2024. december 22. vasárnap
Ma Zénó, Flórián névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

New York Times: az orosz fél robbantotta fel a kahovkai erőmű gátját

New York Times: az orosz fél robbantotta fel a kahovkai erőmű gátját

A The New York Times számos dokumentumot vizsgált át bizonyítékokat keresve, köztük az eredeti építési terveket, és sok-sok szakértővel konzultált, és más magyarázatra jutott, nevezetesen, hogy a gát összeomlása nem lehetett baleset. Nagyon csekély a valószínűsége annak, hogy a gátba épített beton alap magától omlott volna össze. A műholdak és a szeizmikus mozgásokkal foglalkozó állomások robbanásokat érzékeltek. Az összeomlást két idézett amerikai mérnök, egy a gátat jól ismerő ukrán mérnök és egy robbanóanyag-szakértő szerint nagy valószínűséggel egy robbanótöltet okozta, amelyet a karbantartási folyosón (galéria) helyeztek el, amely a struktúra beton szívében megy végig. A szakértők azonban figyelmeztettek rá, hogy valójában csak akkor lehet majd alaposan megvizsgálni a gátat, és kideríteni, hogy mi történt, ha lefolyt a víz a tározóból.

A New York Times szerint számos bizonyíték arra mutat, hogy az orosz fél robbantotta fel a kahovkai erőmű gátját.

A lap megállapította: a gát lerombolása különleges esemény még egy olyan háborúban is, amely egész városokat tüntetett el a föld színéről. Emberek ezrei kényszerültek menekülésre az árvíz miatt, amelyet a világ egyik legnagyobb víztározójának áttörése okozott, amely olyan területeket öntözött, amelyeket Európa kenyeres kosarának tekintenek. A katasztrófa kockáztatja a globális élelmiszerellátást milliók számára, és évtizedekig fogja veszélyeztetni a törékeny ökorendszereket. 

Korábban a harcok a gátban már károkat okoztak: az ukránok a gáton átvezető úgy egyik részében, a visszavonuló orosz csapatok egy másik részében. A múlt hónapban műholdas felvételek azt mutatták, hogy egyes kapukon ellenőrizetlenül áramlik ki a víz. Ez olyan feltételezésekhez vezetett, hogy a gát a károk összességének esett áldozatul, és ezen kapva kapott Moszkva, hogy tagadja a felelősségét.

A The New York Times számos dokumentumot vizsgált át bizonyítékokat keresve, köztük az eredeti építési terveket, és sok-sok szakértővel konzultált, és más magyarázatra jutott, nevezetesen, hogy a gát összeomlása nem lehetett baleset. Nagyon csekély a valószínűsége annak, hogy a gátba épített beton alap magától omlott volna össze. A műholdak és a szeizmikus mozgásokkal foglalkozó állomások robbanásokat érzékeltek.

Az összeomlást két idézett amerikai mérnök, egy a gátat jól ismerő ukrán mérnök és egy robbanóanyag-szakértő szerint nagy valószínűséggel egy robbanótöltet okozta, amelyet a karbantartási folyosón (galéria) helyeztek el, amely a struktúra beton szívében megy végig.

A szakértők azonban figyelmeztettek rá, hogy valójában csak akkor lehet majd alaposan megvizsgálni a gátat, és kideríteni, hogy mi történt, ha lefolyt a víz a tározóból.

A vízömlés okozta erózió okozhatott volna ilyen esetet, ha rosszul tervezték volna a gátat, vagy a beton lett volna rossz minőségű, de szakértők szerint ez valószínűtlen. Ihor Sztrelec mérnök, aki 2005-2018 között a Dnipro (Dnyepr) folyó vízszolgáltatásának a helyettes vezetője volt, hangsúlyozta: a gát a hidegháború idején épült, és alapját úgy tervezték meg, hogy szinte minden külső támadást kibírjon. Sztrelec maga is arra jutott, hogy a karbantartási folyosón bekövetkezett robbanás okozhatta a történteket, a többi rombolást pedig a víz végezte el. A környéken mind az orosz, mind az ukrán fennhatóság alatt álló területen élők később elmondták: június 6-án, a hajnali órákban robbanásokat és furcsa zajokat hallottak. Jól ismerték már a háborús harcok zajait, de ez más volt. A legközelebb lakók számára ez szinte azonnal bebizonyosodott, mert szinte azonnal ömlött a víz. A folyón lejjebb ez kicsit később következett be, és aztán több mint egy hétig nem is csökkent a vízszint.

Egy 64 éves férfi elmondta: a negyedik emeleten lakik, odáig nem ért el a víz, ezért sokan nála kerestek menedéket, a húga házából pedig csak a puszta falak maradtak, minden mást elvitt a víz. Hozzátette: a fiatalok már rég elmentek, főleg idősebbek maradtak hátra, sokan közülük mozgáskorlátozottak, és sokan közülük egyszerűen megfulladtak, mert nem tudtak kijutni a házukból, vagy felmászni a tetőre. Az áldozatok száma egyelőre nem ismert.

A gát vízfelszín feletti része jó célpont volt. De az építmény hatalmas tömege a víz alatt bújt meg, és annak a tömege mintegy 20 méter magas volt, az alapját 40 méter vastagra építették – mondta el Sztrelec.

A szeizmikus mozgást jelző jeleket több helyen is érzékelték a műszerek Ukrajnában és Romániában, és a szakértők szerint ezek is robbantásra utalnak.

A lapnak egy amerikai katonai szakértő azt is elmondta: az Egyesült Államok kizárja, hogy a gátat külső támadás, például rakéta, bomba, vagy más lövedék érte volna, és az amerikai szakértők szerint a robbanás belül történt. Hasonlóan nyilatkozott több neves mérnökprofesszor is alapnak, azzal, hogy nem szükséges az egész építményt megsemmisíteni, elegendő megfelelő lyukat ütni rajta, és a víz elvégzi a többit.  

A karbantartó folyosó azzal is előnyt biztosított a támadónak, hogy elrejti a nyomokat. Strelec szerint ennek a járatnak összesen két bejárata volt, és az egyik a gát egyik végén álló gépházból nyílt. Ez azt is jelenti, hogy a műholdak, drónok, vagy földi szemtanúk látómezején kívül lehet tevékenykedni. A robbanás egyébként a gépháztól nem messze következett be. Az egyik megkérdezett amerikai professzor először felvetette, hogy a felső szabályozó kapukon ömlő víz esetleg alámoshatta a gát alapjait a folyó medrében, de az eredeti tervek átnézése alapján ezt a lehetőséget később kizárta.

Egyébként a visszavonuló oroszok novemberben robbantást hajtottak végre a gáton átvezető úton, de a műholdas felvételek szerint ez nem okozott kárt sem a gát alapozásában, sem a falban. Szakértők szerint nem volt más olyan tényező sem, amely a gát összeomlását okozhatta volna, hacsak a beton nem volt eleve gyenge minőségű. Még a nagy vízáramlás sem lett volna elegendő a gát alámosásához, hacsak a gátat a folyó medrében védő, betonból készült úgynevezett kötény nem volt eleve hibás, vagy a meder talaja nem volt jóval puhább, mint amivel a tervekben számoltak.

A héten napvilágra került egy video, amely a vízszint csökkenése után azt mutatja, hogy katasztrófa történt: nem csak a vízáteresztő kapuk, hanem a beton alap teteje is megsemmisült.

Sztrelec mérnök elmondta: a karbantartó folyosó a gát Achilles-sarka volt, és nagyon reméli, hogy a robbanóanyagot nem ott helyezték el, mert akkor a kár helyrehozhatatlan.

 

2023. június 21.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Roncspártderbi

Hagyjuk a mindig előhúzható demokrácia maszlagot az elvi meggyőződésről, a színes politikai palettáról. Egy mind zsarnokibb, >

Tovább

Orbán a volt lengyel miniszterhelyettes menedékjogával provokálja Tuskot

A Bizottság szóvivője úgy foglalt állást, hogy bármely uniós állam csak egészen rendkívüli esetekben nyújthat menedéket >

Tovább

Orbán gyakorlatilag felvásárolta Kárpátalján a magyarokat

A kárpátaljai magyarok a Fidesz-politika játékszerévé váltak, Ukrajna korlátozza a kisebbségek nyelvhasználati jogát, Orbán viszont eszközként >

Tovább

Közeleg az EU számára az igazság pillanata Ukrajnában

A tárgyalások eredménye „mini München” lehet, és az csak felhívás volna Moszkvának az újabb támadásra. Erre >

Tovább

A merénylet megváltoztathatja a háború menetét?

Hogy az ukrán titkosszolgálat merész akcióval eltakarította az útból az orosz vegyi fegyverfőnököt, az megváltoztathatja a >

Tovább

A kancellár beszéde pontosan mutatja, miért bukott meg

A német kancellár ugyan elvesztette a bizalmi szavazást, ahogy várta, ám az ez alkalomból mondott beszéde >

Tovább

A világ nem tudta megmenteni Szíriát, most hagynia kell megválasztania a jövőjét

Simon Tisdal véli így a Guardianben. A külpolitikai szakíró sajnálattal állapítja meg, hogy a beavatkozás Izrael >

Tovább

Raszputyin Romániában

Mint ahogy az erdélyi magyar politika, vagy legalábbis számos itteni magyar értelmiségi is most ébredhetett rá, >

Tovább

Amikor a diktatúrák összeomlanak

Hans Rauscher úgy látja Asszad csúfos vége után, hogy a diktatúrák nem tartanak örökké, egy csapásra >

Tovább

Maradjon inkább Orbán Viktor?

Találgatás helyett inkább kérdezek: csak nem Magyar Péternek van igaza, és a régi ellenzék összejátszik a >

Tovább

Oroszország gyengébb, mint ahogy gondolnánk

Fareed Zakaria úgy véli így a Washington Postban, hiszen Asszad Putyin értékes vazallusa volt, az orosz >

Tovább

Fennáll a veszély, hogy Közép-Európa gazdasága megsínyli Trump politikáját

Erre figyelmeztet a Standard & Poor’s jelentése, amely a térség keleti felének szuverén adósság besorolásával foglalkozik. >

Tovább