Ma Kelemen, Klementina, Kolumbán névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Magyarország gyengélkedik, de ezért az EU-t teszi felelőssé
Pedig a háború kezdetekor gazdasága jól állt, jelenleg azonban emelkedik az infláció, ellenben a növekedés és a forint völgymenetbe váltott át. A nemzeti-populista kormány azonban Brüsszelt okolja a gondokért. Az idevágó plakátkampány arra szolgál, hogy elterelje a figyelmet a Fidesz saját felelősségéről. Az Únió megint csak bűnbak Orbán Viktor számára, noha a szankciókat ő maga is szentesítette. Csak erről immár nem kíván tudni, a közös határozatokat úgy minősíti, hogy azokat a brüsszeli demokrácia termelte ki, antidemokratikus úton-módon. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Die Presse
A magyar növekedést ez idáig az erős magánfogyasztás ösztökélte, amibe rásegítettek a megnövelt bérek, valamint a választás előtti, igen költséges kampányajándékok. Ám ezek az egyszeri hatások hamar kipukkantak. Mennek fel az árak, ideértve az energiát, így ez visszafogja a vásárlási kedvet. A forint mélyrepülést mutat be, de szintén nagy probléma az egyre nagyobb államháztartási hiány.
A költségvetés rendbetétele szükségessé teszi a közberuházások lefaragását. A bajok azzal fenyegetnek, hogy a magyar gazdaság recesszióba süpped. Borúlátó elemzők a mínusz 2-5 %-ot sem zárják ki. A tanárok és a szemétszállítók sztrájkja után további munkabeszüntetések jöhetnek. Merthogy az infláció és a robbanó energiaár elsősorban a kisjövedelműeket sújtja.
Euractiv
A héten két populista vezető, Orbán Viktor és Giorgia Meloni beszéde is megijesztette, illetve felháborította az európai politikai elitet, da a duó a hazai publikumnak üzent, nacionalizmusuk azonban beleütközik az uniós újjáépítési alap kemény valóságába. A magyar kormányfő azt állította 56 évfordulóján, hogy Brüsszel lesből tüzel az országra.
Lehet, hogy otthon bejön ez a retorika, ám sem Budapest, sem Róma nem tud meglenni az EU nagyvonalúsága nélkül. Olaszország esetében 200 milliárd euró sorsa lóg a levegőben, e pénz híján hatalmas költségvetési szigorítások következnek, az állampapírok kamata pedig megugrik.
Németh Zsolt el is ismerte, hogy a kormánynak minden pennyre nagy szüksége van az előirányzott 27 milliárdból, ám a folyósítás elakadt jogállami vita, illetve a korrupciós aggályok miatt. Azt is mondta a Külügyi Bizottság elnöke, hogy Budapest a saját pénzéért kuncsorog Brüsszelben. Az most teljesen mindegy, hogy a kijelentés megfelel-e a valóságnak. Az EU-nak joga van ellenőriznie, mire mennek el az alapok.
Ráadásul a magyar és az olasz hitelbesorolás alig valamivel van a bóvli kategória fölött, ezzel szemben az Unió a legjobb adósnak számít, tehát sokkal kedvezőbben tud kölcsönt felvenni. De bírálat ide vagy oda, Orbán nem foglalkozik a kilépés gondolatával. Nyilvánvalóan azért, mert nem engedheti meg magának.
Az olasz koalíció legfőbb ereje, az Olaszország Fivérei (is) a kettős beszédet alkalmazza: a nacionalizmust hazulra tartogatja, Brüsszelben megbízhatónak, konstruktívnak és együttműködőnek igyekszik látszani. Egy firenzei politológia professzor szerint elképzelhető, hogy Meloni közvetíteni szeretne Orbán és a többiek között, bár ettől még a magyar politikus nagy híve marad. Viszont ami a koronaalap felhasználását illeti ott nincs nagy lehetősége az újratárgyalásra. A megkérdezett elemzők ugyanakkor nem látnak veszélyt, hogy Olaszország a tekintélyelvűség felé mozdulna el.
Die Presse
A felzárkózásért és a reformokért felelős uniós biztos úgy nyilatkozott, hogy Brüsszel reményei szerint a magyar vezetés december közepéig rendezi a vitás kérdéseket. Hogy megkapja-e a felfüggesztett pénzeket, az kizárólag rajta múlik. A portugál Elisa Ferreira bízik abban, hogy lesz megállapodás. Ám emlékeztetett arra, hogy ha egy ország az európai terv részese, akkor az azt jelenti egyben, hogy elfogadja az emberi jogokat, a jogállamiságot és a demokráciát.
Nagy a felelősség, mert a támogatásokhoz felhasznált adókat az európai polgárok fizetik be, ám látni kell, hová folynak ezek a források. Ez alapozza meg a reményt, hogy még az év végéig sikerül zöld ágra vergődni az Orbán-kormánnyal.
Der Standard
Az osztrák államfővel folytatott bécsi tárgyalásán Novák Katalin nem győzte dicsérni, milyen sikereket ér el Ausztria az illegális migráció ellen. A vendég, aki Orbán Viktor hűséges harcostársa, az első külföldi vezető, aki meglátogatta Alexander Van der Bellent, annak újraválasztása után. Az elnök asszony kiemelte, hogy különbséget kell tenni a menekültek, a legális gazdasági bevándorlók és azok között, akik jogellenesen lépnek be egy országba.
Az első kategória befogadását humanitárius feladatnak nevezte. A külföldi munkaerő utánpótlás szabályozása minden ország szuverén joga, bár szerinte ez nem Magyarország útja. Viszont fel kell lépni az illegális migránsok ellen.
Elítélte az orosz agressziót és közölte: a magyar kormány nem ismeri el Oroszország részeként az elfoglalt területeket. Az eddigi 8 szankciós csomagot jó kompromisszumnak minősítette, noha Orbán Viktor odahaza megkérdőjelezi azokat, mint a brüsszeli bürokraták diktátumát. Egyben minden gazdasági gond okát látja bennük. Novák nem válaszolt az erre vonatkozó kérdésre.
Economist
A vezércikk szerint ugyan sokan tartottak attól, hogy az új olasz miniszterelnök 2. Orbán Viktor lesz, csak éppen női változatban, de neki nincs vitája Brüsszellel, sem a jogállam, sem a korrupció miatt. Egyelőre megnyugtatta a piacokat, ám viharfellegek gyülekeznek a feje fölött. A 2. világháború óta ő az olaszok legjobboldalibb kormányfője.
De a kabinet tagjait ügyesen válogatta össze, így lehet, hogy ez a garnitúra tovább tud hatalmon maradni, mint ahogy az Itáliában szokás. A liberálisok azonban nem fognak örülni, mert Meloni ellenzi az abortuszt és a melegházasságot, valamint az illegális bevándorlást. Az viszont vigaszt nyújt, hogy nem hátrál Putyin negatív megítélése kapcsán. És annyira erős a hármas szövetségen belül, hogy alighanem vissza tudja tartani Salvinit és Berlusconit is ez ügyben.
Az is reménykeltő, hogy folytatni kívánja Mario Draghi gazdasági reformjait. A piacok a jelek szerint vevők rá. Ám mivel az egész euróövezet a gazdasági visszaesés felé araszol, Olaszország még több okot ad a riadalomra, mint a többiek. Nem kizárt, hogy elakadnak a gazdasági változások, sőt protekcionizmusba torkollnak. Az államadósság óriási, a GDP 150 %-ával egyenlő. Ehhez képest Meloninak igen csekélyek a kormányzati tapasztalatai, így nem tudni, miként vészeli át a közelgő vihart. Ez pedig nyugtalanító az olaszok, illetve Európa számára.
Die Welt
Ha minden igaz, Putyin már csupán hat lehetőség közül tud választani az ukrán ellenállás felmorzsolására, ám éppen emiatt a legrosszabbtól kell tartani. Az invázió teljes fiaskónak bizonyult. Minden arra utal, hogy Harkiv után Moszkva Herszont is elveszti. Ezért mozgósított 300 ezer tartalékost és támad drónokkal városokat, illetve fontos infrastrukturális létesítményeket.
Ettől várja a fordulatot, ám ez csak súlyosbítja és további területekre terjeszti ki a háborút. Tudja, hogy magához kell ragadnia a kezdeményezést, fokoznia kell nyomást az ellenfélre. A rendelkezésre álló opciók:
1. Stratégiaváltás. Igyekszik kiküszöbölni az orosz hadsereg gyenge pontjait, ami főként a logisztikát és a harci taktikát érinti. Hadmozdulatai már nem annyira kiszámíthatóak, mint eddig és különösen az Irántól vett drónok jelentenek veszélyt az ukrán páncélosok és rakéták számára. Az új eszközöket a civilek ellen is bevetik.
2. Új front Belarusz felől, bár még nincs jele annak, hogy az egyesült erők megindulnának. De ha Kijevnek északra kell erőket átcsoportosítania, az megkönnyebbülést hozhat Herszon védőinek. Csak kérdéses, ki tud-e állítani Moszkva elég embert az új arcvonalon.
3. Eddig az ukrán energetikai infrastruktúra 30 %-a állt le, de a támadások folytatódhatnak. A logika az benne, hogy gáz, villany, fűtés és víz nélkül megtörhet az ukránok harci kedve. További milliók mennek külföldre és megnehezül a hadseregen belüli kommunikáció is.
4. Olyan jelképes célpontokat bombáznak, kormányzati épületeket, kulturálisan lényeges helyeket, amelyek fontosak az ukrán függetlenség és identitás szempontjából. Az orosz héják ünnepelnének.
5. Célba veszik a nyugati fegyverszállítmányokat.
6. Szabotázsakciók, amelyekkel államokat lehet elbizonytalanítani, megfélemlíteni.
Jelenleg azonban Putyinnak az a legfőbb törekvése Európában, hogy a télen az infláció, a magas energia és szállítási költségek segítségével eltántorítsa a partnereket Kijev támogatásától.
Wall Street Journal
Az előző amerikai kormányzat két vezető képviselője úgy ítéli meg, hogy Joe Biden és csapata a woke ideológiát akarja exportálni, amit a többi közt Magyarország esete támaszt alá, ám a Fehér Ház ezzel az amerikai értékeket veszélyezteti a világban. John Ratcliffe és Cliff Smith, aki a titkosszolgálat vezetője, illetve 2. embere volt a Trump-időszak végén, azzal érvel, hogy az USA jelenleg nem a saját kultúráját terjeszti, noha az igencsak jelentős puha hatalmi eszköz volna.
Ám ehelyett a woke ideológiának igyekszik erővel híveket toborozni a nemzetközi porondon, csakhogy annak katasztrofális következményei lehetnek. Jól példázza ezt, hogy a budapesti amerikai nagykövetség a minap kérdés-felelek játékot tett közzé a honlapján. A vállalkozó kedvű jelentkezőknek azt kellett kitalálniuk, hogy a mellékelt idézetek Putyintól vagy valamelyik magyar politikustól származnak.
Ám a szerzők szerint az egész gázos próbálkozás csak arra volt jó, hogy elidegenítse Amerikától Magyarországot, noha az az invázió után megerősítette a NATO keleti szárnyát, sok ukrán menekültet befogadott. Ám Bidenék nem arra ösztönzik a magyarokat, hogy folytassák ezt az utat, hanem a magyar vezetőkön gúnyolódnak, amiért azok joggal meg vannak döbbenve több amerikai egyetem woke ideológiáján.
A Trump-adminisztráció elismerte, hogy az amerikai életmódot nem lehet rákényszeríteni másokra, viszont állította, hogy az amerikai elvek előmozdítása elősegíti a békét és a jólétet. Itt az idő visszahozni a józanságot az USA diplomáciájába.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
A gyűlölet mint hiány
Vajon mitől lesz valaki éppen palesztinpárti a Közel-Kelettől ezer kilométerekre? És ők miért veszik készpénznek az >
Mi van, ha bukik?
Várható-e, hogy a választások eredményétől függetlenül kilenc, tizenkettő, akárhány évre kinevezett pártcselédek és -kreatúrák udvarias meghajlással >
Az EU bővítése és Oroszország
Mindebből az EU számára több következtetés adódik. Az orosz befolyás ellensúlyozása érdekében továbbra is törekednie kell >
Vizsgáznak Európában a liberális értékek, mert erősödik az antiszemitizmus
Az Economist szerint ez a legrégebbi csapás a földrészen. Sajnálatos módon visszatér az a fajta türelmetlenség, >
Elon Musk egyszerre jelent lehetőséget és veszélyt – Trump fő rombolójaként
Ezt rögzíti az Economist szerkesztőségi véleménye. Merthogy a milliárdos az amerikai kormányzatot célozta meg és így >
Hogyan készül Orbán a választásra
Magyarországon csak két év múlva lesz a választás, de Orbán Viktor már jó előre gondoskodik arról, >
Lehet, hogy Európának éppen Trumpra van szüksége
Azért, mert magának kell olyan gondokat megoldania, mint az euróövezet gazdasági stagnálása, valamint a földrész biztonsága. >
Biden döntését Putyin meg fogja torolni
Simon Tisdall u Guardianben úgy ítéli meg: igen nagy horderejű Ukrajna számára, hogy Biden az utolsó >
Rövid út vezethet keletre
Arra kell számítani, hogy Trump alatt az ország egoista birodalom lesz, ám ennélfogva szétesik a szabályokra >
Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai kapuján dörömbölnek
Simon Tisdall a Guardianben arra figyelmeztet, hogy Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai >
A tervezett kinevezésekkel Trump egyértelműen elárulja, miként akarja irányítani az országot
Ezt fejti ki a Guardian kommentátora, Jonathan Freedland. A névsort úgy válogatta össze, hogy az is >
Magyarországon mocskos trükkök lengik be a közéletet
Magyar Péter Orbán egyetlen kihívójaként azt állítja, hogy titokban lehallgatták, mert le akarják járatni. De még >