Ma Marianna névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Vlagyimir Kara-Murza szabad Oroszországot akar, ám ezért a Kreml bebörtönzi
Ezt állapítja meg a Washington Post szerkesztőségi állásfoglalása, miután az ügyész 25 évet kért az orosz ellenzékire. A lap az igazságszolgáltatás megcsúfolásának, egyben a titkosszolgálat koholmányának tartja a pert, amely csak még jobban megmutatja a putyini diktatúra fokozódó züllöttségét. A vádlott fő bűne az, hogy három nyilvános beszédben is elítélte az orosz demokrácia összeomlását, illetve az elnyomás megerősödését. Ráadásul már rovott multúnak számít, mivel korábban állást foglalt az Ukrajnában elkövetett háborús bűnök ellen, továbbá mert konferenciát szervezett a politikai foglyok támogatására. De hát az elnyomó állam hadban áll mindenkivel, akinek más a véleménye, mint az övé. Kara-Murza pedig azért jelent fenyegetést, mert megalkuvás nélkül védi a demokráciát. Már kétszer próbálták meg megmérgezni ideggázzal. Az ügyvédjétől lehet tudni, miután a tárgyalás zárt, hogy a vádlottak padján is azt hangsúlyozta: eljött az idő, hogy Oroszország felkészüljön a Putyin utáni jövőre, mert egyszer beköszön a nap, amikor az elnök letűnik a színről. A vádlott célja ugyanis az, hogy próbálja eltávolítani az önkényuralom foltját, amely ilyen mértékben bemocskolta Oroszországot az egykori KGB-tiszt uralma alatt. Amit mond, az nem hazaárulás, és nem bűntett. Víziója e pillanatban távolinak tűnik ugyan, de olyan, hogy azért továbbra is érdemes küzdeni. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Politico
Hivatalos berlini közlés szerint Németország azért csatlakozik az Európai Bíróságon a magyar kormány ellen folyó perhez, mivel bizonyítani kívánja, hogy az LMBT-közösség oldalán áll. Merthogy az unió közös értékei a szabad és nyílt társadalom DNS-ét jelentik, a sokszínűség adja az összefogás erejét – hangsúlyozza a twitter-bejegyzés.
Mint ismeretes, a Bizottság által kezdeményezett kötelezettségszegési eljárásba 15 tagállam, valamint az Európa Parlament is beszállt. A németek azonban csak az utolsó pillanatban határozták el magukat, mert a zöld külügyminiszter az értékalapú politizálás híveként támogatta a kedvező döntést, ám ehhez előbb meg kellett győznie a tamáskodó Scholz kancellárt.
A magyar kormány azonban sorra nyilatkozza ki, hogy nem enged a hivatalosan gyerekvédelminek elkeresztelt homofób törvényből. Varga Judit után Kovács Zoltán is azt tudatta a világgal, hogy sok hatalom beadta a derekát a brüsszeli, illetve tengerentúli gender propagandával szemben. Ám jelezte: Magyarország ősszel a világ legszigorúbb szabályozását fogadja el a kiskorúak megóvására.
Deutsche Welle
Magyarország akkugyártó nagyhatalom kíván lenni, amihez nagyvonalú támogatásokkal csábítja a beruházókat. Leginkább Kínára épít, ám közben sok a kritika az elképzeléssel szemben. Az egyik fő helyszín Debrecen, de nem lehet tudni, mennyi vizet igényel a leendő üzem, mert nehezen lehet hozzájutni megbízható információkhoz, mondja egy helybéli, aki egy felmérés tanúsága szerint az ottani lakosok kétharmadát képviseli.
A nem átlátható hivatalos tájékoztatás sokakat dühít arrafelé. Úgy érzik, hogy simán átléptek rajtuk, amikor a döntés született. Ezért jó páran az utcán követelik a munkálatok leállítását, illetve népszavazás kiírását.
A környékbeliek és szakemberek aggódnak a nagy energiaigény miatt is. CATL azt mondja, hogy a megújuló fajtákra alapoz és széndioxid-semleges kibocsátásra törekszik majd, de ez Magyarországon ma még nagyon messze van. Nemrégiben kapott zöld jelzést két új gázerőmű, amely akár 2050-ig orosz gázzal működhet. Az orosz függés mellett az is gond, hogy vannak, akik szerint Kína politikai befolyásra használhatja ki megerősödött gazdasági szerepét.
Győrffy Dóra a Corvinusról rámutat, hogy a kilátásba helyezett 800 millió eurós állami segítség jól jönne pl. az oktatásban és az egészségügyben. Ugyanakkor már most látszik, hogy nem lesz elég munkaerő, így azt vagy helyi cégektől csábítják át, vagy külföldről hozzák be. A kormány már enyhítette a vendégmunkások alkalmazásának feltételeit, ami éles ellentétben áll az idegenellenes retorikával. Ez pedig még visszaüthet a debreceni közvéleménynél.
Egyelőre azonban halad a beruházás. Az egyik tiltakozó nem gondolja, hogy sokat el tudnak érni, mert azt látja, hogy a kormány számára a profit fontosabb a lakosság érdekeinél. Úgy fogalmaz: eladták az országot a kínaiaknak.
Die Zeit
Kelet-Európában az utóbbi időben Magyarország és Lengyelország fegyverkezik a legerőteljesebben, amiben az Orbán-kormány leginkább a német fegyvergyárakra támaszkodik. Így főleg a Rheinmetallra és a Krauss-Maffei-Wegmannra. A Scholz-kormány adatai alapján az év első negyedében a német hatóságok a legtöbb fegyverkiviteli engedély magyar megrendelők számára állították kim 765 milliárd eurós összértékben.
A háború óta jó néhány ország igencsak megemelte katonai kiadásait, ebből egy sor fegyvergyártó profitál. Az egész biztonsági helyzet megváltozott. Átalakult a hadfelszerelések piaca is. Az ok az agresszív orosz külpolitikai miatt érzett aggodalom. A stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet azt állapította meg, hogy az utóbbi öt évben 50 %-kal többet költöttek az ún. nagy fegyverekre, mint az azt megelőző fél évtizedben.
Az orosz hadiipar kivitele ugyanakkor 31 %-kal visszaesett és ez a továbbiakban csak folytatódik. Gyárai még saját szükségletre sem tudnak elég rakéták és lőszert előállítani. Az orosz cégek helyét dél-koreai, izraeli, francia és kínai vetélytársak vették át, akik törekszenek is piaci pozícióik kibővítésére. Exportőrből ugyanakkor jelentős fegyverimportőr lett Ukrajna. Nála többet csupán Katar és India fordít harceszközökre.
Az USA részesedése a katonai kivitelből 33 %-ról 40 %-ra nőtt. Kína csaknem egynegyedet mondhat magáénak.
Washington Post
A vezércikk üdvözli, hogy az Egyesült Államok rendet akar tenni a világban a kémszoftverek területén, ám úgy gondolja, hogy az nem lesz könnyű, mert az amerikai kormányzat még a saját háza táját is képtelen tisztára söpörni. Az előzmény az volt, hogy az USA a múlt héten úgyszólván lehetetlenné tette, hogy cégek ilyen eszközöket adjanak el rosszhiszemű szereplőknek, hacsak nem akarják megkockáztatni a jövedelmező üzleteket Amerikával.
Persze sokkal jobb lett volna, ha e sokat ígérő lépés után pár nappal nem az derül ki, hogy a Biden-adminisztráció megállapodott a híres-hírhedt izraeli NSO (a Pegasus kifejlesztőjének) helyi leányvállalatával egy olyan poloska megvételéről, amelyet okos telefonokra lehet telepíteni. Főleg, hogy a kereskedelmi tárca feketelistára tette az anyavállalatot, így az nem vásárolhat technológiát a tengerentúlról.
Az üzenet elvileg az lett volna, hogy Washington nem hagyja annyiban, amikor egy konszern megkönnyíti az illegális nyomkövetést, a megfélemlítést és a bebörtönzést. Ma az ilyen érdekeltségek simán felajánlhatják szolgálataikat zsarnokoknak. Az NSO tekintélyuralmi rendszerekkel üzletel, de még nagyobb károkat okozott azzal, hogy a portékáját demokráciáknak is eladta. Hiszen az ilyen ügyletek erősítik a törvénynélküliséget a nemzetközi szakpiacon.
Az USA persze jogosan használ megfigyelő eszközöket, potenciális terroristák, kémek ellen. Ám a demokráciáknak meg kell tiltaniuk, hogy cégeik a vonatkozó területen priusszal rendelkező államoknak adjanak el ilyen eszközöket, illetve hogy onnan ilyeneket vegyenek. A közelmúltban tartott washingtoni demokrácia-csúcson a vendéglátó megállapodott 11 országgal, hogy kidolgozzák az új szabályozás elveit. (Izrael nincs köztük.) Akik aláírták, azok nem lehetnek elnézőek magukkal szemben sem.
Washington Post
Vlagyimir Kara-Murza szabad Oroszországot akar, ám ezért a Kreml bebörtönzi – állapítja meg a szerkesztőségi állásfoglalás, miután az ügyész 25 évet kért az orosz ellenzékire, az amerikai újság szemleírójára, aki tavaly tért haza. A lap az igazságszolgáltatás megcsúfolásának, egyben a titkosszolgálat koholmányának tartja a pert, amely csak még jobban megmutatja a putyini diktatúra fokozódó züllöttségét.
A vádlott fő bűne az, hogy három nyilvános beszédben is elítélte az orosz demokrácia összeomlását, illetve az elnyomás megerősödését. Ráadásul már rovott multúnak számít, mivel korábban állást foglalt az Ukrajnában elkövetett háborús bűnök ellen, továbbá mert konferenciát szervezett a politikai foglyok támogatására. De hát az elnyomó állam hadban áll mindenkivel, akinek más a véleménye, mint az övé.
Kara-Murza pedig azért jelent fenyegetést, mert megalkuvás nélkül védi a demokráciát. Már kétszer próbálták meg megmérgezni ideggázzal. Az ügyvédjétől lehet tudni, miután a tárgyalás zárt, hogy a vádlottak padján is azt hangsúlyozta: eljött az idő, hogy Oroszország felkészüljön a Putyin utáni jövőre, mert egyszer beköszön a nap, amikor az elnök letűnik a színről.
A vádlott célja ugyanis az, hogy próbálja eltávolítani az önkényuralom foltját, amely ilyen mértékben bemocskolta Oroszországot az egykori KGB-tiszt uralma alatt. Amit mond, az nem hazaárulás, és nem bűntett. Víziója e pillanatban távolinak tűnik ugyan, de olyan, hogy azért továbbra is érdemes küzdeni.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Ukrajna jelenleg a túlélésért harcol
És nem azért, hogy megverje az oroszokat, akik a front egy részén átvágják magukat a védvonalakon. >
A magyar kormány Putyinnal flörtöl, kerüli a NATO-t
Politico: A magyar kormány Putyinnal flörtöl, ugyanakkor nem küldte el képviselőjét arra a tanácskozásra, amelyet tegnapra >
Grúzia lehangoló módon Moszkva pályájára áll rá
A tekintélyuralmi, nyugatellenes Grúz Álom győzelmét ünneplik a Kremlben, Európának viszont megfelelő választ kell kitalálnia – >
Megjósolni sem lehet, ki nyeri az amerikai választásokat
A Guardianben Cas Mudde bevallja, hogy fogalma sincs, ki nyeri nem egészen egy hét múlva az >
13 európai ország elítélte, hogy Orbán Viktor máris felkereste Grúziát
A német külügy honlapján közzétett állásfoglalás idő előttinek minősíti az utat, miután az ellenzék szerint választási >
Ha az amerikaiaknak fontosak az ország értékei, akkor kizárólag Harrisre voksolhatnak
Trump megbékítené Putyint, globális kereskedelmi háborút robbantana ki és semmibe venné az Egyesült Államok nemzetközi kötelezettségvállalásait, >
Rémálomba fordul a grúz álom
A rengeteg jogsértés miatt nem lehet a választást szabadnak és tisztességesnek tekinteni. Az országot konfrontáció és >
A megoszthatatlan föld
Izrael Magyarországon főként a zsidókat és az antiszemitákat érdekli. Az átlagember nem sokkal többet tud Jézus >
Biden hatalmas hibát követett el, mert engedte, hogy az ukrajnai háború globális katasztrófává terebélyesedjen
Így ugyanis hatalmas szenvedés és jókora geopolitikai eltolódás lett a következmény – fejti ki Simon Tisdall, >
Orbán Bécsben
Orbán Viktor lesz az osztrák Parlament újonnan megválasztott, erősen vitatott elnökének első külföldi vendége. Az FPÖ-s >
Orbán bajban
A politikai újonc, Magyar Péter diktálja a tempót a kormánynak és ez kényelmetlenül érinti Orbán Viktort, >
Magyar Péter igazat mond
És ő az, aki azt mondja, amit mond, nem valaki más sugallja neki, hogy mit mondjon. >