2024. december 5. csütörtök
Ma Vilma, Ünige, Csaba, Sebőrella névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

13 európai ország elítélte, hogy Orbán Viktor máris felkereste Grúziát

13 európai ország elítélte, hogy Orbán Viktor máris felkereste Grúziát

A német külügy honlapján közzétett állásfoglalás idő előttinek minősíti az utat, miután az ellenzék szerint választási csalás történt. A közlemény külön hangsúlyozza, hogy a magyar politikus nem a 27-ek nevében jár el. A levelet többek közt aláírta a német, a francia, a lengyel és a holland külügyminiszter.Ezzel szemben a kormányfő azt közölte a közösségi médiában, hogy Grúzia konzervatív, keresztény és Európa-barát állam.  Nem kioktatni kellene, hanem támogatni az EU-felé vezető úton. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Guardian

 

Orbán tbiliszi útja felháborodást váltott ki az EU-ban, amely aggódik a grúz választás során széles körben tapasztalt megfélemlítések és erőszak miatt. Thijs Reuten holland EP-képviselő arra szólította fel a többi 26 tagállamot, valamint a Bizottságot, hogy tegye helyre a magyar politikust, mivel az a választások legitimálásával magát az Uniót ássa alá.

Verhofstadt volt belga miniszterelnök azt közölte, hogy miközben Grúzia a Kreml közbeavatkozása folytán Moszkvához közeledik, a kormányfő Tbiliszibe megy, hogy jóváhagyjon egy elcsalt választást. Most már nyíltan az oroszoknak dolgozik, a földrész demokratái ellenben tétlenül nézik. Az első lépés az volna, hogy Magyarországot meg kell fosztani a szavazati jogától.  

 

Politico

 

Orbán látogatása rávilágít, hogy elszakadt a többi uniós vezetőtől, ugyanakkor legitimitást nyújt a grúz kormánynak, amelyet választási csalással vádolnak. Kovács Zoltán azt közölte, hogy az utat Grúzia kérésére iktatták be.

Ugyanakkor egy uniós diplomata úgy értékelte, hogy a miniszterelnök újfent magánprodukciót mutat be, mert soros elnökként egyáltalán nem az EU nevében szólal meg, amikor a világhoz beszél. Ha az ellenkezőjét állítja, az szédelgés és arcátlan dajkamese volna.

 

Washington Post/AP

 

Hogy Orbán meglepetésszerűen felbukkant Tbiliszigen, az jól mutatja, milyen működési zavarokkal küszködik az EU a nemzetközi porondon – állapítja meg Raf Casert Brüsszelből, illetve Justin Spike Budapestről. A magyar vezető kihívóan szembemegy a többiekkel a grúz választás ügyében.

Putyin legszorosabb európai partnereként úgy használta ki a soros elnökséget, hogy az rávilágít a belső megosztottságra. Keresztbe fekszik, amikor egységre volna szükség Oroszország ellenében a háború miatt. Most meg Grúzia kapcsán egy újabb viszály alakul ki. Egy nappal azelőtt üdvözölte a választás eredményét, hogy az EU a szavazás tisztaságának kivizsgálását követelte volna.

Unióellenes jelszavak jönnek Budapestről, méghozzá olyan hevességgel, hogy arra a Brexit óta nem volt példa. Az orbáni ellenállás új mérföldkövet ért el, amikor bejelentette egy gyűlésen, hogy Brüsszel meg akarja buktatni a Fideszt és bábkormányt kíván ültetni a magyarok nyakára. De bizonyítékkal nem támasztotta alá állítását.

De már akkor éles bírálatokat váltott ki, amikor a nyár közepén önhatalmúlag körutat tett Moszkvában, Pekingben és Mar-a-Lagóban. Azóta többször is összecsapott a többiekkel, főleg a háború miatt. Rutinszerűen akadályozza a szankciókat, ami persze kritikát eredményez, az pedig árt az EU-nak, ellenben Moszkva érdekeit szolgálja.

Hogy számára mi a fontos, az kitűnik abból is, hogy elment Tbiliszibe, noha a fő szónok lett volna az EU parlamenti bizottságainak budapesti tanácskozásán. A grúz elnök asszony úgy értékelte, hogy ha Orbán meglövi az Unió egységét, akkor az egész Európát érinti. Továbbá hogy meglátogatja grúz kollégáját, az csupán politikai manőver a részéről.  

 

Spiegel

 

Putyin diadalmaskodott Tbilisziben, mert csalás és megfélemlítés nélkül a grúz kormánypárt nem szerzett volna ilyen kényelmes többséget. Az EU-nak viszont fel kell tennie a kérdést, hogy miért veszíti el egyik tagjelöltjét – írja elemzésében Ann-Dorit Boy, a lap külpolitikai szerkesztője.

Tragikomikusnak nevezi, hogy éppen ebben a helyzetben éppen a magyar miniszterelnök keresi fel Tbiliszit – alighanem ismét elégedetten gratulál a grúz kormánypártnak Európa nevében. Ezt már akkor megtette, amikor még össze sem számolták a voksokat. De a demokratikus részletek számára nem annyira fontosak.

Nem lehet tudni, hogy nyert-e volna az ellenzék, ha tisztességes a szavazás, és nem lehet felmérni a manipuláció mértékét, de az biztos, hogy jelentős a Grúz Álom támogatottsága. Sokan függnek a hatalomtól, mások az orosz katonák visszatérésétől tartanak. A kormány pont a 2008-as háborús félelmekre játszott rá a kampány során. Hogy az EU mit tud tenni az orosz törekvések ellen, ideértve Moldovát és Ukrajnát is, az teljesen bizonytalan.

Hogy éppen Orbán ment el most Tbiliszibe Brüsszel képviselőjeként, az arculcsapás mindazoknak, akik a demokratikus jövőt Putyin befolyási övezetén kívül képzelik el.  

 

Neue Zürcher Zeitung

 

A grúz kormány támogatást kap Orbán Viktortól, miközben visszautasítja, hogy bármi gond lett volna a választások tisztaságával. A magyar és a grúz vezetés között nem új keletűek a kapcsolatok. A Grúz Álom magas rangú képviselői keresik a kapcsolatot a kormányfővel. Több magyarországi rendezvényen is szerepeltek, de sok választójuk számára is modellt jelent a jobboldali, antiliberális, a nemzetállam erősítését célzó magyar politika, amely elfogult Európa ellen, viszont pragmatikus viszonyt ápol Moszkvával.

A viszont aligha érdekli Orbánt, hogy megint szembemegy a többiekkel.  

 

Der Standard

 

Barátunk, Orbán Viktor – aki az orosz érdekek képviselője, de sokat elárul, hogy az Osztrák Parlament alsóházának új elnöke éppen őt hívta meg első külföldi vendégként – állapítja meg kommentárjában Hans Rauscher. Arról a politikusról van szó, aki kiemelte sarkaiból a magyar demokráciát, antiszemita plakátakciókat indított és osztrák cégeket zaklat.

Továbbá tömegesen irányítja Ausztriába a menekülteket és szerinte az EU nagyon hasonlít arra a Szovjetunióra, amely leverte az 56-os forradalmat. Próbálja akadályozni, hogy az EU segítse Ukrajnát, kölcsönösen gesztusokat gyakorol az agresszor Putyinnal, ugyanakkor feloldotta a vízumkényszert a vendégmunkásnak álcázott orosz ügynökök számára.

Holnap egy „békerendezvényen” vesz részt Bécsben, az orosz elnököt igencsak megértő volt német kancellár, Schröder társaságában, a beszélgetést a szélsőjobbos svájci Weltwoche főszerkesztője vezeti.

Akinek mindez nem elég, hogy Orbán orosz ügynöknek tekintse az EU-ban, azt Walter Rosenkranznak hívják. Minden mentegetőzése dacára, amit csinál, az arra irányul, hogy kitárja az ajtót egy antidemokrata előtt, aki az oroszok embere.

 

Kurier

 

Orbán holnapi, bécsi vendégeskedése eredetileg magánlátogatás lett volna, de az FPÖ a politikus legközelebbi szövetségesei közé számít, ezért fogadja Rosenkranz, bár ő hangsúlyozza, hogy a kapcsolatfelvételt a magyar fél kezdeményezte, és ő, mint a Parlament elnöke attól nem zárkózhat el.

A pódiumbeszélgetés mindhárom részvevőjében közös vonás, hogy ilyen-olyan mértékben közel állnak Moszkvához. A Weltwoche első embere eredetileg a szélsőséges svájci Néppárt parlamenti képviselője volt.

Azt még nem tudni, lesz-e sajtótájékoztató, miután Orbán tárgyal Kickl-lel és a Szabadságpárt több más korifeusával. De az világos, hogy a párt, akárcsak a Fidesz, a nemzetállamok erősítését szorgalmazza és keményebben fel akar lépni a migránsok ellen.

 

Politico

 

Ha Babis győz jövőre, fennáll a veszélyt, hogy Putyin közép-európai előőrse kiterjed Csehországra is – az EU számára nagy gondot jelentene, ha bővülne a térségben az oroszbarát tömb, amelyhez idáig Orbán és Fico tartozik. Ám az ANO elnöke egyre jön fel a közvélemény kutatások alapján és ő ugyanazt mondja, amit a magyar kormányfő, hogy ti. Trump győzelme meghozná a békét Ukrajnában.  

A cseh külügyminiszter úgy értékelte, hogy Babis benne van Orbán zsebében, amióta ők ketten, az Osztrák Szabadságpárttal közösen, megalapították a Patrióták frakcióját Strasbourgban. Tovább barátokat találtak az EP-ben az oroszpárti nacionalisták és idegengyűlölők soraiban.

Ám ettől még az ellenzék vezető ereje igen jól szerepelt az őszi helyhatósági választáson. Nem ártott neki a rengeteg botrány sem. A politikus 3 éve vesztette el a miniszterelnöki tisztséget, azóta keményes szélsőjobbos retorikát alkalmaz, legyen szó Ukrajna támogatásáról vagy a migrációról. A háború ügyében ugyanazt szajkózza, mint Moszkva vagy Orbán.

A brnói Masaryk Egyetem egyik politológia professzora azt jósolja, hogy győzelme esetén Babis ugyanúgy célba venné az igazságszolgáltatást és a sajtót, ahogyan azt a magyar és a szlovák vezetés csinálta. A félelemre alapozza kampányát.

 

Die Zeit

 

A most indult nemzeti konzultáció keretében Magyarország azzal vádolja az EU-t, hogy az „kereskedelmi háborút” kezdeményezett Oroszország és Kína ellen. Orbán elutasítja a kínai elektromos autókra kivetett uniós vámokat, az orosz szankciókat pedig többször is megakadályozta. A jobboldali-nacionalista kormányfő szoros kapcsolatot ápol Putyinnal és és rendszeresen bírálja az Ukrajnának nyújtott európai segítséget.

 

 

2024. október 29.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Ez már nem a gyerekekről szólt

Veszíteni rossz. Aki folyton veszít, megsebzett lélekkel létezik, úgy él, mintha véget nem érő sötétség venné >

Tovább

Putyin a pusztításban és a kiutasításban bízik: mi lesz az ukrajnai menekültekkel?

Putyin azon van, hogy romboljon Ukrajnában és lehetőleg minél több embert üldözzön el – már jó >

Tovább

Magyarország korszakváltás előtt

Ezzel a címmel közöl kommentárt Lendvai Pál a bécsi Der Standardban Magyar Péterről, akiről azt írja, >

Tovább

Biden a saját képmutatását leplezte le, amikor kegyelmet adott a saját fiának

Ezt Trump úgy értelmezi majd, hogy szabad kezet kap az igazságszolgáltatás elleni fellépéshez – fejti ki >

Tovább

Kérdéses, hogy Orbán Viktor megbirkózik-e ezzel a kihívóval

Ezt a kérdést teszi fel Szirtes I. János politológus a svájci Tagesanzeiger-ben megjelent vendégkommentárjában.  A 2026-ban esedékes >

Tovább

Magyar Messiások

A két hamis-Messiás után igaz Messiás. Mutatja a falon az írást: megszámláltatnak napjaid. Jog, ha van, >

Tovább

Múlt hétvégén Ösküben

Gránitszilárdságú alaptörvényünket kormányzatunk ismét módosítani tervezi, természetesen nem azért, mert jobb dolga momentán nem akad, hanem >

Tovább

Sötét a helyzet Németországban és tudni kik a felelősek

A Neue Zürcher Zeitung főszerkesztője Eric Gujer szerint a választást a gazdaság dönti el, és a >

Tovább

Ezek a betöréses „dógok” csak mendemonda – állítja a csantavéri polgármester

“Alacsony a bűnözés… Na, ez nem igaz! Számoljuk már meg, hogy az utóbbi időben hány betörés >

Tovább

Van esély, hogy sikerre vezessenek a leendő béketárgyalások Putyinnal

Az Economist vezércikk lát esélyt arra, hogy sikerre vezessenek a leendő béketárgyalások Putyinnal, azaz olyan egyezséget >

Tovább

Románia szélsőjobboldali, Moszkva-barát elcsúszása nagy bajt jelent az EU-nak

Az ultra-nacionalista Călin Georgescu győzelme megkongatja a vészharangokat Brüsszelben, hogy Románia átkerülhet a Moszkva-barátok növekvő táborába. >

Tovább

„Vučić Szerbiát a tragédiába tolja”:

„A nácik Németország totalitárius állammá alakításának útját a Reichstag (képviselőház) felújtásával kezdték 1933-ban, amiért a kommunistákat >

Tovább