Ma Herman, János névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
A (szélső)jobb sorra nyeri a világ jobbik részén a választásokat
Azért, mert Olaszországtól az Egyesült Államokig tehetetlen a baloldali és liberális ellenoldal – emeli ki a Der Standard elemzése. Izraelben a korrupt és lejáratódott Netanjahu visszatér a hatalomba – egy szélsőséges, rasszista csoportosulás élén. Az olaszoknál egy fasiszta utódpárt elnöke vezeti a kormányt. Magyarországon egy autokrata, saját zsebre dolgozó miniszterelnök már megint kényelmes többséget szerzett az urnáknál. Brazíliában az esőerdőket pusztító államfő csak szoros versenyben kapott ki a baloldali riválistól. Az USÁ-ban nagy az esély, hogy kedden felülkerekedik a Republikánus Párt, amelyben a többség a fehér felsőbbrendűség és az összeesküvés elméletek teoretikusainak a kezében van. Ez jelenti e pillanatban a legnagyobb veszedelmet a világban a demokráciára nézve. Az egyik magyarázat, hogy az embereket a demokráciát fenyegető veszélyek kevésbé zavarják, mint az, hogy mennyibe kerül a benzin és a fűtés. Vagyis a szélsőjobbnak hatásos a mondandója. És nincsenek gátlásai. Viszont ha radikalizálódnak a konzervatívok és simán ágyba bújnak a szélsőségesekkel, akkor ily módon lehetséges, hogy többséghez jutnak. A radikálisok jelszava egyszerű: mindig a másik a hibás. Ezt még csak-csak lehetne ellensúlyozni, ha a baloldaliak, a balliberálisok, a balközép erői és a liberálisok nem lennének ennyire harmatosak. Amikor a szélsőjobbosok megkaparintanak egy államot, az első dolguk, hogy igyekeznek szétverni a demokráciát. Ez már igencsak előrehaladt Magyarországon és Törökországban. Izraelben, Olaszországban és az USÁ-ban félő, hogy ugyanebbe az irányba mennek a dolgok. Hogy a folyamat ne terjedjen tovább, a jobboldal ellenfeleinek ismét koncepciózusan kell dolgozniuk és meg kell tanulniuk küzdeni. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
FAZ
A szélsőjobbos német AfD újjáválasztott thüringiai elnöke példaképnek nevezte Orbán Viktort. Björn Höcke a párt tartományi tisztújító kongresszusán azt hangoztatta, hogy a magyar vezető talán az egyik utolsó államférfi a földrészen. Hozzátette, hogy ő maga szívesen utazik Magyarországra, mert ott szabadon tud lélegezni. Azon kívül bárki korlátok nélkül kifejtheti a véleményét.
A továbbiakban kifejtette, hogy a párt a népi ellenállás parlamenti szárnyát jelenti a háborús uszítás ellen. Egyben követelte az oroszellenes szankciók leállítását. Fontosnak nevezte, hogy mindenki olvassa el azt a könyvet, amely szerint az orosz-ukrán háború az amerikai titkosszolgálat műve. Hogy a véleményt helyre tegye, a jelentés hozzáteszi, hogy Orbán sokak szemében jobboldali-nemzeti bajkeverő, akinek egyre-másra vetik szemére a jogállamiság megsértését.
Az AfD thüringiai szervezetét pedig a német elhárítás úgy minősítette, hogy annak szélsőséges törekvései vannak. Höckéről magáról azt mondta az Alkotmányvédelmi Hivatal elnöke, hogy a politikus szélsőjobbos.
(Mint emlékezetes, Orbán Viktor nemrégiben egy interjúban közölte: a Fidesz szívesen tartana fenn kapcsolatokat az AfD-vel, de nem teheti, mert azt a német kormánypártok rossz néven vennék – a szerk. megj.)
Frankfurter Rundschau
A liberális demokráciákra leselkedő veszélyekre, valamint arra figyelmeztetett a szlovák elnök asszony, hogy végzetes következményekkel járhat a gyűlölet és az uszítás. Zuzana Caputová abból az alkalomból beszélt, hogy a frankfurti Pál-templomban átvette a német liberális párthoz közelálló Friedrich-Naumann Alapítvány Békedíját.
Emlékeztetett arra, hogy a történelem számtalan példával igazolja: a növekvő szegénység és a gazdasági válsághelyzet aláássa a demokráciát. A liberalizmus napjainkban a földrészen homokzsák lett mindazok számára, akik le akarják rombolni a jogállamot. Sürgette, hogy a kormányok ne habozzanak alkalmazni a törvényeket az olyanok ellen, akik a gyűlöletet gerjesztik.
Rámutatott, hogy Oroszország próbálja felszámolni Ukrajnát, mint független államot, illetve szabad emberek közösségét. Szólt arról is, hogy a Kreml azért kezdett bele a háborúba, mert fel kívánja számolni Ukrajnát önálló államként és szabad emberek közösségeként.
A Békedíjat az FDP közeli alapítvány minden 2. évben olyanoknak ítéli oda, akik jelentősen hozzájárultak a liberális polgári társadalom fejlődéséhez, valamint a szabadelvű értékek és célok megerősítéséhez. Kiérdemelte többek között Hans-Dietrich Genscher, a korábbi német külügyminiszter, Joachim Gauck volt német államfő és a Nobel-díjas perui író, Mario Vargas Llosa.
Der Standard
A (szélső)jobb sorra nyeri a világ jobbik részén a választásokat, mert Olaszországtól az Egyesült Államokig tehetetlen a baloldali és liberális ellenoldal – emeli ki az elemzés. Izraelben a korrupt és lejáratódott Netanjahu visszatér a hatalomba – egy szélsőséges, rasszista csoportosulás élén. Az olaszoknál egy fasiszta utódpárt elnöke vezeti a kormányt. Magyarországon egy autokrata, saját zsebre dolgozó miniszterelnök már megint kényelmes többséget szerzett az urnáknál.
Brazíliában az esőerdőket pusztító államfő csak szoros versenyben kapott ki a baloldali riválistól. Az USÁ-ban nagy az esély, hogy kedden felülkerekedik a Republikánus Párt, amelyben a többség a fehér felsőbbrendűség és az összeesküvés elméletek teoretikusainak a kezében van. Ez jelenti e pillanatban a legnagyobb veszedelmet a világban a demokráciára nézve.
Az egyik magyarázat, hogy az embereket a demokráciát fenyegető veszélyek kevésbé zavarják, mint az, hogy mennyibe kerül a benzin és a fűtés. Vagyis a szélsőjobbnak hatásos a mondandója. És nincsenek gátlásai. Viszont ha radikalizálódnak a konzervatívok és simán ágyba bújnak a szélsőségesekkel, akkor ily módon lehetséges, hogy többséghez jutnak.
A radikálisok jelszava egyszerű: mindig a másik a hibás. Ezt még csak-csak lehetne ellensúlyozni, ha a baloldaliak, a balliberálisok, a balközép erői és a liberálisok nem lennének ennyire harmatosak.
Amikor a szélsőjobbosok megkaparintanak egy államot, az első dolguk, hogy igyekeznek szétverni a demokráciát. Ez már igencsak előrehaladt Magyarországon és Törökországban. Izraelben, Olaszországban és az USÁ-ban félő, hogy ugyanebbe az irányba mennek a dolgok. Hogy a folyamat ne terjedjen tovább, a jobboldal ellenfeleinek ismét koncepciózusan kell dolgozniuk és meg kell tanulniuk küzdeni.
Következő cikk: Vlagyimir Putyin lassan, feltűnés nélkül Észak-Koreát csinál a saját országából
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Trump gazdasági felfordulást okoz eszement vámjaival
Az Economist vezércikke arra számít, hogy gazdasági felfordulást okoznak a Trump által elrendelt eszement vámok, de >
Tolnai Ottó
Nem, Tolnai Ottó nem kozmopolita lokálpatrióta, ez nem kozmopolitizmus és nem lokálpatriotizmus – bármennyire kedves volna >
Egyesített erővel a nemzetközi jog ellen
Netanjahunak rengeteg dolga lenne otthon, mégis – és a Nemzetközi Büntető Bíróság (ICC) körözése ellenére – >
Orbán Viktor vörös szőnyeget terít Netanjahu lábai elé
Ugyanakkor Maya Sion, a jeruzsálemi Héber Egyetem professzora súlyos hibának tartja a látogatást. Mert azzal mindenekelőtt >
Szerbia katonai unióról álmodik Magyarországgal
A megfigyelők a két ország együttműködését aggodalommal szemlélik. Vučić és Orbán jó kapcsolatokat ápol Moszkvával. A >
Egy szokatlan barátság
A Budapestről, illetve Tel Avivból keltezett összeállítás szokatlan barátságnak nevezi Orbán és Netanjahu viszonyát, bár mint >
Vance grönlandi vendégszereplése erkölcsi szempontból téves, stratégiailag pedig katasztrofális
Timothy Snyder a Guardianben azt gondolja, hogy Vance kurta grönlandi vendégszereplése nem csupán erkölcsi szempontból volt >
Lázadnak a szerb és török fiatalok, a Nyugat sunyi módon hallgat
Paul Lendvai szerint ugyan a tömegek más és más okból fordultak szembe Ergogannal, illetve Vučić-tyal, de >
Netanjahu Budapesten
Szinte az egész világsajtó beszámol arról, hogy a Nemzetközi Büntető Bíróság letartóztatási parancsa ellenére a héten >
Az már fasizmus, ami most van Amerikában
Így értékeli a Die Zeitban a Yale Egyetem filozófusa, Jason Stanley, aki éppen ezért két professzor >
A hazafiság elve és gyakorlata
Aztán jött Magyar Péter. Ő ugyan senkit nem csábít el más pártoktól, sőt épp az ellenkezőjét >
A Signalgate bagatellizálása rosszabb mint maga a botrány
Hogy a Fehér Ház próbálja bagatellizálni a Signalgate-et, az rosszabb, mint az alapbotrány maga, hogy ti. >