése ellenére – >
Orbán Viktor vörös szőnyeget terít Netanjahu lábai elé
Ugyanakkor Maya Sion, a jeruzsálemi Héber Egyetem professzora súlyos hibának tartja a látogatást. Mert azzal mindenekelőtt >
Szerbia katonai unióról álmodik Magyarországgal
A megfigyelők a két ország együttműködését aggodalommal szemlélik. Vučić és Orbán jó kapcsolatokat ápol Moszkvával. A >
Egy szokatlan barátság
A Budapestről, illetve Tel Avivból keltezett összeállítás szokatlan barátságnak nevezi Orbán és Netanjahu viszonyát, bár mint >
Vance grönlandi vendégszereplése erkölcsi szempontból téves, stratégiailag pedig katasztrofális
Timothy Snyder a Guardianben azt gondolja, hogy Vance kurta grönlandi vendégszereplése nem csupán erkölcsi szempontból volt >
Lázadnak a szerb és török fiatalok, a Nyugat sunyi módon hallgat
Paul Lendvai szerint ugyan a tömegek más és más okból fordultak szembe Ergogannal, illetve Vučić-tyal, de >