Ma Luca, Otília, Lúcia, Éda névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Kiiratkozás a civilizált Európából
„Egy 83 éves, beteg, tiltakozni már képtelen ember nevét írni egy ilyen szöveg alá, több mint személyi jogainak megsértése, több mint közbűntényes csalás.” Kasza László (Népszava):
Március 18-án egy Orbán Viktor miniszterelnökhöz címzett, Helmut Kohl aláírású levelet tett közzé a Miniszterelnökség. A szerző "teljes támogatásáról" biztosítja Orbánt és a Fideszt, a vasárnapi választások alkalmából. A levél tartalma, stílusa, az aláíró személye, azóta számos találgatásra adott okot.
A ma 83 éves Helmut Kohl a múlt század egyik legjelentősebb európai politikusa. 2002-ig tizenhat éven át volt Németország kancellárja. Nevéhez fűződik a két Németország újraegyesítése. Jelentős szerepe volt az Európai Unió életre hívásában, a kontinens évszázadok óta ellenséges viszonyban álló országainak kibékítésében, a nacionalizmus háttérbe szorításában. 2008-ban agyvérzést szenvedett.
Lábai megbénultak, beszédzavarai vannak, nem tud összefüggő mondatokat kimondani. Harmincnégy évvel fiatalabb felesége ápolja, aki egykori tekintélyének megőrzése érdekében teljesen elzárja a külvilágtól. Még első házasságából származó két fiával sem hagyja érintkezni.
Kohl utoljára két évvel ezelőtt, kerekesszékben jelent meg a nyilvánosság előtt. Pártja, a CDU fogadást adott számára első kancellárrá választása harmincadik évfordulója lakalmából. A laudációt rövid, nagyrészt érthetetlen beszédben köszönte meg.
Rossz egészségi állapotával, kommunikációs zavaraival magyarázható az a kétely, amelyet a most közzétett, az ő nevéhez kötött írás váltott ki. Mindenek előtt meglepő a németül és magyarul nyilvánosságra hozott szöveg stílusa, amely "Kedves Viktor, Kedves Barátom!" megszólítással kezdődik.
Az aláíró végig tegezi a címzettet. Aki évtizedek óta Németországban él, tudja, hogy ott a tegeződés - ellentétben a balkáni, vagy akár magyar gyakorlattal - szűk családi, baráti körre, esetleg szoros munkatársai viszonyra korlátozódik. Nagyon ritka, hogy vezető politikusok tegeződnek. Különösen Helmut Kohl esetében lenne ez feltűnő, hiszen őt, politikusként is merev, tartózkodó egyéniségként tartottak számon.
Ugyancsak különös, hogy a Helmut Kohl aláírású szerző "Kedves Barátom"-nak szólítja Orbánt. A magyar miniszterelnök 32 évvel fiatalabb a volt német kancellárnál. A barátomnak nevezés elvben lehet udvarias gesztus, de a kettőjük viszonyát nem fejezheti ki. Kormányfői minőségben soha nem találkoztak. Kohl 1998-ban fejezte be tizenhat éves kancellárságát.
Abban az évben, amikor Orbán első miniszterelnöki periódusa kezdődött. Későbbi személyes találkozásukról egy feljegyzést találtam Orbán honlapján 2002 áprilisából, amely szerint Győrben találkoztak egy választási gyűlésen. Kohl ekkor már teljesen visszavonult a politikai életből.
Ennyi személyes ismeretség - Kohl zárkózott modora ismeretében - nem indokolja a "Kedves Barátom" megszólítást tizenkét évvel később, egy több mint három évtizeddel fiatalabb személy esetében.
A szerző szerint "országod az elmúlt években kormányzásod alatt gazdaságilag is örvendetes fejlődésbe kezdett". A mondat azt jelenti, hogy Kohl figyelemmel kísérte az elmúlt évek gazdasági és politikai eseményeit Magyarországon. Mi is történt az elmúlt négy évben, amit
Kohl állítólag örvendetes fejlődésnek minősít? Orbán politikája egyre inkább eltávolodott az Európai Unióétól. Az EU-t azzal vádolja, gyarmatosítani akarja Magyarországot.
Az európai közösség gazdaságpolitikáját, a magyar érdekeket alantasnak minősítő Habsburgok, és a kommunista KGST gazdaságpolitikájához hasonlítja. Kijelentette, hogy mi keleti nép vagyunk, elfordul a nyugattól, és kelet felé nyit. Évtizedekre kiszolgáltatja a magyar energiaellátást, a Krímet éppen annektáló Oroszországnak. Belpolitikában az a nacionalista, soviniszta politikát folytatja, amely évszázadok óta nem csak Magyarország, hanem egész Európa rákfenéje volt.
Elképzelhetetlen, hogy az ízig-vérig európai gondolkodású Kohl erre mondja: "az irányt követni kell". Azt gondolom, hogy a múlt század egyik legnagyobb európai politikusa nem csak sajnálatos egészségi állapota miatt nem írhatott ilyen levelet, hanem azért sem, mert annak tartalma, mondanivalója szöges ellentétben áll egész életében képviselt politikai és világnézeti felfogásával.
De ha nem a volt német kancellár, akkor ki írhatta nevében ezt a levelet? Volt, aki feltételezte, hogy Helmut Kohlt a világtól elszigetelő, nagy államférfiúi múltját így védeni akaró felesége áll a levél mögött. Mások feltételezik, hogy a CDU közeli Konrad Adenauer Alapítvány budapesti szekciójának Fidesszel jó kapcsolatban lévő munkatársai között kell keresni az elkövetőt.
Egyik feltételezésre sincs bizonyíték, így rágalomnak minősíthetőek. A CDU sajtóosztálya semmit nem tud a levélről, az érdeklődőket a családhoz irányítják. Kohl felesége újságírók számára elérhetetlen. A német sajtóban nem találkoztam még az állítólagos levél hírével sem.
Akkor ki? Közelítsük meg a problémát a klasszikus kérdéssel: Cui bono? Kinek használ a levél? Kétségtelenül Orbán Viktor választási esélyeit támogatja, ami természetesen nem jelenti, hogy ő a szerzője. De miután a Miniszterelnöki Hivatal tette közzé, kiindulhatunk abból, hogy tudott róla. Nem utasította vissza, mint otromba csalást.
De azt nem lehet kizárni, hogy a Fideszben, esetleg Orbán környezetében kell keresni a szerzőt. Erre utal az állítólagos levél szóhasználata is, hogy az Orbán által megkezdett "irányt kell követni". Sokaknak eszébe juttatja a "békemenet" egyik táblára írt jelszavát, hogy "Jó az irány kapitány!"
De bárki legyen is a szerző, egy 83 éves, beteg, tiltakozni már képtelen ember nevét írni egy ilyen szöveg alá, több mint személyi jogainak megsértése, több mint közbűntényes csalás. Ez már olyan erkölcsi vétség, amelynek elkövetője, vagy a cselekmény mögött álló személy, kiiratkozott a civilizált, demokratikus Európa társadalmaiból. Alulmúlhatatlan.
Kommentek
Az pedig eldöntendő, hogy Kohl 1998-ig, vagy 2002-ig volt hivatalban.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
“Soha sem késő”
Az új Bizottság demokráciáért és jogállamért felelős biztosa bejelentette: hajlandó esélyt adni az Orbán-kormánynak, hogy az >
Miért kezd ideges lenni Orbán Viktor tábora
A Die Presse szerint, mert a Tisza Párt most először határozottan vezet a Fidesz előtt az >
Valóban csak a gazdaság?
A világszerte keletkező háborús gócok még jobban megrendítik a biztonságérzetet. 1939 előtt erre ugyanazt a „békét >
Trump nevetséges állásfoglalása
Nevetségesnek minősítette Donald Trump Szíriával kapcsolatos állásfoglalását a New York Timesban Thomas Friedman kommentátor, aki háromszor is >
Ki veszi át Szíria irányítását?
Az Economist elemzése azt latolgatja, vajon ki veszi át Szíria irányítását, miközben egyáltalán nem biztos a >
Mindenszentek napja Újvidéken
A végtelenül cinikus hangnem, mellyel az államfő a határozottan fellépő tüntetőket illette, mindenesetre valóságos tendenciára mutat >
A szír polgárháború tétje az, ki uralja az egész Közel-Keletet
Ezt állapítja meg Neil MacFarquhar, aki csaknem 30 éve dolgozik a New York Timesnál. Hogy a lázadók >
Az Orbánt váltó lengyelek vissza tudnak-e térni a normális állapotokhoz
Sokak szerint Magyarország minden idők legrosszabb uniós elnökségét produkálta a most véget érő félévben, de az >
Hogyan borít Orbán kihívója
Magyarországon eddig két dolog volt biztos: a halál, és hogy Orbán győz. De csak eddig volt >
Lehet, hogy Meloni lesz Európa aduásza Trumpnál
Bármennyire is úgy gondolja Orbán Viktor, hogy ő az amerikai politikus magától értetődő ideológiai szövetségese. Az >
A merkelizmus tragédia Trump és Putyin korában
Ezt fejti ki a volt kancellár most megjelent emlékiratai kapcsán Andreas Kluth, aki bevallja: annak idején >
Ez már nem a gyerekekről szólt
Veszíteni rossz. Aki folyton veszít, megsebzett lélekkel létezik, úgy él, mintha véget nem érő sötétség venné >