Ma Zénó, Flórián névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Az ukrán ellentámadás a háború, de Európa jövőjét is befolyásolhatja
A hadművelet várhatóan kiterjed Ukrajna területének csaknem egyötödére. A megszállók meggyengültek, nem tudják pótolni a Bahmutnál elvesztett több tízezer embert. Kijevbe özönlenek a nyugati fegyverek, bár vadászgépek egyelőre nem érkeznek, mert akárcsak korábban, a nehéz páncélosok esetében, Amerika és az öreg földrész egyelőre kivár. De az offenzívával mindenképpen át kell törni a szárazföldi hidat a Krím és Oroszország között. Az ugyanis a hatalmas orosz véráldozat egyetlen valamire való eredménye. Ha megszakad, Putyin rájöhet, hogy elveszítheti, amit idáig megszerzett. Ám ukrán szemszögből nagyok a kockázatok, mert nincs elég légvédelmi rakéta az orosz bombázók ellen. Azon kívül Moszkva többszörös védelmi vonalakat épített ki jóformán az összes fronton. A támadáshoz Kijevnek létszámfölényt kell elérnie, de arra csak bizonyos körzetekben képes. Ezért Kijevnek és szövetségeseinek számításba kell venniük, hogy a hadművelet csupán korlátozott eredménnyel jár, sőt az eredmény még lehet rosszabb is. De semmi sem szavatolja, hogy az orosz elnök leül tárgyalni. Abban bízik, hogy idővel megtörik a szövetségesek elszántsága. Csaknem bizonyos tehát, hogy nem ez a harc lesz a végső. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Kurier
Magyarország és Ausztria meghosszabbítja a közös járőrözést a burgenlandi határ mentén. Ezt az osztrák belügyminiszter a tartományi rendőrfőnökkel együtt jelentette be a határ menti Siegendorfban. A tavaly decemberben indított akció célja az illegális migráció megakadályozása, illetve az embercsempészek kézre kerítése.
Utóbbiak közül az első öt hónapban majdnem 60-at vettek őrizetbe, és a magyar bíróságoknak köszönhetően ügyükben három napon belül meg is született az ítélet. Többségük román, és általában szervezett bűnbanda tagjaiként dolgoztak.
Osztrák részről 31 rendőr cirkál a magyar kollégákkal közösen a határ menti 15 kilométeres sávban. Önkéntes alapon jelentkeztek, a fizetésüket kapják érte, tehát nincs semmiféle külön juttatás. Idáig 620 illegális bevándorlót szűrtek ki, akik embercsempészek segítségével próbáltak meg bejutni Ausztriába.
Az osztrák ellenzék ugyanakkor kifogásolja, hogy a Nehammer-kormány mossa kezeit, amikor arról van szó, hogy a magyar társhatóságok az Európai Bíróság több ítélete ellenére azonnal kitoloncolják az elfogott menekültek, nem adják meg nekik a lehetőséget, hogy menedéket kérjenek.
Die Presse
Az Európai Parlament váratlanul megszavazta, hogy az EU járuljon hozzá a határkerítések építésének költségeihez. Az eredmény nagy siker a Néppárt számára, amely az egész kérdést felvetette. Az eredményt azt tette lehetővé, hogy több szociáldemokrata, illetve liberális törvényhozó is szembefordult a saját frakciójával.
A Bizottság egyelőre elzárkózik ettől a megoldástól, habár több tagállam is bírálja érte (lásd Magyarországot – a szerk. megj.). Azzal érvelnek, hogy Brüsszel hozzáállása képmutató, hiszen közben finanszírozza a határellenőrzésre szolgáló technikai berendezéseket, valamint az illegális migránsokat feltartóztatni hivatott határőregységeket is.
Viszont a támogatók számára üröm az örömben, hogy az a pénzügyi keret, amelyből a munkálatokat fedeznék, jelenleg nem létezik, mert a szociáldemokraták és a zöldek elutasították. Emellett a vita azzal fenyeget, hogy beárnyékolja az uniós menedékpolitika régóta esedékes reformját. Annak fő akadálya az, hogy válság idején a többiek vegyenek át menekülteket a peremországoktól.
Economist
A vezércikk rámutat, hogy az előkészületben lévő ukrán ellentámadás a háború, de Európa jövőjét is befolyásolhatja, egyben megteremti a feltételeket bármiféle béketárgyalásokhoz. A hadművelet várhatóan kiterjed Ukrajna területének csaknem egyötödére. A megszállók meggyengültek, nem tudják pótolni a Bahmutnál elvesztett több tízezer embert.
Kijevbe özönlenek a nyugati fegyverek, bár vadászgépek egyelőre nem érkeznek, mert akárcsak korábban, a nehéz páncélosok esetében, Amerika és az öreg földrész egyelőre kivár. De az offenzívával mindenképpen át kell törni a szárazföldi hidat a Krím és Oroszország között. Az ugyanis a hatalmas orosz véráldozat egyetlen valamire való eredménye. Ha megszakad, Putyin rájöhet, hogy elveszítheti, amit idáig megszerzett.
Ám ukrán szemszögből nagyok a kockázatok, mert nincs elég légvédelmi rakéta az orosz bombázók ellen. Azon kívül Moszkva többszörös védelmi vonalakat épített ki jóformán az összes fronton. A támadáshoz Kijevnek létszámfölényt kell elérnie, de arra csak bizonyos körzetekben képes. Ezért Kijevnek és szövetségeseinek számításba kell venniük, hogy a hadművelet csupán korlátozott eredménnyel jár, sőt az eredmény még lehet rosszabb is.
De semmi sem szavatolja, hogy az orosz elnök leül tárgyalni. Abban bízik, hogy idővel megtörik a szövetségesek elszántsága. Csaknem bizonyos tehát, hogy nem ez a harc lesz a végső. Ám ha el is ül a puskapor füstje, gondoskodni kell arról, hogy Moszkva többé ne adhassa a fejét területrablásra. A Kreml elrettentésére Amerikának és Európának ki kell nyilvánítania: a jövőben is támogatják Kijevet.
Minél előbb nyilvánosságra hozzák a biztonsági garanciákat, annál jobb. De most már ezeknek a biztosítékoknak valódiaknak kell lenniük. Hiszen az USA és Nagy-Britannia (valamint Oroszország) 1994-ben elismerte Ukrajna területi sérthetetlenségét, majd semmi sem történt, amikor 10 évvel később az oroszok elfoglalták a Krímet.
Project Syndicate
Slawomir Sierakowski úgy gondolja, hogy az őszi választásokon belebukhat a populista lengyel kormány az ukrán gabonaügybe. A szállítmányok elakadása messzire ható következményekkel jár Ukrajna, az EU, Afrika és feltehetőleg a világ sok más része számára is, de Lengyelországban a hatalom múlhat rajta.
A tekintélyes baloldali elemző felidézi, hogy az Unió segíteni kívánt Kijevnek, amikor lehetővé tette, hogy a 3. világnak szánt ukrán gabona vám és mennyiségi korlátozás nélkül haladjon át a szervezet területén. Csakhogy mivel olcsóbb, mint az európai konkurencia, a lengyel tárolókban legalább 3 millió tonna kötött ki. Pedig nem biztos, hogy megfelel az egészségügyi előírásoknak.
A Tusk vezette polgári ellenzék időben figyelmeztetett a bajra, Kaczynski azonban elintézte azzal, hogy az állítás csupán fake news. Úgyhogy a felelősség a PiS-t terheli. Ráadásul az azóta már lemondott szakminiszter azt tanácsolta a gazdáknak, hogy várjanak az eladással. Ám időközben az ár a termelési költségek alá esett, emellett nincs hová beraktározni a pár hónap múlva esedékes új terményt.
A tömeges tiltakozások láttán a hatalom ezúttal nem teheti meg, hogy az EU-t hibáztatja, mert az agrárbiztos történetesen lengyel. Azon kívül a PiS-hez közel álló cégek is vannak azok közt, amelyek felvásárolták az ukrán tranzitárut. A Jog és Igazságosság most kapkod, de nem tudja megnyugtatni a kedélyeket. Jó pár termelő kijelentette, hogy nem fog a kormányra voksolni.
Varsó a háború révén kitört a jogállami visszásságok okozta nemzetközi elszigeteltségből, de a gabonaügyben a belső bajok miatt elsőre azt választotta, hogy hátba döfte Ukrajnát. Ezen időközben már túllépett – egyelőre, de a válság cseppet sem oldódott meg. A koalíció igyekszik mindenhonnan összelapátolni a pénzt a gazdák megnyerésére, pedig a költségvetés deficites, az infláció pedig majdnem eléri a 20 %-ot. Ősszel meglátjuk az urnáknál, mindez mire lesz elegendő.
Washington Post
A szerkesztőségi állásfoglalás azt hangsúlyozza, hogy a sajtóorgánumok nem kapnak a munkájukhoz biankó csekket, ezt bizonyítja, hogy a Fox News kénytelen kártérítést fizetni a Dominionnak, miután több műsorában is azzal gyanúsította meg a céget, hogy annak számítógépes rendszeres tudatosan Biden javára számolt el Trumpra leadott voksokat.
A volt elnök és várható legnagyobb republikánus vetélytársa, a floridai kormányzó DeSantis feszegeti a sajtószabadság határait. Arra hivatkoznak, hogy a jelenlegi szabályozás túlságosan is nagy védelmet nyújt az újságíróknak, akik a két politikus szerint időnként tudatosan valótlanságokat írnak.
Ám az egész vita azt tanúsítja, hogy a szerkesztőségeket kordában lehet tartani az érvényes jogszabályok alapján is, miközben a szakma megfelelő védettséget élvez. A jelek szerint azonban a Fox News tartott attól, hogy veszít, ezért belement abba, hogy 787,5 millió dollárt utaljon át, ami rekordösszeget jelent a rágalmazási ügyek történetében. De persze ebben az is benne van, hogy a bíróság még többet is megítélhetett volna annál az 1,6 milliárdnál, amennyit a felperes követelt.
Ám továbbra is érvényes: az erős és független média számára alapvető, hogy munkája során ne kelljen becsületsértési perektől tartania. De a mostani ügy azt mutatja, hogy a tömegtájékoztatás nem csinálhat azt, amit akar. Ha ennek a törvényi alapját megváltoztatnák, az messzemenően veszélyeztetné a szabad véleménynyilvánítás jogát.
Wall Street Journal
A vezércikk azt hangsúlyozza, hogy helyesli a peren kívüli megállapodást a Fox News, illetve az által választási csalással meggyanúsított cég, a Dominion között, mert úgy véli, hogy az esetleges elmarasztaló ítélet az egész sajtónak árthatott volna. Hiszen ha végigmegy a per, a következmény alighanem az lett volna, hogy a sajtónak a jövőben sokkal nehezebb lett volna kivédenie a rágalmazási ügyeket.
A szerkesztőség elismeri, hogy közvetlenül érintett az ügyben, hiszen tulajdonosa ugyanaz, mint a tévétársaságé: Rupert Murdoch. Ám az állásfoglalás rámutat, hogy ezzel együtt elfogulatlanul tud véleményt mondani az egyezségről, mert soha egyetlen esetben sem tapasztaltak beavatkozási kísérletet, amióta csak a milliárdos 16 éve megszerezte a tulajdonjogot.
Ezek után úgy látja, hogy miután a Fox News csaknem 800 millió dolláros kártérítést fizet a szavazatszámláló rendszert kidolgozó vállalatnak, az egész szakma elesett a kárörömtől, mármint hogy gyűlölt vetélytárság a vádlottak padján láthassa. A Dominion azonban győzött, bár a Fox nem kért bocsánatot. Azt azonban elismerte, hogy bizonyos állításai megalapozatlanok voltak.
A lap az egyik tanulságot abban látja, hogy nem szabad bizonytalan kijelentéseket tenni, csak azért, mert a közönség ilyeneket akar hallani. Ez vonatkozik mind az állítólag ellopott elnökválasztásra, mind arra, hogy az oroszok annak idején beleavatkoztak Trump és Hillary Clinton küzdelmébe.
A média szükségszerűen követ el hibákat, ezért magasra kell tenni a lécet a szándékosság bizonyításához. De az újságíróknak az a kötelességük, hogy amennyire csak lehet, feltárják az igazságot és azt egyenesen megmondják a publikumnak.
Következő cikk: Az EU-nak golyóálló rendszert kell kidolgoznia a sajtószabadság megőrzésére
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Roncspártderbi
Hagyjuk a mindig előhúzható demokrácia maszlagot az elvi meggyőződésről, a színes politikai palettáról. Egy mind zsarnokibb, >
Orbán a volt lengyel miniszterhelyettes menedékjogával provokálja Tuskot
A Bizottság szóvivője úgy foglalt állást, hogy bármely uniós állam csak egészen rendkívüli esetekben nyújthat menedéket >
Orbán gyakorlatilag felvásárolta Kárpátalján a magyarokat
A kárpátaljai magyarok a Fidesz-politika játékszerévé váltak, Ukrajna korlátozza a kisebbségek nyelvhasználati jogát, Orbán viszont eszközként >
Közeleg az EU számára az igazság pillanata Ukrajnában
A tárgyalások eredménye „mini München” lehet, és az csak felhívás volna Moszkvának az újabb támadásra. Erre >
A merénylet megváltoztathatja a háború menetét?
Hogy az ukrán titkosszolgálat merész akcióval eltakarította az útból az orosz vegyi fegyverfőnököt, az megváltoztathatja a >
A kancellár beszéde pontosan mutatja, miért bukott meg
A német kancellár ugyan elvesztette a bizalmi szavazást, ahogy várta, ám az ez alkalomból mondott beszéde >
A világ nem tudta megmenteni Szíriát, most hagynia kell megválasztania a jövőjét
Simon Tisdal véli így a Guardianben. A külpolitikai szakíró sajnálattal állapítja meg, hogy a beavatkozás Izrael >
Raszputyin Romániában
Mint ahogy az erdélyi magyar politika, vagy legalábbis számos itteni magyar értelmiségi is most ébredhetett rá, >
Amikor a diktatúrák összeomlanak
Hans Rauscher úgy látja Asszad csúfos vége után, hogy a diktatúrák nem tartanak örökké, egy csapásra >
Maradjon inkább Orbán Viktor?
Találgatás helyett inkább kérdezek: csak nem Magyar Péternek van igaza, és a régi ellenzék összejátszik a >
Oroszország gyengébb, mint ahogy gondolnánk
Fareed Zakaria úgy véli így a Washington Postban, hiszen Asszad Putyin értékes vazallusa volt, az orosz >
Fennáll a veszély, hogy Közép-Európa gazdasága megsínyli Trump politikáját
Erre figyelmeztet a Standard & Poor’s jelentése, amely a térség keleti felének szuverén adósság besorolásával foglalkozik. >