2025. február 6. csütörtök
Ma Dorottya, Dóra, Pál névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

A pápa Magyarországon

A pápa Magyarországon

A világsajtó tele van a pápalátogatás híreivel, így ha Sztálin élne és látná ezt a hírdömpinget, bizonyosan nem kérdezné meg, hány hadosztálya van a Vatikánnak. A visszhang egyértelművé teszi a római katolikus egyházközpont és az ilyen utak jelentőségét. New York Times: A látogatás politikai ajándék a házigazdának, aki bizonyosan él is vele, mint a migráció leghatározottabb ellenzője, Putyin legszorosabb szövetségese, valamint a meleg jogok bírálója. Süddeutsche Zeitung: Illúziók nélkül ecsetelte az európai kilátásokat Budapesten a pápa. Nehezményezte a nacionalizmust, de az egyenlősdit, valamint a túl sok „gender kultúrát” is. Egyidejűleg szolidaritást sürgetett a menekültekkel. Egy-két üzenete egyértelmű volt a földrész számára: nagyon úgy néz ki, hogy kialudt a lelkesedés a nemzetek békés és stabil közösségének felépítése iránt. Washington Post: A jelentés azt emeli ki a pápa beszédéből, hogy az az európai egységet sürgette a háború befejezése érdekében. Egyben vázolta elképzelését a földrész jövőjéről. Nagyon gondosan megválogatva szavait, kiállt amellett, hogy az EU teremtsen biztonságos és törvényes lehetőséget a bevándorlásra, egyben felhívta Magyarországot, hogy populista igényeivel az ne ejtse túszul a kontinenst. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

New York Times

 

Az amerikai lap két különtudósítót menesztett Budapestre az esemény alkalmából és ők úgy értékelik: Orbán igen örül, miután két év elteltével visszatért Ferenc. Mások viszont attól tartanak, hogy az egyházfő ily módon menlevelet állít ki a miniszterelnöknek, noha az minden fontos kérdésben pontosan az ellenkezőjét vallja, mint ő. A Szentatya ugyanis felkarolja a menekültek, a kisebbségek képviseletét, és szót emel a nacionalizmus ellen.

A látogatás politikai ajándék a házigazdának, aki bizonyosan él is vele, mint a migráció leghatározottabb ellenzője, Putyin legszorosabb szövetségese, valamint a meleg jogok bírálója. A vendég nem esett neki túlságosan Orbánnak, jó kereszténynek és az európai egység aktív részesének nevezte, miközben az úgy állítja be, hogy a keresztény értékeket védi az idegen jövevényekkel és a brüsszeli beavatkozással szemben.

Az egyházfő szóvá tette az erősödő nacionalizmust, a fokozódó agresszivitást, valamint a populizmust. De nem tűnt dühösnek. Vatikáni források szerint megjegyzései arról tanúskodtak, hogy nem szeretné, ha bárki gyalognak nézné a politikai sakktáblán. Ám Orbán ellenzéke attól fél, hogy minden más szándék ellenére az út simán Orbán kezére játszik. A politikusról beavatott magyar körök elárulták, hogy nagyon elégedett, mert már azt hitte, hogy pontifex maximus többé nem jön Magyarországra.

A Budapesten élő magyar-olasz történész, Stefano Bottoni,  aki Firenzében tanít, úgy véli, hogy a látogatás rendkívüli mértékben megtolta a rezsim szekerét. Megjegyezte, teljesen mindegy, hogy a pápa mit mond a migrációról, mert ez ügyben a kormányfő teljes mértékben a maga oldalára állította a közvéleményt.

Orbán egyre jobban elszigetelődik, ezért igyekszik úgy beállítani, hogy a pápa helyesli, amit csinál. Pont ezért mondogatja, hogy azonosan ítélik meg a háborút. Matteo Zola, aki egy Közép- és Kelet-Európával foglalkozó portál szerkesztője az opportunisták királyának nevezi a politikust. Célja az, hogy elhitesse: Magyarország fontos szerepet tölthet be a Moszkva, illetve Európa és a Nyugat közti párbeszédben. A pápa pedig csak lovat ad alá.

 

Washington Post

 

A jelentés azt emeli ki a pápa beszédéből, hogy az az európai egységet sürgette a háború befejezése érdekében. Egyben vázolta elképzelését a földrész jövőjéről. Nagyon gondosan megválogatva szavait, kiállt amellett, hogy az EU teremtsen biztonságos és törvényes lehetőséget a bevándorlásra, egyben felhívta Magyarországot, hogy populista igényeivel az ne ejtse túszul a kontinenst.

Nagyon is egyértelműen fogalmazott viszont, amikor Novák Katalinhoz, illetve a demagóg Orbán Viktorhoz szólt, akinek langymeleg hozzáállása az orosz-ukrán válság kapcsán nem tetszik több szövetségesnek. Ostorozta az erősödő nacionalizmust, amely kiszorítja a közösség magasztos alapelveit. Úgy tűnt, hogy utal az ország erősödő elszigeteltségére. 

Megdicsérte, hogy Magyarország ukrán menekülteket fogad be, ám mivel ő az összes olyan migráns támogatását szorgalmazza, aki valamilyen viszály, a szegénység, és a klímaváltozás miatt kerekedik fel, ez éles ellentétben áll Orbánnak a migrációról vallott kemény nézeteivel.

Nem érintette közvetlenül Brüsszel és a Fidesz vitáját a jogállam és a demokratikus elvek, így a médiaszabadság, valamint az LMBT-jogok ügyében, utóbbi kapcsán mellesleg nincs is éles szakadék kettejük között. Ám Szent Istvánra hivatkozva szorgalmazta, hogy az ország maradjon nyitott, amivel szintén a vendéglátó nacionalista retorikájára célzott.

 

Süddeutsche Zeitung

 

Illúziók nélkül ecsetelte az európai kilátásokat Budapesten a pápa. Nehezményezte a nacionalizmust, de az egyenlősdit, valamint a túl sok „gender kultúrát” is. Egyidejűleg szolidaritást sürgetett a menekültekkel. Egy-két üzenete egyértelmű volt a földrész számára: nagyon úgy néz ki, hogy kialudt a lelkesedés a nemzetek békés és stabil közösségének felépítése iránt.

Befolyási övezeteket jelölnek ki, az ellentéteket hangoztatják, pálcát törnek mások felett, ismét fellángol a nacionalizmus. Az az érzés, hogy mind többen beletörődnek a közös álom szertefoszlásába, miközben a háború hívei teret nyernek. 

Ukrajna kapcsán azonban Orbán a béke címén az orosz követelések teljesítését szorgalmazza, ezzel szemben az egyházfő közvetíteni szeretne, és de azt egyértelművé tette, hogy Kijevet áldozatnak tekinti. Társadalmi kérdésekben még egyértelműbben foglalt állást. Azt mondta, hogy Európának mindenki hozzájárulására szüksége van, de közben persze nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy az államok nem egyformák.

Mert különben ideológiai gyarmatosításról volna szó, megszűnnének a különbségek, ahogy azt az ún. gender kultúránál tapasztalni lehet. Ezt akár veheti úgy az Orbán-kormány, hogy a vendég támogatja a jobboldali családpolitikát, valamint a nemi kisebbségek elleni hadjáratot, amivel egyébként a rendkívül konzervatív magyar katolikus egyházvezetés egyetért.

A hatalom és a püspökök osztják azt is, hogy korlátozni kell a migrációt, ami ismételten kiváltotta a Vatikán rosszallását. Ferenc emlékeztette Magyarországot annak keresztény gyökereire, valamint az azokhoz kötődő értékekre.

 

FAZ

 

Orbán Viktor most éppen mint a konzervatívok vezérlő csillaga igyekszik eladni magát. Hívei azt terjesztik róla, hogy ő a nemzetközi jobboldal zászlósfigurája.  Legutóbb Kovács Zoltán igyekezett ilyen alapokon népszerűsíteni. Szántó Miklós, a hatalom közeli Alapjogokért Központ vezetője pedig arról beszélt, hogy a politikusnak hála, Magyarország a súlyánál messze jelentősebb szerepet játszik a nemzetközi arénában.

Kovács szerint erre ráerősít, hogy hamarosan ismét Budapesten tanácskozik az amerikai Konzervatív Politikai Akció Konferencia, illetve a pápa útja ezt tanúsítja. Pedig azért a migráció megítélésében van közöttük különbség. Ezzel együtt fel lehet tüntetni úgy, hogy az apostoli látogatás konzervatív jelzéssel ér fel.

A püspökkaron belül Kiss-Rigó László teljesen beállt a hivatalos vonal mögé, ezzel szemben a testület elnöke, Veres András már visszafogottabb. Erdő Péter pedig annyira igyekszik semlegesnek mutatkozni, hogy nemrégiben még a lapnak adott interjút is visszavonta. Nem mintha annyira falrengető dolgokat mondott volna, hanem talán mivel egyes kérdések túl kényesek voltak.

Orbán bizonyos törekvéseit pártpolitikai megfontolásokra lehet visszavezetni. Ilyen pl. az ún. gyerekvédelmi törvény, amely ellen a Bizottság pert kezdett az Európai Bíróságnál és az eljárásba 15 kormány is beszállt Brüsszel oldalán. A magyar vezetőtől persze nem áll távol, hogy érvénytelenítse a kifogásolt jogszabály bizonyos részeit, de csak azért, hogy rögtön utána megindítsa a következő populista provokációt.

Michael Winzer, az Adenauer Alapítvány budapesti kirendeltségének első embere főleg a magyar társadalompolitikában fedez fel konzervatív elemeket. Ám az már inkább baloldali vonás szerinte, hogy az állam mélyen beleavatkozik a piacba. Ugyanakkor történelmi okokra nyúlik vissza, hogy Orbán ilyen mértékben visszanyúl a kereszténységhez. Az ország ugyanis sűrűn állt külső uralom alatt és olyankor a keresztény hit identitásteremtőnek számított, akárcsak a nyelv. Márpedig miniszterelnöknek – az alig 50 %-os választási eredmény birtokában – széles rétegeket kell elérnie az ideológiájával.

 

 

 

 

2023. április 29.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Jalta-szag van a levegőben

Nagyon úgy néz ki, hogy ezúttal, 80 évvel az eredeti konferencia után, két nagyhatalom: a putyini >

Tovább

„Megbuktatási tervek”, „becstelen színház” – miért veszíti el az idegeit Putyin barátja, Fico

Úgy tűnik, hogy elveszti az idegeit az oroszbarát szlovák kormányfő, aki most már puccsot és hazug >

Tovább

Trump vámjai a lehető legnagyobb szerencsétlenség a világgazdaság és az USA számára

Trump gazdasági tanácsadói, akik tudják, mennyire irracionális ez a politika, legjobb esetben megpróbálják majd tárgyalások útján >

Tovább

A szerb állami tévé váratlanul stratégiát váltott

Most már nem csupán pár szóban, hanem részletesen számol be a hatalmas tiltakozó hullámról. Vučić most >

Tovább

A magyarok egyszerűen alkalmatlanok a tömeges ellenállásra?

Ezt a képet a csütörtökön, Szerbia budapesti nagykövetsége előtt készítettem. Az Orbán szerb haverja elleni hatalmas >

Tovább

Amerika nagy árat fizet majd Trump vámja miatt

Amerika nagy árat fog fizetni azért, hogy Trump 25%-os vámot rótt ki a kanadai és mexikói >

Tovább

Ha ő nincs, már egyikünk se élne?

Maradjunk még egy percre a covidnál, ha egyszer már voltak olyan ostobák, hogy felidézték. Nem kellenek >

Tovább

Szerbia ifjúsága – egész Európa reménysége

A demokratikus változást követelő szerb ifjúság a reményt jelenti egész Európa számára, és a mozgalom egyre >

Tovább

Európának ki kell állnia Grönlandért. De nem teszi

Európa leszerepel, amikor arról van szó, hogy mennyire kész szembeszállni Trumppal Grönland ügyében – állapítja meg >

Tovább

Soha nem fog működni Trump Gáza-terve

A jobboldali Daily Telegraph általában egyetért Trumppal, ám a külpolitikai szerkesztő, Con Coughlin most mégis úgy >

Tovább

Szerbiában Vučić hatalma a tét

Újvidék a maga 15 halottjával a korrupció és az ellenőrizetlen hatalom jelképe lett. Ezért ma már >

Tovább

Kulcsfontosságú, hogy kit nevez ki Donald Trump budapesti nagykövetnek

Erre hívta fel a figyelmet a főleg az amerikai belpolitikával foglalkozó lap a The Hill szerzője. >

Tovább