2025. április 16. Szerda
Ma Csongor, Bernadett névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Európa jelenleg a szabadság szigete

Európa jelenleg a szabadság szigete

Bármennyire is fura ez, de, ha alaposabban szemügyre vesszük a gondjait, akkor azok nem is annyira félelmetesek. Mert az igaz, hogy nincsenek sok billió dolláros vállalkozásai, de ennélfogva errefelé nem léteznek olyan óriáscégek sem, amelyek nagyobb hatással vannak a hatalomra, mint a valóságra. Európai Raszputyinok sincsenek, így nem tolnak milliókat politikai kampányokba és nem feszítenek az első sorban a nagy ember beiktatásán. Meg újonnan alapított kormányhivatalokat sem kapnak. A földrész azért is különös, mert határozatlan, igen lassan cselekszik, de ez a konszenzuskényszerből fakad. Viszont szeszélyes politikusok nem szabhatnak ki 125%-os vámot, és nem küldhetik lejtmenetbe a tőzsdéket. Vezetői nem mernék lefényképeztetni magukat golfozás közben, miután honfitársaik milliós megtakarításait úszatták el. De a kontinens azért is más, mivel nem költ eleget saját védelmére. Ugyanakkor Brüsszelben senki sem veti fel, hogy egy vonakodó szomszédállamot be kellene tagolni. Ellenben pontosan meg tudják határozni, hogy ki volt az agresszor Ukrajnában. Az is szembeötlő, hogy Európa nem minden fenntartás nélkül viszonyul a szabad beszédhez. Lásd hogy a román bírák mivel indokolták a szélsőjobbos jelölt diszkvalifikálását. Az egyetemeken azonban bárki bármit mond – Magyarországot leszámítva. Ugyanakkor a földrész hanyatlik demográfiailag, a pótlás csakis bevándorlókkal lehetséges. Viszont hogy jönnek a migránsok, az az itteni életmód vonzerejét bizonyítja. Az is sajátos, hogy az európai gazdaság folyton pang. De a lakói több szabadságot kapnak a munkahelyükön, mint bármely más régió alkalmazottai. Ugyanakkor az embereknek nem kell folyton figyelniük a tőzsdei befektetéseiket, hogy maradt-e elég pénzük a gyerek(ek) taníttatására. A lakosságnak fogalma sincs arról, milyen az, amikor egy betegség csődbe juttatja a családot. Ja, és itt még egyetlen vezető sem adott ki saját kriptovalutát. Az sem mindennapi, hogy ez az egyetlen kereskedelmi tömb, amely ragaszkodik bizonyos erkölcsi normákhoz, vagyis naiv. Olyan, mintha a tegnap szabadtéri múzeuma volna. A kérdés az, hogy fenntartható-e ez a modell. A városok élhetőek, a várható élettartam hosszú, a gyerekeket beoltják, és nem kell őket megtanítani arra, mit kell tenniük, ha egyik társuk elkezd vaktában lövöldözni. Az európaiak olyan helyet teremtettek, ahol garantáltak olyan jogok, amikre másutt csupán vágynak: az élet, a szabadság és a boldogság keresésének joga. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Die Presse

 

Nagy átfedések vannak az egykori nácik és a mai populisták, így Trump nyelvezete között – állapítja meg a kommentátor, Burkhard Bischof. Hogy milyen retorikai eszközökkel éltek Hitlerék, azt 1947-ben könyvben foglalta össze Viktor Klemperer, LTI – Lingua Tertii Imperii – a 3. Birodalom nyelve címmel.

 

Nos, ahogy meg a jelenlegi amerikai elnök meg szokott nyilvánulni, azt a gyűlölet nyelveként Lingua Trump Imperii mottóval lehetne jellemezni. Egy kortárs nyelvtudós abszolút félelmetesnek nevezi, hogy a Fehér Ház urának stílusában visszaköszön a diktátor kényszeres stílusa. Előszeretettel használ megengedhetetlen szavakat, mint pl. kiirtani. Ő is végtelen monológokba bonyolódik, nehezen érthető, nincs se füle, se farka, és amit mond, abból sok minden egyszerűen nem igaz.

 

Állandóan szuperlatívuszokban fogalmaz. Nála a világ fekete-fehér, összeesküvés elméleteket terjeszt, kiforgatja a tényeket. Egyszerű megoldásokat kínál összetett gondokra. Rágalmaz, bűnbakokat keres. Ugyanakkor előírta, hogy melyik az a 200 szó, amelyet a kormányzati intézmények nem használhatnak. (Klímaválság, egyenlőtlenség, feminizmus, sokszínűség stb.)

 

Olyan, mint Orwell 1984-ében a nyelvrendőrség. Az autokráciák-diktatúrák persze mindig is próbálták dehumanizálni az ellenfeleket. Ebben Lenin és Sztálin is nagymester volt. Putyin pedig a méltó utódjuk.

 

Orbán Viktor is úgy látja, hogy mindenféle rovarok támadják. A nemzeti ünnepen poloskának minősítette az bírálóit, akik átteleltek, de ki kell őket takarítani. Hasonló a szókészlete az Osztrák Szabadságpárt vezérének is. Világos, hogy Trump, Orbán és Kickl a gyűlöletretorikával provokálni, botrányt kelteni, megosztani akar. A kérdés az, miként reagál rá a társadalom.

 

Der Standard

 

A jelenlegi válságok jól rávilágítanak, mi csúszott félre a demokráciákban, Trump felemelkedése mutatja, hogy sok ember úgy érzi: leszakadt, ezért a demokráciáknak vissza kell térniük régi eszményeikhez – hangsúlyozza az interjúban Tamara Ehs politológus, a többi közt a baden-württembergi kormány tanácsadója.

 

Azt mondja, az USA január 20. óta tart az autokrácia felé, hiszen mind inkább egyetlen személy szeszélye határozza meg egy egész nép sorsát. Ezt csak úgy lehet megakadályozni, ha a tömegek időben kimennek az utcára. De a világban már évek óta megfigyelhető a tekintélyuralmi hullám.

 

Mert ha az emberek a válságok miatt úgy vélik: nem jutnak egyről kettőre, akkor többnyire üt az erős ember órája. Az ígéri, hogy visszahozza a régi, szép időket. Utoljára a 30-as években volt a világ ilyen tömeges jelenségnek szemtanúja. De napjainkban a változás ravasz módon megy végbe, mert a hatalmasok megőrzik a jogállam homlokzatát.

 

Működik az alkotmánybíróság, csak éppen már tele van az adott párt híveivel. A választójogot a hatalom érdekeinek megfelelően szabják át, elnyomják a kritikus médiát, elszabadul az urambátyám-rendszer. A legrosszabb mindig az, amikor egy ilyen politikus másodszor is kormányra kerül. Minél tovább van uralmon, annál inkább át tudja írni a sarkalatos törvényeket.

 

Az USA azonban nem lesz klasszikus diktatúra, de a pálya már most is erősen lejt a republikánusok javára. Egyre nehezebb lesz az ellenállás. Trump alelnöke mintaképnek nevezi Magyarországot a „woke-ság” elleni küzdelemben. Működik az autokraták internacionáléja. Pl. nem hajtják végre a másik ellen kibocsátott letartóztatási parancsot. 

 

Az ellenszer az, hogy meg kell erősíteni a parlament, az igazságszolgáltatás és a szabad sajtó ellenőrző funkcióját. Emellett a demokráciának szavatolnia kell a magas életszínvonalat. Azt kell érezniük az embereknél, hogy ennél jobb államforma nincs. Akkor nem jutnak hatalomra a Trumpok.

 

FT

 

Trump belejátszik a nem egészen 3 hét múlva esedékes, megismételt romániai elnökválasztásba – az ultranacionalista jelöltek hangoztatják, milyen szoros kapcsolatban állnak a politikussal. Az indulók közül Ponta, a korábbi baloldali kormányfő, még Mar-a-Lagoba is elment, pár nappal azután, hogy az Alkotmánybíróság az orosz titkosszolgálat beavatkozására hivatkozva érvénytelenítette az első kört.

 

Igaz, akkor még nem volt szó arról, hogy a korábbi miniszterelnök is rajthoz áll, viszont a találkozó pikáns volt az ideológiai különbségek és a bukaresti politikai felfordulás miatt. Ponta azóta meghirdette, hogy „Románia mindenekelőtt” és ez is igazolja Washington fokozódó befolyását.

 

A politikus reméli, hogy ezúttal nem törlik az eredményt, ha nem a politika fő áramlatának a jelöltje nyer, mert az veszélyeztetné a demokráciát. Egyébiránt jelezte, hogy ha ő fut be, a kormány élére állítaná az előző nyertest, a szélsőjobbos Georgescut. Jelenleg a felmérésekben ő a második az új szélsőséges jelölt, Simion mögött.

 

De nagy botrány támadt, mert a múlt héten kiderült, hogy szerb állampolgárságot kapott, mivel annak idején, miniszterelnökként elrendelte egy gát megnyitását, nehogy a folyó elárassza Belgrádot. Így viszont víz alá került több román falu.

 

A liberális bukaresti polgármester, Dan, aki fej fej mellett áll Pontával, arra figyelmeztet, hogy gondot jelentene az EU-hoz fűződő kapcsolatban, ha egy ultranacionalista kerülne az államfői székbe. Riválisa, Antonescu a hárompárti koalíció képviseletében azt mondja, nagy kihívást jelent a populizmus és a bezárkózás, amit csak tetéz a krónikus gazdasági helyzet. Ezen felül Oroszország hibrid támadást intéz az ország ellen is.

 

Project Syndicate

 

Adam Michnik úgy ítéli meg, hogy Putyinnak azért kell a folyamatos háború, mert csakis így tudja uralma alatt tartani a népet, viszont Trump azért rendezkedik be konfliktusra a világ többi részével, mivel kell neki valami ürügy, amivel igazolni tudja hatalmi visszaéléseit. Az egykori Szolidaritás legendás alakja, a Gazeta Wyborcza főszerkesztője szerint a két rendszerben közös, hogy a külpolitika a belpolitikai céljait szolgálja.

 

Az orosz vezető következetesen számolja fel a civil társadalmat, amerikai kollégája megfélemlítette az amerikai civil szféra fő tényezőit – nem egészen 3 hónap alatt. Azaz az USA putyinizálódik. A Kreml ezzel szemben totalitárius rezsimmé alakítja át a tekintélyuralmat. Kötelező irodalom: A zsarnokságról, szerző: Timothy Snyder.

 

Amerika a gender, a szexuális irányultság, az identitás, a bevándorlási státusz alapján határozza meg az ellenségeit, nem tetszik neki a toleráns társadalom. A legjobb ellenszer az, hogy világosan meg kell magyarázni a közvéleménynek: hol sérti jogaikat az elnök, de nem szabad elveszni az olyan, perifériális ügyekben, mint a transzneműek jogai.

 

Mert pl. az Amerika mindenekelőtt a bezárkózást jelenti. Amit a politikus ígér és csinál, az kizárólag kamu. Igazából gyengíti Amerika védelmét és jólétét. De amíg ez világossá válik, ahhoz idő kell. Viszont arról sem szabad megfeledkezni, hogy a diplomáciai fenyegetőzései a hazai demokrácia és civil társadalom felszámolását célozzák. Ukrajnát át akarja játszani Putyinnak, ez München logikája.

 

Európának fel kell ébrednie, meg kell határoznia, miként lehet erős tényező. Michnik egyben üzent Musknak: Uram, ön egy kis szarházi! Viszont emlékeztetett arra, hogy az autokráciák halandóak, az amerikai változat is hamarosan elkezd omladozni. De addig a másik oldalnak a túlélési ösztönökre és taktikára kell támaszkodnia. Az biztos, hogy lángol az Amerika-ház, de semmi sem ég örökké. 

 

FT

 

Gideon Rachman azt gondolja, hogy Hszi van kedvezőbb helyzetben Trumppal szemben a vámháborúban. A Fehér Ház egyszerűen rosszul mérte fel az erőviszonyokat. Az újság fő külpolitikai szakírója szerint minél később ismeri el az elnök, hogy hátrányban van, annál többet fog veszíteni ő és az ország is.

 

Amikor kirobbantotta az egész viszályt, arra hivatkozott, hogy Peking négyszer annyit exportál az USÁ-ba, mint amennyit onnan vesz, ezért helyből szívóágra kerül. Csakhogy pont erre fázik rá az Egyesült Államok, mert nem emberbarátságból vásárol ennyi kínai árut. Ha ezek a termékek megdrágulnak vagy eltűnnek a polcokról, akkor azt megérzik az amerikaiak.

 

És hogy az elnök most kivette az okos telefonokat a vámlistából, azzal hallgatólagosan elismerte, hogy a vámokat az importőrök fizetik meg. Egyébiránt ebben a kategóriában az USA-ban eladott készülékek 80%-a kínai gyártmány. De a Fehér Ház imádkozhat, hogy ne legyen meleg a nyár, mert a légkondik kb. 80%-a szintén Kínából érkezik.

 

A politikus utálja, ha kedvezőtlen a sajtója, ezért várhatóan újabb és újabb cikkeket vesz ki a vámintézkedés hatálya alól. Ily módon viszont Hszi bőven kivárhat. De vastagon be is tud tartani. Hiszen pl. az amerikai antibiotikumok csaknem fele kínai összetevőkből áll. Az F35 vadászgépek nem kerülnének le a gyártósorról kínai ritka fémek nélkül. Azon felül igen sok amerikai állampapír van kínai kézen.

 

Peking viszont viszonylag könnyen ki tudja váltani az amerikai termékeket. Autoriter rezsim lévén nem viselik meg annyira a politikai és gazdasági nehézségek sem. De nem kell aggódni, mert a kínai elnök képes hatalmas melléfogásokra, lásd a Covidot. Viszont már jó ideje készül a kereskedelmi viszályra, ezért végigzongorázta a lehetőségeit. Az Egyesült Államok ezzel szemben menet közben találja ki, mit kellene tennie. Trumpnak előbb-utóbb be kell vallania, hogy ezt elszúrta.

 

Project Syndicate

 

Jan-Werner Müller nem gondolja, hogy Le Pent igazságtalanul ítélték el és nem ért egyet azokkal a liberális nézetekkel, miszerint nem a bíróságnak kellett volna pálcát törnie a politikus feje felett, mert jobb lett volna a jogot átengedni a választóknak. A Princetoni Egyetem politológia professzora emlékeztet arra, hogy a Nemzeti Tömörülés elsikkasztott, illetve nem a rendeltetésének megfelelően használt fel 4 millió eurónyi európai pénzt.

 

Ám ha a pártvezér ennek ellenére indulhat a 2 év múlva rendezendő elnökválasztáson, az azt jelentené, hogy a politika elsőbbséget élvez a törvénnyel szemben. Azt Vance alelnök hangoztatja, hogy az európai elit nem bízik saját népében.

 

Csakhogy semmi sem támasztja alá, hogy a francia bíróság a politika megbízásából járt volna  el, illetve ami még lényegesebb: hogy ki akart volna szúrni Le Pennel. Hiszen a volt elnök, Sarkozy sem úszta meg, hogy megtévedt. Az ilyen esetekben az ellenzék vezére mindig kemény büntetés mellett kardoskodott, viszont saját ügyében úgy vélekedik, hogy a népnek kell betöltenie a Legfelsőbb Bíróság szerepét.

 

Nagy különbség van aközött, hogy törvénysértésért elmarasztalnak egy politikust, vagy egy egész pártot vesznek le a politikai étlapról. De az RN indulhat, mindazonáltal mindig is Le Penék családi vállalkozása volt. Azon kívül ha a 3. hatalmi ág engedékeny a népszerű politikusokkal szemben, ha azok jogsértésre vetemednek, az súlyos kihatással van az egész demokráciára. Azt jelezné, hogy az ilyen figurák a törvény felett állnak, lásd Trump esetét.

 

Ő igencsak felbátorodott, mivel a Legfelsőbb Bíróság előre mentesítette minden jogkövetkezmény alól, mindazért, amit elnökként csinál. Egyébiránt a populisták folyton azt mondogatják, hogy ők mártírok, mert ezzel is igyekeznek fokozni a népszerűségüket. A bíróságokat pedig szünet nélkül támadják, arra hivatkozva, hogy azok a nemzet ellenségei.

 

A jogászoknak, újságíróknak, tudósoknak azt kell képviselniük, hogy az elfogulatlan bíráskodás nélkülözhetetlen az igazságszolgáltatás, illetve, ahogy a párizsi ítélet fogalmaz: a demokratikus közrend érdekében.

 

 

 

2025. április 15.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Európa jelenleg a szabadság szigete

Bármennyire is fura ez, de, ha alaposabban szemügyre vesszük a gondjait, akkor azok nem is annyira >

Tovább

A szerb elnök mesterséges „népi mozgalommal” igyekszik elfojtani a diákok tiltakozását

Ehhez ösztönzést kap Dodiktól, illetve Orbántól. Utóbbi az EU-ra és a világ liberálisaira utalva azt üzente >

Tovább

Trump súlyosan megsebesült, ez azonban még jól jöhet Európának és Nagy-Britanniának

Így véli Will Hutton, a Guardian vasárnapi számának volt főszerkesztője. Kiemeli: itt az idő kialakítani az >

Tovább

A meggyőzhetetlenek

Máris minden tele van azzal a kormányzati reklámmal, amely a párt egyik brüsszeli képviselőjének két kiforgatható >

Tovább

Te, jó ég, hol élek?

Ezt írja Fareed Zakaria a Washington Postban, aki szerint Trump ugyan befagyasztotta az új vámterhek jó >

Tovább

Még messze nincs vége a Trump-féle kereskedelmi zűrzavarnak

Az elnök csupán időt kért, ám változatlanul valós a világgazdaságra leselkedő veszély. Ezzel együtt nem szabad >

Tovább

Túl kockázatos az EU-békefenntartók számára, hogy letartóztassák a boszniai szerbek vezérét

Dodik ugyanis nem hajlandó bevonulni a börtönbe. Hiába kért segítséget a szarajevói kormány Brüsszeltől, túlságosan is >

Tovább

Sajtószabadság ügyben az uniónak először a sorain belül kell rendet teremtenie

Nem kizárt, hogy a Brüsszel szerződésszegési eljárást kezdeményez, éppen Orbánt és Ficót használva fel elrettentő példaként. >

Tovább

Senki sem nyer a vámháborúval, de Kína távolabbra tekint

A Guardian vezércikke ítéli így meg. Nagy viharra számít, ám úgy véli, hogy a viszályban az >

Tovább

Weber büszke, hogy rajta van az Orbán-plakátokon

Az Európai Néppárt elnöke megtiszteltetésnek veszi, hogy az Orbán-kormány óriásplakátokon vele, von der Leyennel, valamint az >

Tovább

A mostani gazdasági zűrzavarból egy valaki profitál csupán: Putyin

A nyugati kereskedelmi rendszer lebontása az orosz elnök érdekeit szolgálja, ami lehet, hogy véletlen – de >

Tovább

Vučić Achilles sarkát a tömegek erkölcsi tiltakozása jelenti

A volt szerb igazságügyi miniszter úgy gondolja, hogy szakértői kormány felállításával kellene megtalálni a kiutat a >

Tovább