2024. szeptember 16. hétfő
Ma Edit, Ciprián névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Trump attól félt, hogy az ördög elviszi?

Trump attól félt, hogy az ördög elviszi?

A Frankfurter Allgemeine Zeitung kiadója úgy véli: Trump nem fél attól, hogy elviszi az ördög a merénylet során, mert Isten mellette volt, ám az szükségét érezte, hogy egyet lekeverjen neki. Berthold Kohler meghatónak nevezi, amikor valaki Saulisból Paulus lesz. De azért speciel Trumpnak kijárt neki a Teremtőtől egy füles, amiért csak ritkán tartotta be a 6. és 8. parancsolatot (ne paráználkodj és ne hazudj!). Amikor két napja belekezdett a beszédébe, úgy tűnt, hogy megmenekülése folytán a politikus úgy érzi: végig kell mennie a damaszkuszi úton. Ám nem szaggatta meg a ruháit, sőt utána mintha lehullt volna a hályog a szeméről és derengeni kezdett neki, hogy valószínűleg nem azért menekült meg, hogy átvegye a demokraták ostoba és bűnös politikáját. Amikor 44-ben Hitler átvészelte a robbantást, ő is Isten kezét látta benne. Természetesen ennél több párhuzamot nem lehet találni a két politikus között. A Führert azonban aligha védte a Mindenható. Ott inkább az Ördög keze lehetett benne a dologban. Nem véletlenül járja a bajor mondás, hogy az Ördög segít az övéinek, de el is viszi őket. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Euronews

 

Újabb uniós állásfoglalást vétózott meg Magyarország, ezért az EU külpolitikai főmegbízottja kénytelen volt ezúttal is a saját nevében elítélni az izraeli törvényhozás határozatát, amely elutasította a palesztin állam megteremtését. A nyilatkozatot  26 tagország támogatta, az Orbán-kormány azonban nem, ezért Borrell – más választása nem lévén – saját maga adta ki a dokumentumot.  

A magyar fél már több, hasonló határozatot megtorpedózott, amióta októberben kirobbant a háború a Hamásszal. A mostani eset újabb példa arra, hogy Orbán szembemegy a közös külpolitikával. Hétfőn a külügyminiszterek brüsszeli tanácsülésén várhatóan megróják a politikust az önkényes békeküldetés miatt. Egyébiránt miatta egyelőre nem jutnak a pénzükhöz azok a tagok, amelyek fegyvert vásároltak Ukrajnának az ún. békekeretből.

 

EUobserver

 

Idáig 8 ország közölte, hogy a „békemisszió” elleni tiltakozásul egyelőre csupán alacsonyabb rangú képviselőt küld az soros elnökséggel összefüggő budapesti tanácskozásokra. Hollandia azonban nem csatlakozott Ciprushoz, Dániához, a három balti államhoz, a finnekhez, lengyelekhez és svédekhez.

Valószínűleg azért nem, az új kormányban helyet kapott a szélsőséges Wilders pártja is, márpedig a vezér Orbán barátja. Ezért a holland igazságügyi tárca vezetője ott lesz két nap múlva a magyar fővárosban. Közölte, hogy találkozni kíván a civilek képviselőivel, ám ez valószínűleg csupán arcmentés a részéről. Mindenesetre a részvevők névsora sokat elárul majd a bojkott kiterjedéséről.

Közben a dán külügyminiszter bejelentette, hogy kormány elhatárolja magát attól, ahogyan a magyar fél kezelte Ukrajnát a soros elnökség első hetében. Ugyanakkor uniós jogászok szerint ha el akarják venni Magyarországtól az elnökséget, akkor először a többieknek egységesen ki kell mondaniuk, hogy az Orbán-kabinet megsértette az alapszerződés 2. paragrafusát, ám ebbe Fico aligha megy bele. És lehet, hogy így dönt Hollandia is.

Ily módon a bojkott marad a tiltakozás egyetlen gyakorlati formája – nyilatkozta egy uniós diplomata. De ha romlik a helyzet, akkor meg lehet fúrni a soros elnöki poszttal összefüggő brüsszeli fórumok munkáját is. Szélsőséges esetben ez jelentheti azt, hogy a 24 megbízottai némán ülnek a teremben, a magyar, szlovák és holland miniszter pedig eközben társalog egymással.

 

Wall Street Journal

 

A vezércikk kirakatpernek nevezi, hogy Oroszországban kémkedés vádjával 16 évi szigorított büntetőtáborral sújtották a lap tudósítóját. Minden bizonyíték nélkül. A bűne mindössze annyi volt, hogy megírta, mit látott a háborúskodó Oroszországban. Ezért ha bármit is hoztak volna fel ellene a tárgyaláson a hivatalos álláspont alátámasztására, az csak manipulált lehetett volna.

Az orosz üzleti modellnek immár része, hogy a hatalom ártatlan túszokat szed. Akiket azután kicserélnek olyan kémekre, vagy bűnözőkre, akiket nyugaton joggal tartanak rács mögött.   Gershkovich esete azért kirívó, mert ő az első külföldi újságíró, aki az orosz idők óta lefogtak. Üzenet ez, hogy megfélemlítsenek minden tudósítót Oroszországban.

Biden tegnap kijelentette, hogy az orosz kormány azért vette célba az ügy szenvedő alanyát, mert újságíró és amerikai, és nem kétséges, hogy az oroszok önkényesen jártak el.  Ugyanakkor a történtek rávilágítanak arra, hogy az amerikaiak egyre többször kerülnek célkeresztbe külföldön.

Oroszország, Irán és más államok sorra vesznek őrizetbe amerikaikat, mert úgy gondolják, hogy ez nem jár túlzott kockázattal, viszont az áldozatok jól jöhetnek még fogolycsere esetén. Nyomulnak a latorállamok és ez nem csupán Kína, Irán, Oroszország és Észak-Korea szomszédai szemszögéből veszélyes. Az amerikaiak gyalogok lehetnek az ilyen globális tervekben, amire Gershkovich sorsa a szomorú bizonyság.  

 

Die Zeit

 

Putyin aljas játékának minősíti a kommentár a Gershkovich elleni ítéletet. Maxim Kirejev, aki Oroszországban született, ám Németországban nőtt fel, később pedig 12 évig tudósított az orosz fővárosból, kiemeli, hogy itt nem egyszerűen az orosz rezsim túlkapását lehet tetten érni. Az elnöknek nagyon is határozott célja van, ám így most a német kormány is képbe kerül.  

Rámutat, hogy az orosz diktátorba a jelek szerint szemernyi szégyenérzet sem szorult. A régi taktikát vetette be: a fontos híreket péntek délutánra időzíti, mert akkor csak kisebb figyelmet keltenek. Bizonyíték nem volt, konkrét vád sem, ami tisztára Sztálint idézi. De az államfőnek már nem kell aggódnia a rossz híre miatt.

Ám tévedés volna az egész ügyet a Kreml rombolási vágyának betudni. Mert az újságíró nagyon is értékes adu: ki lehet cserélni valamelyik, nyugaton fogvatartott ügynökre. És Putyin már korábban egyértelművé tette, hogy vissza akarja kapni a titkosszolgálat egyik emberét, aki 5 éve a berlini állatkertben megölte az oroszok ellen harcoló csecsen milícia egyik parancsnokát.

A Scholz-kabinet nem hivatkozhat arra, hogy nem hagyja magát zsarolni, mivel Putyin legutóbb a Rheinmetall főnöke elleni merénylet tervével bizonyította, neki semmi sem drága. Viszont a mostani kirakatpernek megvan az a hatása, hogy az orosz földön dolgozó külföldi tudósítók, megjegyzik, hogy jobb nem foglalkozni a hatalom számára kényes témákkal. Pont ez volt a tárgyalás egyik célja.

 

Washington Post

 

A republikánusok egyik szenátorjelöltje úgy gondolja, hogy Trump politikai programja egyértelmű fenyegetést jelent az amerikai életforma, az ország értékei ellen. Larry Hogan, aki Maryland kormányzója volt, leszögezi, hogy egyértelműen támogatja a jogállamot, az állam és az egyház szétválasztását, az állami alkalmazottak védettségét, ám ez most mind veszélybe került.

Egyrészt a baloldal, másrészt viszont a Heritage-alapítvány által kidolgozott Project 2025 cselekvési terv miatt. Az ugyanis bedarálna egy sor elvet, ami pedig naggyá tette Amerikát. Kiiktatná az elnöki hatalmat körülbástyázó korlátokat, amik jó 200 éve védik a demokráciát.

Pártkatonákkal nyomná tele a közigazgatást, beleszólást engedne az elnöknek az igazságügyi tárca működésébe. Feloszlatná az oktatási minisztériumot, sőt, lehet, hogy a jegybankot is. Ráadásul teljes harcot hirdet a demokraták ellen, lehetetlenné tenné a konszenzust.

Ezért olyan vezetőket kell választani, akik kiállnak az amerikai értékekért és ragaszkodnak ahhoz, hogy mindkét pártot felelősségre lehessen vonni. Csakis ez jelent igazi biztosítékot a szélsőség ellen.

 

Washington Post

 

A lap egyik legjobb külpolitikai szakírója úgy ítéli meg, hogy a Trump-Vance-program összehozza a republikánusokat és az európai szélsőjobbot. Ishaan Tharoor szerint Lincoln és Reagan pártja már tisztára olyan, mintha Hulk Hogant képviselné. Bevállalta az illiberális nacionalizmust, a protekcionista buzgóságot, valamint a migránsellenes nativizmust.

Feladta a hagyományos jobboldal jellemzőit, helyette ugyanazt hirdeti, mint a feljövőben lévő európai jobboldali szélsőségesek. Lásd Le Pent. Főleg Vance hajlik a „rög és vér”- nacionalizmusra. Pártja pont úgy elutasítja a feminizmust és a „gender ideológiát”, mint a spanyol Vox. Az AfD-hez hasonlóan a gazdasági növekedés akadályát látja a környezetvédelmi szabályokban.

Csodálja, ahogyan a Fidesz lecsapott a liberális civil társadalomra, valamint az egyetemekre. Azon felül Vance – akárcsak egy-két európai nacionalista szövetségese – leállítani Ukrajna katonai támogatását.  

 

Wall Street Journal

 

A vezércikk azt hangsúlyozza, hogy az elnökjelölő konvención mondott beszédében Trump csak félig használta ki a kínálkozó lehetőséget: megható beszámolót tartott arról, miként ölték majdnem meg, viszont amit utána mondott, az mennydörgő, gyenge és zavarba ejtő volt.

Pedig itt lett volna az alkalom, hogy szélesítse táborát. Az elején a nemzeti egység és az optimizmus hangján szólalt meg. Olyan benyomást keltett, mint aki a merénylet után tényleg másként akarná csinálni, mint első elnöksége során, már ha megválasztják.  

Ám nem tudott ellenállni annak a meggyőződésének, hogy a demokraták 4 éve elcsalták a választást, és elsorolta sérelmeit az ellene zajló bírósági eljárások miatt. Megígérhette volna, hogy győzelme esetén nem fogja perbe Bident vagy a családját, de nem tette. Viszont dicsekedett azzal, hogy milyen jó a kapcsolata az észak-koreai diktátorral, meg hogy egyetlen telefonhívással véget tudna vetni több háborúnak is. Csak azt nem árulta el, hogyan.

Ám aligha került közelebb céljához, az elnöki poszthoz, mert arra emlékeztette az országot, hogy ő továbbra is Donald Trump. 

 

Bloomberg

 

Elképzelhető, hogy Meloni elveszti vonzerejét Európában, mivel kezd rosszra fordulni a viszonya az EU-val. Hirtelen azt vette észre, hogy kizárják a fontos egyeztetésekből, elszigetelt lett – mondják közeli ismerősei. De nem hagyja annyiban. Két napja von der Leyen megbízatásának meghosszabbítása ellen voksolt, azaz vége a románcnak az európai középjobbal.

Pedig azt remélte, hogy központi szerephez jut az új uniós vezetők kiválasztásában. Ám ahelyett, hogy királycsináló lett volna, nem vonták be a jelölésekbe, ami igencsak feldühítette. Hiszen odahaza nagy győzelmet aratott az EP-választáson, szemben Scholz-cal és Macronnal.

Nincs hozzászokva ahhoz, hogy ilyen durván mellőzzék. Ezért most félő, hogy elszabadul. Ám itt többről van szó, mint a puszta presztízsről, hiszen Olaszország rá van utalva az EU anyagi támogatására. Hatalmas az államháztartás hiánya és ha a kormányfő takarékossági intézkedéseket rendel el, azzal magára haragíthatja a szavazópolgárokat. Ellenkező esetben viszont Brüsszellel kerülhet szembe.

Ráadásul beelőzte a szélsőjobb, amelyet vezetni akart. Orbán külön frakciót hozott létre és ahhoz szélsebesen csatlakozott Salvini. Meloni tudja, hogy veszíthet csillogásából az általa megtestesített jobboldali politika.  

 

FT

 

A szerkesztőségi állásfoglalás szerint a Nyugat téved, amikor egyértelmű fenyegetésnek tekinti a kínai villanyautókat, mert azok igazából lehetőséget kínálnak a hatékony klímavédelemre. Így a nyugati politikusoknak lassan választaniuk kell a káros anyag kibocsátás visszaszorítására tett ígéreteik, illetve a protekcionizmus között.

A kormányok az Atlanti-óceán mindkét oldalán idegesek, mert nagyon versenyképes a Kínából származó zöld import. De itt a gond valójában az, hogy túl kevés ilyen áru érkezik az ázsiai nagyhatalomtól. Sőt nem is lehet elérni a belsőégésű motorok felváltását elektromos járművekkel, ha nem támaszkodnak arra, hogy a kínai cégek olcsón tudnak ilyen kocsikat előállítani.

A földrészen a keresletet azt stabilizálhatja, ha javítanak a beszerzések feltételein, több töltőpontot alakítanak ki és több kormányzati intézkedésekkel serkentik vásárlásra a cégeket, illetve beruházókat. Ez pedig jelentős befektetésre ösztökélné a hazai gyártókat.

Vannak jogos félelmek - ilyen, hogy a pekingi kormány jelentős mértékben támogatja az ágazatot. Ám a válasznak arányosnak kell lennie. Ami pedig azt illeti, hogy az ilyen autók alkalmasak törvénytelen adatszerzésre, nos, itt a vonatkozó szoftverek pontos szabályozása jelenti a megoldást. Ám mindent együttvéve Kína sokat segíthet az európai környezetvédelmi célok elérésében, de hogy hol, nos, azt kell pontosan meghatározni. Mert az éppen olyan fontos, mint védekezni a behozatal veszélyei ellen.

2024. július 20.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Az újabb Trump elleni merénylet gyanúsítottja egy volt Trump-szavazó

Trump ellen két hónap alatt már a második merényletet kísérlik meg, de nem biztos, hogy ez >

Tovább

Schengen lassú halála

Lassan haldoklik a Schengeni Egyezmény, pedig az akkori luxemburgi külügyminiszter már a 2015-ös migránsválság során felhívta >

Tovább

Idegen lények közöttünk

Türelem. Magyar eddig is a saját feje után ment, a közel negyven százalék pedig őt igazolja. >

Tovább

Az ukránok attól félnek: hónapokon belül eldől a háború

Fareed Zakaria azt tapasztalta Kijevben az idei Jaltai Európai Stratégiai Konferencia vendégeként, hogy az ukránok attól >

Tovább

Barátok: Trump és Orbán Viktor Donald

Orbán Viktor bizonyosan nem a demokrácia élharcosa és a legtöbb amerikai még csak nem is halott >

Tovább

Trump kiengedte a szorításból Harrist

A Wall Street Journal vezércikke úgy összegzi a két elnökjelölt tévéösszecsapásának lényegét, hogy Trump kiengedte a >

Tovább

Vissza a sorompókhoz

Németország bukásra ítéli a schengeni térséget, mert visszatér a határsorompókhoz, azaz a menedékpolitika sok-sok kudarca után >

Tovább

A semmittevés busás jutalma

A Fidesz „nem hagyja az útszélén” a kipróbált pártkatonákat. Delinek valószínűleg nem akaródzott visszatérni szülőfalujába, Péterrévére, >

Tovább

Kamala Harrisnek el kell kápráztatnia a közönséget a ma esti tévévitában

Gideon Rachman úgy ítéli meg, hogy Kamala Harrisnek el kell kápráztatnia a közönséget a ma esti >

Tovább

A(z uniós) Kelet felemelkedése és a magyar külpolitika

A másfél évvel ezelőtti beszédben tőle szokatlan szkepticizmussal Orbán Viktor kevés mozgásteret látott elképzeléseinek továbbvitelére, a >

Tovább

Nyitott határok mellett azonban nincs stabil közösség

„Nem tűzfalakról kell itt szövegelni, azért kell mindent megtenni, hogy meg lehessen találni a kiutat a >

Tovább

A politikai giccsről

Apropó giccs! Lehet giccs egy szó is. Egy vélemény. Egy politikai kampány. És még mennyi minden! >

Tovább