2024. április 26. péntek
Ma Ervin, Klétusz névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Mol–INA-ügy: tovább dagad a kémbotrány

„Egy magyarországi személy egy itteni intézmény vagy cég nevében megbízott egy brit üzleti hírszerző vállalkozást.” Majláth Ronald (MNO):

Az egykori horvát gazdasági miniszter mellett a kormányfőhelyettesről is érzékeny adatokat akart gyűjteni egy megrendelő – állítja egy horvát lap, amely most dokumentumokat közölt a hírszerzési akcióról. A teljes helyi média felbolydult.

Tárgyi bizonyítékokat tett közzé a horvát Jutarnji list arról, hogy számos, a Mol–INA-ügyben érintett személyről akartak érzékeny adatokat gyűjteni az elmúlt időszakban. Mint korábban megírtuk, a horvát Nacional egészen elképesztő váddal állt elő: szerinte a horvát nemzetbiztonsági szolgálat külföldi ügynökök tevékenységét hiúsította meg, akik titokban követték, és felvételt készítettek a horvát állami vezetésről és az INA igazgatóságáról.

A most cikket közlő Jutarnji list bizonyítékainak hitelességét azonban nehéz lenne ellenőrizni, és továbbra sem világos, hogy az állítólagos akció valódi horvát titkosszolgálati siker, vagy része az INA-ért folytatott küzdelem horvát eszköztárának.

A horvát politikai napilap szerint az ügynököknek az volt a feladatuk, hogy minél több kompromittáló adatot szerezzenek be ezekről a személyekről, amit zsarolásra használtak volna az INA-ügyben annak érdekében, hogy a fenti személyeket hiteltelen tanúnak állítsák be a genfi választott bírósági tárgyalásokon, és ezzel csökkentsék a vallomásuk súlyát.

Lapunk még korábban, a Nacional cikke megjelenését követően kereste a Molt. A cég kommunikációs igazgatója, Szollár Domokos akkor azt mondta, hogy a Nacional komolytalan lap, értesülései pedig olyan szinten alaptalanok, hogy nem is kívánnak rájuk reagálni. A Nacional főszerkesztője azonban lapunknak azt mondta: nem hozták volna le a cikket, ha nincsenek „105 százalékban” meggyőződve arról, hogy forrásaik megbízhatók.

Érzékeny adatokra vadásztak?

A Jutarnji list most egy elektronikus levél és egy jelentés egyes részeit hozta nyilvánosságra, melyekből kiderül, hogy – amennyiben a dokumentum valódi – Ivan Vrdoljak egykori gazdasági miniszter mellett Vesna Pusić volt kormányfő-helyettesről, Davor Mayerről és Ivan Kresićről (ők az INA igazgatóságának tagjai), valamint Jasminko Umičević tanácsadóról is érzékeny adatokat kért a megrendelő.

A lap szerint a dokumentumok – amelyek valódiságát nehéz lenne a közölt fotók alapján megállapítani – azt támasztanák alá, hogy külföldi ügynökök Vesna Pusićról privát információkat gyűjtöttek, egyebek közt a családjáról, a férje vagyoni helyzetéről, sőt még felvételeket is készítettek a lakhelyéről. A Jutarnji list által most nyilvánosságra hozott bizonyítékok valódiságát az egyik megfigyelt, Pusić is megerősítette. Mint fogalmazott: információja volt arról, hogy megpróbálják lejáratni, azonban ez semmiben nem befolyásolta a munkáját és az álláspontját a horvát érdekek védelmében.

Ugyanakkor a cikkben említett többi személy nem kívánta kommentálni az esetet, Ivan Vrdoljak egykori miniszter is csak annyit közölt a lappal, hogy már elmondott mindent, amit el lehet mondani. Ismert, a politikus korábban ennyit közölt: nem beszélhet a részletekről, azonban tény, hogy a tárgyalások során különböző piszkos játékok történtek, és megpróbálták őket lejáratni.

Magyarországi megrendelő?

Habár a közölt dokumentumokon nincs semmiféle megjelölés, a lap nem hivatalosan gyűjtött információi alapján megpróbálta rekonstruálni, hogy kik, milyen céllal és hogyan végezték az akciót.

Mint írják, egy magyarországi személy egy itteni intézmény vagy cég nevében megbízott egy brit üzleti hírszerző vállalkozást. Ez aztán egy szlovén céggel szerződött, amely később egy eszéki nyomozóügynökséghez fordult. Az akciót azonban a horvát biztonsági szolgálatok felfedték, majd később véget vetettek neki.

A lap a birtokában lévő jelentés alapján azt állítja, hogy nem pusztán olyan adatok után kutattak, amelyek a szokásos üzleti információszerzésnél szokásosak. Ugyanis amellett, hogy részletes információkat gyűjtöttek a „célpontok” személyi kapcsolatairól, a megrendelő azt az utasítást adta a nyomozóknak, hogy összpontosítsanak a „negatív információkra”. A Jutarnji list ebből arra következtet, hogy ezeket rágalmazásra, illetve törvénytelen nyomásgyakorlásra használták volna. Sőt, Robert Jezićnek – aki kulcsfontosságú tanú a Mol-ügyben – még az egészségügyi állapotáról is tájékozódni akartak.

A végső cél

A lap azt gyanítja: az akció valódi célja az lehetett, hogy megszerezzék azt a titkosított dokumentumot, amelynek elkészítésében Jasminko Umičevć cége, az Oil & Gas Consulting is részt vett. Ez az INA működését onnantól elemezte, hogy a Mol is tulajdonos lett a cégben. Az elemzés tárgyául szolgáló időszak egészen addig tart, míg a felek választott bírósághoz fordultak. Mint írják, ez a horvát fél fő bizonyítéka a bíróság előtt: ebben nemcsak arról esik szó, hogy mekkora kár érte a horvát államot, hanem azokról a forgatókönyvekről és a tárgyalási stratégiákról is, amelyeket a zágrábi kormány a Mol esetében alkalmazna.

A Jutarnji list ugyanakkor, bár magyar megrendelőt gyanít az állítólagos akció mögött, nem állítja, hogy a Mol képviselőiről lenne szó, és a korábbi horvát lap hangzatos kijelentésével szemben már azt sem, hogy itt valami „államcsínyre” tettek volna előkészületeket.

2016. április 6.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Von der Leyen ismétel, vagy?

Az Economist úgy ítéli meg, hogy von der Leyen nagy esélyes ugyan, mégsem lesz könnyű elérnie, >

Tovább

A Fico-kormány átneveli a közmédiát

A populista-nacionalista szlovák kormány neki kezes intézményre akarja lecserélni a közmédiát. Már elfogadta az erre vonatkozó >

Tovább

Nehogy tragikus hős legyen

Míg a kérdésén gondolkodtam, „Hogy bírod lelkileg ezt a sok valóságot a fejedben?”, ő már válaszolt >

Tovább

Politikai válság Horvátországban

Paul Lendvai azt írja a horvát választás után, hogy a zágrábi politikában jelenleg minden elképzelhető. Válság >

Tovább

Veszélyes lehet-e ez az ember Orbán számára?

Nemigen fordul elő, hogy valaki veszélyessé válik Orbán Viktor számára, de most valami megmozdult az országban, >

Tovább

A szélsőjobb át akarja venni Európát és Meloni mutatja hozzá az utat

Ezt írja Rómából a New York Timesban David Broder, aki nemrégiben könyvet jelentetett meg a mai >

Tovább

Orbán illúziói a nagyságról

Orbán hiú reményei összeomlottak. A miniszterelnök azt remélte, hogy egy nacionalista, bevándorlás-ellenes, Putyin-párti ellenforradalmat vezethet Európa >

Tovább

Káoszba fulladt a brüsszeli szélsőjobbos konferencia

A New York Times szerint örül az európai jobboldal, mert brüsszeli tanácskozásukat törölni próbálták. Pedig a >

Tovább

A Guardian arra szólítja fel Iránt, illetve Izraelt, hogy lépjenek vissza a szakadék széléről

Ellentétük ugyanis nyílt háborúval fenyeget. A világ persze nem tudja, mit szabadítanak el a megtorló akciók, >

Tovább

Nagy siker lett volna az iráni légitámadás elhárítása?

Roger Boyes, a Times diplomáciai szerkesztője azt elfogadja, hogy újrakeverték a geopolitikai kártyákat. Immár Teherán közvetlenül >

Tovább

A világ a háború szélén áll

Izraelnek nincs más választása: válaszolnia kell az Iránból indított támadásra – küldi elemzését Izraelből a Daily >

Tovább

A Közel-Kelet egy olyan, nagy háború küszöbén áll, amelyet senki sem akar

Erre mutat rá David Ignatius, a Washington Post biztonságpolitikai szakírója. A Biden-kormányzat felhasznál minden lehetséges diplomáciai >

Tovább