2024. május 8. Szerda
Ma Mihály, Győző névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Putyin megpróbálja destabilizálni a Balkánt és ehhez Szerbiát használhatja eszközül

Putyin megpróbálja destabilizálni a Balkánt és ehhez Szerbiát használhatja eszközül

Michail Hodorkovszkij pillanatnyilag nem lát semmiféle lehetőséget a háború leállítására, csak úgy, hogy annak eredményeként Ukrajna a mostaninál rosszabb helyzetbe kerülne. Putyin ellenben azonnal újrakezdené a harcokat. A rezsim egykori legnevesebb foglya, aki adócsalás vádjával 10 év és 2 hónapot töltött börtönben, a müncheni biztonsági fórumon adott interjút. Hodorkovszkij csak nevetni tud azon a nyugati véleményen, hogy a hatalom közeli gazdasági potentátoknak kellene meggyőzniük Putyint, mert egy diktatúrában ők egytől egyig azt csinálják, amit az elnök mond nekik. Maga a politikus várhatóan megpróbálja destabilizálni a Balkánt, hogy megnehezítse Európa életét, ha folytatódik a háború. Ehhez Szerbiát használhatja eszközül. Volt már hasonló kísérlete Montenegróban, de azt elszúrták a megbízottai. Viszont a radikális jobboldal természetes partnert jelent számára. Így továbbra is támogatja azokat, ezt nem szabad szem elől téveszteni. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Süddeutsche Zeitung

 

A magyar kormány kiskorúsítja a közoktatást – mutat rá Cathrin Kahweit, a legnagyobb német lap bécsi tudósítója, miután a Süddeutsche végigvette, hol van még Európában a németországihoz hasonló tanárhiány. A magyar helyzetkép azzal kezdi, hogy a pedagógusok egy éve tüntetnek a hivatalos politika ellen. Magasabb bért, kisebb politikai beavatkozást követelnek, de eddig mindhiába.

A frontok megmerevedtek, az állam elbocsátásokkal statuál. Az oktatók jóformán hetente vonulnak fel, emiatt Budapest központjában időnként megbénult a közlekedés. Sok diák és szülő is csatlakozott, mert elfogadhatatlannak tartják az oktatásban tapasztalható állapotokat.

A tanári pálya nem vonzó, ezért azután nagy az emberhiány, amihez gerjeszt a jelentős munkateher, valamint a szakma elöregedése is. Szakszervezeti adatok szerint jelenleg 16 ezer állás betöltetlen. A pedagógusok több mint fele 50 évnél idősebb, sok fiatal kiszáll, mert elege van. Elsősorban, de nem csak a keresetek szintjéből. Mindenesetre az oktatói jövedelmeket tekintve Magyarország messze a sereghajtók között van a kontinensen.

Ezzel párhuzamosan Orbán Viktor utóbbi 12 éve alatt lényegesen csökkent a tanítás autonómiája. A képzés fő iránya a nemzet, család és a honvédelem lett. A Klikk részletekbe menően megszabja, hogy mit kell beleverni a gyerekek fejébe. De mindenbe beleszól, még abba is, hogy mit vásárolhatnak az iskolák.

Az ágazat a belügyi tárca irányítása alatt áll. A kormány nem kapható arra, hogy enyhítsen a szigoron, de béremelésre sem hajlandó. Arra hivatkozik, hogy amíg Brüsszel visszatartja a támogatásokat, addig a tanárok számára sincs pénz.

 

FT

 

Miután az indiai hatóságok adócsalás vádjával lecsaptak a BBC két ottani irodájára is, a vezércikk arra figyelmeztet, hogy a hatalom lopakodva szorítja vissza a szólásszabadságot, és ily módon igencsak emlékeztet arra, ami Oroszországban, Törökországban és Magyarországon történik az aktuális erős ember alatt. A világban általában nem áll jól a független sajtó, de Indiában azért feltűnő az kemény kéz, mert az ország a világ legnagyobb demokráciájaként hirdeti magát.

Az előzmény az volt, hogy a brit közszolgálati média – a hivatalos tiltakozására is bemutatott egy dokumentumfilmet, amely azt tárta fel, miért kellett meghalnia több mint ezer, túlnyomórészt muzulmán lázadónak jó 20 éve Gujarat államban, ahol akkor a jelenlegi államfő, Narendra Modi volt a kormányzó.A Riporterek Határok Nélkül szerint Indiában igen szoros kapcsolat jött létre a kormányzó Dzsanata Párt és sajtót uraló milliárdos családok között. A nagy orgánumok többnyire olyan üzleti csoportok tulajdonában vannak, amelyeket a hatalom szabályozási eszközökkel sarokba tud szorítani. Azon kívül az állami hirdetések is sokat nyomnak a latban a tartalom befolyásolására.

 

És mind gyakrabban érhető tetten, hogy a rendőrség, vagy az adóhatóság célba veszi a független szerkesztőségeket, de feketelistán van több elemző intézet, valamint olyan civil szervezet is, mint az Amnesty International. A nemzetközi eszköztárba beletartoznak az újságírók ellen rágalmazás, vagy a magánszféra megsértése miatt indított perek.

A Riporterek Határok Nélkül arra is felhívja a figyelmet, hogy egyre több a Fox News-hoz hasonló „véleménymédia”, de a közösségi portálok által terjesztett dezinformáció szintén fokozza a megosztottságot. A liberális demokráciáknak azonban szóvá kell tenniük a visszásságokat. Ám India esetében Modinak sem jó, hogy rendszere sodródik az illiberalizmus és elfojtja az eszmék szabad áramlását, továbbá nem engedi meg, hogy a sajtó kipellengérezze a visszaéléseket. Az államfő ugyanis azt szeretné, ha ország gazdasági szuperhatalom lenne.

 

Wall Street Journal

 

Miközben a küszöbén zajlik a háború, Lengyelország a Nyugat fáklyavivője lesz és igen határozottan követel fegyvereket Ukrajnának – állapítja meg Thomas Grove, aki több mint 10 éven át tudósította a lapot Moszkvából. A kommentár, amely egy nappal az amerikai elnök varsói látogatása előtt jelent meg, rámutat, hogy a Morawiecki kormány igencsak keményen szorgalmazza az elszántságot az oroszokkal szemben, és ennek érdekében egyaránt felhasználja a nyílt nyomást, valamint a bizalmas tárgyalásokat.

Joe Biden útja azt jelzi, hogy az USA támogatja az országot, amely korábban tüskés szövetségesnek számított, ám amelynek figyelmeztetései az invázió előtt süket fülekre találtak a nyugati partnerek részéről. A lengyelek viszont most már ott tartanak, hogy F-16-osok szállítását sürgetik Kijevnek. Határozott álláspontjuk abból az aggályból fakad, hogy a harcok átterjedhetnek Közép-Európára is.

Tavaly február 24. előtt egyes nyugati vezetők megbízhatatlannak tartották a PiS-t, azóta ez a vélemény gyökeresen megváltozott, és ma már a lengyel félnek nagyobb szava van a transzatlanti politikában, mint Németországnak. Pedig Biden korábban azt mondta, hogy Magyarország és Belarusz mellett Lengyelország is példa a totalitárius rendszerek felemelkedésére.

Hogy Varsó Amerika felé fordult, az részben abból fakad, hogy úgy látja: egyes szomszédjai a Kremlhez törleszkednek, amikor nagy mennyiségben vesznek orosz gázt és azt hiszik, hogy Moszkvát a kereskedelmi kapcsolatokkal befolyásolni lehet. Ugyanakkor a külföldi bírálók szerint a lengyelek csak nagyobb viszályba hajszolják a világot, így az oroszok a végén még bevethetik akár az atomfegyvert is az ukránok ellen.

 

FAZ

 

A konzervatív újság úgy értékeli a háromnapos hagyományos müncheni Biztonsági Konferenciát, hogy az a nyugati elszántságról tanúskodott. Végig azon volt a hangsúly, hogy addig kell segíteni Ukrajnát, amíg az szükséges. Fura mód megfordultak a szerepek: a korábban igencsak visszafogott Németország sürgette a leghangosabban a támogatást. Scholz kancellár kénytelen volt külön kiemelni, hogy a földrészen országa adja a legtöbb harceszközt az ukránoknak.

Majdnem olyan volt a rendezvény, mint a hidegháború idején: hiába gyűlt ott össze a félvilág, a fő üzenet az, hogy az idő a Kreml ellen dolgozik. Ez azért volt fontos, mert a nagy taktikus Putyin folyton az ellenfelek gyengéjét igyekszik kipuhatolni. Viszont az tény, hogy az invázióra adott reakció jobban sikerült, mint ahogy azt sokan gondolták egy évvel ezelőtt. Ám még mindig nem elegendő ahhoz, hogy a politikus jobb belátásra térjen.

Idáig a Nyugat csupán az orosz győzelmet tudta meghiúsítani, de még nem volt képes lényegesen megingatni a rendszert. Münchenben inkább tanácstalanságot lehetett érezni az ügyben, mi mehet végbe a Kreml falai mögött. Ennek ellenére helyes a nyugati stratégia. Amíg Ukrajna nem adja fel, addig a demokratikus közösségnek semmi oka, hogy tudomásul vegye Putyin támadását a szabályokra épülő nemzetközi rend ellen. A lényeg, hogy el kell riasztani mindazokat, akik kedvet éreznek az orosz példa utánzására.

 

Der Standard

 

Michail Hodorkovszkij pillanatnyilag nem lát semmiféle lehetőséget a háború leállítására, csak úgy, hogy annak eredményeként Ukrajna a mostaninál rosszabb helyzetbe kerülne. Putyin ellenben azonnal újrakezdené a harcokat. A rezsim egykori legnevesebb foglya, aki adócsalás vádjával 10 év és 2 hónapot töltött börtönben, a müncheni biztonsági fórumon adott interjút.

Emlékeztetett arra, hogy amikor szorult helyzetbe került az orosz elnök, mindig is választásokat írt ki, ám előtte gondosan valamilyen háborúba kezdett. Most is így működik, ezért nemigen van lehetőség bármiféle béketárgyalásokra. Azon felül még ha veszít is a fronton, azt odahaza el tudja adni sikerként. De a pakliban benne van, hogy ha létre is jön a megállapodás, a Kreml egy éven belül ismét felszítaná a viszályt. Különösen ha kénytelen volna visszavonulni az agresszió előtti vonalak mögé, vagy ha le kellene mondania a Krímről.

Az egykori oligarcha szerint Oroszország előtt három út kínálkozik. Az egyik, hogy szétesik, amit egy junta hatalomra jutása is előidézhet, de ez rossz véget ígér, ideértve a nukleáris csapásmérést. A másik, hogy jön egy „jó diktátor”, ám Jelcin alatt már arról is bebizonyosodott, hogy nem sok jóra vezet. Az igazi kiút a parlamentáris köztársaság volna.

Hodorkovszkij csak nevetni tud azon a nyugati véleményen, hogy a hatalom közeli gazdasági potentátoknak kellene meggyőzniük Putyint, mert egy diktatúrában ők egytől egyig azt csinálják, amit az elnök mond nekik. Maga a politikus várhatóan megpróbálja destabilizálni a Balkánt, hogy megnehezítse Európa életét, ha folytatódik a háború.

Ehhez Szerbiát használhatja eszközül. Volt már hasonló kísérlete Montenegróban, de azt elszúrták a megbízottai. Viszont a radikális jobboldal természetes partnert jelent számára. Így továbbra is támogatja azokat, ezt nem szabad szem elől téveszteni.

 

2023. február 20.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Putyin és segítőkész baráti

Mivel a NATO 25 éve bombázta a belgrádi kínai nagykövetséget, Hszi Szerbiából azt a geopolitikai üzenetet >

Tovább

Orbán nagyotmondása a délszláv háborúba való magyar beavatkozás visszautasításáról

Mi történhetett hát? Máig hitelesen meg nem erősített hír szerint Clinton valóban felhívta Orbánt, valószínűleg valamikor >

Tovább

Ezreket mozgósított Debrecenben, a kormány egyik erődjében Orbán mind erősebb kihívója

Ekkora megmozdulás nem megszokott dolog vidéken. Maga a fő szervező úgy értékelte, hogy ilyen nagy demonstráció >

Tovább

Hajnal vagy alkonyat?

Hajnalodik vagy alkonyodik a világban? Nehéz megmondani a vöröslő, szürkés fényben. De azt régóta állítom, hogy >

Tovább

Hogyan teszik tönkre a múlt nacionalista szellemei a Nyugat-Balkán jövőjét

A múltból itt maradt nacionalisták, mint Vučić és Dodik, tönkreteszik a Nyugat-Balkán jövőjét. Erre figyelmeztet Vedran >

Tovább

Az az ember, akitől Orbánnak félnie kell

A Kurier külpolitikai rovatvezetője úgy mutatja be Magyar Pétert, hogy ő az, akitől még Orbán is >

Tovább

Egyetlen kisteherautóval

Bárcsak ne Magyar Péter volna az egyetlen, aki miatt biztosan fáj most néhány fej a Karmelitában. >

Tovább

Nem lenne jó az, ha Amerika rendszerváltást próbálna elérni Kínában

Fareed Zakaria a Washington Postban óv attól, hogy hatalomra kerülésük esetén a republikánusok visszatérjenek a kemény >

Tovább

A júniusi választáson sikerül Fico orrára koppintani?

Ódor Lajos szerint azok a szavazópolgárok, akikkel ő szokott találkozni, egyértelműen abban bíznak, hogy a júniusi >

Tovább

Az EU új keleti bővítése győzelmet jelentene Putyin felett

A Spiegel szerzője, Michael Sauga szerint manapság teljes az egyetértés az ügyben, hogy a 20 évvel >

Tovább

A Macron-momentum

Európa sokféle nehézséggel szembesül, de ezek alapvető oka, hogy nincsenek megfelelő vezetői, ezért úgy tűnik, hogy >

Tovább

Ukrajna győzni fog

Ennek a háborúnak tehát mindenképpen Putyin Oroszországa lesz a vesztese. Vele együtt veszít azonban Orbán Magyarországa >

Tovább