2024. április 29. hétfő
Ma Péter, Katalin névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Putyin számára nagy veszélyt jelent az orosz turbóhazafiak megerősödése

Putyin számára nagy veszélyt jelent az orosz turbóhazafiak megerősödése

Mark Galeotti, a Mayak kockázatelemző intézet igazgatója, aki vagy 30 könyvet írt a Szovjetunióról, illetve Oroszországról, úgy gondolja, hogy a robbantást akár a Kreml is megszervezhette, mivel Maxim Fomin, vagy ahogy jobban ismerik: Vladlen Tatarszkij igen közel állt az újfasiszta erőkhöz,. Azok pedig dühösek, amiért szertefoszlott a gyors győzelem reménye és egyre jobban megmutatkozott a hozzá nem értés, a korrupció, a katonai patthelyzet. Az áldozat jó viszonyban volt Prigozsinnal, a Wagner zsoldoscsoport vezérével is. Mindezek alapján nemigen meglepő, hogy így végezte. De az megdöbbentő, hogy valakik hiába akarták a gyanút Ukrajnára terelni, a turbópatrióták haragja igen gyorsan saját kormányuk ellen fordult. Főleg az FSZB-re, a biztonsági szolgálatra dühösek, hiszen hét hónapja hasonló körülmények között vesztette életét Duginnak, az agresszió másik nagy támogatójának a lánya. Az egész azért roppant nyugtalanító Putyinék szemszögéből, mivel a szélsőséges nacionalisták táborát alapvetően a hadsereg és a biztonsági apparátus volt és jelenlegi tagjai alkotják. Akiknek van fegyverük, és akikre válság esetén az elnök támaszkodna. Erejüket mutatja, hogy egyik prominens képviselőjük, Igor Girkin nyilvánosan szidhatja a rezsimet, a haja szála nem görbül meg. Ha valaha hatalomra jutnak, még brutálisabb kampányt indítanak Ukrajna ellen. Egyelőre azonban túl kevesen vannak és túlságosan megosztottak. Ám jól mutatják a rendszer rothadását, hogy omladoznak a pillérek. Már az elnyomó szervek is elégedetlenkednek. Viszont mivel az államfő kénytelen tekintettel lenni a nacionalista szárnyra, ez akadályozza, hogy kompromisszumot kössön Ukrajnával. Leginkább a Krímről. Emellett szűkítik a politikus hatalmi bázisát. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Economist

 

Nagyon helyes, hogy Brüsszel bunkósbotként használja a támogatásokat az olyan tagállamok ellen, mint Magyarország és Lengyelország, miután azok nem tartják be a közös szabályokat. Ennek megfelelően Budapest és Varsó idáig egyetlen fityinget sem látott a milliárdokból. Így látja ezt a lap, miután von der Leyen azt mondta a hetilapnak adott interjúban: a Bizottságnak meg kell ragadnia lehetőséget, és bizonyítania kell, hogy rátermett vezetője az Uniónak.

Szó, ami szó, a háború folytán fejre álltak a dolgok Európában. Át kell dolgozni a hat évtizedes béketervet. Hiszen nem jön az orosz gáz és betegesen kevés pénzt fordítanak a védelemre. A gazdaság is új vágányra áll rá: éppen csak túl van a Covidon, viszont meg kell küzdenie az amerikai piacvédő intézkedésekkel, ugyanakkor csökkentenie kell a függést Kínával szemben. Egyben meg kell birkóznia a klímaváltozással.

Von der Leyen úgy látja, hogy a mostani válság az egységet erősítették, mert a tagok kezdettől fogva felfogták a háború jelentőségét. Brüsszel befolyása nagyobb lett, miközben a hatalmat azért sokszor a nemzeti kormányok gyakorolják, a németekkel és a franciákkal az élen. Ezzel együtt összeállt a kontinens Oroszország ellen, és elcsitult az energiaválság. A földrész fokozattan a saját lábára kíván állni.

Hogy indul-e a tisztségért újra, arra von der Leyen részéről csupán egy rutinos politikus fanyar mosolya volt a válasz. A többség mindenesetre támogatja. De az biztos, hogy jól helytállt a járvány során. Azt mondja, folyamatosan dolgozni kell a tagok egyben tartásán. Ez adja a közösség váratlanul erős befolyását, de egyben az övét is.

 

Neue Zürcher Zeitung

 

A rendszerváltásig csupán tucatnyi határkerítés volt, ám számuk azóta már 79-re nőtt a világban. A legtöbbet közülük Európában emelték, ám a hasznuk erősen vitatott. A földrészen azonban már így is jó 2000 kilométer hosszan húzódnak.

A Migrációpolitikai Intézet szerint 32 %-ukat azért építették, hogy megakadályozzák a bevándorlást. Az okok közt utána a csempészet legyűrése, a terrorizmus elhárítása következik. Kb egyötödük arra szolgál, hogy egy-egy háború után biztosítsa, illetve stabilizálja a határokat.

A bírálók arra hivatkoznak, hogy az ilyen falak rendkívül drágák, sem befolyásolják a népvándorlások kiváltó okait, és csak még nagyobb veszélyek felé terelik a migránsokat. Azon kívül megnehezítik az érintett határtérségekben élő emberek életét.

Az EU-ban a mai napig megy a vita, de az elutasítás, illetve felháborodás már korántsem akkora, mint amikor Orbán Viktor 8 éve kifeszíttette a drótkerítést a déli határon. Már 12 tagállam sürgeti a Bizottságot, hogy az járuljon hozzá a költségekhez. Az azonban továbbra is nyitott, mennyire hasznosak az ilyen műszaki zárak.

 

Washington Post

 

A vezércikk kiemeli, hogy töviről a hegyére a végére kell járni az ujgurok ellen alkalmazott módszeres agymosásnak és felelősségre kell vonni érte Pekinget. A vélemény közvetlen előzménye az, hogy vallomást tett a Kongresszusban a türk-muzulmán kisebbség egyik képviselője, egy olaj mérnöknő, aki az üldöztetések elől családjával együtt már 7 éve Franciaországba költözött Hszincsiang tartományból, ám a kínai hatóságok hazacsalták és két évig börtönben tartották.

Igyekeztek megtörni, átnevelni és csak akkor engedték el, amikor főként a lánya már nagy zajt csapott a francia sajtóban. Kiszabadulásának az volt a feltétele, hogy a hozzátartozói hagyják abba a demonstrálást. Egyébként pont úgy került Peking látókörébe, hogy a gyereke részt vett Párizsban egy ujgurbarát tüntetésen. Az hajtogatták, hogy a lány terrorista.  Ő maga pedig bűnös és vallja be vétkeit.

Ily módon átélte az összes kínt, amelyet a kínaiak a táborba zár egymillió ujgur számára kitaláltak. A végén – kirakatperben – 7 évi átnevelésre ítélték.

Az egész hadjárat célja az, hogy megszűnjön az etnikum identitása, vallása, nyelve és az ujgurok (is) a Kínai Kommunista Párt hűséges alattvalói legyenek. Ennek érdekében a lelki és fizikai kínzás számtalan eszközét bevetik a lágerekben. Erről most első kézben hallhatott beszámolót a világ. Gyakorlatilag kulturális népirtás zajlik, de csak lassan, hogy ne tűnjön fel.

Az ügy egyúttal arra is rávilágít, milyen módszereket alkalmaz Peking külföldön azok ellen az emigránsok ellen, akik nem értenek egyet a pártállammal.

 

Independent

 

A nagy légitársaságok közül már a 2. egymást követő évben a Wizzair lett a legrosszabb szolgáltató Nagy-Britanniában, miután a magyar vállalat gépei tavaly átlag 46 percet késtek. A magyar járatok 8 repülőteret érintenek a szigetországban, így Gatwicket és Lutont, valamint Birmighamet és Edinborought.

A 2. helyen a német TUI végzett, mindössze 3 perccel lemaradva, míg a 3. a Qatar Airways lett, 32 perccel. Az átlag egyébként 23 perc volt.

Az adatokat a polgári légi felügyelet tette közzé, ugyanakkor civil szervezetek arra figyelmeztetnek, hogy a hatóság ezen túlmenően nem sokat tud tenni a renitens cégek ellen, mert indíthat ugyan pert, de azok általában évekig elhúzódnak. Így a vétkesek többnyire megússzák, ha cserben hagyják az utasokat. Legyen szó az útköltség egy részének visszatérítéséről vagy más jogsértésről.

Hatékonyabb volna, ha az ellenőrző szerv jelentős büntetéseket szabhatna ki, de arra jelenleg nincs joga. Képviselője mindenesetre úgy nyilatkozott, hogy már jelezték a gondokat a Wizzairnek és próbálnak együtt javulást elérni. Annál is inkább, mert aránytalanul sok fogyasztói panasz érkezik a vállalkozás ellen. Utóbbi nem reagált a legújabb kétes elsőségre.

 

2023. április 10.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Hány tonnát nyom Európa

20 éve politikai szempontból különösen fontos volt, hogy Magyarország és Lengyelország bekerüljön az EU-ba, ma viszont >

Tovább

A befejezetlen projekt

Hatalmas sikernek bizonyult az Unió keleti bővítése, mert az azóta eltelt időben a korábbi választóvonal mindkét >

Tovább

Időkapu

Lehetséges, hogy kisebb Ukrajna lesz, de hogy ez az Ukrajna Európa részévé válik és szemben fog >

Tovább

Ha Horthy Miklós lehetett tengernagy hadiflotta nélkül!

Orbán Viktor vendégül látja Trump híveit, mert az elnök újraválasztásában reménykedik. A CPAC rendezvényére egész Európából >

Tovább

Von der Leyen ismétel, vagy?

Az Economist úgy ítéli meg, hogy von der Leyen nagy esélyes ugyan, mégsem lesz könnyű elérnie, >

Tovább

A Fico-kormány átneveli a közmédiát

A populista-nacionalista szlovák kormány neki kezes intézményre akarja lecserélni a közmédiát. Már elfogadta az erre vonatkozó >

Tovább

Nehogy tragikus hős legyen

Míg a kérdésén gondolkodtam, „Hogy bírod lelkileg ezt a sok valóságot a fejedben?”, ő már válaszolt >

Tovább

Politikai válság Horvátországban

Paul Lendvai azt írja a horvát választás után, hogy a zágrábi politikában jelenleg minden elképzelhető. Válság >

Tovább

Veszélyes lehet-e ez az ember Orbán számára?

Nemigen fordul elő, hogy valaki veszélyessé válik Orbán Viktor számára, de most valami megmozdult az országban, >

Tovább

A szélsőjobb át akarja venni Európát és Meloni mutatja hozzá az utat

Ezt írja Rómából a New York Timesban David Broder, aki nemrégiben könyvet jelentetett meg a mai >

Tovább

Orbán illúziói a nagyságról

Orbán hiú reményei összeomlottak. A miniszterelnök azt remélte, hogy egy nacionalista, bevándorlás-ellenes, Putyin-párti ellenforradalmat vezethet Európa >

Tovább

Káoszba fulladt a brüsszeli szélsőjobbos konferencia

A New York Times szerint örül az európai jobboldal, mert brüsszeli tanácskozásukat törölni próbálták. Pedig a >

Tovább