Ma Leó, Szaniszló, Glória névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Bidennek el kell mondani az igazságot a zsidó államnak. Csak ő teheti meg
Fareed Zakaria a Washington Postban sajnálatosnak tartja, hogy Biden mind inkább tehetetlennek és gyengének, ennélfogva egyúttal erkölcstelennek látszik Gáza ügyében. Úgy jelenik, hogy az amerikai illetékesek a kezüket tördelik a civilek halála miatt, közben azonban egyre több fegyvert szállítanak Netanjahuéknak. A kép így groteszk. Az elnök passzívnak és puhánynak tűnik, hiszen olyasmiket dörmög, hogy nem szabadna válogatás nélkül bombázni ártatlan embereket, ám az az igazság, hogy az izraeli kormányfő túljárt az eszén. De nem is ez a fő gond, hanem hogy Izrael számára az október 7-i támadással odalett a biztonságérzet. Ezért most sokan elfogadnak olyan politikát, amelyet később keserűen meg fognak bánni. Bidennek el kell mennie a zsidó államba, hogy ott kimondja ezeket a kemény igazságokat. Egyben megmutatná Amerikának és a világnak, hogy még van energiája, erkölcsileg tisztán lát és rendelkezik a kellő bölcsességgel, azaz alkalmas a vezetésre. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Fox News/AP
Orbán Viktor azt mondta az antaliai Külpolitikai Fórumon, hogy igen nagy becsüli Trumpot, mivel kedveli a különcöket és az amerikai politikus pont az. Kifejtette továbbá, hogy az ukrajnai háború befejezésére csak akkor van komoly esély, ha a volt elnök győz novemberben. Ez esetben lát lehetőséget arra is, hogy véget érjen a gázai válság. Egyébiránt meg van győződve arról, hogy ha Trump van hivatalban, amikor kirobbant az orosz-ukrán viszály, akkor most nem lennének harcok.
A jelentés hozzáteszi, hogy Orbán és az amerikai vezető régi szövetségesnek számítanak és rendszeresen ajnározzák egymást a nagy nyilvánosság előtt.
Bloomberg
A Brüsszel által felszabadított újabb két milliárd euró nem tartozik bele abba a sok-sok milliárdba, amelyet a Bizottság a jogállami kifogások és a korrupció miatt tart vissza Magyarország számára. Ahhoz még egy sor feltételt teljesíteni kell. Ezt a pénzt a képzésre és a gender egyenlőségre lehet fordítani, és bár korábban ezt az alapot is befagyasztották, immár az utolsó részletet is lehet folyósítani belőle.
Mint emlékezetes, decemberben, az uniós csúcs előtt az EU feloldott 10 milliárdot, így a mostani két milliárddal együtt már csupán19 milliárd sorsa maradt függőben. Nagyjából a fele a járvány utáni gazdaságélénkítést, a másik fele pedig a felzárkózást szolgálja.
Neue Zürcher Zeitung
A kommentár azt emeli ki, hogy az EU nem áldozhatja fel a jogállamiságot a geopolitika oltárán, ami konkrétan azt jelenti, hogy nem mérheti más és más mércével Magyarországot, illetve Lengyelországot. Merthogy 137 milliárd eurónyi felfüggesztett támogatást megnyit Varsó számára, ám ebben benne van, hogy ez gesztus a liberális Tusk számára.
A Bizottság azt honorálja vele, hogy a lengyel vezetés elfogadja az Alapjogi Chartát, továbbá elismeri a közösségi jog elsőbbségét a nemzeti szabályrendszerrel szemben. Emellett a nyáron belép az Európai Ügyészség tagjainak sorába. Ugyanakkor Brüsszel láthatólag megkönnyebbült, miután az új hármas koalíció lépéseket tesz a hatalmi ágak szétválasztásának helyreállítására. Ám ez a munka csupán az elején tart, és kérdés: nem kellene-e megvárni, amíg a végére ér?
A jogállami mechanizmust 4 éve a renitens magyar és lengyel vezetés miatt találták ki, ám a napokban kiderült: mind az Európai Számvevőszék, mind az EP kétli, hogy von der Leyenék kellő gondossággal élnek vele. Strasbourg pl. azt kifogásolja, hogy csak akkor vetik be, amikor azt politikai szempontok is indokolják. Mint most a lengyelek esetében, akik számára tehát megnyílik a pénzcsap.
Merthogy Tusk fontos partner az orosz revansizmus elleni küzdelemben, nem úgy, mint Orbán, aki viszont megbízhatatlan. Vagyis a remény az irányadó, nem pedig a szigorú előíráshalmaz. Persze a milliárdokat le is lehet menetközben állítani, mivel eleve részletekben érkezik a segítség. Ám arra fel kell készülnie az Uniónak, hogy időről időre ütközni fog a kettős szerepe, vagyis hogy jogközösség, ugyanakkor geopolitikai tényező.
Die Presse
Az osztrák belügyminiszter azt állapította meg a magyar határ mentén tett szemleúton, hogy enyhült a helyzet, mert megtette hatását, hogy a másik oldalon magyar és osztrák rendőrjárőrök közösen igyekeznek feltartóztatni az embercsempészeket, illetve az illegális migránsokat. Ennél fogva a bűnözők nagyon sokszor immár másutt, nem osztrák földön keresztül próbálkoznak.
Tavaly az év első két hónapjában Ausztriában 20 embercsempészt fogtak el, az idén viszont idáig mindössze egyet. Egy másik sokatmondó adat ugyanilyen összevetésben: a múlt év elején 3300 határsértőt tartóztattak fel, ebben az esztendőben ugyanakkor csupán 157-et. Ellenben a bűnbandák többet kérnek a fuvarért, mivel az kockázatosabbá vált.
Egyébiránt az osztrák kormány 40-ről 60-ra növeli Magyarországra küldött rendőri erők létszámát és további fejlett technikával szereli fel őket.
New York Times
Egyre jobb helyzetbe kerül az orosz elnök az amerikai republikánusok körében, mert jön fel az a nagy szárny, amely baráti viszonyra törekszik a politikusokkal, ugyanakkor vonulnak vissza a legnagyobb bírálók, pl. Mitch McConnel, a Szenátus elnöke. Akik kedvelik, mint Trump, azok ideológiai rokonszenvet éreztenk az orosz jobboldali, tekintélyelvű nacionalizmus iránt.
Úgy ítélik meg, hogy világ két részre szakad. Az egyik oldalon vannak a liberálisok, velük szemben áll az illiberális jobb, ahová ők is tartoznak, továbbá, Putyin, Orbán és még más vezetők is. A változó belső erőviszonyok azzal fenyegetnek, hogy a nemzetbiztonság ügyében több évtized után véget ér a nemzeti közmegegyezés Amerikában.
Az ellenzék már blokkolja Ukrajna megsegítését és ha a volt elnök nyer, akkor még tovább mehet. Hiszen már felvetette, hogy hátat fordít a NATO-nak. Ugyanakkor egy szóval sem bírálta az orosz vezetőt Navalnij haláláért, viszont többször is erős és okos politikusként nyilatkozott a Kreml gazdájáról.
Bloomberg
Leginkább Ukrajnának árt, hogy ennyire kutya-macska Macron és Scholz viszonya. A két vezető európai hatalom között az ellentétek Kijev szempontjából a lehető legrosszabb időben éleződtek ki. A francia politikus kinyilvánította, hogy segíteni kíván az ukránoknak, de legutóbbi beszédében benne volt, hogy megvetést érez német kollégája iránt. Úgy véli, hogy az gyáva és puhány, aki képtelen hosszabb távon előre gondolkodni.
Bennfentesek szerint szándékosan kétértelműen fogalmazott, amikor azt taglalta, hogy a Nyugat csapatokat küldhet a háborúba, mert bizonytalanságban kívánta tartani az orosz katonai stratégákat. Scholz azonnal replikázott, mondván, na, azt már nem. Jól értesült körök úgy tudják, hogy kettejük között az első naptól ütötték egymást a vegyértékek.
A német kormány szóvivője azt állítja, hogy Macronnal nem csak nekik van bajuk. Az meg kifejezetten idegesíti a kancellárt, hogy olyan kép terjed, mintha országa nem támogatná kellőképpen Ukrajnát, amikor sokkal többet, ad mint Franciaország. Majdnem 30-szor annyit. Szövetségesek ugyanakkor emlékeztetnek arra, hogy a politikus még mindig ott tart: Kijev nem veszítheti el a háborút, de a győzelmet valahogy nem szorgalmazza nyilatkozataiban.
Washington Post
A szerkesztőségi vélemény képtelenségnek tartja, hogy fegyverkezési verseny legyen az űrben, mert ez a fajta rivalizálás nem vezet sehová. Mindazonáltal Putyin szereti időnként a mellét döngetni, hogy milyen új és különleges harceszközöket dolgoztak ki a szakértői. E hadfelszerelések egy része persze nem létezik és nem is fog.
Ám a legutóbbi vita azt mutatja, hogy az ilyesfajta büszkélkedés feszültséget és instabilitást eredményezhet. A nukleáris műholdelhárító fegyverek évtizedek óta félelmet keltenek. Hiszen több mint 8200 mesterséges hold kering a Föld körül. Ha az oroszok ezekre csapást mérnek, akkor vége a kommunikációnak, a nemzetközi hajózástól kezdve egészen odáig, hogy az egységek tudják tartani egymással a kapcsolatot az ukrán háborúban.
Közben Kína is gyorsan és jelentősen bővíti nukleáris arzenálját, ideértve űrfegyvereket is. Így módon az USA-nak két ellenféllel kell szembenéznie, ami nehéznek és költségesnek ígérkezik. Az agresszió miatt szinte lehetetlen bármiféle fegyverzetkorlátozás párbeszéd. Nem lehet ugyanis megbízni Moszkvában. Kína ugyanakkor nem hajlandó tárgyalni az atom ütőeszközökről.
Ám mind a három félnek érdekében állna, hogy új megállapodást kössenek 2026 után a stratégiai támadó rakétákról. Valamint a kíber hadviselés, a dezinformációs vetélkedés, vagy bármiféle új ütközési lehetőség korlátozására.
Washington Post
Fareed Zakaria sajnálatosnak tartja, hogy Biden mind inkább tehetetlennek és gyengének, ennélfogva egyúttal erkölcstelennek látszik Gáza ügyében. Úgy jelenik, hogy az amerikai illetékesek a kezüket tördelik a civilek halála miatt, közben azonban egyre több fegyvert szállítanak Netanjahuéknak. A kép így groteszk.
Az elnök passzívnak és puhánynak tűnik, hiszen olyasmiket dörmög, hogy nem szabadna válogatás nélkül bombázni ártatlan embereket, ám az az igazság, hogy az izraeli kormányfő túljárt az eszén. De nem is ez a fő gond, hanem hogy Izrael számára az október 7-i támadással odalett a biztonságérzet. Ezért most sokan elfogadnak olyan politikát, amelyet később keserűen meg fognak bánni.
A háború kezdete óta 30 ezren haltak meg a Gázai övezetben, jelentős részük gyerek. Minden negyedik ember az éhínség szélén áll. A kórházak zöme már jó ideje nem működik. Izrael azonban nem képes felszámolni a Hamaszt, mert az nem csak fegyveres erő, hanem egy eszme is. A lényege, hogy csakis ellenállással lehet kivívni a palesztinok jogait. Ám kizárólag akkor lehet győzedelmeskedni felette, ha egyértelművé válik, hogy az erőszakmentesség és az együttműködés jobb életet teremt az arabok számára, illetve meghozza a tartós biztonságot mindkét népnek.
Bidennek el kell mennie a zsidó államba, hogy ott kimondja ezeket a kemény igazságokat. Egyben megmutatná Amerikának és a világnak, hogy még van energiája, erkölcsileg tisztán lát és rendelkezik a kellő bölcsességgel, azaz alkalmas a vezetésre.
Economist
A vezércikk arra figyelmeztet, hogy a tekintélyuralmak igyekeznek megfélemlíteni a diaszpórát, hogy azt is kézben tartsák, továbbá ellenőrizzék, milyen gondolatok hatnak az emigráns közösségekre. Vagyis exportálják a rendszerüket, ám ez a fajta elnyomás új veszélyeket hordoz.
Példa rá mindenekelőtt Kína, amely minden eddiginél nagyobb erőkkel igyekszik megfigyelni, cenzúrázni, és megfelelő irányban terelni a külföldön élő 11 millió kínait. De Putyin is hatalmas apparátust foglalkoztat hasonló célból. Beleértve, hogy egyeseket megpróbál likvidálni. Az USA és Nagy-Britannia az év elején Iránt is azzal vádolta meg, hogy orgyilkosságokat hajt végre határain kívül, mert el akarja hallgattatni a bírálókat. De a török elnök is igyekszik befolyásolni a török kisebbségeket, szerte a világban.
Egy-egy merénylet félelemmel tölti el a diaszpórát. A zsarnokok tudják, hogy az öncenzúra a leghatásosabb eszközük. A befogadó országok azt tudják csinálni, hogy lecsapnak a kémekre és ügynökökre. Odafigyelnek a közösségi oldalakra, de a legfontosabb, hogy a betelepültek otthon és biztonságban érezzék magukat, így szálljanak szembe a megfélemlítési kísérletekkel.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Még messze nincs vége a Trump-féle kereskedelmi zűrzavarnak
Az elnök csupán időt kért, ám változatlanul valós a világgazdaságra leselkedő veszély. Ezzel együtt nem szabad >
Túl kockázatos az EU-békefenntartók számára, hogy letartóztassák a boszniai szerbek vezérét
Dodik ugyanis nem hajlandó bevonulni a börtönbe. Hiába kért segítséget a szarajevói kormány Brüsszeltől, túlságosan is >
Sajtószabadság ügyben az uniónak először a sorain belül kell rendet teremtenie
Nem kizárt, hogy a Brüsszel szerződésszegési eljárást kezdeményez, éppen Orbánt és Ficót használva fel elrettentő példaként. >
Senki sem nyer a vámháborúval, de Kína távolabbra tekint
A Guardian vezércikke ítéli így meg. Nagy viharra számít, ám úgy véli, hogy a viszályban az >
Weber büszke, hogy rajta van az Orbán-plakátokon
Az Európai Néppárt elnöke megtiszteltetésnek veszi, hogy az Orbán-kormány óriásplakátokon vele, von der Leyennel, valamint az >
A mostani gazdasági zűrzavarból egy valaki profitál csupán: Putyin
A nyugati kereskedelmi rendszer lebontása az orosz elnök érdekeit szolgálja, ami lehet, hogy véletlen – de >
Vučić Achilles sarkát a tömegek erkölcsi tiltakozása jelenti
A volt szerb igazságügyi miniszter úgy gondolja, hogy szakértői kormány felállításával kellene megtalálni a kiutat a >
A súlyos belpolitikai válság a bukás kezdetét jelentheti a szerb elnök számára
Az elnök számára az utóbbi két évtizedben még volt ennyire nehéz a lecke, lehet, hogy rámegy >
Trumpnak Putyinba beletörik a foga
Trump azt hirdette, hogy egy nap alatt véget vet az ukrajnai háborúnak, ám az látszik, hogy >
Trump gazdasági felfordulást okoz eszement vámjaival
Az Economist vezércikke arra számít, hogy gazdasági felfordulást okoznak a Trump által elrendelt eszement vámok, de >
Tolnai Ottó
Nem, Tolnai Ottó nem kozmopolita lokálpatrióta, ez nem kozmopolitizmus és nem lokálpatriotizmus – bármennyire kedves volna >
Egyesített erővel a nemzetközi jog ellen
Netanjahunak rengeteg dolga lenne otthon, mégis – és a Nemzetközi Büntető Bíróság (ICC) körözése ellenére – >