Ma Ágota, Ingrid, Etelka, Léda névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Nemzetközi sajtószemle
Von der Leyen ismétel, vagy?
Az Economist úgy ítéli meg, hogy von der Leyen nagy esélyes ugyan, mégsem lesz könnyű elérnie, hogy ismét ő legyen a Bizottság elnöke. Sőt mostanában már egyáltalán nem tűnik annyira magától értetődőnek, hogy újrázzon. Így viszont előfordulhat, hogy az EU megválik egy hozzáértő és tapasztalt vezetőjétől, miközben dúl a háború, akadozik a gazdaság és visszajöhet Trump.
Elvileg nincs gond a jelölésével, mert az Európai Néppárt őt akarja, csakhogy itt lép be a képbe a politika. Nyíltan ugyan csupán a kötekedő magyar kormányfő kampányol ellene, de nincs vétójoga. Ugyanakkor a legnagyobb akadályt feltehetőleg Marcon jelenti számára. Merthogy a búcsúzó francia politikus úgy gondolkodik: ha bedob egy új arcot, azzal el tudja terelni a figyelmet sanyarú hazai helyzetéről. És akkor még ott van az Európai Parlament, ahol egyáltalán nem lehet biztosra venni a támogatottságát. Ám mivel von der Leyen alapvetően technokrata, aki nem járatos a füstös hátsó szobák alkuinak világában, az EP megmutathatja neki az erejét. Így megjósolhatatlan a verseny kimenetele. Nagy valószínűséggel persze elnyeri a tisztséget, csak nem lesz könnyű. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Yahoo/MSNBC
A jelentés úgy értékeli, hogy a mostani budapesti CPAC-tanácskozás dermesztő betekintést engedett az amerikai jobboldaliság jövőjébe. Hogy a helyszín a magyar főváros, az alapvetően a republikánusok ajándékát jelenti a Fidesz számára. Az esemény minden évben arra jó, hogy a különféle országokból érkezett jobboldali képviselők jajongjanak és illiberális támadásokat intézzenek.
Az idei felszólalók listája olyan, mintha a szélsőjobbos ideológusok és mutatványosok ki kicsodáját lapoznánk végig, kezdve Orbán Viktortól és kormánya több tagjától egészen az amerikai konzervatívokig, illetve az olyan szélsőséges ikonokig, mint a holland Wilders.
A tengerentúli vendégek számára Magyarország ablak, amelyen keresztül látják azt a társadalmi modellt, amelynek mintájára átalakítanák az Egyesült Államokat, már ha Trump ismét elnök lesz. Ő odavan Orbán diktátori módszereiért. A magyar politikus kirohant a „kevert társadalmak”, ellen, segített manipulálni a választásokat, célba vette a szabad sajtót, elítélte a muzulmán migránsokat és margóra szorította az LMBT-közösséget. Éspedig azzal a céllal, hogy illiberális államot alakítson ki.
A CPAC főnöke nem azt nézte, hogy mindez miként hatott Magyarországra. Arról beszélt, hogy az esemény segít ellensúlyozni azokat a hazugságokat, amiket az Atlanti-óceán túlpartján hallani Orbánról és a magyar valóságról. A paradox csupán az, hogy ez a jobboldali mozgalom, amely csatlakozott az elnyomó magyar rendszerhez, már jó 15 éve állítja, hogy Bident és Obamát is lejáratták autokrata rezsimek. Az irányzatot lenyűgözi egy nyíltan illiberális vezetés, és abban bízik, hogy valami hasonló veheti kezdetét a nagy tó másik oldalán november 4. után.
Kurier
Az Osztrák Szabadságpárt magas szinten képviselteti magát a CPAC ma záruló budapesti konferenciáján, ahol Orbán Viktor a jobboldali-populisták, illetve nemzeti konzervatívok színe-javát látja vendégül. Az FPÖ nevében Vilimsky, az uniós választás listavezetője fel is szólal, a szónokok amúgy általában férfiak. A témákat úgy válogatták össze, mintha a nacionalisták választási programját akarták volna megszerkeszteni.
Az újságírókat azonban távol tartják, éspedig arra hivatkozva, hogy woke-mentes övezetet akarnak, ám ily módon a szervezők gyakorlatilag azzal vádolják meg a sajtó munkatársait, hogy azok ideológiailag elkötelezettek.
A jelentés azt idézi Orbán tegnapi beszédéből, hogy ez az egyetlen fórum Európában, amelyet senki sem akar betiltatni, amelynek helyszínét nem kell bezárni, és ahol a rendőrség nem razziázik. Mert – emelte ki – a sajtó állításával ellentétben Magyarország jogállam, és mindenki azt mond, amit jónak lát.
Libération
Az európai jobboldal erősen jobbra tolódik és ez Orbán Viktor ideológiai győzelmét jelenti, amit alátámaszt a nemrégiben tető alá hozott migrációs reform – fejti ki Jean Quatremer Brüsszelből. A bevándorlók nehézkes beilleszkedése, a radikális iszlám megerősödése, valamint a terrorcselekmények a szélsőségesek malmára hajtották a vizet. Jellemzőjük, hogy a hagyományos értékek védelmét hirdetik és véget akarnak vetni az idegenek inváziójának.
A mérsékelt pártok sorra igazodtak ahhoz, amit a magyar miniszterelnök meghirdetett, miután 9 éve erővel próbálta feltartóztatni a bevándorlási hullámot. Sőt, a Néppárt már ott tart, hogy 3. országokba paterolná ki a menedékérőket, mert ott várnák ki, amíg döntés születik az ügyükben. A Bizottság azonban idáig nem hajlandó magáévá tenni ezt az elképzelést, mert az véget vetne a menedékjognak.
Csakhogy a választók jobban szeretik az eredetit, mint a másolatot. A szélsőségesek jól állnak az osztrákoknál, a franciáknál, olaszoknál, lengyeleknél, hollandoknál, belgáknál, magyaroknál, cseheknél és a szlovákoknál. Ez pedig azt jelenti, hogy várhatóan megerősödik a két érintett strasbourgi frakció: az ECR és az ID. Akár még a 5. helyre is leszoríthatják a liberálisokat.
Most először többségbe kerülhetnek a jobboldali, illetve szélsőjobboldali pártok, habár kizárt, hogy ezt azután érvényesíteni tudják, mivel alapvető ideológiai különbségek mutatkoznak köztük. Ám előreláthatólag így is példátlan módon képesek lesznek befolyásolni a jogalkotást, amely teljesen jobbra tolódik.
New York Times
Az elemzés részben Magyarország példáján mutatja be, hogy kampány idején könnyen ellentétbe kerülhetnek Biden választási megfontolásai, illetve Amerikai külpolitikai érdekei. Mert amikor Trump vendégül látta Orbán Viktort Mar-a-Lagóban, Biden diktátornak nevezte a magyar vezetőt. A State Department viszont nem volt hajlandó ugyanezt a jelzőt alkalmazni egy NATO-szövetségesre.
Ettől persze Washingtonban megvan a vélemény a kormányfőről, ám csak szőrmentén bírálják, amiért leépíti a demokráciát. Ellenben amikor felkereste a korábbi elnököt, Biden kortesstábja úgy értékelte, hogy Trump olyan latorállamok vezetőit látja vendégül, mint az önkényúr Orbán. Biden később kicsit finomított a véleményén, amikor úgy fogalmazott, hogy a magyar vezető zsarnokságot igyekszik bevezetni.
Mindenesetre a két nyilatkozat miatt Budapesten berendelték a Külügybe az amerikai nagykövetet. Így azután nehéz helyzetbe került Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadó, mert nem volt hajlandó kijelenteni, hogy Orbán egy önkényúr, bár aggodalmát fejezte ki a magyar demokratikus intézmények elleni támadások miatt.
Heather Conley a Német Marshall Alapítvány elnöke megjegyezte, hogy a magyar politikus beleártja magát az amerikai közéletbe, hiszen egyrészt felszólal a CPAC különféle eseményein, másrészt kijelentette, hogy jobb volna, ha Trump visszatérne a hatalomba. A szakértő szomorúnak tartja, hogy Magyarország téma mind a külpolitikában, mind a korteshadjáratban. Ám ha Orbán diktátornak minősítik, annak diplomáciai következményei vannak.
South China Morning Post
A kínai diplomácia vezetője arról beszélt két napja Pekingben Szijjártó Péternek, hogy a 2. félévben esedékes soros magyar uniós elnökség révén remélhetőleg pragmatikusabbá válik Európa politikája Kínával szemben. Vang Ji szerint Magyarország különleges befolyást élvez. Ezért arra kell törekednie, hogy az EU észszerű és baráti kapcsolatokat alakítson ki a kínai féllel.
A magyar vendég azt válaszolta, hogy kormánya ellenzi az Unió leválását Kínáról és üdvözölte, hogy a kínaiak újabb beruházásokra szánták rá magukat a magyar gazdaságban. Hangsúlyozta, hogy a kínai felet partnernek kell tekinteni, mert ha ellenségnek vennék, az csak elszalasztott lehetőségeket eredményezne.
A tudósítás emlékeztet arra, hogy az Európai Parlament kétségbe vonta: a Fidesz-kabinet egyáltalán képes-e elfogulatlanul betölteni a soros elnöki tisztséget.
Reuters
A korrupció visszaszorítására létesített Integritás Hatóság vezetője nagyobb jogkört szeretne, mert szerinte hivatala anélkül nem tudja ellátni alapvető feladatát. Bíró Ferenc szerint a fő gond az, hogy jelenleg nincs igazi nyomozati jogosítványuk a kétes ügyek felderítésére. Épp ezért kidolgozták, hogy miként tudnának hatékonyabban dolgozni.
Szerinte a legfőbb gond az, hogy egy sor társintézmény nem köteles igazodni ahhoz, amit ők mondanak. Ezért biztonsági játékra törekszenek és azt nézik, számukra mit írnak elő a jogszabályok. Ezzel együtt úgy látja: a hatóság létrejötte fontos tényező volt abban, hogy a Bizottság a múlt év végén 10 milliárd eurót felszabadított a befagyasztott támogatásokból.
De a munkájuk minőségének javításához arra is szükség volna – tette hozzá -, hogy bizonyítékokat kezelhessenek, beszélhessenek tanúkkal és belenézhessenek a nyomozás állásába. Enélkül az érintett intézményeken és magánszemélyeken múlik, hajlandóak-e együttműködni.
A jelentés megjegyzi, hogy nemzetközi civil szervezetek szerint Orbán már jó ideje hozzá közeli üzletembereknek passzol át uniós forrásokat. Ily módon igyekszik megerősíteni az uralmát. Ő maga viszont azt állítja, hogy Magyarország csupán pont annyira korrupt, mint sok más állam.
Economist
A kommentár úgy ítéli meg, hogy von der Leyen nagy esélyes ugyan, mégsem lesz könnyű elérnie, hogy ismét ő legyen a Bizottság elnöke. Sőt mostanában már egyáltalán nem tűnik annyira magától értetődőnek, hogy újrázzon. Így viszont előfordulhat, hogy az EU megválik egy hozzáértő és tapasztalt vezetőjétől, miközben dúl a háború, akadozik a gazdaság és visszajöhet Trump.
Elvileg nincs gond a jelölésével, mert az Európai Néppárt őt akarja, csakhogy itt lép be a képbe a politika. Nyíltan ugyan csupán a kötekedő magyar kormányfő kampányol ellene, de nincs vétójoga. Ugyanakkor a legnagyobb akadályt feltehetőleg Marcon jelenti számára. Merthogy a búcsúzó francia politikus úgy gondolkodik: ha bedob egy új arcot, azzal el tudja terelni a figyelmet sanyarú hazai helyzetéről.
És akkor még ott van az Európai Parlament, ahol egyáltalán nem lehet biztosra venni a támogatottságát. Ám mivel von der Leyen alapvetően technokrata, aki nem járatos a füstös hátsó szobák alkuinak világában, az EP megmutathatja neki az erejét. Így megjósolhatatlan a verseny kimenetele. Nagy valószínűséggel persze elnyeri a tisztséget, csak nem lesz könnyű.
Daily Telegraph
Egyelőre nem tudni, Amerika hány korszerű cirkálórakétát ad Ukrajnának, sőt pillanatnyilag úgy áll, hogy ezek a harceszközök nem fordítják meg a háború menetét, ezzel együtt egy szakértő szerint ha az oroszok azt látják, hogy jönnek az ATACM-ek, akkor legfeljebb azt tudják tanácsolni, hogy mindenki húzza be a nyakát.
Az ukránok mostantól célba tudnak venni hadihajókat, hidakat, lőszerraktárakat, az ukrajnai orosz hátország egy csapásra sebezhetővé válik. E rakéták hatótávolsága ugyanis 190 kilométer és a most befutott első példányokat már be is vetették a Krímben repülőterek, valamint orosz állások ellen. E hordozóeszközök legnagyobb előnye, hogy a hangsebességnél háromszor gyorsabban tudnak haladni, ezért ha felfedezik őket, nagyjából 3 perc marad az elhárításukra. Az meg semmire sem elegendő. És már 10 ilyen rakéta lefedné az arcvonal teljes hosszát, illetve a mögötte lévő, csaknem 200 kilométer széles övezetet.
Az ukrán erők építhetnek a drónokra és más cirkálórakétára is, amivel legyűrhetik az ellenséges védelmet. Ennél fogva az oroszoknak végig kell gondolniuk, mennyire biztonságos vadászképeket tárolniuk bizonyos támaszpontokon – mondta a RUSI, a brit fegyveres erők agytrösztjének egyik elemzője. Hát még ha Kijev egy nap netán úgy dönt, hogy megszegi a Bidennek tett ígéretét és az ATACM-ekkel az orosz anyaországban lévő célpontokat is támad.
Project Syndicate
Miután az amerikai törvényhozás megszavazta a mentőövet Ukrajnának, a korábbi svéd miniszterelnök úgy véli, hogy Putyin számára immár csupán egyetlen remény maradt: ha Trump győz. Carl Bildt úgy ítéli meg, hogy az orosz hadsereg ezek után lejtőre kerül, az idő ellene dolgozik, ezért Mar-a-Lagóból várja a messiást.
A Kreml történelmi fiaskót vallott, amikor alábecsülte az ukránok elszántságát, valamint a széles körű nyugati összefogást. Ezért beállt az állóháború, ami után Moszkva kezdett bizakodni. Ám a washingtoni Kongresszus keresztülhúzta a számítást. A határozatnak már a közvetlen politikai és lélektani hatása is óriási. Azon kívül drámaian megnőtt az esély, hogy Ukrajna átvészeli a várható orosz offenzívát.
Szétfoszlik Putyin reménye, hogy az idén győzelmet arathat. De hogy véget érnek-e a megpróbáltatásai, ha a volt elnök visszatér a Fehér Házba, ám már más kérdés. Egyelőre azonban az van, hogy Oroszország megint a vereség felé araszol a háborúban.
Der Standard
Egy francia elemző attól tart, hogy Trump veresége esetén felkelés robbanhat ki az USA-ban. Marléne Laruelle, aki történész, szociológus és politológus, a George Washington Egyetemen, illetve a bécsi Humántudományi Intézetben kutat. Nem zárja a tekintélyuralmi fordulatot az Egyesült Államokban, bár nehezen tudná megmondani, hogy Trumpot ideológiailag hová lehetne besorolni. A környezetében azonban mindenképpen vannak fasiszták. Jelenleg azt látjuk, hogy a populista siker átfogó doktrínába megy át.
Ugyanakkor ha nyer a politikus, akkor meg még egyfajta intézményes puccs is elképzelhető. Hiszen a stábja tisztogatásra készül az államapparátusban, és akkor jöhet a tekintélyelvű fordulat.
A republikánus törvényhozók többsége nem oroszbarát, mégis könnyen előfordulhat, hogy leállítják Ukrajna megsegítését, és azt az európaiakra bízzák. Ám félő, hogy az EU ezek után kettészakad, mivel egyes kormányok inkább a washingtoni álláspontot követnék, mások ellenben kitartanának Kijev mellett.
Oroszországban ugyanakkor elsősorban a titkosszolgálatoknál találni olyanokat, akiket a nézeteik és céljaik alapján fasisztának lehet tekinteni. Úgy ítélik meg, hogy a népet a háborúval lehet fellelkesíteni. Putyin környékén azonban egy csomóan technokrata módjára gondolkodnak, inkább a klasszikus, jobboldali tekintélyelvűséget jelenítik meg. A két irányzat között feszültség mutatkozik. Az elnök kijátssza egymás ellen a kettőt, bár ő maga inkább technokrata.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Jalta-szag van a levegőben
Nagyon úgy néz ki, hogy ezúttal, 80 évvel az eredeti konferencia után, két nagyhatalom: a putyini >
„Megbuktatási tervek”, „becstelen színház” – miért veszíti el az idegeit Putyin barátja, Fico
Úgy tűnik, hogy elveszti az idegeit az oroszbarát szlovák kormányfő, aki most már puccsot és hazug >
Trump vámjai a lehető legnagyobb szerencsétlenség a világgazdaság és az USA számára
Trump gazdasági tanácsadói, akik tudják, mennyire irracionális ez a politika, legjobb esetben megpróbálják majd tárgyalások útján >
A szerb állami tévé váratlanul stratégiát váltott
Most már nem csupán pár szóban, hanem részletesen számol be a hatalmas tiltakozó hullámról. Vučić most >
A magyarok egyszerűen alkalmatlanok a tömeges ellenállásra?
Ezt a képet a csütörtökön, Szerbia budapesti nagykövetsége előtt készítettem. Az Orbán szerb haverja elleni hatalmas >
Amerika nagy árat fizet majd Trump vámja miatt
Amerika nagy árat fog fizetni azért, hogy Trump 25%-os vámot rótt ki a kanadai és mexikói >
Ha ő nincs, már egyikünk se élne?
Maradjunk még egy percre a covidnál, ha egyszer már voltak olyan ostobák, hogy felidézték. Nem kellenek >
Szerbia ifjúsága – egész Európa reménysége
A demokratikus változást követelő szerb ifjúság a reményt jelenti egész Európa számára, és a mozgalom egyre >
Európának ki kell állnia Grönlandért. De nem teszi
Európa leszerepel, amikor arról van szó, hogy mennyire kész szembeszállni Trumppal Grönland ügyében – állapítja meg >
Soha nem fog működni Trump Gáza-terve
A jobboldali Daily Telegraph általában egyetért Trumppal, ám a külpolitikai szerkesztő, Con Coughlin most mégis úgy >
Szerbiában Vučić hatalma a tét
Újvidék a maga 15 halottjával a korrupció és az ellenőrizetlen hatalom jelképe lett. Ezért ma már >
Kulcsfontosságú, hogy kit nevez ki Donald Trump budapesti nagykövetnek
Erre hívta fel a figyelmet a főleg az amerikai belpolitikával foglalkozó lap a The Hill szerzője. >