Ma Andrea, Ilma, Apolló, Aladár névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Te, jó ég, hol élek?
Eladó az amerikai gazdaság
Ezt írja Fareed Zakaria a Washington Postban, aki szerint Trump ugyan befagyasztotta az új vámterhek jó részét, de azért még korai a megkönnyebbülés. Merthogy a rendszer igen bonyolultra sikeredett, az pedig a korrupció melegágya, hiszen mostantól mindenki kivételért kilincsel. Ráadásul a vámok 100 éve nem voltak ilyen magas szinten. Ennélfogva erősen valószínű, hogy az USA a szabadpiac vezető erejéből a haveri kapitalizmus iskolapéldája lesz. A kormányok és társaságok ugyanis el fogják árasztani Washingtont, mert próbálnak kedvezményeket kicsikarni. Már most erősen lehangoló látni, hogy a Wall Street ikonikus figurái közül többen támogatnak egy olyan alkufolyamatot, amelynek eredményeként a szabad piacot vámok, adók, normák és kivételes szabályozások határoznák meg. A neves újságíró, aki Indiából származott el, elmeséli, hogy ilyet ő már látott egykori hazájában és azt is végignézte, hová vezet. De most azt tapasztalja, hogy tech nagyságok magasztalják Trump zsenialitását, a Wall Street titánjai rohannak, és Észak-Koreát idéző stílusban gratulálnak az elnöknek, amiért az ilyen briliáns módon védi meg a gazdaságot saját tetteitől. Ezért azt kérdezi: Te, jó ég, hol élek? Szelestey Lajos nemzetközi sajtósszemléje:
Euractiv
Bulgáriában az a politikus lett Orbán Viktor fő partnere, akit korrupciós ügyek miatt feketelistára tett az Egyesült Államok és Nagy-Britannia. Pejevski, aki tavaly fondorlattal megszerezte a török kisebbség pártjának vezetését, úgy döntött, hogy képviselői a patrióta csoporthoz csatlakoznak az Európa Tanácsban. Az ötlet az, hogy két törvényhozója követi a példát az EP-ben is.
A pártvezér a a hatalmon lévő szófiai koalíció árnyékvezetőjének számít, de hogy most összeáll a magyar kormányfőre, arra nehéz geopolitikai magyarázatot találni. Orbán Viktor ugyanis a nacionalista kormánypártot támogatja a szomszédos Észak-Macedóniában, amelynek éles vitája van a bolgár vezetéssel.
Pejevskiék korábban a liberális frakció tagjai voltak Strasbourgban, de amikor Washington és London a Magnyitszkij-törvény alapján szankciókat rendelt el a pártvezető ellen, jobbnak látták kilépni, nehogy a kizárás sorsára jussanak.
Egyébiránt a politikus azt javasolta a szófiai parlamentben, hogy bizottság vizsgálja ki Soros György alapítványának tevékenységét. Orbán után szabadon ő is azt szajkózta, hogy az üzletember hálózata diktatúrát igyekszik rákényszeríteni országára.
Bloomberg
Litvánia azt fontolgatja, hogy törvénymódosítás segítségével kétoldalú alapon szab ki szankciókat Moszkva ellen, ha az EU a magyar vétó miatt nem tudja meghosszabbítani a csomagok hatályát. Erről az ország elnöke számolt be. Nauseda azt mondta, hogy mivel Oroszország még az eddiginél is agresszívebben folytatja a háborút, erkölcsileg helytelen volna tétlennek maradni.
Vagyis az Uniónak sürgősen döntenie kell a retorziók kiterjesztéséről. A szavazás júliusban várható, de Magyarország várhatóan keresztbe fekszik. Orbán már többször is akadékoskodott hasonló helyzetekben és mindig csupán az utolsó pillanatban adta be a derekát.
Die Presse
Trump nem tudja elkerülni és egy nap kénytelen lesz leülni tárgyalni a Bizottság elnökével, mert utóbbi határozza meg, miként reagáljon az EU az amerikai vámintézkedésekre. Egész eszköztárát kijátssza, és Orbán leszámítva az összes tagország felsorakozott mögött – fejti ki az elemző, Wolfgang Böhm.
Von der Leyenről sok mindent el lehet mondani, de azt nem, hogy ne lenne szorgalmas. Csapata tudja, hogy ha valami történik, az éjszaka közepén is fel kell kelteni, mert azonnal reagálni kíván a vámháborúra. Higgadtan, szinte naponta küldi a jelzéseket Washingtonba, hogy mire számítsanak odaát, ha rátesznek még egy lapáttal.
Egyben sugallja, hogy lehetne ezt azért másként is csinálni. Juncker szerint azonban a Fehér Ház ura valószínűleg még most sem érti, hogy Brüsszellel kell tanácskoznia ebben a kérdésben, nem a tagállamokkal.
Az elnök azonban – Magyarországot leszámítva – nem tudta megosztani a többieket. Egyedül Orbán tudatta von der Leyennel, hogy ő bizony párbeszédet kezd Washingtonnal. Idáig a magyar fél az egyetlen, amely elutasította az európai ellenvámokat is. Természetesen hiába, mivel leszavazták.
Az viszont nem jó ómen, hogy Meloni jövő csütörtökön találkozik Trumppal. A Bizottság elnöke feltehetőleg igyekszik majd figyelmen kívül hagyni ezt a tényt, de az is lehet, hogy csak növeli a becsvágyát, mármint hogy megmutassa erejét az USA első emberének.
Le Figaro
A magyar kormány azért tetette ki óriásplakátokra Weber, von der Leyen és Zelenszkíj fényképét, mert szerinte azok a kulisszák mögött rá akarják erőszakolni az európai népekre Ukrajna gyors felvételét, noha az ártana mind Magyarországnak, mind az EU-nak – jelenti Budapestről Albert Kornél, miután a hatalom nemzeti konzultációt indított a felvétel meghiúsítására.
Miniszterek, államtitkárok nyomatják a mantrát, de az tény, hogy a nagy szomszéd csatlakozásának lehetősége jogos aggodalmat kelt a magyarok körében. A Fidesz már megkezdte a választási kampányt, és azt reméli, hogy ehhez jól jön neki az ukrán belépés kérdése, mivel azt közvetlen fenyegetésként lehet beállítani.
Elsősorban a mezőgazdaságot nyugtalanítja a konkurencia. A nemzeti konzultáció azonban valójában csupán közvélemény kutatás. Orbán, aki plebejusnak állítja be magát, 14 ilyen akciót szervezett az utóbbi 15 évben. A kérdőívek sugallják a választ, ám általában csak a címzettek 10-15%-a küldi vissza őket. A hatalom mégis referendumnak tünteti fel ezeket, elsősorban a Bizottság előtt.
Ukrajna ügyében a választóvonal ott húzódik a magyar közvéleményben, hogy a fideszesek általában elutasítják a tagságot, az ellenzék pártolja. Orbán egyébként 13 éve még azt jósolta, hogy az összes környező ország – így vagy úgy – de be fog kerülni az Unióba. A nagy fordulat annál is inkább opportunistának tűnik, mivel Szijjártó a háború kirobbanása után még arról beszélt, hogy gyorsan el kell intézni Ukrajna tagságát.
The Times
Trump ukrajnai különmegbízottja felvetette, hogy a megtámadott országot ugyanúgy meg kellene osztani, ahogyan az a 2. világháború után Berlinnel történt, csak azt nem érti senki, mi vezette erre a történelmi párhuzamra. Kellog, aki ellen Kijevnek idáig a világon semmi ellenvetése nem volt, gyakorlatilag azt javasolja, hogy Oroszország megtarthassa a 2014 óta elfoglalt területeket.
Semmi hasonlóság nincs a legyőzött náci Németország és a mai Ukrajna között, mindenesetre ebben a képletben Moszkva győztes hatalomnak számítana. Így csak fokozza az aggályokat, hogy az ukránok feje fölött állapodhat meg az orosz és az amerikai vezető.
Azt még nem tudni, mely országoknak jutna megszállási övezet, és hol húzódnának a határok. Meg hogy mire volna jó az egész. Hiszen az ukrán állam működik. Viszont ha európai katonák vonulnak be ukrán földre, akkor amögé erős elrettentés szükségeltetik. A közvetítő azonban már jelezte, hogy amerikai egységekre ne számítsanak, de légi támogatásra se.
Szerinte a fegyvermentes övezet nagyjából 30 kilométer széles lenne és keleten a jelenlegi front mellett futna. E célra megfelelne a Dnipro folyó. Ám az északon száz kilométerekre van az arcvonaltól.
Washington Post
A vezércikk azt hangsúlyozza, hogy nem sülhet el jól az amerikai-kínai kereskedelmi háború, de ezúttal kár volna Peking részéről kompromisszumot várni. Feltehetőleg mindkét fél nagy károkat szenved, az pedig járulékos veszteség lesz, hogy mi történik a világ nagy ellátó láncaival.
A vita holtpontra jutott, a tőzsdéken ismét lefelé mutatnak a jegyzések. Mindenki csak találgatja, mi lesz a vége. Az USA világszerte szívóágra kerülhet. Olyan országok igényelnek most támogatást Pekingtől, amelyek egyébként gyanakodva figyelik a kínai terjeszkedési szándékokat.
Értékelhetik, hogy a tekintélyuralmi kínai rendszer stabilitást nyújt a hosszú távú tervezéshez, szemben azzal, hogy a szeszélyes amerikai elnök újabb és újabb kívánságokkal hozakodik elő. Ha tényleg ez következik be, ez volna az USA által kirobbantott kereskedelmi háborúskodás legrosszabb és legkevésbé óhajtott következménye.
Mellesleg felgyorsulhat az a folyamat, hogy Kína növelje a belső keresletet, mert akkor kevésbé szorul rá a kivitelre.
The Times
Jelen állás szerint Trump 1-0-ás hátrányban van a globalizációval szemben, amely köszöni szépen, jól van. Messze nem halott, sőt a szabad kereskedelem jóvoltából a világ még gazdagabb lesz, akár az USA-val, akár nélküle. Így látja a helyzetet az utóbbi 9 nap alapján a szemleíró, Emma Duncan.
A válság első két napján az amerikai vállalatok piaci értéke 6,6 billió dollárral esett és a jelenség átterjed az állampapírokra is, ezért az elnök tanácsosabbnak látta engedni. Azaz a globalizáció nyert, de ez nem is lehetett másként.
A Fehér Háznak szüksége van a gazdagok támogatására, utóbbiak viszont nagyobb vagyont akarnak és e célra a globalizációnál még nem találtak ki jobbat. Az igaz, hogy a világkereskedelem a 2. világháború óta nem találta magát szembe olyan erős ellenszéllel, mint az utóbbi 2 évtizedben.
Ám magához tért a megrázkódtatásokból, viszont az áruforgalom korlátozása nem segít helyreállítani a korábbi amerikai fölényt. Sőt, inkább felgyorsítja Washington hanyatlását. Merthogy a világ többi része pont az ellenkező irányba tart. Csökkenti a vámokat, ezért gazdagodik.
Handelsblatt
A német üzleti körök lapjának fő közgazdásza olyan, nehézsúlyú ökölvívóhoz hasonlítja Trumpot, akinek az álla a gyenge pontja. Azt ígéri választóinak, hogy a vámpolitika jóvoltából páratlan jólétben lesz részük, ám erősen korlátozottak a gazdaságpolitikai ismeretei.
Bernd Rürup szerint van abban komikum, amikor az Új-Kína hírügynökség, vagyis a Kommunista Párt propaganda gépezete tart kiselőadást az elnöknek közgazdaságtanból. De ennél súlyosabban esik latba az USA számára, hogy miként reagál a vámokra a világ 2. legnagyobb gazdasága. Az ellenvámokon túl leállította a ritka fémek amerikai kivitelét, márpedig azok nélkül nagy bajba kerül a tengerentúli ipar egy része.
Nem látni, hogy leállna az eszkaláció. Emellett felsorakoznak Peking mögött az Egyesült Államok eddigi szövetségesei. Még Tajvan is erős fenntartásokkal nyilatkozott az új washingtoni politikáról. Szóval ha a Fehér Ház meg akarta gyengíteni Kína pozícióit, akkor éppen az ellenkezőjét érte el.
Európai hívei pedig magyarázkodásra kényszerülnek. Alighanem az volt a politikus legcsekélyebb vágya, hogy a földrész egységes legyen és együttműködjön a kínaiakkal. De odahaza is erős ellenszéllel kell megküzdenie, csak kérdés, lesz-e rá ideje.
Muskot is beleértve, már a tech mogulok is aggódnak, mert hasznuk kb. 30%-át az öreg kontinensen termelik meg. Viszont azt látni, hogy ha kezd égni a talaj Trump lába alatt, akkor visszakozik, amit persze személyes sikerként ünnepel. Olyan elnökként vonulhat be a történelembe, aki provinciálisabbá tette országát és sokat rontott annak jelentőségén. Ez szöges ellentétben áll a Tegyük Újra Naggyá Amerikát jelszóval.
Economist
A befektetők jönnek rá, hogy a 90 napos vámszünet nem olyan üdvös, mint amilyennek tűnt. Kína visszavág, ezért nem lehet a szőnyeg alá söpörni a valóságot. Trump ugyan továbbra is építi a vámfalat, ám az irányadó tőzsdei mutató két napja 3,5%-kal esett. Veszít értékéből a dollár is, mint ahogy megint zuhan a kötvények ára, ezzel párhuzamosan viszont emelkedik a hozamuk.
A JPMorgan szerint aligha lehet elkerülni a recessziót, mert annak súlyos következményei lennének, ha a kínai import váratlan leállása folytán végigsöpörne a vihar az ellátó láncokon. Betenne a bizalomnak, valamint a jelenlegi amerikai politikai zűrzavarnak.
Az USA-adósság kockázatosabbá vált, a befektetők azt fontolgatják, hogy dollármentesíteni kellene a nemzetközi pénzügyi rendszert. Ugyanis az közeleg, hogy brutális és önkényes módon elválik egymástól a világ két legnagyobb gazdasága. Akadozni fog az áruforgalom, sokba kerül majd és kaotikus lesz a külkereskedelem.
Guardian
A besztercebányai civil mozgalom, a „Nem a mi városunkban” annak idején négyéves szívós terepmunkával elérte, hogy megbukjon a körzet elöljárója, Kotleba, a szélsőjobbos Mi Szlovákiánk Néppárt vezére, és a tagok most abban bíznak, hogy Ficóra is hasonló sors vár.
Alexandra Bitusiková, aki a szociális antropológia professzora a helyi egyetemen, a tapasztalatok alapján azt tartja a legcélravezetőbbnek, ha az aktivisták jóformán házról házra járnak, úgy mozgósítják a civil társadalmat. Mert nem szabad hagyni, hogy visszatérjen a náci vagy kommunista zsarnokság.
Előadásokon, oktatási programok keretében mutatták meg az újfasiszta ideológiát, tiltakozásokat, kulturális eseményeket szerveztek ilyen célból. Külön hangsúlyozták, hogy a közöny a szélsőségesség kezére játszik. Felnyitották az emberek szemét, hogy Kotleba az ország érdekei ellen cselekszik, amikor uniós alapokat tart vissza, nincs tekintettel a gazdasági növekedésre, továbbá diszkriminálja a romákat, a zsidókat és a migránsokat.
Fico egyre EU-ellenesebb, ugyanakkor mind inkább Moszkva pártjára áll, ezért péntekenként demonstrálnak ellene. A jelszó: Szlovákia: Európa, Mi vagyunk Európa. Alkalmanként 5-10 ezer ember jön össze a 75 ezres településen. Nem hagyják, hogy elhallgattassák őket. A mozgalom változatlanul alulról szerveződik, még csak be sem jegyezték. Ereje a sokszínűségben és a hitelességében rejlik. Élnek a gyülekezés és a szólás jogával, a tények alapján cselekszenek.
Nem a szélsőség, hanem a közöny a szabadság igazi ellensége. A történelmi tapasztalatok alapján a „Nem a mi városunkban” azt hirdeti: Soha többé náci vagy kommunista önkénuralmat. Nem fogunk hallgatni.
Következő cikk: A meggyőzhetetlenek
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Tiltakozó hullám söpör végig Közép- és Kelet-Európán
Magyarországról és Szlovákiáról indul, áthalad Szerbián és más nyugat-balkáni államokon és elér egész Törökországig, illetve Grúziáig. >
A liberális nemzetközi rend után
Az Európai Külkapcsolati Tanács elnöke úgy látja, hogy vége a liberális nemzetközi rendnek, de a földrésznek >
A magyaroknak kell megszabadulniuk Orbántól, ha úgy látják jónak, ebbe nem szabad kívülről beavatkozni
Stephan Löwenstein, a Frankfurter Allgemeine Zeitung közép-európai tudósítója gondolja így és megállapítja, hogy a kormányfő folyton >
Európa jelenleg a szabadság szigete
Bármennyire is fura ez, de, ha alaposabban szemügyre vesszük a gondjait, akkor azok nem is annyira >
A szerb elnök mesterséges „népi mozgalommal” igyekszik elfojtani a diákok tiltakozását
Ehhez ösztönzést kap Dodiktól, illetve Orbántól. Utóbbi az EU-ra és a világ liberálisaira utalva azt üzente >
Trump súlyosan megsebesült, ez azonban még jól jöhet Európának és Nagy-Britanniának
Így véli Will Hutton, a Guardian vasárnapi számának volt főszerkesztője. Kiemeli: itt az idő kialakítani az >
A meggyőzhetetlenek
Máris minden tele van azzal a kormányzati reklámmal, amely a párt egyik brüsszeli képviselőjének két kiforgatható >
Te, jó ég, hol élek?
Ezt írja Fareed Zakaria a Washington Postban, aki szerint Trump ugyan befagyasztotta az új vámterhek jó >
Még messze nincs vége a Trump-féle kereskedelmi zűrzavarnak
Az elnök csupán időt kért, ám változatlanul valós a világgazdaságra leselkedő veszély. Ezzel együtt nem szabad >
Túl kockázatos az EU-békefenntartók számára, hogy letartóztassák a boszniai szerbek vezérét
Dodik ugyanis nem hajlandó bevonulni a börtönbe. Hiába kért segítséget a szarajevói kormány Brüsszeltől, túlságosan is >
Sajtószabadság ügyben az uniónak először a sorain belül kell rendet teremtenie
Nem kizárt, hogy a Brüsszel szerződésszegési eljárást kezdeményez, éppen Orbánt és Ficót használva fel elrettentő példaként. >
Senki sem nyer a vámháborúval, de Kína távolabbra tekint
A Guardian vezércikke ítéli így meg. Nagy viharra számít, ám úgy véli, hogy a viszályban az >