2024. szeptember 19. csütörtök
Ma Vilhelmina, Januáriusz, Dorián névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Magyarország még az unióhoz tartozik?

Magyarország még az unióhoz tartozik?

A magyar soros elnökség december 31-i befejeződése után elő kell venni az uniós szerződések 7. cikkelye szerinti eljárást, és foglalkozni kell azzal, ahogyan Magyarország sérti az alapvető értékeket, és aláássa az unió egységét. Az uniós szerződések nem tartalmaznak olyan mechanizmust, amely közvetlen kizárást tenne lehetővé. A tanácsnak fel kellene szólítani Magyarországot, hogy kezdeményezze a kilépést a szerződés 50. cikkelye alapján. Amennyiben Budapest ezt nem teszi meg, a kizáráshoz a szerződések alapvető átdolgozására, vagy teljesen új jogi keretekre lenne szükség. Az új szabályozás hiányában az EU bíróságának fel kell ajánlania a jogi értelmezést.

Magyarország EU-ból való kizárását javasolta a  cikk két szerzője. „Az EU előtt az a dilemma áll, hogy folytassa-e a bővítést, vagy inkább csökkentse a tagság létszámát a távolítsa el Magyarországot, a kerékkötő tagállamot” – ezt elemezte Sebastian Contin Trillo-Figueroa politológus és ügyvéd, valamint James F. Downes, több hongkongi egyetem professzora. az utóbbi években az politikatudományi kutatások egyre befolyásosabb keretintézményévé és szervezőerejévé vált Európai Konzorcium a Politikai Kutatásért) (ECRP) nemzetközi szervezet Loop című politológiai blogján.

A döntésben komplex egyensúlyt kell kialakítani aközött, hogy az uniónak növelnie kell a befolyását, és egységes, összetartó közösséget kell fenntartania.  

Az elmúlt években sok kihívás érte az EU alapvető értékeit, és Orbán Viktor Magyarországa még Ukrajna orosz agresszióval szembeni támogatását is aláássa. Sok esetbe akadályozott kulcsfontosságú döntéseket, és ezzel lehetetlenné tette, hogy az EU egysége demonstráljon a külső válságokkal kapcsolatban.  

Az EU az ukrajnai háborúra válaszként a bővítést választotta, de ez igen hosszadalmas.

A szerzők szerint az uniónak rövid távon mindenekelőtt a belső problémáit kellene kezelnie a bővítés helyett, és ha ezek a problémák megoldódnak, az EU javíthatja intézményi kereteit, és a hatékony bővítéshez szükséges kapacitásait.

Magyarország 2004-es csatlakozása a bővítés fontos mérföldköve volt, jelents anyagi javakat hozott az infrastruktúra, a kormányzás és a gazdasági stabilitás javításához. Két évtizeddel később azonban az elvártak nem materializálódtak. Az Orbán alatti Magyarország politikája egyre inkább szembekerül az unió normáival, és aláássa a demokratikus fejlődést, amelyet az ország integrálásától vártak.

A szerzők javasolják, hogy az EU adja fel bővítési törekvéseit, és helyette zsugorítási taktikát kövessen. Konkrétan: a létszámot csökkentse 27-ről 26-a, és menedzselje a tagállam Magyarország fokozatos kivonulását.

A magyar soros elnökség december 31-i befejeződése után elő kell venni az uniós szerződések 7. cikkelye szerinti eljárást, és foglalkozni kell azzal, ahogyan Magyarország sérti az alapvető értékeket, és aláássa az unió egységét.

Az uniós szerződések nem tartalmaznak olyan mechanizmust, amely közvetlen kizárást tenne lehetővé. A tanácsnak fel kellene szólítani Magyarországot, hogy kezdeményezze a kilépést a szerződés 50. cikkelye alapján. Amennyiben Budapest ezt nem teszi meg, a kizáráshoz a szerződések alapvető átdolgozására, vagy teljesen új jogi keretekre lenne szükség. Az új szabályozás hiányában az EU bíróságának fel kell ajánlania a jogi értelmezést.

Az uniónak meg kell találni a módját, hogy azonnal felfüggesszen minden pénzfolyósítást Magyarország számára, hogy így gyakoroljon nyomást annak érdekében, hogy az ország eleget tegyen az EU normáinak.

Magyarország eltávolításának jelentős hatása lenne a tömb jövőjére. Az akadályozó Magyarország nélkül az unió a stratégiára összpontosíthatna, javíthatná a kohézióját és a hatékonyságát. A változás lehetővé tenné annak a szabályozásnak a megszüntetését, amely konszenzust követel az érzékenynek tekintett kérdésekben. A döntéshozatal egyszerűsítése az EU meghatározóbb geopolitikai szereplővé válna, különösen a külpolitika terén.

Másfelől a kilépése mechanizmus beiktatása leegyszerűsítené a jövendő bővítési folyamatokat is, mert a tömb rugalmasabban kezelhetné a csatlakozási kritériumokat, csökkenhetne a tárgyalások időtartama, és lehetővé tenné, hogy a hatékony bővítés mellett fenntartsa az EU alapelveit. Nem utolsó sorban a mechanizmus bevezetése erős üzenetet küldene más tagállamoknak, amelyek esetleg unió-ellenes akciókat fontolgatnak, aláhúzná az EU értékek és normák fenntartásának fontosságát, és elrettentené a tagállamokat a magyar út követésétől. „Az EU nem pénzkiadó automata, a tagság megköveteli az összes elvéhez való ragaszkodást” – írták a szerzők.    

Magyarország eltávolítása az unióból csökkentené a külső beavatkozást. Magyarország kilépése az egységes piacból nagy valószínűséggel gyengítené Moszkva és Peking erőfeszítéseit, hogy kihasználja az unió belső megosztottságát, az EU számára pedig lehetővé tenné, hogy rugalmasabban reagáljon a külső nyomásgyakorlásra.

A szerzők végül rámutattak:  Az EU-nak még megvan az ereje, hogy saját sorsa kovácsa legyen.

2024. szeptember 17.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

„Khm… éppen ő?”

Ez  volt az állatvédők első reakciója, amikor meghallották, hogy Várhelyi Olivér lesz a terület új gazdája a >

Tovább

Amnesztia és furkósbot

Gumibotból és az embercsempészeknek adott kegyelemből áll a magyar kormány menedékpolitikája – foglal össze a helyzetet >

Tovább

Magyarország még az unióhoz tartozik?

A magyar soros elnökség december 31-i befejeződése után elő kell venni az uniós szerződések 7. cikkelye >

Tovább

Mindenképpen távol kell tartani Oroszországot és Kínát a Balkántól

James Stavridis szerint a Balkán egyre inkább a nagyhatalmi versengés középpontjába kerül, ám a Nyugat magához >

Tovább

Az újabb Trump elleni merénylet gyanúsítottja egy volt Trump-szavazó

Trump ellen két hónap alatt már a második merényletet kísérlik meg, de nem biztos, hogy ez >

Tovább

Schengen lassú halála

Lassan haldoklik a Schengeni Egyezmény, pedig az akkori luxemburgi külügyminiszter már a 2015-ös migránsválság során felhívta >

Tovább

Idegen lények közöttünk

Türelem. Magyar eddig is a saját feje után ment, a közel negyven százalék pedig őt igazolja. >

Tovább

Az ukránok attól félnek: hónapokon belül eldől a háború

Fareed Zakaria azt tapasztalta Kijevben az idei Jaltai Európai Stratégiai Konferencia vendégeként, hogy az ukránok attól >

Tovább

Barátok: Trump és Orbán Viktor Donald

Orbán Viktor bizonyosan nem a demokrácia élharcosa és a legtöbb amerikai még csak nem is halott >

Tovább

Trump kiengedte a szorításból Harrist

A Wall Street Journal vezércikke úgy összegzi a két elnökjelölt tévéösszecsapásának lényegét, hogy Trump kiengedte a >

Tovább

Vissza a sorompókhoz

Németország bukásra ítéli a schengeni térséget, mert visszatér a határsorompókhoz, azaz a menedékpolitika sok-sok kudarca után >

Tovább

A semmittevés busás jutalma

A Fidesz „nem hagyja az útszélén” a kipróbált pártkatonákat. Delinek valószínűleg nem akaródzott visszatérni szülőfalujába, Péterrévére, >

Tovább