Ma Tibor névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Trump súlyosan megsebesült, ez azonban még jól jöhet Európának és Nagy-Britanniának
Így véli Will Hutton, a Guardian vasárnapi számának volt főszerkesztője. Kiemeli: itt az idő kialakítani az új nemzetközi kereskedelmi rendet az USA nélkül. A piacok fellélegeztek, mert az amerikai vámok bumerángként ütöttek vissza. Az elnök saját magát hozta lehetetlen helyzetbe. Ő és a talpnyalói ragaszkodtak ahhoz, hogy itt egy nagy terv részéről van szó, ám ez képtelenség. A politikus gazdaságilag és politikailag egyaránt padlóra került. Nem lesz benne bátorság, hogy újra elrendelje a vámokat, ha lejár a 90 nap. De ami még rosszabb: eljátszotta az esélyét, hogy a világ vevő legyen az új amerikai kötvényekre, márpedig a Fehér Ház szakmányban akar kibocsátani ilyeneket, hogy legyen fedezete az őszre tervezett kemény adócsökkentésnek. A jegybank volt kénytelen – úgy, ahogy – megnyugtatni a kedélyeket, hogy szükség esetén beavatkozik a stabilitás érdekében. Ez is az mutatja, milyen mértékben apad Trump hatalma. A helyzet kihasználására Európának össze kell fognia, nem szabad, hogy az államok külön alkukat kössenek Washingtonnal. Most van az, amikor közös erővel jobban lehet szolgálni a nemzeti érdekeket. Ha sikerül egységfrontot kialakítani az előttünk álló 3 hónapban, akkor új kereskedelmi rend jöhet létre a régi romjain. Persze közben éberen kell figyelni Kínát, mert az nem jóindulatú. Ahogy Anne Applebaum megfogalmazta: sokkal inkább tengely az Autokrácia nevű vállalkozásban, amely Oroszországot is ideértve olyan államok hálózata, amely a jogállamot, az emberi jogokat és a politikai sokszínűséget igyekszik felszámolni. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Die Welt
A német hadsereg főparancsnoka azt gondolja, hogy az orosz fegyveres erők létszáma jövőre kétszer akkora lesz, mint az ukrajnai háború előtt volt, ugyanakkor az orosz titkosszolgálat nap mint nap követ el provokációkat Németország ellen. Carsten Breuer az interjúban kiemeli, hogy Oroszország egyértelmű fenyegetést jelent, katonáinak létszáma egy év múlva már eléri a 1,5 millió főt. Évente 1500 páncélost állít elő, illetve újít fel, a raktárak megtelnek munícióval.
Ily módon az orosz fél 2029-re készen áll, hogy nagy, hagyományos támadást indítson a NATO valamelyik tagja ellen. Merthogy Putyin célja a szövetség meggyengítése, illetve szétverése, a nyugati társadalom lejáratása. Más most folyik a hibrid hadviselés, szabotázzsal, kémkedéssel, dezinformációval. Az elnök igyekszik elbizonytalanítani a nyugati embereket.
A tábornoknak ugyanakkor szemernyi kétsége sincs afelől, hogy az USA betartja szövetségesi kötelezettségvállalásait. Az ő fő feladata különben az, hogy a következő négy évben képessé tegye a Bundeswehrt egy háború megvívására. E célból abszolút elsőbbséget élvez a légierő megerősítése. Ehhez elsősorban Európából igyekszik harceszközöket beszerezni. Fontos szempont továbbá, hogy a mostani 182 ezerről 200 ezerre kell növelni a katonaság létszámát. Emellett szükség van 100 ezer jól kiképzett tartalékosra is, ők jelenleg 40 ezren vannak.
Neue Zürcher Zeitung
Valóban folyik a láthatatlan háború – erről bizonyosodott meg az az öt újságíró, aki megfigyelőként részt vehetett a Keleti-tengeren 8 NATO-ország ötnapos haditengerészeti gyakorlatán, Kiel és Kalinyingrád között. Azt látták, hogy a levegőből drónok vívják a küzdelmet, a tengerfenéken ellenséges hajók horgonyokkal teszik tönkre a kábeleket, a vízen pedig macska-egér-harc zajlik.
A manőver célja a volt, hogy figyelmeztesse a másik felet: a szövetség rajta tartja a szemét. Összesen 14 hajó fedélzetén 470 katona működött közre, a több mint ezer kilométeres útvonalon. A manőver parancsnoka, a belga Erik Kockx szerint ő és egysége az utóbbi hat hónapban legalább 6 gyanús esetet tapasztaltak.
A módszer egységes: az idegen hajók hirtelen mindig ott álltak meg, ahol a mélyben fontos vezetékek húzódtak. Majd gyorsan elinaltak, amikor meglátták a nyugati flottaegységeket. Egyébként egy ismeretlen drón a gyakorlat alatt is átrepült a kötelék felett. Az ilyen szerkezetek ártalmatlanná tételére találták ki a HP-47-jelzésű berendezést, amely zavaró jeleket sugároz.
Ugyanakkor találkoztak az orosz árnyék tankerflotta egyik tagjával is, amely idegen zászló alatt haladt. Az egyik német hajó kapitánya szerint mindkét eset egyértelmű provokáció volt. Olyannyira, hogy amikor később felbukkant két orosz hajó, a német fedélzeten másodfokú riadókészültséget rendeltek el. Korábban, békeidőkben, ilyen esetekben a hajók még katonai tiszteletadással köszöntötték egymást. Ilyen azonban ma már nincs.
Neue Zürcher Zeitung
Trump politikája árt az amerikai titkosszolgálatokba vetett bizalomnak, mert kemény kérdéseket vetnek fel a számukra megszabott új célok. Arról nem beszélve, hogy minden indoklás nélkül menesztették a legnagyobb hírszerző ügynökség vezetőjét. Ami azért különösen nagy gond, mert az NSA szinte az egész világon figyeli az elektronikus kommunikációt. A segítségével lehet megakadályozni az orosz szabotázsakciókat, illetve az iszlám terrortámadásokat.
Ám most felmerült – írja Lukas Mäder, a kíberbiztonsági ügyek szakértője, hogy az igazgatót és helyettesét politikai okokból küldték el. Pedig mindkét tisztség teljesen szakmai, arról nem beszélve, mennyire fontos, hogy a titkosszolgálat a politika ráhatása nélkül végezze dolgát.
De már az nagy megrökönyödést váltott ki, hogy az egész ágazat új igazgatónőjének, Tulsi Gabbardnak nincs semmiféle idevágó háttere, viszont sokszor egy követ fúj az oroszokkal. És az alá tartozó ügynökségek immár nem harcolnak a Kreml felforgató tevékenysége ellen. A fő célpontot immár a nemzetközi bűnbandák jelentik, mondván, hogy azok kábítószert csempésznek az USA-ba. Kína és Oroszország csupán messze leszakadva következik utánuk a sorban.
Ráadásul kiderült, hogy magas rangú kormánytagok igencsak felelőtlenül bánnak bizalmas értesülésekkel. Cseppet sem kizárt, hogy ilyen információk ellenséges szolgálatok kezébe kerültek. Viszont az európai társszervek nem tudnak meglenni amerikai segítség nélkül. Ukrajnában lehetett látni, mi van akkor, ha Washington megtagadja az együttműködést ezen a területen. Ám hogy ez aláássa a szövetségesek részéről a bizalmat, az a jelek szerint nem érdekli az elnököt.
New York Times
A szabad kereskedelem hasznát idáig a gazdagok fölözték le a világban és ezen Trump vámjai sem változtatnak. Az elnök persze szeret célzás nélkül tüzelni. Most pl. megerősítette, hogy nem érdeklik a részletek, illetve a járulékos veszteségek. Felkavarta a tőzsdéket. Amit csinált, az recesszióval fenyegetett és sokat ártott Amerika nemzetközi helyzetének – foglalja össze a helyzetet a vezércikk.
Hogy miként hozza döntéseit, arról sokat elárul, hogy fő kereskedelmi képviselője kénytelen volt félbeszakítani beszámolóját a Kongresszus előtt, mert a főnöke menet közben megváltoztatta a politikát, amiről a beosztott éppen számot adott. Az eredeti változatnak köze nem volt az Egyesült Államok nemzeti érdekeihez, de a végső verzió sem lett sokkal jobb. Csak bajokat okoz, semmi haszna.
Még akkor sem, ha a Fehér Ház gazdájának sok mindenben igaza van, mert a világkereskedelem folytán rengeteg amerikai elvesztette állását és a tengerentúli ipar megtizedelődött. Különösen sajnálatos, hogy Washington mennyire naiv volt Kína kapcsán. Szóval dicséretes a szándék, hogy meg kell újítani az USA-ban a gyártást.
A tragédia azonban az, hogy a jó diagnózis után a terv nem a tényleges gondokat vette célba. A világkereskedelem a 2. világháború után egészen Trump első időszakáig jelentős előnyökkel járt, ám a profit egyenetlenül oszlott el. Épp ezért a vámokat célzottan és nem válogatás nélkül kellett volna bevetni.
Hiszen így emelkednek az árak és lassul a növekedés, azon kívül csökken a kereslet az amerikai államkötvények iránt. Akkor pedig még nehezebb lesz visszafizetni a szuverén adósságot. A politikus természetesen bármikor felülvizsgálhatja az elképzelését, ám a Kongresszusnak cselekednie kell: korlátoznia kell a Fehér Ház felhatalmazását kereskedelmi kérdésekben. Mert különben a vámok csak még nagyobb ribilliót okoznak.
The Times
A Trump miatt kirobbant káoszban vizsgáznak a nyugati értékek, ám a fejlett demokráciák még jól is kikeveredhetnek belőle, mert ha veszik az akadályt, erősebbek lehetnek. Így véli a szerkesztő, Josh Glancy. Az elnök persze szétver egy sor régi beidegződést, az egész nyugati életmód próbakő elé kerül. Az érintett társadalmak azonban ily módon esélyt kapnak, hogy meghatározzák, hol is állnak, mit képviselnek.
A politikus igen hatékony populista, az ilyenek hazudnak, rombolnak és túloznak. Gyakran korruptak és önösek. De segíthetnek abban, hogy feltárják az elit képmutatását. Trump értékes dolgoknak kíván véget vetni. Jó példa rá Ukrajna. Neki nagyon megfelel egy olyan ügylet, amely nagyrészt megadja Putyinnak mindazt, amit az akar. És nyilvánvaló, hogy az USA már nem hajlandó úgy szavatolni Európa biztonságát, ahogyan azt idáig tette, egészen 45-től.
Ily módon a földrésznek egy pár kemény döntést kell meghoznia. Az elnök által bevetett vám páncélököl azt jelenti, hogy az Egyesült Államok elfordul a szabad kereskedelemtől, ám ez esélyt kínál, hogy Európa és egy sor másik ország megújítsa együttműködését. Viszont azt el kell fogadni, hogy a nemzetközi áruforgalom haszna igazságtalanul oszlott meg. Ám ha nem vagy tekintettel a változások veszteseire, akkor ajtót nyitsz a populizmus előtt.
De Trump miatt töréstesztnek van kitéve a szólásszabadság, valamint a bevándorlás szabályozása is.
FT
Veszélybe került Putyin hadi kasszája, mivel Trump vámháborúja nyomán zuhannak az olajárak, ez viszont erősen visszafogja az orosz állam bevételeit – írja Anastasia Stognei Berlinből. Az orosz költségvetés egyharmadát teszik ki az energiahordozók kiviteléből származó jövedelmek, ám úgy néz ki, hogy ami az idén befolyik, az 2,5%-kal, vagyis egy billió rubellel elmarad a várttól. Ez pedig nagy valószínűséggel fél %-kal veti vissza a GDP-t.
Ily módon a Kreml arra kényszerül, hogy többet vegyen kölcsön, visszafogja a polgári célú kiadásokat, illetve hozzányúljon a még megmaradt tartalékjaihoz. Az olaj ára hordóként 50 dollár – két éve nem volt ennyire alacsony – ám az orosz tervek 70 dollárral számoltak. Ezért fokozódik a nyomás a gazdaságra, amely előreláthatólag amúgy is lassul. A gondokat, ritka kivételként, illetékesek is elismerték.
Hivatalos előrejelzések szerint a növekedés feltehetőleg 1-2,5% lesz, ellentétben az utóbbi két év 4-4%-ával. Az utóbbi 5 évben kétharmadával csappant meg a nemzeti jóléti alap. Kijevi források úgy vélik, a maradék is elúszhat az év végéig, ha a költségvetési hiány fedezésére használják.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
A szerb elnök mesterséges „népi mozgalommal” igyekszik elfojtani a diákok tiltakozását
Ehhez ösztönzést kap Dodiktól, illetve Orbántól. Utóbbi az EU-ra és a világ liberálisaira utalva azt üzente >
Trump súlyosan megsebesült, ez azonban még jól jöhet Európának és Nagy-Britanniának
Így véli Will Hutton, a Guardian vasárnapi számának volt főszerkesztője. Kiemeli: itt az idő kialakítani az >
A meggyőzhetetlenek
Máris minden tele van azzal a kormányzati reklámmal, amely a párt egyik brüsszeli képviselőjének két kiforgatható >
Te, jó ég, hol élek?
Ezt írja Fareed Zakaria a Washington Postban, aki szerint Trump ugyan befagyasztotta az új vámterhek jó >
Még messze nincs vége a Trump-féle kereskedelmi zűrzavarnak
Az elnök csupán időt kért, ám változatlanul valós a világgazdaságra leselkedő veszély. Ezzel együtt nem szabad >
Túl kockázatos az EU-békefenntartók számára, hogy letartóztassák a boszniai szerbek vezérét
Dodik ugyanis nem hajlandó bevonulni a börtönbe. Hiába kért segítséget a szarajevói kormány Brüsszeltől, túlságosan is >
Sajtószabadság ügyben az uniónak először a sorain belül kell rendet teremtenie
Nem kizárt, hogy a Brüsszel szerződésszegési eljárást kezdeményez, éppen Orbánt és Ficót használva fel elrettentő példaként. >
Senki sem nyer a vámháborúval, de Kína távolabbra tekint
A Guardian vezércikke ítéli így meg. Nagy viharra számít, ám úgy véli, hogy a viszályban az >
Weber büszke, hogy rajta van az Orbán-plakátokon
Az Európai Néppárt elnöke megtiszteltetésnek veszi, hogy az Orbán-kormány óriásplakátokon vele, von der Leyennel, valamint az >
A mostani gazdasági zűrzavarból egy valaki profitál csupán: Putyin
A nyugati kereskedelmi rendszer lebontása az orosz elnök érdekeit szolgálja, ami lehet, hogy véletlen – de >
Vučić Achilles sarkát a tömegek erkölcsi tiltakozása jelenti
A volt szerb igazságügyi miniszter úgy gondolja, hogy szakértői kormány felállításával kellene megtalálni a kiutat a >
A súlyos belpolitikai válság a bukás kezdetét jelentheti a szerb elnök számára
Az elnök számára az utóbbi két évtizedben még volt ennyire nehéz a lecke, lehet, hogy rámegy >