2024. október 22. kedd
Ma Előd, Szalóme, Kordélia névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

A tanárnőből lett jelölt

A tanárnőből lett jelölt

A vasárnapi választás előtt a Libération budapesti tudósítója úgy mutatja be Törley Katalint, mint aki sztrájkoló pedagógusból lett a Kutyapárt EP-listájának 2. helyezettje. Annak idején nem csupán a tanárok siralmas fizetése miatt tiltakozott – jó két évtizednyi oktatói pályafutása végén – írd és mondd – átszámítva mindössze 700 eurót keresett, hanem azért is, mert a hatalom teljes mértékben központosította a közoktatást. Orbán minden autonómiát elvett a tanároktól. A kormány átíratta a tankönyveket, így azokat áthatja a nacionalizmus, illetve a középszerűség, viszont ingyen adják a köteteket, ami viszont összerombolja a piaci szabadságot és lehetetlenné teszi a szabad választást. A tananyag is új lett, a hazafiasság szellemében. A gazdálkodást a Klik szabja meg az iskolák számára, az igazgatók még egy krétát sem vehetnek a saját szakállukra. Nem támogathatják az osztálykirándulásokat sem e kafkai intézmény beleegyezése nélkül. Egyébként pedig megszűnt az egész szakterület különálló szakmai irányítása, a felügyelet átkerült a belügyi tárcához. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

FAZ

 

Az Európai Néppárt elnöke kizárja, hogy az EPP együttműködjön olyan pártokkal, amelyek Putyin zsoldjában állnak, de Orbánnal, illetve a PiS-szel sem, mivel azok kétségbe vonják a jogállamot. Az interjúban Weber hangsúlyozta, hogy a polgári konzervatívok az első sorban harcolnak az olyanok ellen, akik szét akarják rombolni Európát.

A Konzervatívok és Reformerek (ECR) frakciójában azonban Meloni, illetve Fiala cseh kormányfő is konstruktívnak bizonyult, pl. hogy megszülessen az EU migrációs egyezménye. Tisztában voltak vele, hogy mit jelentene, ha nemet mondanak, tekintve a bevándorlási hullámot, illetve az erősödő jobboldali radikálisokat. Az olasz politikus ezen felül kifejezetten olyan, aki akar valamit a földrészen és támogatja a megegyezést.

Az AfD viszont szóba sem jöhet partnerként és ugyanez áll Le Penre is, aki ellenség. Putyin kézből eteti, és sok mindent blokkolna a kontinensen. A bajor vezető megismételte, hogy a kooperációnak három feltétele van: a potenciális szövetségesnek támogatnia kell Európát, Ukrajnát és a jogállamot.

De visszakérdezett, hogy kivel lehetne még összefogni, hiszen a baloldaliak és a zöldek jóformán minden fontos kérdést megtorpedóznak. A szociáldemokrata csúcsjelölt még a Tunéziával és Egyiptommal kötött migrációs megállapodást is ellenzi. Olyanokat kell tehát keresni, akik szeretnének valamit csinálni. Hiszen az EU hatalmas kihívások előtt áll. És ebben a küzdelemben a kereszténydemokraták az élre kívánnak állni, mert mások arra már nem képesek.

 

Guardian

 

Meloni immár királycsináló az EU-ban, de nagy kérdés, hogy merre nyit: a közép-, vagy a szélsőjobb felé – mutat rá a lap európai szakírója. Jon Henley szerint még a politikus legkeményebb ellenfelei is elismerik: ezt azért ügyesen csinálta, bár nem lehet tudni, mik a tervei hosszú távon.

Mindenesetre, amikor miniszterelnök lett, a szélsőjobbos pártok nem győztek éljenezni a földrészen. Azt várták, hogy nacionalista vonalra áll rá és felsorakozik az olyanok mellett, mint Orbán, aki ostorozza a brüsszeli bürokráciát. De nem. Befolyása azonban tovább nőhet az eheti választás után. Melonit körbeudvarolja a jobboldal erősen megosztott, kemény széle, illetve von der Leyen, így több tekintetben is megszabhatja, merre haladjon az Unió.

Alapvető, hogy támogatja Ukrajnát, illetve a szankciókat, ez önmagában megkülönbözteti Le Pentől és más, Moszkva-barát szélsőséges figuráktól. Azután felbecsülhetetlen szolgálatokat tett, amikor segített meggyőzni Magyarországot, mert titokban súgott Orbánnak.  

A Bizottság elnöke hajlandó együttműködni vele, ez azonban a barikádra hívta a szocialistákat, a liberálisokat és a zöldeket, akik félnek, hogy az érdekszövetség meghiúsítja a klímavédelmi elgondolásokat. Ezért kilátásba helyezték, hogy megfúrják a német politikus újraindulását a posztért.

De lehet, hogy Meloni maga is választásra kényszerülhet. Merthogy két éven át nagy tekintélyt vívott ki magának Brüsszelben, ám odahaza kulturkampfot folytat a független sajtó, az egyneműek házassága, valamint az LMBT-jogok ellen. Hiszen, mint egy uniós diplomata jellemezte: igazából keményen jobbos.

Le Pen, Orbánnal a háta mögött, ajánlatot tett az olasz miniszterelnöknek, hogy alkossanak nacionalista, szélsőjobbos szuper frakciót a következő EP-ben. Nem valószínű azonban, hogy lesz belőle valami, hiszen nagyok az ellentétek a lehetséges tagok között. Viszont a Meloni-féle pártcsaládból több tömörülés is elfogadható lehet a Néppártnak. Ő maga azonban csak annyit árult el, hogy új többségre van szükség Strasbourgban. És erre van is esélye, ha hidat tud képezni a konzervatívok és a szélsőjobb bizonyos részei között. Lehet, hogy pont ezt akarja.

 

Libération

 

Össze kell fogniuk a földrészen a kultúra és független sajtó képviselőinek az európai választás előtt, mivel jönnek fel a tekintélyuralom erői. Ezt emeli ki vendégkommentárjában a „Lírai vidámság” nevű párizsi kulturális pont elnöke. Vincent Carry bizonyítékként megemlíti, hogy az orbáni Magyarországon a politika kezében lévő konzorcium gyakorolja az ellenőrzést a média felett.

A hollandoknál Wilders azt tervezi, hogy megkurtítja a kultúra támogatására szolgáló alapokat, illetve feloszlatja a közrádiót és –televíziót. A szlovákoknál olyas valaki kerül a szaktárca élére, akit gyűlöletbeszédért ítéltek el, és egy bulvártévénél dolgozott.

De akármelyik országban vannak is uralmon az autoriter pártok, ott ugyanazok a mechanizmusok működnek a kultúra, a tudás és a sajtó területén. Mind a három a nemzeti-populista rezsimek célkeresztjében van, megy a dezinformáció, a diszkrimináció ellenes harc elnyomása, a kulturális intézmények megszállása, az egyetemek elleni támadás, stb.

Dúl a kulturkampf, ez áll az EP-választás középpontjában is. Az autokráciák képesek sokkal jobban ideológiájuk szolgálatába állítani a kultúrát, mint a demokráciák. A jelek szerint semmi sem tudja megfékezni az elnyomó hullámot, ami a sokszínűséget veszélyezteti. Ezért sürgősen ellenoffenzívát kell indítani, illetve új szövetséget kell létrehozni a kultúra, a civil szféra és az önálló sajtó szereplői között.

 

Daily Telegraph

 

A kommentár arra figyelmeztet, hogy polgárháború felé sodródik az Egyesült Államok. Miután az esküdtek bűnösnek mondták ki Trumpot, a novemberi választás arról szól, hogy hová menjen: a börtönbe, vagy a Fehér Házba?

A szerző, Tim Stanley, a lap szerkesztője szerint itt két igazság fut egymással  párhuzamosan. Az egyik az, hogy a korábbi elnök teljesítménye borzasztó volt, vesztett Bidennel szemben, de ezt nem ismerte el, és a végén a lázadásra bujtogatott. De az is tény, hogy összeesküvés formájában igyekeznek megtagadni tőle, hogy ismét elnök lehessen.

A demokraták állíthattak volna hozzáértő jelöltet a zombi Biden helyett, akit azonban nem tudtak rávenni, hogy álljon félre, Ez pedig esélyt adott Trumpnak. De mivel nem biztos, hogy le tudják gyűrni az urnáknál, a másik oldal mindenféle okkal a bírósághoz fordult, hogy kiüsse a nyeregből. Noha ez a stratégia az olyanok ellen való, mint Al Capone. Nem lett volna szabad összekapcsolni az üzleti könyvek megfirkálást a választás befolyásolásának vádjával.

A cél nem az volt, hogy bebizonyosodjon: senki sem áll a törvény felett. Bármi is sül el a másik három per, a vesztes Amerika lesz. Mert vagy olyasvalaki kerül az élére, akinek priusza van, ami megalázó lenne a nemzet számára, vagy – ha kikap – csalást kiált, és az erőszakba torkollhat. Tévednek, akik azt hiszik, hogy helyre lehet állítani a normális állapotokat, ha lecsukják.

Itt a város áll szemben a vidékkel, a munkás az értelmiségivel, a keresztény a világival. Méghozzá olyan ügyekben, mint az abortusz és a bevándorlás, ami meghatározó az identitás szempontjából és lehetetlenné teszi a kompromisszumot. A nemzet egyik fele gyűlöli a másikat és viszont.

Lehet ezért Trumpot hibáztatni, de a tétet a demokraták emelték, amikor potenciális diktátornak nyilvánították, beleértve, hogy a köztársaság végét jelentené, ha újra hatalomra kerül. Most pedig, hogy bűnözőnek kiáltják ki, teljesen lehetetlen helyzetbe hozzák. Az irracionalitás jelenik meg a nyugati politikában.

2024. június 3.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Orbán ellenfele se bízik teljesen unióban

Brüsszel számára Magyar esélyt jelent arra, hogy Orbán uniós intézményekkel szembeni, fokozódó ellenségességének évei  után Magyarországot visszaterelje >

Tovább

Most megéri a forint ellen fogadni

Orbán Viktor kétségbeesett eszközökhöz nyúl, hogy feltornássza a gazdasági növekedést, mivel Magyar Péter személyében az eddigi >

Tovább

Timothy Snyder: Az autokrácia kéz a kézben jár a szegénységgel

Az autokrácia szegénységgel jár – figyelmeztetett Timothy Snyder, az amerikai Yale egyetem professzora, történész a Der >

Tovább

Európának fegyverkeznie kell, mivel Észak-Korea katonailag megjelent a földrészen

Erre mutat rá Hamish Bretton-Gordon a Daily Telegraphban, aki előbb Nagy-Britanniában, majd a NATO-ban volt a >

Tovább

„Az egész Hszi Csin-ping felemelkedésével kezdődött”

Anne Applebaum a Spigelben fenntartja, hogy az illiberális tábor heterogén, nem sok minden tartja össze, de >

Tovább

A közel-keleti káoszteremtés mestere halott, így viszont újra él a tűzszünet esélye

Ezt fejti ki az Economist elemzése. Szinvar brutálisan vesztette életét a gázai romok alatt, akárcsak azok >

Tovább

Bejön-e Orbán Trump-kártyája

A magyar kormány egyértelműen azt akarja, hogy Donald Trump győzzön az amerikai elnökválasztáson, és ápolja a >

Tovább

Szükségessé válhat Magyarország megbüntetése, vagy eltávolítása

Az, hogy Magyarország liberalizálta a bevándorlási politikáját, ellentétben áll az EU és a NATO biztonságával. A >

Tovább

Páternoszter

Persze a mi vezérünk bölcsebb ennél, ily esetekben ő nem felszólító, hanem kijelentő módot használ, a >

Tovább

Katonadolog

Öbölháborúk ide, délszláv polgárháború oda, terrorizmus vagy Közel-Kelet, századunk első évtizedéig az európai országok többsége továbbra >

Tovább

Egyre erősödik az ellenállás az EU-ban a liberális menedékjog ellen – Brüsszel próbálja menteni a menthetőt, de az idő szorít

Így látja a helyzetet Rásonyi Péter, a Neue Zürcher Zeitung külpolitikai rovatvezetője, miután egyre több ország >

Tovább

Orbán Viktor – a képmutatás virtuóza

Az Orbán Viktornak Strasbourgban kiosztott pofonok belpolitikai hatását túlbecsülni elsietett és oktalan lenne, de a példátlanul >

Tovább