2024. május 7. kedd
Ma Gizella, Gusztáv névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Nagyon rövid a gyújtózsinór a legújabb magyar-ukrán diplomácia viszályban

Nagyon rövid a gyújtózsinór a legújabb magyar-ukrán diplomácia viszályban

Most éppen az orosz gázszállítások miatt ugrott egymásnak a két kormány, de az ellentétek mélyebbre nyúlnak. A nyáron, amikor Áder János elment a kijevi Krím-platformra, amelyet Oroszország élesen bírált, még úgy tűnt, hogy olvadás áll be a fagyos viszonyban, mert az államfő azt mondta: Trianon miatt a magyarok pontosan tudják, mit éreznek az ukránok a Krím-félsziget elvesztése miatt. A magyar hatalmi viszonyok ismeretében az kizárt, hogy a saját feje után ment volna, mindazonáltal szóba hozta a kifogásolt nyelvtörvényt is. Ám most ismét nulla fok alá süllyedt a kapcsolatok hőfoka, miután az új, hosszú távú szállítási szerződés folytán Ukrajnán keresztül hamarosan nem érkezik orosz földgáz Magyarországra, azaz megszűnik az ország tranzitszerepe. A viszály almája azonban mindenképpen a nyelvtörvény, amely ugyanakkor nem a magyar kisebbség ellen irányul, hanem az orosz anyanyelvűeket veszi célba. Amióta megszületett, egymást követik az incidensek. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Reuters

 

Orbán Viktor megtámogatta cseh kollégája választási hadjáratát, egyben megmutatta, hogy szoros a kapcsolat a két vezető között, akik kölcsönösen segítik egymást az unióval fennálló vitákban. Az ANO vezet a felmérésekben a következő szombat-vasárnapi politikai megmérettetés előtt, ám egyesek szerint képtelen lesz működőképes koalíciót összehozni, ami azt jelenti, hogy a középbal, illetve –jobb összefogása szerezheti meg a hatalmat.

A prágai találkozón Babiš emlékeztetett arra, hogy a két ország hat éve a nemzeti érdek jelszavával meghiúsította az EU tervét a menedékkérők elosztására. A hírügynökség itt idézi, hogy a Fidesz az eltelt jó 10 évben sűrűn összecsapott az unióval, a bevándorlás, a sajtó, az igazságszolgáltatás, az oktatás és kutatás, valamint a civil szervezetek kérdésében. 

Babiš az utóbbi években fordult a V4-ek és főként Orbán felé, noha Európának gondjai vannak a magyar jogállamiság miatt. A cseh vezetés nemrégiben nem csatlakozott a tagállamok többségéhez sem, amikor azok levélben tiltakoztak a magyar LMBT-törvény ellen.

A tegnapi látogatás kapcsán az egyik ellenzéki szövetség vezetője szóvá tette a szoros cseh-magyar kapcsolatokat. Bartoš azt írta, hogy a magyar miniszterelnök 10 év alatt tekintélyuralmat csinált a demokráciából. Felszámolja a szabad médiát, az ellenzéket, a szabad vállalkozást, újságírók után kémkedik. És pont ez a politika jelent modellt Babiš számára.

 

Yahoo/AP

 

Orbán Viktor magával vitte bevándorlás-ellenes nézeteit a csehországi látogatásra, miután Babiš a migrációt az egyik fő kampánytémává léptette elő a jövő hét végén esedékes választás előtt. A találkozón a vendég arra figyelmeztetett, hogy a beözönlő illegális tömeges a közép-európai országok jövőjét fenyegetik. Szerinte milliók próbálnak meg majd bejutni a földrészre Afganisztánból.

A házigazda, aki a minap felkereste a magyar határkerítést, úgy állította a migrációt a választási küzdelem középpontjába, hogy Csehország nem számít különösebben célpontnak. De a két kormányfő abban is egyetért, hogy nem fogadja el az unió tervét az éghajlatváltozás leküzdésére. Emellett – Szlovákiával és Lengyelországgal együtt – több más kérdésben is más álláspontot képviselnek, mint Brüsszel. 

 

Der Standard

 

Magyarország beállt Babiš mögé a választási kampány finisében. Az üzenet az volt, hogy a két kormány sziklaszilárdan egyetért a legfontosabb kérdésekben, ideértve, hogy a migráció kapcsán Brüsszel ellen foglaltak állást. Utóbbitól mindketten politikai hasznot remélhetnek. A cseh vezető a jövő hét végi erőpróba előtt, noha azzal vádolják, hogy azért összpontosít ilyen mértékben a bevándorlásra, mert igyekszik elterelni a figyelmet a járvány elleni küzdelem siralmas eredményeiről.

Orbánnak pedig azért fontos a közös kiállás, mert az ellenzéki előválasztás folytán fokozódó idegesség tapasztalható a Fidesz táborában. Úgy, hogy nem árt, ha a sikerektől elkényeztetett politikus egy napig sütkérezhet Babiš bizakodó kisugárzásában. Hogy a látogatást kampánymegfontolások magyarázzák, az kiderült abból, hogy a vendég elment Usti nad Labembe, Babiš választási körzetébe. Amúgy a migránsok elosztásának mindketten újólag beintettek.

 

Süddeutsche Zeitung

 

Biztos, hogy bekövetkezik a következő migrációs válság, de akkor Európának végre egységesen kell cselekednie. Ezt emeli ki a kommentár, hozzátéve, hogy az EU menedékpolitikája rossz, ezért a szervezet politikailag zsarolhatóvá, illetve erkölcsileg támadhatóvá teszi magát. Ezt használja ki Lukasenko, amikor alávaló módon migránsokat tesz át a lengyel, litván és lett határon. Varsó ugyanakkor nem engedi meg, hogy az unió megbízottai betegyék a lábukat a térségbe, pedig öt már öten haltak meg tisztázatlan körülmények között.

A felzúdulás azonban elmaradt, sőt már arról megy a vita, hogy rendkívüli esetekben lehetővé kell tenni az illegális határátlépők visszazsuppolását, minden menedékeljárás nélkül. Hát, inognak az európai elvek. A Bizottság most akciótervet terjeszt elő az embercsempészet feltartóztatására, de csak a saját tehetetlenségét bizonyítja ily módon. Egy éve már kirukkolt egy hasonló javaslattal, ám az nagyjából hamvába holt, és nem csupán azért, mert Magyarország és Lengyelország nem kért belőle.

Egyre inkább az az álláspont látszik felülkerekedni a kontinensen, hogy a migráció kezelése a nemzeti identitás része, abba az EU csak ne szóljon bele. Időnként Ausztriában, Dániában és Hollandiában is felbukkan az az ijesztő hang, amit a francia választási kampányban hallani. A földrészen a legkisebb közös nevező az elrettentés. Ha beüt a következő migrációs hullám, az uniónak közösen kell fellépnie, mert különben rámegy.

 

Al-Jazeera

 

Nagy a felháborodás Csehországban, mert igencsak úgy néz ki, hogy elnöki puccsra készül Zeman, miután közölte, hogy a legerősebb pártnak ad majd kormányalakítási megbízást, ez pedig azt jelenti, hogy mindenáron hatalmon akarja tartani Babišt, ily módon jelentősen megnövelve azonban saját befolyását. A gond ott van, hogy az ANO-nak nemigen vannak partnerei, akikkel szövetségre léphet. Ha viszont a kabinet gyenge, akkor fokozott szerephez juthat az államfő, aki már évek óta próbál mind nagyobb befolyásra szert tenni a politikában.

Jirži Pehe, aki egykor Havel tanácsadójaként dolgozott, úgy látja, hogy ha sikerül a terv, akkor patthelyzet áll elő, amíg csak 2023 márciusában le nem jár az elnöki mandátum. Szerinte azonban nem olyan nagy a vész, mert a cseh demokratikus intézmények erősebbek, mint a magyar vagy lengyel fékek és ellensúlyok. Ezért sem Zeman, sem Babiš nem tud nagy károkat okozni a jogállamnak. De fontos, hogy sokan menjenek el voksolni, mert a szélsőséges pártok szabad kezet adnának a két politikusnak.

Az egyik ellenzéki szövetség vezetője viszont már korántsem ennyire derűlátó. Bartoš úgy véli: az államfő immár azt csinál, amit akar, nincs vesztenivalója, és hacsak nem követ el hazaárulást, sokat nem lehet vele csinálni. Azt persze megtehetik, hogy közbenjárnak az Alkotmánybíróságnál, mármint, hogy a testület nyilvánítsa alkalmatlannak tisztsége ellátására Zemant vagy kilátásba helyezhetik, hogy korlátozzák az államfői hivatal költségvetését.

Babiš azért ragaszkodik tíz körömmel a tisztségéhez, mert különben vádat emelhetnek ellene az uniós alapok körüli visszaélések miatt. Az elnököt pedig a nagyobb személyes hatalom vágyán túl a többi közt az vezérli, hogy helyzetbe akarja hozni Oroszországot és Kínát, pl. az atomerőmű programban, illetve az 5G-s fejlesztésben.

 

FAZ

 

Nagyon rövid a gyújtózsinór a legújabb magyar-ukrán diplomácia viszályban. Most éppen az orosz gázszállítások miatt ugrott egymásnak a két kormány, de az ellentétek mélyebbre nyúlnak. A nyáron, amikor Áder János elment a kijevi Krím-platformra, amelyet Oroszország élesen bírált, még úgy tűnt, hogy olvadás áll be a fagyos viszonyban, mert az államfő azt mondta: Trianon miatt a magyarok pontosan tudják, mit éreznek az ukránok a Krím-félsziget elvesztése miatt. A magyar hatalmi viszonyok ismeretében az kizárt, hogy a saját feje után ment volna, mindazonáltal szóba hozta a kifogásolt nyelvtörvényt is.

Ám most ismét nulla fok alá süllyedt a kapcsolatok hőfoka, miután az új, hosszú távú szállítási szerződés folytán Ukrajnán keresztül hamarosan nem érkezik orosz földgáz Magyarországra, azaz megszűnik az ország tranzitszerepe. A viszály almája azonban mindenképpen a nyelvtörvény, amely ugyanakkor nem a magyar kisebbség ellen irányul, hanem az orosz anyanyelvűeket veszi célba. Amióta megszületett, egymást követik az incidensek.

Ugyanakkor a mostani gázmegállapodás nem a derült égből csapott be. Orbán arra hivatkozott, hogy megérti: Kijevnek fáj, amiért le kell mondani a szállítási díjról, de ez a hátrány Magyarországot is sújtja, hiszen immár nem rajta keresztül fog eljutni az energiahordozó Szerbiába. Ám ehhez alkalmazkodni kell, mert már csak ilyen a mai világgazdaság. Azt viszont egy szóval sem említette, hogy geopolitikailag, Oroszország miatt Ukrajna kényszerhelyzetben van.

 

FT

 

Franciaországban már Marine Le Pen babérjaira tör a szélsőjobbos tévékommentátor, Eric Zemmour, aki a múlt héten állami vezetőknek kijáró fogadtatásban részesült Budapesten a Demográfiai Csúcs alkalmából, még Orbán Viktor is tárgyalt vele. Az élesen bevándorlás-ellenes közéleti személyiség jelenleg 16 %-on áll a közvélemény kutatásokban, ami 7 %-kal jobb, mint három hete. Ugyanakkor Le Pen, Macron fő kihívója 28-ról 16 %-ra esett vissza a nyárhoz képest. A jövő áprilisi első forduló nagy esélyese továbbra is Macron, őt 23 % támogatja.

Zemmour a bevándorlás, a törvény és rend témaköre felé tereli a belpolitikai vitát, amiben segít neki, hogy igen nézett televíziós műsort vezet. Bár az indulását még be sem jelentette, szakértők szerint radikalizálhatja a kampányt. Megerősödése máris jobbra tolja a politikát. Idáig már kétszer ítélték el faji, illetve vallási provokáció miatt. Azt követeli, hogy kétmillió külföldit toloncoljanak ki az országból.

Az elnök ugyan bírálja nézeteit, ám ezzel együtt nagyon odafigyel a bevándorlás korlátozására, illetve a bűnözés visszaszorítására. A belügyminiszter két napja jelentette be, hogy az eddiginél sokkal kevesebb beutazási engedélyt adnak ki három észak-afrikai országnak, miután azok nem hajlandók visszavenni a kiutasított migránsokat. Továbbá mecseteket és kulturális egyesületeket zártak be, mert azokat iszlám radikálisok ellenőrizték.

 

2021. szeptember 30.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Putyin és segítőkész baráti

Mivel a NATO 25 éve bombázta a belgrádi kínai nagykövetséget, Hszi Szerbiából azt a geopolitikai üzenetet >

Tovább

Orbán nagyotmondása a délszláv háborúba való magyar beavatkozás visszautasításáról

Mi történhetett hát? Máig hitelesen meg nem erősített hír szerint Clinton valóban felhívta Orbánt, valószínűleg valamikor >

Tovább

Ezreket mozgósított Debrecenben, a kormány egyik erődjében Orbán mind erősebb kihívója

Ekkora megmozdulás nem megszokott dolog vidéken. Maga a fő szervező úgy értékelte, hogy ilyen nagy demonstráció >

Tovább

Hajnal vagy alkonyat?

Hajnalodik vagy alkonyodik a világban? Nehéz megmondani a vöröslő, szürkés fényben. De azt régóta állítom, hogy >

Tovább

Hogyan teszik tönkre a múlt nacionalista szellemei a Nyugat-Balkán jövőjét

A múltból itt maradt nacionalisták, mint Vučić és Dodik, tönkreteszik a Nyugat-Balkán jövőjét. Erre figyelmeztet Vedran >

Tovább

Az az ember, akitől Orbánnak félnie kell

A Kurier külpolitikai rovatvezetője úgy mutatja be Magyar Pétert, hogy ő az, akitől még Orbán is >

Tovább

Egyetlen kisteherautóval

Bárcsak ne Magyar Péter volna az egyetlen, aki miatt biztosan fáj most néhány fej a Karmelitában. >

Tovább

Nem lenne jó az, ha Amerika rendszerváltást próbálna elérni Kínában

Fareed Zakaria a Washington Postban óv attól, hogy hatalomra kerülésük esetén a republikánusok visszatérjenek a kemény >

Tovább

A júniusi választáson sikerül Fico orrára koppintani?

Ódor Lajos szerint azok a szavazópolgárok, akikkel ő szokott találkozni, egyértelműen abban bíznak, hogy a júniusi >

Tovább

Az EU új keleti bővítése győzelmet jelentene Putyin felett

A Spiegel szerzője, Michael Sauga szerint manapság teljes az egyetértés az ügyben, hogy a 20 évvel >

Tovább

A Macron-momentum

Európa sokféle nehézséggel szembesül, de ezek alapvető oka, hogy nincsenek megfelelő vezetői, ezért úgy tűnik, hogy >

Tovább

Ukrajna győzni fog

Ennek a háborúnak tehát mindenképpen Putyin Oroszországa lesz a vesztese. Vele együtt veszít azonban Orbán Magyarországa >

Tovább