Ma Andrea, Ilma, Apolló, Aladár névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Vučić Achilles sarkát a tömegek erkölcsi tiltakozása jelenti
A volt szerb igazságügyi miniszter úgy gondolja, hogy szakértői kormány felállításával kellene megtalálni a kiutat a jelenlegi súlyos belpolitikai válságból. Božo Prelević, aki 25 éve, Milošević bukása után éppen egy ilyen kabinet tagja volt és annak idején a vádat képviselte a volt elnökkel szemben, úgy véli: Vučić Achilles sarkát a tömegek erkölcsi tiltakozása jelenti. Mert ma már a diákok tiltakozásából általános felkelés bontakozott ki. A városokban öt hónapja minden reggel leáll az élet – most már 16 percre, az újvidéki pályaudvaron történt szerencsétlenség áldozatainak tiszteletére. Az előtető beomlása az egész rendszer korrupcióját és rossz kormányzását jelképezi. A volt bíró sajnálja, hogy annak idején nem sikerült működő országot kialakítani, elismeri, hogy az ellenzéket semlegesíteni tudta a hatalom. Viszont az egyetemisták és az oktatók igazi tekintélyt élveznek, habár az államfő próbálja őket lejáratni. Pénzzel és állásokkal igyekszik megvenni a hűséget. A szakértői kormány feladata az lenne, hogy helyreállítsa a demokráciát és megszervezze a tisztességes választásokat. A helyzet azért lenne kivédhetetlen az államfő számára, mert széles tömegek követelnék a hozzáértést és a becsületességet, nem ellenzéki pártok. Reméli, hogy a megmozdulások elvezetnek a rezsim végéhez.
Daily Telegraph
Szijjártó Péter kijelentette, hogy Magyarország ugyan továbbra szükségtelennek tartja az orosz ellenes szankciókat, ám támogathatja azokat, ha Trump arra használja fel a büntető intézkedéseket, hogy betartson Putyinnak, amiért az nem hajlandó elfogadni a tűzszünetet. A külügyminiszter Londonban, a brit fegyveres erők kutató intézetében tartott előadásban megismételte, hogy magyar megítélés szerint a retorziók nevetségesek, kudarcot vallottak és több kárt okoztak Európának, mint Amerikának.
Ám hozzáfűzte, hogy a magyar fél hajlandó felülvizsgálni a véleményét, miután Trump arra figyelmeztetett, hogy szétrombolhatja az orosz gazdaságot, ha az nem tér jobb belátásra. A politikus szerint a Fidesz-kormány döntése a jövőbeli körülményektől függ.
A konzervatív lap úgy értesült, hogy az EU új szankciós csomagot készít elő, mert vezetői szerint most nem szabad enyhíteni a Kremlre nehezedő nyomást. Szijjártó szerint azonban remélhetőleg nem lesz szükség a döntésre, és létrejön a béke. De ha nem, akkor idővel meg kell vitatni a kérdést.
Háláját fejezte ki Trumpnak, bár megjegyezte, hogy a világ biztonságosabb volt, amikor a két nagyhatalom tárgyalt egymással. Egyben megismételte, hogy Brüsszel hibát követett el, amikor nem próbálta meg rávenni a Fehér Házat, hogy az ne vezesse be a 20%-os vámot. De most is inkább a párbeszédet kell erőltetni, nem pedig a válaszlépéseket.
Megerősítette, hogy Ukrajna addig nem csatlakozhat az Unióhoz, amíg nem enyhít a nyelvtörvényen. Viszont úgy értékelte, hogy Trump visszatérése alapos változást hozott a nemzetközi porondon, mivel az egész világon nyíltan fog harcolni a liberális túlsúly ellen.
A konzervatív újság megjegyzi, hogy a jobboldali-nacionalista Fideszt kitaszították Európából, mivel már jóval az amerikai elnök újraválasztása előtt sürgette az ukrajnai fegyvernyugvást. De azt is felrótták neki Brüsszelben, hogy szigorúan fellép az LMBT-közösség ellen, továbbá visszaszorítja a demokratikus jogokat, valamint a sajtószabadságot.
Politico
Ha minden igaz, kb. két hét múlva Budapestre látogat az amerikai elnök legidősebb fia, aki felkeresi Csehországot, Szlovákiát, Szerbiát és Bulgáriát is, ám a közép-európai körút legérdekesebb állomása Bukarest lesz, hat nappal a megismételt elnökválasztás előtt. Az ifjabb Donald Trump annak idején keményen bírálta a román alkotmánybíróságot, amiért az tavaly lefújta a választást, mivel a titkosszolgálat szerint Oroszország a szélsőjobbos jelölt oldalán beleavatkozott a folyamatba.
Egészen pontosan azt mondta decemberben: itt valójában Soros, illetve marxista körök próbálták megakadályozni, hogy Georgescu legyőzhesse centrista vetélytársát, Lasconit.
Egy bennfentes szerint Trump Jr. a hónap végén üzleti eseményen vesz részt Bukarestben, nem találkozik egyetlen hivatalos személyiséggel sem és magánjellegű megbeszéléseket sem folytat.
Politico
A cseh külügyminiszter Babis belpolitikai ellenfeleként úgy véli, hogy a politikus lidércnyomást jelentene Európa biztonsága szempontjából, ha ősszel ő nyerné meg a választásokat. Lipavsy szerint ugyanis a politikus az orosz narratívát szajkózza. Akárcsak Strasbourgban a Patrióták frakciója, amelyhez pártja is tartozik. Azon felül nagy barátja Orbán Viktornak és ők ketten Moszkva-barát irányba vinnék el az európai politikát.
Jelen állás szerint a Babis-féle ANO 31,5%-on áll, a kormányfő vezette SPOLU jó 10%-kal le van maradva mögötte. A lap megjegyzi, hogy Csehországban egyre hevesebbek a politikai csaták, és ha a mostani ellenzék nyer, akkor az ország alighanem feladja a nyugati orientációt és inkább beáll Magyarország, illetve Szlovákia oldalára. A politikus már most is átveszi Orbán és Fico üzeneteit. Azt hirdeti, hogy csak a diplomácia vezethet el a békéhez Ukrajnában, a fegyverek nem.
Die Welt
Joschka Fischer sajnálattal állapította meg, hogy Trump szándékosan szétveri azt a világot, amelybe ő beleszületett (egyébiránt Magyarországról kitelepített sváb szülők gyerekeként – a szerk. megj.). A volt német külügyminiszter úgy fogalmazott, hogy Európa magára maradt. Az amerikai elnök búcsút mondott a közös értékeknek, gyakorlatilag átállt az autokraták oldalára.
Oda, ahol a földrészt fenyegető orosz imperialisták vannak. És Putyin nem fog felhagyni az agresszív politikával. Viszont Trump megválasztása arra utal, hogy vége a Nyugatnak. Hogy miként bánik a szövetségesekkel, az jól mutatja, hogy befellegzett a bizalomnak.
Azzal pedig, hogy gyakorlatilag kidobta Zelenszkijt a Fehér Házból, nyíltan elárulta a demokráciáért küzdő ukránokat. És akkor még itt van a frissen kirobbant vámháború, amely visszaveti a biztonságot, a fejlődést és a demokratizálódást. Destabilizálódik a nemzetközi kereskedelem, az pedig mindenkit érint. Fischer nem irigyli viszont Merzet, aki kancellárként fel fogja keresni Trumpot.
A nyugalmazott zöld politikus hangsúlyozta, hogy az európai nyílt társadalmaknak védekezniük kell a nyers birodalmi eszmékkel szemben. Ehhez összefogásra van szükség, és akkor a földrész hatalmi tényezőnek fog számítani.
Szelestey Lajos
Következő cikk: A mostani gazdasági zűrzavarból egy valaki profitál csupán: Putyin
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Tiltakozó hullám söpör végig Közép- és Kelet-Európán
Magyarországról és Szlovákiáról indul, áthalad Szerbián és más nyugat-balkáni államokon és elér egész Törökországig, illetve Grúziáig. >
A liberális nemzetközi rend után
Az Európai Külkapcsolati Tanács elnöke úgy látja, hogy vége a liberális nemzetközi rendnek, de a földrésznek >
A magyaroknak kell megszabadulniuk Orbántól, ha úgy látják jónak, ebbe nem szabad kívülről beavatkozni
Stephan Löwenstein, a Frankfurter Allgemeine Zeitung közép-európai tudósítója gondolja így és megállapítja, hogy a kormányfő folyton >
Európa jelenleg a szabadság szigete
Bármennyire is fura ez, de, ha alaposabban szemügyre vesszük a gondjait, akkor azok nem is annyira >
A szerb elnök mesterséges „népi mozgalommal” igyekszik elfojtani a diákok tiltakozását
Ehhez ösztönzést kap Dodiktól, illetve Orbántól. Utóbbi az EU-ra és a világ liberálisaira utalva azt üzente >
Trump súlyosan megsebesült, ez azonban még jól jöhet Európának és Nagy-Britanniának
Így véli Will Hutton, a Guardian vasárnapi számának volt főszerkesztője. Kiemeli: itt az idő kialakítani az >
A meggyőzhetetlenek
Máris minden tele van azzal a kormányzati reklámmal, amely a párt egyik brüsszeli képviselőjének két kiforgatható >
Te, jó ég, hol élek?
Ezt írja Fareed Zakaria a Washington Postban, aki szerint Trump ugyan befagyasztotta az új vámterhek jó >
Még messze nincs vége a Trump-féle kereskedelmi zűrzavarnak
Az elnök csupán időt kért, ám változatlanul valós a világgazdaságra leselkedő veszély. Ezzel együtt nem szabad >
Túl kockázatos az EU-békefenntartók számára, hogy letartóztassák a boszniai szerbek vezérét
Dodik ugyanis nem hajlandó bevonulni a börtönbe. Hiába kért segítséget a szarajevói kormány Brüsszeltől, túlságosan is >
Sajtószabadság ügyben az uniónak először a sorain belül kell rendet teremtenie
Nem kizárt, hogy a Brüsszel szerződésszegési eljárást kezdeményez, éppen Orbánt és Ficót használva fel elrettentő példaként. >
Senki sem nyer a vámháborúval, de Kína távolabbra tekint
A Guardian vezércikke ítéli így meg. Nagy viharra számít, ám úgy véli, hogy a viszályban az >