2024. november 23. szombat
Ma Kelemen, Klementina, Kolumbán névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Schengen lassú halála

Schengen lassú halála

Lassan haldoklik a Schengeni Egyezmény, pedig az akkori luxemburgi külügyminiszter már a 2015-ös migránsválság során felhívta a figyelmet: ha kudarcot vall a megállapodás, akkor Európa mond csődöt. Annál is inkább, mert lehetetlenné válik az áruk, szolgáltatások és a személyek szabad áramlása. A négy szabadságjog közül, csupán a tőke mozgása nem ütközik akadályba.nMárpedig Németország hétfőtől lezárja a határait és ez érinti az utazókat, az ingázókat és a kereskedelmet, de az utóbbi 9 évben egyre több ország zárkózik be – hangsúlyozza a Die Presse külpolitikai szerkesztője, Wolfgang Böhm. A németeknél az ok az, hogy sokan kérnek menedékjogot és ez biztonsági kérdéseket vet fel. Emellett belejátszik az idegenellenes AfD sikere a két keletnémet választáson. A német Kereskedelmi Szövetség azonban tiltakozik, mert torlódásokra és hosszas várakozásra számít a határokon. A müncheni Ifo már 8 éve kiszámolta, hogy ha minden ország visszatér a Schengen előtti rendszerhez, az akár évi 85 milliárd euróval veti vissza Európában a gazdasági teljesítményt. Csakhogy a kormányok nem bíznak egymásban, ezért kölcsönösen lehúzzák a rolót. Az sem számít, hogy ennek az egységes piac látja kárát. Hogy a tagországok mennyire gyanakodva tekintenek egymásra, az főként akkor látszik, amikor közösen kellene megoldani a migrációs problémát. Nemrégiben ugyan megreformálták a menedékpolitikát, de egyre több állam mondja fel. Magyarország és Szlovákia után immár idetartozik Hollandia is. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

FAZ

 

Dominó indulhat be, ha a németek holnaptól ismét ellenőrzik a belépőket az összes határon, bár még egyáltalán nem tudni, mit jelent az, hogy nem fogadnak be migránsokat. De a fejlemény alighanem Ausztriát érinti a legjobban. Az osztrákok egyébként a legtöbbször követik a német példát menekült-ügyben és a hullám utána megy tovább délkelet felé.

Pontosan így történt, amikor az osztrák határőrség visszaállította az útlevélvizsgálatot a magyar és a szlovén határon. És most a közelgő választás miatt nem csupán a német, hanem az osztrák kormány is nyomás alatt áll. Félő, hogy mindkettőt megbüntetik a rendezetlen bevándorlás miatt, osztrák földön szárnyal a szélsőséges FPÖ.

A bejelentések persze drámaibban hangzanak, mint amennyire súlyosak a valóságban. A németek nem könnyen fordíthatnak vissza bárkit is a határokon. Az osztrákok pedig megfelelő konzultáció után jogos esetekben kénytelenek lesznek visszavenni bizonyos embereket.

Magyarország, amely egészen kemény migránspolitikát visz, jó ideje közölte, hogy egyetlen olyan menedékkérőt sem fogad vissza, akit nyugatról paterolnak vissza. A hírhedt határkerítés ugyanakkor nem leküzdhetetlen. Az országban nem lehet menedékért folyamodni. Ezért szabott ki 200 millió eurós büntetést az Európai Bíróság, megfejelve napi egymilliós késedelmi kamattal.

Ausztria lemondott arról, hogy elítélje a magyar gyakorlatot, inkább 40 rendőrt vezényelt a közös határ túloldalára, akik a magyar kollégákkal együtt igyekeznek kiszűrni a határsértőket. Két év alatt 200 embercsempészt és 2700 migránst fogtak el.

 

Die Welt

 

Jacques Schuster, a Szerkesztő Bizottság tagja úgy véli, hogy a német kormánykoalíció maga idézte elő a politikai válságot, de a bajok lassan már az egész állam működőképességét veszélyeztetik. A kormány egyszerűen befuccsolt. Nem vesz tudományt arról, hogy a lakosság többsége a migrációs politika sürgős szigorítását várja.

Lehet, hogy a hatalom elfelejtette, mekkora gyomrost kapott Türingiában és Szászországban? Újabb embereket kell halálra késelni utcai ünnepségeket, hogy a szövetség végre leüljön a CDU-val tárgyalni? A határellenőrzés visszaállítása helyes és értelmes húzás. De a kabinet még mindig kockára teszi a társadalom stabilitását a tévesen értelmezett múltfeldolgozás oltárán.

Ám ha a három párt továbbra is úgy véli, hogy csakis fasiszták akarhatják a menekültek távoltartását, akkor a választók a végén fasisztákat segítenek hatalomra. A három párt nem gondol bele, hogy az igazi veszélyt, hanem jobb- és baloldali nacionalista árnyak felbukkanása jelenti, hanem az, hogy 2015 óta beleégett az emberek fejébe: az állam csődöt mondott.

Európának csak akkor megy jól a sora, ha a legnagyobb államát a demokratikus közép erői irányítják, akiknek nem kell félniük arról, hogy a legközelebbi választásnál a történelem szemétdombjára kerülnek. Remélhetőleg a jövő évi országos választásig sikerül valamelyest orvosolni a menekültproblémát. Akkor akár pár évig is el lehet egy kisebbségi kormány Türingiában, Szászországban és talán Brandenburgban is.

A népesség jobbközép korszellemre válthat át. Az eltelt majdnem 80 év mutatja, hogy lehet bízni a német államban, illetve lakosságban. Ezért a kormány megengedheti magának, hogy kövesse a dán, svéd, lengyel, spanyol és görög bevándorlás-politikát, anélkül, hogy Európa a szabályok és értékek megsértéséről beszélne. Mert miként van az, hogy a finnek visszafordíthatják a menedékkérőket az orosz határról, a németek viszont ugyanezt nem tehetik meg a saját határállomásaikon?

 

FT

 

Németországnak hallgatnia kellene Draghira – figyelmeztet Daniela Schwarzer, a Bertelsmann Alapítvány igazgatósági tagja. Azt ajánlja, hogy Berlin vesse egybe a gazdasági helyzetét mindazzal, amit az EKB korábbi elnöke a versenyképesség javítására ajánl a földrésznek.

Az összeállítás a németeknél is félreverte a vészharangokat, mivel nem kevesebbet tartalmaz, mint azt, hogy veszélybe kerül az európai modell, miután elakadt a világméretű versenyben, hátul kullog a digitális innováció területén, öregszik a lakosság, egyre kevesebb a munkaerő, továbbá kettős terhet jelent számára a digitális, illetve a zöld átmenet.

Ezen belül súlyos bajban van a vezető ipari hatalommal, felül kell vizsgálnia egész eddigi modelljét és bölcsen tenné, ha ezt más európai országokkal közösen tenné meg. Csak éppen német részről kevesen vették a fáradságot, hogy végiggondolják, miként számolhatnák fel az EU, illetve a németek gyenge pontjait .

Németország sebezhető, mivel a hagyományos ágazatokra támaszkodik, és nem vetett számot az új technológiák jelentőségével. Az Iparszövetség arra figyelmeztet, hogy reformok és befektetés nélkül további iparvidékek húzhatják le a rolót és visszaeshetnek a gazdaság gerincét alkotó kis- és középvállalkozások. Főleg az autógyártásban, a vegyiparban és az enerigaigényes ágazatokban.

Költeni kellene az 5G-hálózatra a széles sávú internetre és digitális platformokra, továbbá a biztonságra, mind a hagyományos értelemben, mind a hibrid fenyegetése elhárítása kapcsán. Tenni kell a lakhatás, az oktatás és az egészségügy területén is, mert a hiányosságok a populisták kezére játszanak. Draghi megmutatta a kivezető utat, csak követni kellene.

 

Süddeutsche Zeitung

 

A két hét múlva esedékes választási kampány Ausztriában inkább mulatságos, semmint riasztó, jóllehet a felmérések a szélsőjobb sikerét ígérik. Ám ezúttal szó sincs unalmas tévévitákról a jelöltek között. A kancellár azért küzd, hogy végre komolyan vegyék kormányfőként. Az ellenzéki szociáldemokraták vezérének nagy vágya, hogy ne egy kisváros polgármesterének tekintsék, hanem országos politikusként és ismerjék el a miniszterelnök kihívójaként.

A szélsőjobbon a Szabadságpárt vezetője szeretne a szélről bejutni a politikai mező közepére, hogy azután teljesen fejre állíthassa a köztársaságot. Nehammer kancellár, illetve a szociáldemokrata kihívó legutóbbi tévés összecsapásából az derült ki, hogy ők ketten egyáltalán nem bírják egymást, nem stimmel a kémia.

Ám ezzel együtt általános a vélekedés, hogy a színfalak mögött már mennek a tárgyalások egy hármas koalícióról, benne a liberális Neos-szal. Bécsben arról is szól a fáma – számol be róla Catherin Kahlweit -, hogy a Néppártnál igazából a kormányfő felesége mozgatja a szálakat. Lehet, hogy a siker érdekében Katharina Nehammernek össze kellene dugnia a fejét a szociáldemokrata Babler nejével, aki szintén igen aktív a politikában. Ausztriában egyébként is több hatalmat kell adni a nőknek.

2024. szeptember 15.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Putyin nem csak a Nyugatot próbálja figyelmeztetni

Az hangsebességnél gyorsabb rakéta kilövésével Putyin nem csupán a Nyugatot próbálta figyelmeztetni, hanem saját népének is >

Tovább

A gyűlölet mint hiány

Vajon mitől lesz valaki éppen palesztinpárti a Közel-Kelettől ezer kilométerekre? És ők miért veszik készpénznek az >

Tovább

Mi van, ha bukik?

Várható-e, hogy a választások eredményétől függetlenül kilenc, tizenkettő, akárhány évre kinevezett pártcselédek és -kreatúrák udvarias meghajlással >

Tovább

Az EU bővítése és Oroszország

Mindebből az EU számára több következtetés adódik. Az orosz befolyás ellensúlyozása érdekében továbbra is törekednie kell >

Tovább

Vizsgáznak Európában a liberális értékek, mert erősödik az antiszemitizmus

Az Economist szerint ez a legrégebbi csapás a földrészen. Sajnálatos módon visszatér az a fajta türelmetlenség, >

Tovább

Elon Musk egyszerre jelent lehetőséget és veszélyt – Trump fő rombolójaként

Ezt rögzíti az Economist szerkesztőségi véleménye. Merthogy a milliárdos az amerikai kormányzatot célozta meg és így >

Tovább

Hogyan készül Orbán a választásra

Magyarországon csak két év múlva lesz a választás, de Orbán Viktor már jó előre gondoskodik arról, >

Tovább

Lehet, hogy Európának éppen Trumpra van szüksége

Azért, mert magának kell olyan gondokat megoldania, mint az euróövezet gazdasági stagnálása, valamint a földrész biztonsága. >

Tovább

Biden döntését Putyin meg fogja torolni

Simon Tisdall u Guardianben úgy ítéli meg: igen nagy horderejű Ukrajna számára, hogy Biden az utolsó >

Tovább

Rövid út vezethet keletre

Arra kell számítani, hogy Trump alatt az ország egoista birodalom lesz, ám ennélfogva szétesik a szabályokra >

Tovább

Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai kapuján dörömbölnek

Simon Tisdall a Guardianben arra figyelmeztet, hogy Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai >

Tovább

A tervezett kinevezésekkel Trump egyértelműen elárulja, miként akarja irányítani az országot

Ezt fejti ki a Guardian kommentátora, Jonathan Freedland. A névsort úgy válogatta össze, hogy az is >

Tovább