Ma Zelma, Rajmund, Emerencia, Emese névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Rémálomba fordul a grúz álom
A rengeteg jogsértés miatt nem lehet a választást szabadnak és tisztességesnek tekinteni. Az országot konfrontáció és zűrzavar fenyegeti, az EU nehéz kérdésekkel szembesül – foglalja össze a helyzetet Reinhard Veser a Frankfurter Allgemeine Zeitung politikai szerkesztője. Úgy látja, hogy az ellenzéknek jó oka van kétségbe vonni az eredményt. A megfigyelők rengeteg szabálytalanságot jegyeztek fel, sérült a választási titok, sok minden támasztja alá, hogy nem kevesen két voksot adtak le, nem beszélve arról, hogy nem egyszer ellenzékieket vertek meg. Kétséget ébreszt az, hogy a kormánypárt ennyi szavazatot szerzett volna, de az biztos, hogy a Grúz Álom immár elvesztette legitimitását. Ebből viszont még nem következik, hogy az EU-párti ellenzék többséget szerzett volna. Nem tudni, milyen mértékű volt a manipuláció. Tbilisziben tavasz óta jelentős tömegek tüntettek az autoriter, nyugatellenes és egyre nyíltabban oroszbarát politika ellen. Ám ez nem változtat azon, hogy a hatalom jelentős társadalmi támogatást élvez, és hogy sokaknál visszhangra talál, amikor meglovagolja a félelmeket, mármint, hogy újabb háború törhet ki Oroszországgal. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Der Standard
Csütörtökön választották meg az osztrák parlament alsóházának új elnökét és a szabadságpárti Rosenkranz gondoskodott róla, hogy ebben a minőségében azonnal a szalagcímekbe kerüljön, miután első külföldi vendégeként, három nap múlva Orbán Viktort fogadja. Feltételezések szerint az esemény félórás lesz és nem nyilvános.
A vendég utána az FPÖ vezérével, Kickl-lel ül le. Arról nincs szó, hogy Nehammer kancellárral is találkozna. Feltételezhető, hogy a házelnök eljárása feldühítette a többi pártot, mert azok legalább az elején több mérsékletet vártak volna tőle.
A magyar kormányfő az igencsak jobboldali svájci Weltwoche rendezvényén vesz részt, Schröder volt német miniszterelnök társaságában. A pódiumvita vezetője a főszerkesztő lesz, aki júliusban Orbán kíséretében Putyinnál járt. Mind a hárman Kreml-barátnak számítanak. Egyébiránt a bécsi rendezvény címe az: Béke Európában.
Der Standard
Az osztrák parlament elnöke nem üldögélt a babérjain, azonnal nekilátott, hogy új tisztségét bevesse illiberális programja érdekében – állapítja meg kommentárjában Fabian Schmid, az újság oknyomozó rovatának vezető szerkesztője.
Múlt csütörtöki megválasztása után a politikus nyájasnak és előzékenynek mutatkozott, ám tettei és kijelentései alapján pont ugyanazt képviseli, mint a pártelnök Kickl, semmivel sem mérsékeltebb annál. Egy pillanatig nem habozott, hogy jobbra tolja el az közbeszédet, illetve mielőbb valóra váltsa az FPÖ törekvéseit.
Azonnal meghívta Orbánt, aki egy Kreml-barát rendezvény alkalmából lesz Bécsben. A vendéglátás, amely felhúzza Nehammer kancellárt, nem felel meg a szokásoknak. Azon felül Rosenkranz lazán interjút adott a szélsőjobbos identitárius mozgalom egyik volt tagjának, akit szélsőséges tevékenysége miatt évek óta figyel a titkosszolgálat.
De ezek mennek mostanában osztrák földön. A második legfőbb közjogi méltóság gazdája simogatja a szélsőjobbot. Egyébiránt a nyilatkozatban igencsak méltatta a radikális diákszervezetek, a Burschenschaftok jelentőségét a köztársaság szemszögéből.
Összenő, ami összetartozik, az eredmény pedig az, hogy ezek a körök több hatalmat élveznek Ausztriában, mint korábban bármikor.
FT
A MOL illetékes igazgatója képmutatónak nevezte a Nyugatot az orosz energiaszállítások ügyében és továbbra is nehezményezi, hogy Spanyolország kikosarazta az általa vezetett Ganz-Mávagot és konzorciális partnerét, amikor az meg akarta venni a Talgo vasúti járműgyártó céget. Bacsa György védelmébe vette, hogy Magyarország továbbra is vesz Moszkvától olajat és földgázt. Szerinte a nyugati partnerek kétkulacsos politikát folytatnak, hiszen Törökországtól, illetve Indiától valójában „átcsomagolt” orosz energiahordozókat vásárolnak.
A két említett ország csupán annyit tesz, hogy feldolgozza az orosz kőolajat, úgy adja el azután Európának. Senki sem tiltakozik, pedig a mennyiség egyre nő. A cikk megjegyzi, hogy a magyar vállalat orosz kapcsolatai szerepet játszottak spanyol részről a Talgo-ügylet meghiúsításában. Madrid attól félt ugyanis, hogy az új tulajdonos leállítja a kocsik kivitelét Ukrajnába.
Bacsa ugyanakkor szemére hányta Brüsszelnek, hogy az nem gondoskodik alternatívákról az olyan államok számára, mint Magyarország, amelynek nincs tengere. Szerinte ugyanaz történik, mint az oltóanyagok esetében. Továbbá a szankciók uniós országokat gyengítenek meg. Arra is kitért, hogy a magyar kormány annak idején segített a Molnak, amikor kivásárolták a Szurgutnyeftyegáz magyar tulajdonrészét. Ennyit az oroszbarátságról – mondta.
Az közölte továbbá, hogy még legalább két év kell, amíg nyugati fajtákra állítják át a MOL olajfinomítóit. Ha újabb feldolgozót építenének, az 500 millió dollárba kerülne. Egyúttal megismételte a vádat, hogy a horvát olajvezeték tulajdonosa visszaélt monopolhelyzetével, amikor lényegesen megemelte a szállítás díját.
Bloomberg
A grúz miniszterelnöki hivatal megerősítette, hogy ma Tbiliszibe látogat Orbán Viktor, bár az utolsó pillanatban még lehet változás a programban. De a magyar vezető már akkor gratulált a kormánypárt győzelméhez, amikor még messze volt a szavazatszámlálás vége. Ugyanakkor az ellenzék nem fogadja el az eredményt, csalásra hivatkozik. Nemzetközi megfigyelők megerősítik, hogy voltak visszaélések.
Orbán már akkor felháborodást váltott ki, amikor az unió soros elnökeként elment Putyinhoz, Hszihez és Trumphoz. Ugyanakkor a grúz fővárosban kiadott közlemény semmi közelebbit nem árul el az út céljáról vagy napirendjéről.
Die Welt
Füstbe mennek az európai álmok Grúziában a szombati választás után, miután az határozott az ország geopolitikai jövőjéről és Moszka mellett tette le a garast – jelenti az orosz fővárosból Pavel Loksin. Az eredmény ugyan vitatott, hiszen a hírek csalásokról, voksvásárlásokról, sőt ellenzékiek elleni erőszakról szólnak.
Az első gratuláló Orbán Viktor volt, ami nem meglepő, mivel Grúzia az utóbbi években illiberális demokrácia lett, ami tökéletesen megfelel a nagy magyar populista, valamint Putyin ízlésének. A Grúz Álom autoriter irányvonalat visz és az országot Moszkva farvizére állította. Ezt akarta most Ivanisvili bebiztosítani.
A párt a kampány során a jobboldali-demagóg eszköztárból merített. Az ellenzéket idegen hatalmak meghosszabbított karjának minősítette, kellő többség birtokában akár be is tilthatja. A nemi kisebbségek pedig a hivatalos propaganda szerint veszélyeztetik a „hagyományos értékeket”.
Orosz mintára megszületett továbbá az ügynöktörvény a külföldi támogatást élvező civil szervezetek ellen. Ezeket gyakorlatilag hazaárulónak kiáltották ki. A viszony ezek után fagyosra váltott Washingtonnal és Brüsszellel. Ivanisvili ugyanakkor azt hangoztatta: nem hagyja, hogy idegen, háborúpárti hatalmak belerángassák az országot egy fegyveres konfliktusba.
A lakosság nagy részénél bejött az ígéret, hogy Tbiliszi rendezi viszonyát Moszkvával. De bevált az a délibáb is, hogy visszatérnek az Oroszország által megszállt területek. Az ott lévő előretolt orosz állások igencsak fenyegetik Grúziát.
Az ellenzék ugyanakkor képtelen volt egyesíteni erejét, és nem tudott profitálni Ivanisvili népszerűtlenségéből. Dehogy meg tudja-e támadni a választás eredményét, az bizonytalan. A továbbiak nagyban függnek a nyugati reakciótól.
Washington Post
Félreveri a vészharangokat Max Boot, mert úgy értékeli az Irán ellen intézett izraeli támadás után, hogy maximálisan fenyeget a háború a Közel-Keleten. A Külkapcsolati Tanács tekintélyes biztonságpolitikai elemzője szerint a vörös vonalat Teherán lépte át, amikor áprilisban vagy 300 drónnal és rakétával közvetlen csapást próbált mérni a zsidó államra, miután az Damaszkuszban megölte az Iszlám Forradalmi Gárda 7 vezetőjét.
Majd ugyanez a képlet megismétlődött a hónap elején, miután az izraeli hadsereg lecsapott a Hamászra és a Hezbollahra. A szakértő hangsúlyozza, hogy az USA megvédi szövetségesét, ám cserében Netanjahunak nem szabad kiterjesztenie a regionális válságot. Az adta magát, hogy iráni légvédelmi állásokat, illetve rakétákat gyártó hadiüzemeket vett célba.
Ám olyan, mintha az egész térség egy vulkán tetején csücsülne. A háború már itt van a nyakunkon, csupán a hevessége és a mérete kérdéses. Izrael bizonyította, mennyire sebezhető az Iszlám Köztársaság, mondjuk, ha a miniszterelnök kénytelen engedni szélsőséges szövetségeseinek és még puszítóbb rajtaütést rendel el.
A nagy nyomást Washington fejtette ki, nehogy még jobban elmélyüljön a konfliktus, mivel fél attól, hogy Teherán – legalábbis átmenetileg – lezárja a Hormuzi-szorost, amerikai egységeket és olajlétesítményeket vesz célba a régióban. Mindez nagy csapás volna a világgazdaság számára. A Biden-kormányzatnak már más sem hiányzik a választás előtt.
Trump viszont könnyen megadhatja a zöld jelzést Jeruzsálemnek a háború fokozására, ily módon azonban az USA is belekeveredne a válságba. A helyzet rendkívül veszedelmes. Igen nagy erőfeszítésekre van szükség, nehogy kicsússzon az ellenőrzés alól. A mérsékléshez a legjobb kezdet az volna, ha végre létrejönne a tűzszüneti megállapodás Gázában. Ám az pont olyan távolinak tűnik, mint bármikor korábban.
Következő cikk: Ha az amerikaiaknak fontosak az ország értékei, akkor kizárólag Harrisre voksolhatnak
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Magyarország feladta a Moszkva elleni szankciókkal szembeni ellenkezését
Ezzel lehetővé tette, hogy a nagykövetek megegyezzenek a szankciók újabb fél évvel való meghosszabbításáról – írta >
Ki lesz a súgó?
Brüsszelben jóformán senki sem gondolja komolyan, hogy Orbán Viktor lehetne az, aki az EU nevében súg >
A balkáni nacionalisták hátszélben reménykednek
A balkáni nacionalisták, ideértve Orbán Viktort, abban bíznak, hogy Trump hátszelet jelent számukra. Szívesen ott lettek >
Magyarország gazdasága szinte megbénult
A vállalatok elbizonytalanodtak, a befektetők elriadtak, az uniós támogatásokat befagyasztották. A gazdaság mély válságban van, és >
Amerika többé nem liberális birodalom
Ivan Krasztev csatlakozik azokhoz, akik szerint új korszak kezdődik Trump hatalomra lépésével. Úgy ítéli meg, hogy >
Trump a sovinizmus új korszakának kezdetét jelenti
Sokat segíthet, de sokat rombolhat is, az EU pedig kemény próbatétel elé néz – fejti ki >
Schilling Árpád rendezőt Orbán az „állam ellenségének” nyilvánította, mert demonstrálni mert
Schilling Árpád feladta, hogy bírálja Orbán Viktort, mert ugyan egyetlen pontban sem ért vele egyet, ám >
Az ellenzék dilemmája: hazafiak legyenek vagy hazaárulók?
A régi ellenzéki pártok nem csak a bőséges anyagi juttatások miatt tervezik megszegni az „egy az >
Csávában a szerb elnök
Benne van a csávában a szerb elnök, mert az USA legújabb oroszellenes szankciói miatt vége Belgrád >
Nehéz hinni a tartós békében, amíg az izraeli kormányfő hatalmon van
Sok jót nem tud mondani a fegyverszüneti megállapodásról Simon Tisdall. A Guardian külpolitikai szakírója szerint Trump >
Képes-e kiállni Európa a „Trumpnádót?
Az Economist kommentátora azon filozofál, vajon képes-e kiállni Európa a „Trumpnádót, vagyis a megválasztott elnök miatt >
Mi az a Kanada?
A világ tetején hülyék ülnek. Ehhez kell hozzászokni. Persze nem ilyen egyszerű, bővebben a világ állapotáról >