2024. november 22. péntek
Ma Cecília, Filemon névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

Az Orbán-Putyin találkozó miatt összeültek a NATO nagykövetek

Az Orbán-Putyin találkozó miatt összeültek a NATO nagykövetek

Hogy a budapesti NATO-nagykövetek elítélték a pekingi Orbán-Putyin-találkozót, és biztonsági kockázatot látnak benne, az rávilágít, hogy a szoros orosz kapcsolat egyre jobban megosztja a szervezetet. A magyar kormányfő polarizálja a katonai szövetséget, amikor külön energia megállapodást köt Moszkvával, igyekszik korlátozni az Ukrajnának szánt segítséget, késlelteti a NATO bővítését, ugyanakkor megpróbálja töröltetni az oroszellenes szankciókat. Egyébként a budapesti egyeztetésen ott volt a török nagykövet, valamint Svédország képviselője is. Mint ismeretes, Magyarország hátráltatja Stockholm belépését. Kovács Zoltán szóvivő ugyanakkor részben azzal magyarázta Orbán döntését, hogy fenn kell tartani a párbeszéd csatornáit a Kremllel és dolgozni kell a békés megoldás érdekében. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Politico

 

Sok uniós illetékes és politikus fellélegzett miután az lengyel ellenzék győzelme nyomán várhatóan szétesik a Budapest-Varsó-tengely, vagyis a lengyelek a jövőben nem támogatják Orbán harcát Brüsszel ellen a jogállam és a korrupció ügyében. Ám Ficonak köszönhetően a magyar vezetőnek mégiscsak lesz szövetségese.

Milan Nics, a Német Külkapcsolati Tanács szakértője szerint a magyar kormányfő megpróbál majd összefogni szlovák kollégájával, kezdve a migrációtól, egészen Oroszországig. Erre utalt, hogy az MTV milyen kedvezően beszélt végig a kampány során a SMER-ről - az adót a felvidéki magyarok közül sokan nézik.

Hogy mi várható, az kiderülhet már a jövő héten, a brüsszeli csúcson, ha Fico addig megkapja a kinevezését. Ez esetben Orbánnal együtt újra nyithatja a vitát a bevándorlásról. Diplomaták szerint az új szlovák vezetés a menedékpolitika megújítása ellen voksolhat. Ami a jogállamot illeti, Nics szerint Szlovákia ez ügyben beáll a magyar vezető mögé, Ukrajna kapcsán viszont előreláthatólag nem robbantja szét az EU egységét. Függetlenül attól, hogy miket szokott nyilatkozni  mostanában.

Az elemző ugyanakkor hibának tartja, hogy az európai szociáldemokraták 3 napja felfüggesztették a SMER tagságát, miután az összeszövetkezett a jobboldali-populista Nemzeti Párttal. Ily módon ugyanis a pártcsalád a továbbiakban nem tud nyomást gyakorolni a kijelölt miniszterelnökre. Azaz rossz volt az időzítés, de az indoklás sem állja meg a helyét, hiszen a két szlovák párt korábban is osztozott már a hatalmon.

Hozzátette, hogy Orbánnal ellentétben Fico nem ambicionálja a külpolitikát, inkább a hazai ügyekre összpontosít. Ezért Brüsszelben pragmatikusan szokott viselkedni. Az pedig inkább ajándék, semmint büntetés számára, hogy jelen állás szerint kirakják a szűrét a baloldali pártcsaládból. Ugyanis a hazai híveinek mondhatja azt, hogy ez azért történt, mert békét akar Ukrajnában.

 

Euractiv

 

Jövőre, nem egészen egy hónappal az EP-választás után Magyarország veszi át az Unió soros elnökségét, ily módon Orbán Viktor pont akkor jut jelentős szerephez, amikor még nem töltötték be az EU kulcspozícióit. Bármennyire is hihetetlennek tűnik, a politikus azt sugallja, hogy számára nem elsődleges fontosságú az integráció, ő máshová koncentrál.

Hétfőn elsunnyogta az uniós csúcsot, mert jobb dolga akadt: résztvett Pekingben az Új selyemút-konferencián, és ott találkozott Hszivel, valamint Putyinnal. A szerző Orbántól személyesen tudja, hogy a kormányfő meg van győződve: a migráció ügyében neki van igaza, és a többiek vagy vakok, vagy a konformizmus zsákmányai lettek, ám előbb-utóbb pont úgy gondolkodnak majd, mint ő.

A bővítést azért szorgalmazza, hogy bekerüljenek hasonszőrű, illiberális államok, amelyekkel azután koalícióra léphet, ám ebből idáig nem lett semmi.

Az Európai Parlament már kétségét fejezte ki, hogy a magyar kormány képes lesz elfogulatlanul levezényelni az uniós elnökséget. Ám mivel a többség részéről nem látszik az akarat, hogy a magyarok máskor lássák el a tisztséget, ne ennyire politikailag kényes időszakban, az ígérkezik a megoldásnak, hogy kiveszik a kezükből az érzékeny témákat. Azaz nem vezethetnék azokat az üléseket, amelyeken a jogállamról vagy a közös értékekről esik szó.

 

Bloomberg

 

Hogy a budapesti NATO-nagykövetek elítélték a pekingi Orbán-Putyin-találkozót, és biztonsági kockázatot látnak benne, az rávilágít, hogy a szoros orosz kapcsolat egyre jobban megosztja a szervezetet. A magyar kormányfő polarizálja a katonai szövetséget, amikor külön energia megállapodást köt Moszkvával, igyekszik korlátozni az Ukrajnának szánt segítséget, késlelteti a NATO bővítését, ugyanakkor megpróbálja töröltetni az oroszellenes szankciókat.

Egyébként a budapesti egyeztetésen ott volt a török nagykövet, valamint Svédország képviselője is. Mint ismeretes, Magyarország hátráltatja Stockholm belépését. Kovács Zoltán szóvivő ugyanakkor részben azzal magyarázta Orbán döntését, hogy fenn kell tartani a párbeszéd csatornáit a Kremllel és dolgozni kell a békés megoldás érdekében.

 

Die Presse

 

Ha Putyin érvényesíteni tudja akaratát a nemzetközi színtéren, akkor vége az európai biztonságnak – nyilatkozta a német Tudomány és Politika Alapítvány egyik szakértője. Sabine Fischer szerint már jó ideje egyre rosszabbra fordul az orosz sovinizmus. Az ország átment kemény autokráciából diktatúrába. Háborús cenzúrát alkalmaz, széles körben vet be elnyomó intézkedéseket, bünteti, ha valaki elutasítja a háborút. A rendszer a sztálini időkre emlékeztet.

Az állami nacionalizmus fasisztoid vonásokat mutat. A háború szélsőséges cselekedetekre sarkallja a rezsimet. Ám törekvéseihez idáig nem kapta meg a tömegek jóváhagyását. Az állam átfordul fasisztába, totalitárius uralomba, viszont csak nehezen tudja mozgósítani hozzá a társadalmat.

A 2000-es évek vége óta, amióta egyre romlik a gazdasági helyzet, folyamatosan fokozza az elnyomást. Ez szétszakította a közvéleményt és apátiába taszította az embereket. Visszahúzódnak a magánéletbe. Ám a kormány abba is mind erősebben beleüti az orrát. A képzésen keresztül arra törekszik, hogy a következő nemzedék a totalitárius igényeknek megfelelően szocializálódjon.

Ha Amerikában a bezárkózás hívei kerekednek felül, Ukrajna rákényszerülhet, hogy az orosz feltételek mentén kössön tűzszünetet, így viszont veszélybe kerülhet állami léte. Az pedig igen negatívan hatna az európai biztonságra. Moszkva azon van, hogy megtartsa a szomszéd állam területének 20 %-át, ám a fegyvernyugvást arra használná ki, hogy felkészüljön az újabb háborúra.

Az ukrán kormány hatalmas nyomás alá kerülne, a gerillaharcok eshetőségét sem lehet kizárni. Ily módon viszont destabilizálódna a szomszédság, sőt egész Európa. Ugyanakkor Moszkvának egyetlen eszköze van, hogy meggyőzze a maga igazáról a környező államok társadalmát: az erőszak.

 

Guardian

 

A vezércikk a lengyel választás nagy tanulságának nevezi, hogy kiderült: miként kell szembeszállni a radikális jobboldallal. Az eredményből a haladó pártok másutt is reményt, valamint ihletet meríthetnek a földrészen. Egy ideig úgy nézett ki ugyanis, hogy a progresszív politika riasztóan rossz állapotban van.

Az olaszoknál a posztfasiszta Meloni-féle párt vette át az irányítást. Magyarországon annyira rosszul szerepelt az ellenzéki összefogás, hogy a nemzeti populizmus doyenje, Orbán azzal döngette a mellét, hogy győzelme még a Holdról is látszik. A szlovákok éppen most választották meg a maguk Orbánját.

Ennélfogva annál kiemelkedőbb a lengyel ellenzéki siker. Nem jött be, hogy a hatalom a szokásos populista taktikát alkalmazta. Sokat számított a rekord magas részvétel, továbbá három másik tényező:

1. A kimenetelt nem a társadalmilag konzervatív 60-asok, hanem huszonévesek mozgósítása döntötte el. A 18 és 29 év közöttiek 70 %-a az urnákhoz járult.

2. A Polgári Koalíció feladta a gazdasági liberalizmust, amely korábban a vesztét okozta. Versenyre kelt a Jog és Igazságossággal szociális ígéretekben.

3. A tavalyi magyar Orbán-ellenes fronttal ellentétben a három laza szövetséges külön-külön kampányolt Így azután pl. a középjobb Harmadik Út magához tudta vonzani a PiS kiábrándult támogatóit, akik sosem voksoltak volna Tuskra.

Most kemény alkudozás jön, de bármit is hoz a közeljövő, az ellenzék új reményt és ösztönzést adott a kontinens hagyományos nagy pártjainak.

 

Time

 

Ian Bremmer azt írja, hogy Tusk meglepetésszerű győzelme nagy hír Európa számára, mert feltételezhető, hogy az új lengyel kormány tiszteletben tartja a demokráciát. Az Eurázsia Csoport nevű washingtoni kockázatelemző alapító igazgatója felidézi, hogy a populista PiS az utóbbi években az EU ostorozásával növelte hazai népszerűségét. Tehette, mert tudta, hogy magyar szövetségese megvétóz minden büntetést.

A Bizottság ugyan visszatartott milliárdokat, másfelől azonban szüksége volt a lengyelekre, hogy azok befogadják az ukrán menekülteket. Nem csoda ezek után, hogy Brüsszel most örömmel veszi a Kaczynski-féle vezetés kiebrudalását a hatalomból. A változás különösen jókor jön, hiszen a populisták győztek Szlovákiában és jól állnak a közvélemény kutatások alapján a németeknél, franciáknál és osztrákoknál is.

Ugyanakkor érdemes óvatosnak lenni a lengyel kilátások kapcsán, mivel az új kabinet aligha áll fel december előtt. Arról nem beszélve, hogy a Jog és Igazságosság bőven meg tudja kontrázni az új hatalom döntéseit, és Duda elnök, valamint az Alkotmánybíróság is leküzdendő akadályt jelent.

Végül pedig a győztes koalíciónak csörtéznie kell házon belül  a saját belső ellentétei miatt is, kezdve az abortusztól, egészen a katolikus egyház politikai befolyásáig. Emellett nem áll túl jól a gazdaság szénája sem, alacsony a növekedés, magas az infláció és az államadósság. De mindez még odébb van. Egyelőre az a fő, hogy megszűnni látszik a megosztottság forrása az EU és egyik legnagyobb tagja között, hála a nagyarányú lengyel választási részvételnek.

 

Economist

 

Le Pen nagyobb veszélyt jelent az EU és a transzatlanti összefogás szemszögéből, mint Meloni – állapítja meg a kommentár. Sok a közös bennük, túl a keményen jobbos retorikán. Mindketten igyekeznek távolságot tartani pártjuk múltjától, ám alapvető különbség közöttük, hogy a francia politikus Putyin barátja. Az eggyel ezelőtti választási kampány céljaira 9 millió eurós kölcsönt vett fel egy banktól, amely közel állt a Kremlhez.

Elítélte ugyan az inváziót, de továbbra is védi a Krímben tartott népszavazást. Kivinné Franciaországot a NATO katonai szervezetéből, és nem ért egyet a svéd, illetve finn csatlakozással. Bírálta, hogy Párizs nehézfegyvereket szállít Kijevnek és nagy fokú megértés tanúsít az oroszok által hangoztatott biztonsági igények iránt.

Ezen felül arra készül, hogy felborítsa az EU játékszabályait. E célból támaszkodna a hasonló felfogású magyar és szlovák kormányra, miután mindkettő belülről szándékozik átalakítani az Uniót. A cél a „nemzetek szövetsége”. Mellesleg Le Pen csökkentené a francia tagsági befizetések összegét.

Ám hogy mindebből mennyit tud elérni, az már más kérdés. Hiszen nem lenne többsége a francia törvényhozásban és az alkotmány módosításához vagy népszavazás, vagy háromötödös jóváhagyás kell. Hogy milyen távol áll Melonitól, azt az is igazolja, hogy Olaszországban Salvini a támasza.

Dominique Reynié, a Fondapol nevű elemző intézet igazgatója szerint Meloni mérlege vegyes: egyrészt hiába ígérte az ellenkezőjét, egyre több migráns érkezik olasz földre. Másrészt viszont bizonyította, hogy a populista jobboldal képes irányítani egy nagy európai országot. Ez már elég, hogy a hideg futkosson a francia centristák hátán.

 

Wall Street Journal

 

A vezércikk szerint a hamaszisták civilekre lőnek, ami háborús bűntettnek számít, ugyanakkor nem ismerik el Izrael jogát az önvédelemre. Azt állítják, hogy bűncselekmény, ha akaratlanul ugyan, de polgári áldozatok vannak Gázában. Biden két napja két fontos igazságot mondott ki a világnak, amikor a zsidó államban járt:

1. Palesztin rakéta robbant a gázai kórháznál

2. Nem ingott meg az Egyesült Államok szolidaritás Izrael iránt.

Biztos, hogy nem igaz, amit a dzsihadisták terjesztettek a robbanásról. Izrael nem felelős a történtekért.  A jelek arra utalnak, hogy a Hamász lőtt ki nagy hatótávolságú rakéták, ám az lezuhant, még mielőtt bekapcsolt volna a gyorsító fokozata. A szervezet ennek ellenére mondhatja, hogy sikeres volt a propaganda, mert az elég sokáig tartotta magát ahhoz, hogy lángba borítsa a térséget.

A háború joga évszázadok óta két alaptételre épül: az egyik, hogy nem szabad civileket támadni, ilyen alapon a régióban háborús bűncselekménynek számít a szélsőséges szervezetek minden rakétaindítása. A másik az arányosság, tehát hogy a háborús célok nem igazolhatják, ha túl nagy a vétlen áldozatok száma.

A nyugati baloldal azonban afelé halad, hogy egyetlen civil halott sem megengedhető, márpedig ez nem más, mint a Nyugat egyoldalú lefegyverzésének joga. Izrael megérdemli az amerikai támogatást a maga háborús módjához, amelyről annyit hazudtak. Túl azon, hogy igaza van. 

 

Die Welt

 

Az afganisztáni és iraki amerikai erők egykori főparancsnoka azt ajánlja Izraelnek, hogy ne kövesse el ugyanazt a hibát, mint az Egyesült Államok, amikor bevonult Irakba. Petraeus tábornok, aki később a CIA igazgatója lett, arra gondol, hogy Washingtonnak annak idején fogalma sem volt, mitévő legyen, ha már elfoglalta Bagdadot.

Ezért úgy gondolja, hogy a Netanjahu-kabinetnek a gázai támadás előtt meg kell határoznia, mi a célja a háború után. Mert a katonai beavatkozás elkerülhetetlen, hiszen amit a Hamász csinált, az nagyjából a szeptember 11-i támadáshoz mérhető. A bosszú azonban nem stratégia.

A terroristákkal nem lehet tárgyalni, mivel azoknak egy céljuk van: Izrael szétverése és zsidók kiirtása. Lehet viszont beszélni másokkal, de ehhez kell koncepció, különben a hadsereg hiába veri szét a szélsőségeseket, azok idővel vissza fognak térni.  A hadműveletet meg lehet vívni, de hatalmas költségekkel, sok civil áldozattal és infrastrukturális károkkal jár majd.

Az izraeliek nem kívánják újra megszállni Gázát, de meg kell gátolniuk, hogy az ismét a Hamász politikai szárnyának a kezére kerüljön. Azon kívül a palesztin kérdés egészére kell megoldást találni, tehát Ciszjordánia helyzetét is orvosolni kell.

 

2023. október 20.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Mi van, ha bukik?

Várható-e, hogy a választások eredményétől függetlenül kilenc, tizenkettő, akárhány évre kinevezett pártcselédek és -kreatúrák udvarias meghajlással >

Tovább

Az EU bővítése és Oroszország

Mindebből az EU számára több következtetés adódik. Az orosz befolyás ellensúlyozása érdekében továbbra is törekednie kell >

Tovább

Vizsgáznak Európában a liberális értékek, mert erősödik az antiszemitizmus

Az Economist szerint ez a legrégebbi csapás a földrészen. Sajnálatos módon visszatér az a fajta türelmetlenség, >

Tovább

Elon Musk egyszerre jelent lehetőséget és veszélyt – Trump fő rombolójaként

Ezt rögzíti az Economist szerkesztőségi véleménye. Merthogy a milliárdos az amerikai kormányzatot célozta meg és így >

Tovább

Hogyan készül Orbán a választásra

Magyarországon csak két év múlva lesz a választás, de Orbán Viktor már jó előre gondoskodik arról, >

Tovább

Lehet, hogy Európának éppen Trumpra van szüksége

Azért, mert magának kell olyan gondokat megoldania, mint az euróövezet gazdasági stagnálása, valamint a földrész biztonsága. >

Tovább

Biden döntését Putyin meg fogja torolni

Simon Tisdall u Guardianben úgy ítéli meg: igen nagy horderejű Ukrajna számára, hogy Biden az utolsó >

Tovább

Rövid út vezethet keletre

Arra kell számítani, hogy Trump alatt az ország egoista birodalom lesz, ám ennélfogva szétesik a szabályokra >

Tovább

Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai kapuján dörömbölnek

Simon Tisdall a Guardianben arra figyelmeztet, hogy Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai >

Tovább

A tervezett kinevezésekkel Trump egyértelműen elárulja, miként akarja irányítani az országot

Ezt fejti ki a Guardian kommentátora, Jonathan Freedland. A névsort úgy válogatta össze, hogy az is >

Tovább

Magyarországon mocskos trükkök lengik be a közéletet

Magyar Péter Orbán egyetlen kihívójaként azt állítja, hogy titokban lehallgatták, mert le akarják járatni. De még >

Tovább

Trump győzedelmes visszatérése

Korábbi kampányaihoz hasonlóan Trumpnak most volt átfogó választási programja. Amit a programrészletekből megismerhetünk, az egyetlen szóval >

Tovább