2024. május 7. kedd
Ma Gizella, Gusztáv névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

Orbán legújabb homofób törvénye a pimaszság csimborasszója

Orbán legújabb homofób törvénye a pimaszság csimborasszója

Merthogy annak értelmében ezentúl be kell köpni az egynemű szülőket – írja a bécsi Standard. A törvény hatályba lépését ugyan megakasztotta az államelnök, de akkor is botrány, ami történik. A magyar kormányfő 13 éve építi le a jogállamot és a demokráciát. Az EU azonban csak pár éve ébredt fel és próbál valamit tenni. Jelenleg - Orbán politikai stílusához képest jelentős összegeket tart vissza. A feloldás feltételeként Brüsszel a többi közt azt sürgeti, hogy vonják vissza azt a jogszabályt, amely megtiltja a fiatalok felvilágosítását a melegek, transzneműek és a nemváltás ügyében. Orbán azonban nem Orbán volna, ha nem indított volna útjára a maga arcátlan módján egy újabb homofób törvényt. Rá jellemző módon a szövegbe belecsempészett egy passzust, amely felszólítja az embereket, hogy jelentsék fel az azonos nemű párokat, ha azok gyerek(eke)t nevelnek. Az egyik említett szabályozás a homoszexuálisokat a pedofilokkal, a másik a besúgókkal állítja egy sorba. Hogy Novák Katalin közbelépett, az meglepő, mivel ő a miniszterelnök hívének számít. De hogy mi van a húzás mögött, azt még nem lehet megmondani. Mindenesetre az LMBT-közösséggel szemben gyűlölet az orbáni szélsőjobbos ideológia szerves része. Az EU azonban jottányit sem engedhet a homofób törvények kapcsán. Az embergyűlölő autokraták zsebébe nem szabad nyomni egyetlen centnyi európai adópénzt sem. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Washington Post/AP

 

Bár idehaza a hivatalos sajtó azt jelentette, hogy létrejött a megállapodás az EU-val a befagyasztott pénzek folyósításáról és most már csak a Bizottság áldására van szükség, az amerikai hírügynökség azt jelentette, hogy semmiféle áttörés nem történt Varga Judit és az igazságügyi biztos, Reynders megbeszélésén.

Ugyanakkor a négy nagy frakció arra szólította fel Brüsszelt, hogy az állítsa meg a magyar jogállam további felhígítását. A kereszténydemokraták, szocialisták, a liberálisok és a zöldek plusz a baloldali csoport közös nyilatkozatban bírálták az Orbán-kormányt, amiért az visszaszorítja nemi kisebbségek jogait és más demokratikus elveket is korlátoz. Arra szólítottak fel, hogy az Unió végrehajtó testülete addig ne nyissa meg a pénzcsapot, amíg nem érvényesülnek a liberális demokrácia normái.

A közös állásfoglalás hangsúlyozza, hogy nincs semmi olyan fejlemény, amelynek alapján utalni lehetne a koronaalap milliárdjait. Viszont reményét fejezi ki, hogy a Bizottság fellép, amikor azt látja, hogy olyan alapértékek forognak kockán, mint az egyenlőség és az emberi méltóság.

 

Ukrainskaja Pravda

 

Egy nappal pénteken kezdődő budapesti apostoli látogatása előtt a pápa audiencián fogadja az ukrán miniszterelnököt. A Vatikánban azt közölték a háromnapos magyar út előtt, hogy Ferenc várhatóan békére szólít fel Ukrajnában. Ezen felül találkozik menekültekkel, fiatalokkal, és misét pontifikál.

Szmihal azért érkezik Rómába, hogy részt vegyen az ukrán újjáépítésről rendezendő kétoldalú fórumon. Az eredményről közösen fog beszámolni a házigazda Melonival.

 

Süddeutsche Zeitung

 

Az olasz kormányfő fölöttébb ügyel arra, nehogy bármi rosszat mondjanak rá Európában – hja, nagy pénzek esedékesek Brüsszelből, ám odahaza nem áll ki, noha azt látja, hogy saját pártján belül bagatellizálják a történelmi fasizmus bűneit, illetve hátrányos megkülönböztetés ér kisebbségeket. Az országban a jobboldali-nemzeti, posztfasiszta párt, az Olaszország Fivérei adja meg az alaphangot. Ennek megfelelő a szándék a múlt átértelmezésére, megszépítésére, a történelmi tények elferdítésére.

Ma van az ellenállás napja, amikor arra emlékeznek, hogy a partizánok, köztük rengeteg kommunista harcoltak a német megszállás ellen. Ez pedig keserű érzéssel tölti el a kemény jobbot. Maga Meloni egyszer azt javasolta, hogy töröljék el az ünnepnapot.

Európa viszont valósággal megkönnyebbült, amiért a nemzetközi porondon ennyire mérsékelten lép fel. Ugyan nem riad vissza nacionalista megnyilvánulásoktól, de azt mondja, hogy a fasizmus immár a múlté, és szeretné átvenni Berlusconi helyét a korszerű jobboldal élén, az Európai Néppárt tagjaként.

Csak éppen a legnagyobb koalíciós párt alapítója, a Szenátus elnöke már régóta a fasizmus iránti nosztalgiájáról ismert. Meloni sógora, az agrárminiszter pedig pár napja előhozakodott a nagy lakosságcsere szélsőjobbos mantrájával. De bármennyire hátborzogatóak ezek a jelenségek, arról azért nincs szó, hogy Olaszországból diktatúra legyen, vagy hogy olyan tekintélyuralmi demokráciát vezessenek be, mint a miniszterelnök nagy barátja, Orbán Viktor Magyarországon. De hogy egy önkényuralom mekkora rombolást tud végezni, az a putyini Oroszország jól illusztrálja.

Ám a fasizmus, a nacionalizmus, az ellenségkép, a rasszizmus és a diszkrimináció elemei mind jobban beszivárognak a hivatalos politikába. Leginkább a migránsok ügyében, de érintik az egynemű párokat is. Viszont amíg Meloni ilyen kétértelműen viszonyul a fasizmushoz, addig tanácsos volna, ha Európa jól odafigyel: kivel is van dolga.

 

New York Times

 

Hillary Clinton szerint a republikánus törvényhozók tönkreteszik Amerika nemzetközi pozícióit, valamint a dollár világpénz szerepét, és csupán Hszi és Putyin kezére játszanak, amikor nem engedik, hogy a Biden-kormányzat túllépje a megengedett költségvetési plafont. Vendégkommentárjában a volt külügyminisztere emlékeztet arra, hogy az ellenzéki házelnök a kínai veszélyre hivatkozva akadékoskodik, miközben pártjának Trump alatt hasonló esetben soha nem voltak fenntartásai.

Az tény, hogy a háború 2. évében fokozódik a feszültség Pekinggel, és így világ Washingtontól vár segítséget. Ám a belső pénzügyi civakodás üzenete az, hogy az USA megosztott, nem lehet rá számítani, hiszen a saját adósságait is képtelen kifizetni. És mivel az Egyesült Államok kulcstényező a világgazdaságban, ha nem jön létre egyezség a két amerikai erő között, annak nemzetközi pénzválság lehet a következménye.

A küzdelem egyre erősödik a demokráciák, illetve a tekintélyuralmi rendszerek között. Ha megrendül Amerika szavahihetősége, valamint a dollár helyzete, az csakis a kínai és az orosz vezetésnek jó. Otthon viszont 7 millió állástalannal, illetve mély visszaeséssel kellene számolni. Egyben alátámasztaná az autokraták érvelését, miszerint az Egyesült Államok jóvátehetetlenül hanyatlik.

A bizalom azért is fontos a világpolitikában, mert azon múlik, hogy az ideges európaiak kitartanak-e Washington mögött és támogatják-e Ukrajnát, vagy netán egyezkedni próbálnak a felbátorodott Moszkvával. Továbbá, hogy az ázsiai országok továbbra is befogadnak-e amerikai támaszpontokat a kínai agresszió elhárítására.

A dollár kulcsvaluta, így nem véletlen, hogy Hszi és Putyin megpróbálja megtörni az uralmát, hogy hatástalanítsa a szankciókat. Mindezek alapján látnivaló, hogy a republikánusoknak vállalniuk kell a rájuk háruló felelősséget és nem ejthetik túszul az ország hitelét.

 

FT

 

Az újság külpolitikai fő elemzője azt tapasztalta Washingtonban, hogy Amerika enyhíteni igyekszik a feszültséget Pekinggel és ennek érdekében visszanyúl a hidegháború időszakának egy-két bevált módszeréhez. Gideon Rachman rámutat, hogy a tengerentúlon sok befolyásos tényező valószínűnek tartja a két nagyhatalom fegyveres konfliktusát és a hangnem Pekingben is harcias.

A hivatalos amerikai törekvés azonban az, hogy stratégiai stabilitást érjenek el, úgy, ahogy az a 70-es években volt, mivel a két ország ugyan állig fel volt fegyverezve, de megtanulta, miként kell békésen egymás mellett élni. Pedig előzőleg jócskán voltak igencsak veszélyes válságidőszakok.

Ám a két állam rendszeres párbeszédet kezdett, hogy eloszlassa a kölcsönös félelmeket. Az USA most hasonló biztosítékokat szorgalmaz, nehogy véletlenül valami viszály keletkezzen. Peking azonban nem lelkesedik az ötletért. Az ok az, hogy Kína szerint az Egyesült Államoknak nincs joga megvédenie Tajvant, továbbá távoznia kell a Dél-Kínai-tengerről.

Bidenék úgy gondolják, hogy Hszi szeretné, ha az „újraegyesítés” lenne a fő politikai öröksége. Továbbá hogy e cél érdekében kész még a fegyvert is bevetni. De Washington mindenképpen arra próbálja rávenni a kínai vezetőt, hogy az fontolja- meg, megéri-e belevágni a háborúba. Egyúttal megkísérlik cáfolni azokat a véleményeket, miszerint alá akarják ásni a kínai gazdaságot.

Ám félő, hogy az egymást követő akciók, reakciók folytán az USA és Kína közelebb kerül a szakadék széléhez. Ezért egyre kevésbé valószínű, hogy együttműködnek olyan globális kérdések megoldásában, mint a következő járvány megelőzése, a klímaváltozás vagy az, hogy mitévők legyenek a mesterséges intelligenciával. Amerika azt hirdeti, hogy stratégia stabilitást szeretne, de a jelek szerint az még messze van.

 

FT

 

A kommentár kiemeli, hogy Európának sokkal egyértelműbben kellene lennie Kína ügyében, mert míg a nagy cégek továbbra is a nyálukat csorgatják a hatalmas piac láttán, az Unió nehezen tud kirukkolni hiteles gazdaságpolitikával. Van abban jócskán kockázat, hogy az európai vezetők egymásnak adják a kilincset a kínai fővárosban, mert a házigazdák mind inkább úgy ítélik meg: azért jönnek a vendégek, mert kérni szeretnének.

Az egyértelmű, hogy az ázsiai nagyhatalom próbálja megosztani a Nyugatot, szétválasztani Európát és Amerikát, amelyet összehozott a háború. A gazdaságban pedig arra játszik, hogy szabadon bejuthasson az EU piacára, illetve hogy erősödjön a földrész gazdasági függése Pekingtől.

Hogy a másik oldal mire törekszik, azt már nehezebb meghatározni. De nem sok jót ígér, ha nem tud fellépni a kínai gazdasági nyomulás ellen, miközben Hszi keresztezi a kontinens stratégiai érdekeit. Von der Leyen jól mondta a minap, hogy Kína egyszerre rendszerszintű vetélytárs, gazdasági rivális és stratégiai partner. Aligha lesz azonban könnyű számára, hogy felsorakoztassa a tagállamokat e megítélés mögé.

Túl sok jel utal ugyanis arra, hogy az Unió valahogy megkísérel modus vivendit találni gazdasági tervei, illetve Peking módszeres fenyegetései között. Idetartozik Macron kijelentése, mármint hogy Európa nem az USA vazallusa.

Azon felül érdekütközés van több nagy tag vezető cégei, illetve a Bizottság és egynémely kisebb tagország között, így Pekingnek jó oka van, hogy hátradőljön és kivárjon. Viszont változást jelez, hogy több monopólium kiszervezi a gyártást Kínába. Ez azonban nekik jó, de nem az a dolgozóknak, a kisebb cégeknek és pl. a német autóipar esetében a beszállító országoknak. Itt az idő, hogy a földrész ráébredjen: ami kedvez a Volkswagennek, az nem szükségképpen előnyös Európának.

 

2023. április 25.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Putyin és segítőkész baráti

Mivel a NATO 25 éve bombázta a belgrádi kínai nagykövetséget, Hszi Szerbiából azt a geopolitikai üzenetet >

Tovább

Orbán nagyotmondása a délszláv háborúba való magyar beavatkozás visszautasításáról

Mi történhetett hát? Máig hitelesen meg nem erősített hír szerint Clinton valóban felhívta Orbánt, valószínűleg valamikor >

Tovább

Ezreket mozgósított Debrecenben, a kormány egyik erődjében Orbán mind erősebb kihívója

Ekkora megmozdulás nem megszokott dolog vidéken. Maga a fő szervező úgy értékelte, hogy ilyen nagy demonstráció >

Tovább

Hajnal vagy alkonyat?

Hajnalodik vagy alkonyodik a világban? Nehéz megmondani a vöröslő, szürkés fényben. De azt régóta állítom, hogy >

Tovább

Hogyan teszik tönkre a múlt nacionalista szellemei a Nyugat-Balkán jövőjét

A múltból itt maradt nacionalisták, mint Vučić és Dodik, tönkreteszik a Nyugat-Balkán jövőjét. Erre figyelmeztet Vedran >

Tovább

Az az ember, akitől Orbánnak félnie kell

A Kurier külpolitikai rovatvezetője úgy mutatja be Magyar Pétert, hogy ő az, akitől még Orbán is >

Tovább

Egyetlen kisteherautóval

Bárcsak ne Magyar Péter volna az egyetlen, aki miatt biztosan fáj most néhány fej a Karmelitában. >

Tovább

Nem lenne jó az, ha Amerika rendszerváltást próbálna elérni Kínában

Fareed Zakaria a Washington Postban óv attól, hogy hatalomra kerülésük esetén a republikánusok visszatérjenek a kemény >

Tovább

A júniusi választáson sikerül Fico orrára koppintani?

Ódor Lajos szerint azok a szavazópolgárok, akikkel ő szokott találkozni, egyértelműen abban bíznak, hogy a júniusi >

Tovább

Az EU új keleti bővítése győzelmet jelentene Putyin felett

A Spiegel szerzője, Michael Sauga szerint manapság teljes az egyetértés az ügyben, hogy a 20 évvel >

Tovább

A Macron-momentum

Európa sokféle nehézséggel szembesül, de ezek alapvető oka, hogy nincsenek megfelelő vezetői, ezért úgy tűnik, hogy >

Tovább

Ukrajna győzni fog

Ennek a háborúnak tehát mindenképpen Putyin Oroszországa lesz a vesztese. Vele együtt veszít azonban Orbán Magyarországa >

Tovább