Ma Miksa, Rezső, Edvin névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Trump kiengedte a szorításból Harrist
A Wall Street Journal vezércikke úgy összegzi a két elnökjelölt tévéösszecsapásának lényegét, hogy Trump kiengedte a szorításból Harrist, mivel nem kérte számon rajta a Biden-kormányzat politikáját, az ellenfél viszont alaposan megforgatta. A demokratikus jelölt élt a lehetőséggel és egyértelműen megnyerte a párviadalt, de nem azért, mert határozottan kiállt az elképzelése mellett, vagy mert annyira jó volna az eltelt 4 év mérlege. Nagyrészt ezúttal is azt a jövőt ígérte, amiről túl sok részletet idáig nem árult el. Azért győzött, mert bejött a stratégiája, hogy a sértettségénél és a hiúságánál fogja meg a volt elnököt, így az nemigen firtatta az ellenfél politikáját és alelnöki teljesítményét. Trump mindig beveszi a csalit, ezért javarészt a múltról és Bidenról, illetve a háziállatokat felfaló bevándorlókról beszélt, nem pedig arról, miként javítana az amerikaiak életkörülményein. Hagyta, hogy a másik sarokba szorítsa. De akkor is lépre ment, amikor azt hangoztatta, hogy ellopták tőle a legutóbbi választást, hogy igazságtalanul bántak a január 6-i felkelés részvevőivel, továbbá, hogy csak technikai kérdésekben marasztalta el a bíróság. Nem lehet tudni, hogy mindez elegendő lesz-e az ingadozó szavazók megnyerésére Harris számára. A társadalom erősen megosztott és sokaknak igen határozott véleményük van Trumpról. Ha a kormánypárt képviselője fut be, akkor azt annak köszönheti, hogy ellenfele nem készült fel a vitára és megint elragadták az indulatok. Viszont elnézve az összecsapást, a nemzet csak hálás lehet, hogy több ilyen párbaj nem lesz november 5-éig. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Washington Post
Az alelnök kerekedett felül az tévévitában, akár a hangnemet, akár a tartalmat nézzük és Trump árnyékában lassan testet ölt Harris jelöltsége – állapítja meg a szerkesztőségi cikk. A demokrata politikus meg tudta mutatni, milyen jellem, mit képvisel, és ami a legfontosabb: milyen jövőt képzel el az országnak. Ugyanezekben a kérdésekben viszont a korábbi elnöknek rejtőzködnie kellett.
Harris jó formát futott, pozitív képet rajzolt a nemzet számára, ellenben a vetélytárs egy képzelt USA-t vázolt fel. Egy nemzetet, amely kudarcot vall, a 3. világháború szélén támolyog, a bűnözés csúcsra jár, valamint a migránsok beveszik a kisvárosokat és felfalják a lakosság kedvenc háziállatait.
Így Harrisnak könnyű dolga volt, csak el kellett magyaráznia, hogy rosszabb volna a republikánus politika. Kiegyensúlyozott álláspontra törekedett Gáza ügyében, Ukrajna kapcsán viszont ismét azt ígérte, hogy kitart a demokratikus szövetségek mellett a világszerte lopakodó tekintélyelvűség ellenében és megvédi Amerika hagyományos vezető szerepét.
Ezzel szemben Trump azzal büszkélkedett, hogy Orbán, a magyar erős ember kezeskedik érte, amit azért kár kiraknia az ablakba. Az este az ex-elnök kirohanásairól marad emlékezetes, az ellenfél többször bizonyította, hogy rá tudja venni a hibázásra, pl. amikor diktátorokat magasztalt.
De az amerikaiaknak inkább azt érdemes észben tartaniuk, hogy Harris minden tekintetben jobb volt. Arra összpontosított, hogy a nemzet alapértékei a vezérlő csillagot jelentik, de arra kell figyelni, ami előttünk áll.
Washington Post/AP
Az illiberális demokráciát hirdeti Orbán Viktor, akit Trump a támogatójaként hozott fel a Harris elleni tévés párviadalban, ám ezzel csak fokozta az aggodalmakat, hogy demokrácia-ellenes erőket karol fel a világban. De nem hagyott kétséget afelől, hogy kölcsönösen nagyra becsülik egymást az autokrata magyar kormányfővel, aki Oroszországhoz és Kínához törleszkedik, ugyanakkor tüske a köröm alatt a szövetségesek számára.
Jobboldali populista, mégis ikon bizonyos amerikai konzervatív körök számára, mivel politikája igencsak keményen korlátozza a bevándorlást, valamint az LMBT-jogokat. Lecsapott a sajtóra és az igazságszolgáltatásra is. Azzal vádolja az EU-t, hogy az megsérti a jogállami normákat, miközben mind mélyebb kapcsolatokra törekszik Moszkvával és Pekinggel.
Habár nyugaton mind inkább kikristályosodik a vélemény, hogy Orbán megnyirbálja az alapvető szabadságjogokat, Trump és az általa vezetett republikánus szárny felkarolta. A magyar miniszterelnök tűzszünetet sürget a háborúban, de arra nem tér ki, hogy az mit jelentene az ukrán államiság, illetve területi épség szempontjából, illetve miként hatna ki az európai és amerikai biztonságra.
Amikor Harris alelnökjelöltjét, Walzot megkérdezték, hogy Trump Orbánnal igyekezett takarózni, azt válaszolta: Te, jó ég! Ezt pont elég tudni róla.
Bloomberg
A Barclay’s is csatlakozott a Citi és az Erste véleményéhez, hogy a közeljövőben nehéz idők várnak a forintra. A magyar fizetőeszközi jelenleg ráerősít arra, hogy igencsak alulteljesít a térség valutái közül. A gazdasági növekedés vérszegény, esnek vissza a beruházások, mivel az EU pénzeket fagyasztott be. Azon kívül nem látszik, hogy a kormány mikor kíván véget vetni a költségvetési túlköltekezésnek.
Mindezen okokból a forint erősen sebezhető és a kilátások sem éppen rózsásak. Már a 3. egymást követő nap gyengült az euróval szemben, miután az amerikai hírügynökség azt jelentette, hogy az Orbán-kormány megszorítások helyett ösztönző intézkedésekre készül a választások közeledtével. Ez pedig középtávon kihat a fizetőeszköz árfolyamára – figyelmeztettek az Erste elemzői, hozzátéve, hogy az állami vásárlások nem segítik elő a növekedést.
A héten a Citigroup azt ajánlotta az érintetteket, hogy váltsák át forintköveteléseiket vagy euróra vagy dollárra. A Barclay’s ehhez azt tette hozzá, hogy a forint továbbra is védekezésre kényszerül, mivel érzékenyen reagál a kockázatvállalási hajlandóság változására. Ráadásul gyatra a gazdaság lendülete, és nem lehet tudni, miként alakul a pénzpolitika, miután hamaroan új vezető kerül Matolcsy helyére. Emellett az sem megnyugtató, hogy a Monetáris Tanács várhatóan harcias nyilatkozatokkal igyekszik megakadályozni a forint túlzott leértékelődését.
Die Presse
Bár Oroszország továbbra is a legnagyobb gázszállító Magyarország, Szlovákia és Ausztria számára, az unió energiaügyi biztosa úgy foglalt állást, hogy az EU nincs többé rászorulva az orosz földgázra, Moszkva immár nem tudja zsarolni a közösséget.
Ezzel együtt a közösség továbbra is csaknem a gázszükséglet egyötödét szerzi be az oroszoktól, sőt tavalyhoz viszonyítva még növekedtek is a vásárlások. Kadri Simson felszólította a tagállamokat, hogy fokozzák erőfeszítéseiket és vívják ki energiafüggetlenségüket. Arra azonban nem lehet számítani, hogy az Unió betiltja az orosz gázt, mert abba nem minden kormány menne bele.
Magyarország az igény 69 %-át fedezte orosz forrásból, a szlovákoknál ez az arány 70 %, az osztrákoknál 44 %. A biztos azonban jelezte, hogy a közösség több hónapon át készült az orosz gázstopra és talált alternatív lehetőségeket. Az ukránok pedig az közölték, hogy az év végétől ugyan több orosz gázt nem szállítanak területükön keresztül, de arra készek, hogy a hálózaton keresztül Közép-Ázsiából vagy Azerbajdzsánból juttassanak el földgázt Európába.
Guardian
Véget kell vetni annak, hogy Orbán Viktor szeszélye szerint blokkolhassa az új tagok felvételi folyamatát, mert az EU jövője függ attól, megnyitja-e hamarosan a kapukat a nyugat-balkáni országok előtt – fejti ki legújabb elemzésében Nathali Tocci, az Olasz Külpolitikai Intézet igazgatója.
Az orosz agresszió elkerülhetetlenné tette, hogy végre nyélbe üssék a hat ország felvételét. Utóbbiaknak nem biztonsági okokból kell a tagság, hiszen Albánia, Montenegró és Észak-Macedónia bent van a NATO-ban, Boszniában és Koszovóban pedig a szövetség katonái állomásoznak. Csak éppen a háború érezhető félelmet keltett a térségben, hogy hátrahagyják.
A legfőbb jelenleg az, hogy a jövőben nem szabad a tagállamok törekvéseitől függővé tenni a nyitást, lásd a magyar ellenkezést Kijev csatlakozásával szemben. Az EU hitelességének ugyanis nagymértékben ártott, hogy egyes kormányok elsősorban a saját, időnként jogos érdekeiket nézték, ezért állandóan áthelyezték a kapufákat a jelentkező államok számára.
Ez Orbánnál már ott tart, hogy nem is leplezi szándékait. Lehet persze, hogy Magyarország és talán Bulgária, Görögország, valamint Ciprus ki fog lógni a sorból. Ám az Unió története azt bizonyítja, hogy amikor megvan a kritikus tömeg bizonyos döntéshez, akkor az ellenkező kormányok sokáig már nem ugrálhatnak. Ha a többség tényleg a felvételek mellett van, akkor legfőbb ideje, hogy ezt konkrét politikai lépésekkel bizonyítsák. Olyan, kétes ügyletekről nem lehet szó, mint amilyet Olaszország és Albánia kötött a migráció visszaszorítására.
Die Presse
A Knesszet elnöke úgy foglalt állást Bécsben, hogy a gázai háborút addig kell folytatni, amíg le nem törlik a Hamászt a föld színéről. Amir Ohana, aki a Likudot képviseli az ország 2. számú közjogi méltóságaként, volt igazságügyi, majd a biztonságért felelős miniszter. Bécsben nyilatkozott, ahol az antiszemitizmus ellen rendezett konferencián vett részt.
Abból indul ki, hogy a harcok még hónapokig tartanak és a terroristák nem akarnak megállapodást a túszokról. A több tízezer civil halottról azt mondta, hogy az izraeli hadsereg megpróbálja a lehető legalacsonyabb szinten tartani az ártatlan áldozatok számát.
Már rengeteg föld alatti alagutat leromboltak, de még mindig több száz kilométerre tehető a szélsőségesek által ásott járatok hossza. A csoport rakétáinak 95 %-át már megsemmisítették, és végeztek az ellenséges katonák kb. felével.
Viszont a Hamász által követelt feltételek elfogadhatatlanok, mert azok egy egész nemzet öngyilkosságával volnának egyenlőek. A vezér, Szinvar arra játszik, hogy a világ képmutatása védőernyőt nyújt neki, azaz a nyugati országok idővel ráveszik Izraelt a hadművelet leállítására. Másfelől a Hezbollah, a siíta miliciák és a jemeni huszik rajtaütésekkel igyekeznek enyhíteni a Gázára nehezedő nyomást.
Csakhogy a Hamászt sarokba kell szorítani, mert csak akkor megy bele bármiféle egyezségbe. Ám kizárólag a teljes kapituláció fogadható el, de a jelek szerint erről nincsen szó. Ugyanakkor a terrorszervezet többé nem irányíthatja a térséget. Izrael azonban nem teheti le a fegyvert, mert az a végét jelentené, márpedig meg kell védenie a saját lakosságát.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Trump és Putyin romantikus férfibarátsága minden nappal csak veszélyesebb lesz
A korábbi amerikai elnököt persze baljós és egészségtelen kapcsolat fűzi egy sor politikushoz a világban. Elismerte, >
Ursula von der Leyen így osztotta ki Orbán Viktort
Sokan attól féltek, hogy Orbán propaganda show-t rendez, és meg is próbálta, de azután igencsak defenzívába >
Az egykori Habsburg birtok, az Orbán klán vagyonának titokzatos székhelye
Ugyanakkor a felcsúti futballstadion miatt a kormányfő ellenfelei párhuzamot vonnak Ceausescuval. Az itteni csapat szintén jól >
Magyarország nyélbe ütötte a 500 millió eurós kölcsönszerződést Észak-Macedóniával
A Bloomberg szerint ez is mutatja, Orbán Viktor mekkora befolyást élvez a Balkánon, miután igyekszik összetrombitálni >
A tartós közel-keleti békéhez rezsimváltásnak kell történnie Iránban
John Bolton, Trump volt nemzetbiztonsági tanácsadója szerint ugyanis a mullahok nem tágítanak az Izrael elleni örökös >
Egy évvel később
A Guardian vezércikk úgy látja az eltelt egy év alapján, hogy csakis egyetlen út vezet a >
Ezrek tüntettek Budapesten a sajtószabadságért
Az ok: Magyarországon a közmédia az jobboldali-nacionalista Orbán-kormány szócsövének számít. Az MTVA-székház előtt tartott demonstráción Magyar Péter >
Orbán harca a „szuverenitásért” nem egyéb üres máznál
Erre mutat rá Gerald Schubert a Der Standard külpolitikai szerkesztője, miután ezúttal a szuverenitásvédelmi törvény kerül >
Ruszkik, ide
Miniszterelnökünk világszerte párját ritkító politikai karrierjét illetően persze mutogathatnánk erre is, arra is, de jobb, ha >
Putyin könnyű célpontnak tartja Trumpot
Trump volt nemzetbiztonsági tanácsadója azt gondolja, hogy Putyin könnyű célpontnak tartja a volt elnököt. John Bolton, >
Ritkán volt ennyire kedvező a pillanat, hogy bevigyék a döntő ütést Iránnak
Erre mutat rá Jacques Schuster, a konzervatív Die Welt szerkesztő bizottsági tagja, főkommentátor. Úgy értékeli: Izraelnek >
Hszi álmatlan éjszakái
Megriadt Hszi Csin-ping, mert pártja hiába van immár hosszabb ideje, 75 éve hatalmon, mint egykor a >