Ma Kelemen, Klementina, Kolumbán névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Nemzetközi sajtószemle
New York Times: Magyarország fityiszt mutatott az Egyesült Államoknak
Egyetlen vezetője sem volt hajlandó találkozni a Szenátus kétpárti küldöttségével, amely azért érkezett Budapestre, ahogy a svéd NATO-tagság mielőbbi jóváhagyására ösztökélje Orbán Viktort. A fricska, amely az egyik törvényhozó furának és aggasztónak minősített, a sokadik volt a miniszterelnök részéről, aki a nemzeti szuverenitás szószólójának tünteti fel magát. Az kívánta ily módon megmutatni, hogy nem enged külső nyomásnak a katonai szervezet régóta húzódó bővítése ügyében. Irányításával a magyar vezetés vezérelvévé tette, hogy ujjat húz erősebb államokkal. Thom Tillis republikánus honatya, a felsőház NATO Megfigyelő Csoportjának társelnöke azonban arra hívta fel a figyelmet a budapesti sajtótájékoztatón, hogy szövetség minden tagjának látnia kell: csakis az erősebb szervezet lehet megfelelő válasz Putyin ellenséges magatartására, és erre nincs jobb mód, mint Svédország felvétele. Diplomaták szerint a magyar fél nem szolgált elfogadható magyarázattal a ratifikálás késleltetésére, ráadásul ily módon súlyosan ártott saját országa tekintélyének megbízható partnerként. És nem látni, hogy mit kapott cserébe. Az amerikai nagykövet sajnálkozását fejezte ki, mert a magyar kormány úgy bánt a vendégekkel, ahogyan az nem szokás szövetségesek között. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
South China Morning Post
Orbán Viktor fogadta a kínai közbiztonsági minisztert és igen meleg szavakkal méltatta a kétoldalú együttműködést. Azt hangsúlyozta, hogy a kétoldalú kapcsolatok a kölcsönös tiszteleten alapulnak, noha éppen ez az a tényező, amely egyre inkább eltűnik a nemzetközi diplomáciából.
Mindkét fél az együttműködés elmélyítése mellett foglalt állást rendőri és biztonsági területen. Épp e célból egy sor egyezményt írtak alá. A kínai vendég jó barátnak nevezte Magyarországot, olyan útitársnak, aki kiállta az idők próbáját. A politikus találkozott Pintér Sándorral is.
Szijjártó Péter, aki a helyettes kínai külügyminiszterrel folytatott megbeszélést, kijelentette, hogy az ázsiai ország beruházásai kulcsot jelentenek a magyar gazdaság hosszú távú növekedése szempontjából. Megjegyezte, hogy Európa kénytelen azzal szembenézni: Kína megelőzte a földrészt gazdasági értelemben. Ezért itt az idő észhez térni és a kooperációt szorgalmazni az elszigetelés politikája helyett.
A lap hozzáteszi, hogy Magyarország a Huawei legnagyobb külföldi logisztikai és gyártó bázisa, noha a Bizottság már többször szólt, hogy a telekom óriás veszélyt jelent az EU biztonságára nézve.
China Daily
Orbán Viktor azt közölte, a kínai közbiztonsági miniszterrel, hogy országa kész elmélyíteni a barátságot Pekinggel. Az eszmecserén rámutatott, hogy a két ország mindig is tiszteletben tartotta egymást, egyenlő félként kezelte a másikat és kölcsönösen támogatást nyújtott, amikor alapvető érdekekről és ügyekről volt szó. Jelezte: magyar részről készen állnak, hogy az új helyzetben kibővítsék a stratégiai partnerséget.
Wang reményét fejezte ki, hogy a fokozott együttműködés érinti majd a terrorellenes küzdelmet, a nemzetközi bűnözés elleni fellépést, a biztonságot, valamint a közös rendőri munkát az Új Selyemút-kezdeményezés keretében. Sőt ez kiemelt terület lehet.
Der Standard
Évértékelőjében Orbán megpróbálta a szőnyeg alá söpörni a pedofil botrányt. A felelősséget Novák Katalinra hárította, de egyébként mindent úgy akar folytatni, mint ahogy az idáig ment. A miniszterelnök két héten át semmi lényegit nem mondott a történtekről, majd szombaton – gondosan megválogatott közönség előtt - előadta saját változatát.
Krokodilkönnyeket hullajtott az államfő után, aki a múltba visszahajló nő-, család- és gyerekkép élharcosa. Viszont Orbán szemszögéből logikus, hogy csak most szólalt meg,. Az eseményen nem csupán a saját tábor politikusai, hanem a rezsimtől függő oligarchák, valamint szintén a Fidesz köldökzsinórján csüngő kulturális személyiségek, valamint celebek is jelen voltak. Ilyen publikum előtt adta ki az autokrata a jelszót: levontuk a következtetéseket, spongyát rá, a karaván halad tovább.
Ám sem a beszéd, sem Novák lemondásának indoklása nem tartalmazott semmiféle utalást arra, miért kapott kegyelmet K. Endre. Nyilvánvalóan erősen bevetette magát az érdekében Balog Zoltán, a bukott elnök mentora, egyben Orbán barátja. Alighanem azért, mert a gyerekotthon volt igazgató-helyettese jól be van ágyazva a református egyházba. Budapesten különben feltételezik, hogy a kormányfő tudott az amnesztiáról, bár ő tagadja.
Der Standard
Az osztrák külügyminiszter kezdetben óvatosan nyilatkozott Navalnij haláláról, de az este, a köztévé híradójának adott interjúban már nem tett lakatot a szájára. Úgy foglalt állást, hogy Oroszország bűnös és gyilkos rezsim, és az ellenzéki politikust apránként ölték meg, ez teljesen egyértelmű. Hozzáfűzte: melyik ország volt az, amelyik teljes brutalitással nekiesett a szomszédjának? Melyik állam követett el háborús bűncselekményeket? Természetesen Oroszország.
Elismerte, hogy utólag visszatekintve, kormánya kicsit naiv volt, amikor próbálta fenntartani Moszkvával a párbeszéd csatornáit, mert nem szerette volna felégetni az összes hidat. Mintha nem látták volna elég világosan, milyen jel van a falon. Viszont – emelte ki – a háború óta nem kétséges, milyen politikát képvisel Putyin.
Úgy vélte, egyhamar aligha lesz vége a viszálynak, ahhoz sok-sok türelemre van szükség. Állóháború alakult ki – a 21. század fegyvereivel és ez még hosszú hónapokig így marad. Béketárgyalások azonban csak úgy lehetségesek, hogy azok időpontját az ukránok határozzák meg, a fejük fölött nem szabad semmit sem tenni. (A Bizottság nemrégiben bírálta Ausztriát, mert az egyáltalán nem csökkentette függő helyzetét az orosz földgázszállításoktól – a szerk. megj.)
Washington Post
Amikor az orosz hatóságok bejelentették Navalnij halálhírét, Putyin láthatólag nem tudott hova lenni az örömtől. Hiszen számára jól alakulnak a dolgok: kiesett legfőbb ellenfele, a republikánusok változatlanul akadályozzák Kijev megsegítését, továbbá az ukrán hadsereg visszavonulásra kényszerült, ő pedig bizonyosan megnyeri a jövő hónapban a választásokat.
Így értékeli Catherine Belton (aki 6 évi moszkvai tudósítóság után fantasztikus könyvet írt a mai Oroszországról, Putyin emberei címmel – a szerk. megj.). Már az is ijesztő figyelmeztetés volt mindenkinek, ahogyan tavaly kiiktatta Prigozsint.
Most pedig kihívó nélkül maradt, ám vannak, akik arra figyelmeztetnek, hogy nem kizárt: Navalnij megöletésével túllőtt a célon. Merthogy mártírt csinált a politikusból és lehet, hogy így a Nyugat most még elszántabb lesz.
Az orosz lakosság viszont a jelek szerint erősen meg van félemlítve, erre utal, hogy kevesen mernek virágot elhelyezni közterületen a meggyilkolt politikus emlékére. Egyes üzletemberek aggódva nézik, nem gondolják-e meg magukat az amerikai republikánusok. Az emigrációban élő ellenzéki, Gudkov azt mondja: a világnak meg kell értenie, hogy Putyin nem ember, hanem a civilizációt fenyegeti. Ha nem omlik össze a rendszere, a világ nem lesz képes békében élni.
Daily Telegraph
Putyin egy gyilkos gengszter, akit csakis az erő és a büntetés tud térdre kényszeríteni – mutat rá Daniel Hannan, a brit jobboldali lap rendszeres szemleírója, aki a Lordok Házának tagja és a szigetország Kereskedelmi Tanácsának szakértője. Mint rámutat: bárki kérdezheti, mit számít egy újabb emberélet, hiszen már eddig hullottak az oroszoknál az újságírók, a megpattant ügynökök, illetve oligarchák.
Az egész ügyben az a meglepő, hogy nincs benne semmi meglepő. Az elnök ugyan a keresztény civilizáció védelmezőjeként lép fel, ám már rég feladta a Tízparancsolatot, valamint a liberális humanizmust. Tudni lehetett, hogy diktátor és kleptokrata. De aki eltetet valakit a börtönben láb alól, az maffiafőnök. Ismét bebizonyosodott, hogy Oroszország bűnszervezet, csak egy országot csatoltak hozzá.
Az elnök nem tudta elviselni, hogy Navalnij leleplezi az elit ingatlanbirodalmát. Maga a politikus kifosztotta, elszegényítette, megalázta és brutalizálta országát. Az áldozat hazafiságát nem tudta elviselni. Ám hogy eltetette az útból, az a gyengeség jele. Mint ahogy az is, hogy rakétaesőt zúdít asszonyokra és gyerekekre.
De a lakosság támogatja, ám neki pont olyan emberekre van szüksége, akik az önsajnálat és az irredenta áldozatiság között lebegnek. Az orosz civilizáció csak akkor térhet vissza, ha sikerül megszabadulni Putyintól. Tovább a társadalomnak meg kell értenie, mibe kerül a kalandorság és harciasság.
Ha Kreml győz Ukrajnában, még jobban terrorizálja az oroszokat, illetve a világot. Viszont ha veszít, a közvélemény hozzáláthat, hogy szembenézzen a múlttal és elkezdje gyógyítani a bajokat. A Nyugat megalkuvására viszont nincs mentség, különösen azt látva, milyen rettenthetetlenül bátor volt Navalnij, amikor hazatért a biztos halálba.
Neue Zürcher Zeitung
A lengyel diplomácia vezetője kijelentette, hogy ha Putyin azt mondja: nem szándékozik megtámadni Lengyelországot, akkor Varsónak ajánlatos ész nélkül fegyverkeznie. Sikorski arra emlékeztetett, hogy Putyin ugyanezt hangsúlyozta Grúzia, a Krím, valamint Ukrajna kapcsán is, aztán mi lett a vége.
Itt ugyanis az orosz imperializmusról van szó és Európa bölcsen teszi, ha gyors reagálású erőt hoz létre. Ebbe szerinte belefér az is, hogy német katonák állomásozzanak a lengyel-orosz határon. Ukrajnáról szólva rámutatott, hogy az ország felszabadította az elfoglalt területek felét, legyőzte az orosz hadiflottát a Fekete-tengeren, de a szárazföldi fronton patthelyzet alakult ki, mivel a Nyugat nem a szükséges fegyvereket szállítja. Ebből a tanulság csak az lehet: gyorsabban kell reagálni.
Úgy véli, van logika Putyin őrültségében, épp ezért a földrésznek növelnie kell a hadfelszerelések gyártását, illetve válság üzemmódra kell átállnia. Trumpot ösztönzésnek tekinti, hogy a kontinens végre elgondolkodjon saját biztonságán és pénzt is áldozzon rá. A háborút egyébként bármikor be lehetne fejezni, ha Putyin utasítást adna rá, de egyelőre még nem tart ott.
Die Presse
Ivan Krasztev úgy látja, hogy a háború véget vetett Európában négy alapvető bizonyosságnak:
1. A kölcsönös gazdasági függés egyáltalán nem szavatolja a békét és stabilitást. Az energiaszállítások korábban összekapcsolták az országokat, most viszont fegyverként szolgálnak.
2. A katonai erő számít.
3. Ukrajnának hősök kellenek, akik hajlandóak meghalni országukért, mert az különben megszűnik létezni.
4. Nem lehet többé biztosra venni az amerikai katonai védő ernyőt, Trump ez ügyben mély kétségeket ébresztett.
A bolgár sztárpolitológus a Müncheni Biztonságpolitikai Konferencián, az „Európai Hangok” nevű új negyedéves folyóirat bemutatóját tartott előadást. Hangsúlyozta, hogy Európa most már nem csupán béke-, hanem háborús terv is. De jelenleg úgy van, hogy Észak-Korea több gránátot gyárt, mint az egész öreg földrész.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
A gyűlölet mint hiány
Vajon mitől lesz valaki éppen palesztinpárti a Közel-Kelettől ezer kilométerekre? És ők miért veszik készpénznek az >
Mi van, ha bukik?
Várható-e, hogy a választások eredményétől függetlenül kilenc, tizenkettő, akárhány évre kinevezett pártcselédek és -kreatúrák udvarias meghajlással >
Az EU bővítése és Oroszország
Mindebből az EU számára több következtetés adódik. Az orosz befolyás ellensúlyozása érdekében továbbra is törekednie kell >
Vizsgáznak Európában a liberális értékek, mert erősödik az antiszemitizmus
Az Economist szerint ez a legrégebbi csapás a földrészen. Sajnálatos módon visszatér az a fajta türelmetlenség, >
Elon Musk egyszerre jelent lehetőséget és veszélyt – Trump fő rombolójaként
Ezt rögzíti az Economist szerkesztőségi véleménye. Merthogy a milliárdos az amerikai kormányzatot célozta meg és így >
Hogyan készül Orbán a választásra
Magyarországon csak két év múlva lesz a választás, de Orbán Viktor már jó előre gondoskodik arról, >
Lehet, hogy Európának éppen Trumpra van szüksége
Azért, mert magának kell olyan gondokat megoldania, mint az euróövezet gazdasági stagnálása, valamint a földrész biztonsága. >
Biden döntését Putyin meg fogja torolni
Simon Tisdall u Guardianben úgy ítéli meg: igen nagy horderejű Ukrajna számára, hogy Biden az utolsó >
Rövid út vezethet keletre
Arra kell számítani, hogy Trump alatt az ország egoista birodalom lesz, ám ennélfogva szétesik a szabályokra >
Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai kapuján dörömbölnek
Simon Tisdall a Guardianben arra figyelmeztet, hogy Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai >
A tervezett kinevezésekkel Trump egyértelműen elárulja, miként akarja irányítani az országot
Ezt fejti ki a Guardian kommentátora, Jonathan Freedland. A névsort úgy válogatta össze, hogy az is >
Magyarországon mocskos trükkök lengik be a közéletet
Magyar Péter Orbán egyetlen kihívójaként azt állítja, hogy titokban lehallgatták, mert le akarják járatni. De még >