Ma Lóránt, Loránd, Pál névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Az energiaválság nyertese Horvátország lehet a földrészen
Horvátország mára teljesen függetlenítette magát az orosz energiahordozóktól, sőt most már ott tart, hogy lassan a máshonnan érkező földgáz és olaj fordítókorongja lesz a térségben. A környező államok megbízottai, köztük magyarok, egymásnak adják a kilincset Zágrábban. Kulcsfontosságú volt, hogy Krk szigetén nem egészen egy éve megnyílt az LNG-átrakodó, vagyis ahol visszaalakítják a cseppfolyósított földgázt. A költségek 234 millió eurót tettek ki, ebből 101 milliót az EU fedezett. Ily módon az ország gázellátása már teljes mértékben fedezett, az igények kétharmadát a létesítményen keresztül elégítik ki. A hiányzó mennyiséget hazai kitermelésből teremtik elő. Emellett bővítik a krki kapacitást, hogy a térségben máshová is szállíthassanak. De ahhoz még az is kell, hogy újabb vezetéket épüljenek, amihez politikai döntés szükséges. Az Adria-vezetéken át pedig Bosznia, Szerbia, Szlovénia, Magyarország, Csehország, valamint Szlovákia nyersolajat kap. Mindezek alapján a Financial Times nemrégiben azt írta: az energiaválság nyertese Horvátország lehet a földrészen. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Washington Post
Fareed Zakaria elképzelhetőnek tartja, hogy az idén kiderül: mennyire álságos a populizmus. Az elemző, aki arról nevezetes, hogy jó 20 éve megjósolta az illiberális demokrácia felbukkanását, onnan indít, hogy e pillanatban nehéz elvonatkoztatni az amerikai alsóháztól, ahol a republikánusok a nyílt színen produkáltak idegösszeroppanást.
Ám ezért csakis saját magukat okolhatják. A párt ugyanis évek hosszú munkájával valóságos dühbe hergelte saját táborát. Olyan radikális politikát ígért, amely érzelmileg megfelelt a keményvonalas szavazókörzetek igényeinek, ám mivel teljesen irreális, lehetetlen teljesíteni.
A hívek azonban azt a következtetést vonták le, hogy a mérsékeltek elárulják az ügyet, ezért az lett a megoldás, hogy folyamatosan nyomás alatt tartják a házelnököt, és az ily módon azt csinálja, amit ők akarnak. Ami azután az állandó zsarolás és permanens zűrzavar receptje lett.
Az ellenzék nagy bajban van, de a populisták egy sor más országban is küszködnek. Lásd Nagy-Britanniát a végzetes Brexit után. A 20 legfejlettebb állam sorában már csak az oroszok gazdasági teljesítménye harmatosabb, mint az Egyesült Királyságé. De példaként fel lehet hozni Brazíliát és Dél-Afrikát is.
A magyarázat az, hogy a populizmus csak ellenzékben virágzik. Nekimegy a hatalmon lévő elitnek, szítja a félelmeket és az összeesküvés elméleteket, program helyett érzelmi válaszokkal rukkol ki.
Ám amint megszerzi az uralmat, kiderül programjának sekélyessége, és itt már nem lehet egykönnyen másra fogni a felelősséget. És ha a másik oldal cselekszik, akkor ki tudja fogni szelet a populista jobboldal vitorlájából. Lásd az USÁ-t, ahol Biden józansága nagy előnyöket hozott a demokratáknak a törvényhozásban, és nem ütött vissza az urnáknál.
Természetesen a pozitív irányzatok nem töretlenek. Mindig felmerülnek olyan gondok, amelyek lehetővé teszik, hogy bizonyos körök egyszerű, csábító és rossz válaszokkal álljanak elő. De reméljük, hogy az idén kiderül, milyen mértékben hamis a populizmus.
Süddeutsche Zeitung
Hogy az amerikai Képviselőházban végül McCarthy lett az elnök, az nem győzelem, hanem kudarc. Hiszen egy olyan testületben uralkodott napokon át a káosz, amely alapvetően befolyásolja a világpolitikát. Mégis átmenetileg bokszring lett belőle, helyenként őrült showra emlékeztetett.
Kevin McCarthynak csak a 15. körben, szó szerint az éjszaka kellős közepén sikerült annyi pótlólagos szavazatot összekaparnia, amennyi elég volt a megválasztásához a republikánus többség részéről. Előtte saját pártbeli ellenfelei négy napon át kötötték az ebet a karóhoz. Abban a törvényhozásban, amely az egészségügyről, a fegyverek kereskedelméről, Ukrajna további támogatásáról, valamint a Kínával szembeni bánásmódról dönt.
Aki idáig nem tudta, milyen alakok csücsülnek a T. Házban, annak csak be kellett kapcsolnia a tévét. Az új elnöknek többek közt egy fegyvermániás, egy csaló és jó pár olyan képviselő támogatását kellett elnyernie, aki mindmáig kétségbe vonja a legutóbbi elnökválasztás eredményét. Így most tőlük függ, de drágán, sőt túl drágán vette meg a posztot. Az egész jobboldali tábort kellett egyre keményebb ajándékokkal megvásárolnia.
Ám mostantól belefér, hogy akár egyetlen törvényhozó is kezdeményezhesse a leváltását. Ugyanakkor várhatóan csökkentik az állami kiadásokat, ideértve hogy kevesebb fegyvert szállítanak máshová. Az is elképzelhető, hogy alkotmányos vádemelési eljárás indult Biden és a fia ellen. Ez Trump bosszúja volna, habár esetében nem lehet kizárni a bűnvádi eljárást a Kapitólium ostroma miatt.
Gyakorlatilag a mostani parlamenti felkelés a két évvel ezelőtti roham folytatása volt. Nemrégiben McCarthy is kénytelen volt elzarándokolni Trump birtokára, mert helyénvalónak tartotta, hogy megköszönje az olyan, amilyen támogatást. Lehet, hogy a volt elnök befolyása már volt nagyobb is a párton belül, ám mindez nem jó jel, mindössze kép évvel a Kongresszus lerohanása után.
New York Times
Az ukrajnai háború egyik nagy tanulsága az, írja Paul Krugman, hogy teljesen légből kapott a Trump-tábor állítása, miszerint a politikai korrektség katonailag meggyengíti az USÁ-t. Szokásos blogjában a Nobel-díjas közgazdász elismeréssel adózik a „Tegyük ismét naggyá Amerikát”-jelszónak, mert az igen hangzatos, csak éppen senki nem tudja, mit is jelent. Viszont alkalmas arra, hogy megszólítson bárkit, akinek fáj valami a mai Egyesült Államokban.
A volt elnök hívei azt állítják, hogy a woke mentalitás puhánnyá teszi az amerikai katonákat. Hát, az orosz egységekről mindent el lehet mondani, csak azt nem, hogy a társadalmi igazságosságot képviselnék, mégis egyik kudarcot könyvelik el a másik után.
A szerző elismeri, hogy nem sokat konyít a katonai kérdésekhez, ám idézi kedvenc hadtörténészét, Phillips O Briant, aki megjósolta, hogy Moszkva nem győzhet a háborúban, sőt az ukránoknak jó esélyük lesz a győzelemre. Éspedig azért, mert az elhúzódó harcokban sokkal nagyobb anyagi alapokra tudnak támaszkodni, hála a nyugati segítségnek.
Emellett az is sokat számít, hogy Kijev azt hirdeti: a demokráciát védelmezi egy brutális zsarnok ellen, így rengeteg fegyvert kap. És nagyon úgy néz ki, hogy a NATO-technológia még jobban lefőzte az orosz hadiipart, mint ahogy azt a legtöbben gondolták. Továbbá az ukránok hozzájutnak a nyugati hírszerzési adatokhoz.
Emellett az oroszok nemigen tudják pótolni, az elhasznált-megsemmisült hadi technikát. Vagyis itt megint csak az jelenik meg, hogy egy ilyen állóháború kimenetelét a gazdasági erő szabja meg. Hála isten, ez esetben nem Oroszország és a liberális-demokrata Nyugat csap össze, de pont ezért nem lehet pontosan megmondani, miként ér véget a viszály. Ám a számok Ukrajna mellett szólnak.
Die Presse
Horvátország mára teljesen függetlenítette magát az orosz energiahordozóktól, sőt most már ott tart, hogy lassan a máshonnan érkező földgáz és olaj fordítókorongja lesz a térségben. A környező államok megbízottai, köztük magyarok, egymásnak adják a kilincset Zágrábban.
Kulcsfontosságú volt, hogy Krk szigetén nem egészen egy éve megnyílt az LNG-átrakodó, vagyis ahol visszaalakítják a cseppfolyósított földgázt. A költségek 234 millió eurót tettek ki, ebből 101 milliót az EU fedezett. Ily módon az ország gázellátása már teljes mértékben fedezett, az igények kétharmadát a létesítményen keresztül elégítik ki. A hiányzó mennyiséget hazai kitermelésből teremtik elő.
Emellett bővítik a krki kapacitást, hogy a térségben máshová is szállíthassanak. De ahhoz még az is kell, hogy újabb vezetéket épüljenek, amihez politikai döntés szükséges.
Az Adria-vezetéken át pedig Bosznia, Szerbia, Szlovénia, Magyarország, Csehország, valamint Szlovákia nyersolajat kap. Mindezek alapján a Financial Times nemrégiben azt írta: az energiaválság nyertese Horvátország lehet a földrészen.
Ugyanakkor a krki gázátfejtő igazgató úgy véli, hogy ha csillapodik a helyzet Ukrajnában, az EU ismét vesz majd orosz gázt. De az mindig jó, ha van alternatíva - mondja.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Európa akár szét is eshet
Európában új törésvonalak jelentkeznek, a kontinens akár szét is eshet, évtizedek óta nem volt ennyire sebezhető. >
Mi van a csökkenő balkáni határsértések mögött?
Ausztria döngeti a mellét, hogy tavaly neki köszönhetően csökkent a migránsok száma a Balkánon, ám ez >
Mi van ha Trump úgy fog uralkodni mint Putyin?
Mi van akkor, ha Trump is pont úgy irányítja országát, mint Putyin az oroszokat, mert amit >
Az EU következő populistája már Horvátországból köszönt
Horvátországból már az EU következő populistája küldi üdvözletét, miután fölényesen, 75%-kal győzött az elnökválasztáson Zoran Milanović. >
Az imperializmus visszavág
A kommentár az egykori mozi kasszasiker címét némiképp módosítva arra hívja fel a figyelmet, hogy nem >
Odahaza Biden sok mindent jól csinált, de a nemzetközi színtéren hagyta, hogy bolonddá tegyék
Ezt a Guardian külpolitikai szemleírója, Simon Tisdall látja így. Szerinte a távozó amerikai elnök hivatali idejét >
Kettős gázcsapás érte Szerbiát
A MOL kerülhet helyzetbe, miután az amerikai kormányzat azt követeli, hogy Belgrád szerezze vissza a Gazpromtól >
Az igazság visszavétele
Felfoghatatlan évek vannak mögöttünk. Felfoghatatlan, hogy mi mindent lehetett itt büntetlenül megtenni vagy éppen nem megtenni. >
Tegyük Ismét Naggyá Oroszországot (meg Kínát)
Fareed Zakaria a Washington Postban úgy látja, hogy Trump a 19. századi imperializmust éleszti újjá és >
A föld végül is lapos
Sok jót nem ír a Fideszről a Süddeutsche Zeitung abban az összeállításában, amelyet a jobboldali populizmusról >
Amerikai feketelistán a magyar Richelieu
Mostantól kezdve egy uniós állam gyakorló minisztere is indexen van az Egyesült Államokban, ami nem gátolja >
Musk, Európa ellensége
Soros György életrajzírója virtigli antiszemitizmusnak minősíti, amit Elon Musk művel a magyar származású üzletember ügyében, miközben >