2024. április 27. szombat
Ma Zita, Mariann, Anasztáz névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Az EU pontozásos győzelmet aratott Orbán Viktor felett

Az EU pontozásos győzelmet aratott Orbán Viktor felett

A tagállamok a Bizottság mellé álltak, addig nem küldik a milliárdokat, amíg nem biztos, hogy azokat jogszerűen költik el. Győzött a jogállam. Hívei fellélegeznek, mert végre eldőlt a több hete tartó kötélhúzás. Magyarország immár nem kötheti az ebet a karóhoz. A többiek ugyan jó egy milliárddal csökkentették a befagyasztott összeget, de ragaszkodtak az alapelvekhez. Orbán hiába ágált, nem tudott semmit sem tenni ellene. Sőt, túlfeszítette a húrt. Korábban már többször is pacekba szembement a közösség és a tagállamok véleményével, ám az új geopolitikai helyzetben magára hagyták a szövetségesei. Még a lengyelek is kifaroltak mögüle, így elszigetelődött. Mivel nagyon kell neki a koronaalap, inkább lemondott a vétóról Ukrajna kapcsán. Varsót főleg Magyarország orosz politikája idegesti. Merthogy az kizárólag önös nemzeti érdekeken alapul. Így viszont gyakorlatilag feloszlott a Visegrádi Csoport. De még Románia és Bulgária sem szeretne Orbánnal ágyba bújni, pedig náluk is nagy-nagy gond a korrupció. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

ARD

 

A német kormány üdvözli, hogy az Unió megbünteti Magyarországot. Anna Lührmann, az európai ügyek minisztere úgy nyilatkozott, hogy jobb lett volna, ha még több pénzt fagyasztanak be, de így is tettek egy lépést előre, és ez történelmi jelzés. Mármint hogy a jogállamiság erősödik.

A kormánykoalíció legnagyobb pártja, a szociáldemokraták nevében Achim Post frakcióvezető úgy fogalmazott, hogy hat a közös pénzügyek védelmére kitalált mechanizmus. Orbán felsült a zsarolási kísérlettel.

A szabad demokrata EP-képviselő, Moritz Körner azt mondta, hogy mostantól nem bánnak kesztyűs kézzel Európában a jogállam ellenségeivel. Az EU ugyanis nem önkiszolgáló üzlet, hanem jogközösség, amely képes megvédeni magát.

Daniel Freund, aki a zöldek színeiben dolgozik Strasbourgban, úgy véli, hogy a megtorlás ugyan későn jött, és nem is markol elég sokat, de végre a többség megelégelte a Tanácsban, hogy Orbán módszeresen leépíti a demokráciát. Így ez a történelmi elhatározás a remény ragyogó szikráját jelenti az európai értékek számára.

 

Süddeutsche Zeitung

 

A német pénzügyminiszter, a szabad demokrata Christian Lindner kijelentette, hogy az EU fontos üzenetet küldött, mármint hogy következményekkel jár, ha valahol jogállami hiányosságok mutatkoznak. Vagyis látható, hogy a szervezet komolyan veszi a saját maga által támasztott feltételeket és nem alkuszik a demokratikus játékszabályok ügyében. Az Európa-miniszter arra hívta fel a figyelmet, hogy mekkora többség szavazta meg a döntést.

 

Le Figaro

 

Az illetékes francia miniszter úgy véli, hogy jó egyensúlyt sikerült elérni, mert egyrészt érvényesült a jogállam erőinek álláspontja, másrészt pedig figyelembe vették, hogy Magyarország már végrehajtotta a reformok egy részét. Laurence Boone hozzátette, hogy a jogállami mechanizmus igazolja létjogosultságát.

Manfred Weber, az Európai Néppárt elnöke szintén örült: úgy foglalat állást, hogy nagy nap ez az földrész adófizetői számára. Emellett az is kiderült, hogy Orbán nem zsarolhatja az EU-t. Ez tovább már nem megy. Daniel Freund ezt azzal toldotta meg, hogy a tagállamok felismerték: a magyar miniszterelnök túl messzire szaladt.

 

Neue Zürcher Zeitung

 

Magyarország elállt ugyan a vétótól, mégsem kapja meg az uniós támogatásokat, mi több, az EU fontos zálogot tart a kezében a jogállami vitában. Orbán Brüsszelben nem arról híres, hogy kitér egy jó kis paláver elől. Ezért sokan azt várták, hogy majd az állam- és kormányfőkkel csörtézik holnap és holnapután, ám másként alakult. Az utóbbi napokban ugyanis a szervezet központjában és a tagállamok fővárosaiban is sorra maga ellen hangolta a politikusokat, mert simának látszó ügyeket blokkolt, hogy előnyöket csikarjon ki országának.

A többiek a Bizottsággal együtt a mézesmadzag és korbács taktikáját alkalmazták, hogy jobb belátásra bírják. Az előbbi a kilátásba helyezett támogatásokat jelentette. Ezt első ránézésre akár úgy is lehetne értékelni, hogy Orbán sikert aratott. Csakhogy a 6 milliós felzárkóztatási támogatásról kizárólag akkor lehet szó, ha előbb a magyar fél megfelelőképpen teljesíti a megszabott 27 mérföldkövet. Vagyis valamit tennie kell azért, hogy hozzájusson az anyagi eszközökhöz.

 

Neue Zürcher Zeitung

 

Az EU pontozásos győzelmet aratott Orbán Viktor felett. A tagállamok a Bizottság mellé álltak, addig nem küldik a milliárdokat, amíg nem biztos, hogy azokat jogszerűen költik el. Győzött a jogállam. Hívei fellélegeznek, mert végre eldőlt a több hete tartó kötélhúzás. Magyarország immár nem kötheti az ebet a karóhoz.

A többiek ugyan jó egy milliárddal csökkentették a befagyasztott összeget, de ragaszkodtak az alapelvekhez. Orbán hiába ágált, nem tudott semmit sem tenni ellene. Sőt, túlfeszítette a húrt. Korábban már többször is pacekba szembement a közösség és a tagállamok véleményével, ám az új geopolitikai helyzetben magára hagyták a szövetségesei.

Még a lengyelek is kifaroltak mögüle, így elszigetelődött. Mivel nagyon kell neki a koronaalap, inkább lemondott a vétóról Ukrajna kapcsán. Varsót főleg Magyarország orosz politikája idegesti. Merthogy az kizárólag önös nemzeti érdekeken alapul. Így viszont gyakorlatilag feloszlott a Visegrádi Csoport. De még Románia és Bulgária sem szeretne Orbánnal ágyba bújni, pedig náluk is nagy-nagy gond a korrupció.

 

Neue Zürcher Zeitung

 

Magyarország győzelemként ünnepli az EU-val kötött megállapodást, ám félő, hogy Orbán trükközni fog, miközben gazdasága siralmas állapotban van. Nagy a vita tétje, mert el kell érni, hogy az európai adófizetők pénze ne szivárogjon el kétes csatornákon. Jelenleg ugyanis erős a gyanú, hogy egy sor uniós pályázatnál túláraznak és a többlet a miniszterelnökhöz közelálló üzletemberek zsebében landol.

Orbán mindenesetre egészen populista módon máris nyugdíjemelést jelentett be, amivel el akarja fedni, hogy bizonyos feltételeket teljesítenie kell, ha szeretné megkapni a teljes támogatást.  Nagyobb fizetést ígért a pedagógusoknak is, bár bizonyosan tudja, hogy annak semmi köze sincs az újjáépítési alaphoz. 

A Fideszt helyenként szoros viszony fűzi az állami intézményekhez, lásd Polt Pétert vagy a Kúria elnökét. Ennélfogva egészen képtelenség, hogy azért kell új testületeket létrehozni a korrupció visszaszorítására, mert ami van, az legfeljebb úgy, ahogy szuperál, miután a ravaszdi Orbán pontosan tudja, miként kell egy egész államot az uralma alá hajtani.

De sürgősen kell neki a támogatás, hiszen országa a legszegényebbek közé tartozik a földrészen. Gyámolításra szorulnak a nyugdíjasok és nagy bajban van az államháztartás. Ráadásul megrendült a nyugati befektetők bizalma a jogbiztonság kapcsán, miután újabb különadókat vetettek ki az idegen kézben lévő cégekre. Így ha Brüsszelből csak csörgedezik a segítség, az még tovább gyengítené a gazdaságot.

Alighanem ez játszott közre viszont abban, hogy nem vontak meg még több támogatást a többiek, mert számukra lidércnyomással ér fel, ha egy tagállam pénzügyei beomlanak.

 

Spiegel

 

Végre befellegzett a büntetlenségnek, Orbán Viktor számára világossá tették, hogy nem zsarolhatja tovább a többieket, de még további ilyen történelmi lépések szükségesek – mutat rá a Brüsszelből keltezett kommentár.  A legújabb uniós vesztegetési botrány miatt félő, hogy nem kellő figyelem kíséri, mekkora sikert ért el az EU a korrupció és a jogállam lebontása elleni küzdelemben. Olyan fejlemény ez, amire még a közelmúltban is csak kevesen tették volna a tétjüket.

Természetesen ez is kompromisszum árán jött létre, az Unióban ez már csak így szokott lenni. De ezúttal nem érheti szó a ház elejét, mivel eredetileg ugyan 7,5 milliárdot akartak visszafogni, de a 6,3 milliárd sem kevés pénz. De a legfőbb, hogy immár nem lehet megúszni a disznóságokat és Brüsszelt nem lehet revolverezni.

Orbán abban bízott egész végig, hogy az EU összeomlik a vétófenyegetés láttán, és hogy nem jön össze a kétharmad, meg tudja akadályozni. De megértették vele, hogy nélküle is összehozzák az ukrán hitelt, márpedig ebből az következik a jövőre nézve, hogy aki visszaél a vétóval, az számíthat arra, hogy megkerülik. Az adást a lengyelek is vették.

Az egész a Parlament érdeme, mert a képviselők éveken át ostorozták a Bizottságot, hogy ne vonakodjon, álljon a sarkára. De az utolsó pillanatig voltak olyan biztosok, akik futni hagyták volna Orbánt. A kormányok pedig, Berlint is beleértve, sokáig nem sok hajlandóságot tanúsítottak, hogy egyik tagjukat felelősségre vonják.

Ám most nem fordul minden egy csapásra jóra. Az Orbán hatalmát képező kegyencrendszer oly mély gyökereket eresztett, hogy némi intézményi reformmal nem lehet felszámolni. A magyar példa alátámasztja, mekkora árat kell fizetni, amiért az EU ilyen sokáig habozott. De Orbán ezen felül külön eset, mert ennyire pofátlanul senki sem használta ki az uniót – saját uralmi céljaira.

Most minden attól függ, következetesen megy-e tovább a Bizottság és a tagok együttese az új úton. Nem szabad engedniük a nyomásból, mert különben nem riadnak vissza a magyar és a lengyel példa lehetséges követői. Pont az a legnagyobb veszély, hogy a szervezet rövid kitérő után visszatér a bejáratott módszerekhez. Pedig látszik, hogy a pénz a leghatékonyabb eszköz a korrupció ellen és a jogállam védelmében.

De szükség volna emellett egy testületre, amely akkor látna akcióhoz, ha észleli, hogy veszélyben a jogállam, és az nem csupán a közös pénzügyeket fenyegeti. Ez esetben nem lehetne azt mondani, hogy a politika diktál, viszont sokkal komolyabban kellene az érintett hatalmaknak venniük a lehetséges retorziót. A tekintélyuralom elleni harc csak most kezdődött el.

 

FAZ

 

A jobboldali lap úgy látja, hogy semmi ok ünnepelni, mert az EU vereségét hozta a hétfő esti nagyköveti értekezlet. Hiába tartanak vissza milliárdokat a magyar jogállami kifogások miatt, ami történt, az az Unió állapotáról árulkodik. Azzal együtt, hogy hiába emlegetett a magyar igazságügyi miniszter kompromisszumot, a többség megmutatta: vége a türelmének. Hogy Orbán egyelőre kénytelen lemondani ekkora összegről, az nagy ár, amiért egyfolytában szembemegy Brüsszellel. Remélhetőleg a Tanács és a Bizottság állhatatos marad, amikor a reformokat kell elbírálni. Sok mindenről lehet tárgyalni és vitatkozni, de a jogállam alapvető elemeiről nem.

Ugyanakkor főként Orbán baloldali brüsszeli ellenfelei hiába látnak okot az ujjongásra, itt bizony alulmaradt a demokratikus összefogás, hiszen egy tag esetében ki kell kényszeríteni a jogállamiságot. Korrupció más tagországokban is van, de még Brüsszelben is, amint éppen tapasztaljuk. Az EU már volt jobb formában is, amikor arról volt szó, hogy a másoknak prédikált értékek szerint éljen.

 

FAZ

 

Magyarország egy „nagy csata” győztesének érzi magát (Copyright: Szikra Levente, Alapjogokért Központ), de még Navracsics Tibor is azt állította, hogy siker koronázta a magyar erőfeszítéseket, mert kompromisszum lett a vége. Igaz, ami igaz, az Orbán-kormánynak nem kell végleg búcsút intenie a milliárdoknak.

De a nagy többség a szubvenciók befagyasztására voksolt, bár az összeg valamivel kisebb, mint amennyit a Bizottság eredetileg jónak tartott. A budapesti derűlátás alapja az, hogy megvan a zöld jelzés a gazdasági újjáépítési tervhez. Csak éppen ebből akkor lesz pénz, ha előbb a magyar fél teljesíti a penzumot, azaz a 27 mérföldkövet.

A cseh elnökségnek két értelemben is igaza van, amikor megadealt emleget: először is akkora többség támogatta az indítvány, amilyenről a diplomaták még csak nem is álmodtak.  Orbán teljes mértékben magára maradt. Az újság úgy értesült, hogy még a lengyelek, illetve az olaszok sem szólaltak fel magyar barátjuk mellett. Másodszor megnyílt az út az ukrán kölcsönhöz, valamint a multik egységes megadóztatásához.

 

Süddeutsche Zeitung

 

Orbán hiába taktikázott, az EU most először megtorolja, hogy egyik tagja nem tesz eleget a jogállami szabályoknak. A felháborodást csak fokozta, hogy a politikus olyan kérdést lovagolt meg, amely a vitában teljesen kívülálló, ám szenvedő ukránokat érintette. Egyes diplomaták azt mondták, hogy Orbán zsarol és túszként használja Ukrajnát. Mások éppen ezért azzal fenyegették meg a miniszterelnököt, hogy elveszti a koronaalap milliárdok 70 %-át. A végeredményt Brüsszelben magyar kudarcként értékelik, egyben pedig történelmi döntésnek a demokrácia és a jogállamiság védelme szempontjából.

 

Süddeutsche Zeitung

 

Orbán elkalkulálta magát, nagyban pókerezett és vesztett. Budapest ugyan hivatalosan örvendezik, de az önreklámban a magyar kormány mindig is jó volt. Ám bármit is állít a miniszterelnök és a sok vízhordó a brüsszeli eredményről, két tényt nem tudnak letagadni, illet megszépíteni. Az egyik, hogy az EU sokéves huzavona után komolyra fordította a szót és történelmi határozatot fogadott el. Még sosem fordult elő, hogy pellengérre állítsanak egy országot, amiért tett a közös játékszabályokra.

Immár nem üzleti modell bekasszírozni a pénzt, ám onnantól kezdve nem törődni azzal, mit mond Brüsszel a korrupcióról vagy a jogállamról, ez a vonal a jövőben nem kecsegtet tartós sikerrel.

A másik vitathatatlan pont az, hogy Orbán alulmaradt az erőpróbában. Némi engedmény ki tudott ugyan harcolni, de sokkal többnek inthet búcsút, mint amennyit nyert. A hat milliárd nagyon hiányzik neki – mellesleg a nyugati adófizetők zsebéből –, hogy megvásárolja a magyar polgárok jólétét és hűségét.

A 27 feltétel, amivel körbebástyázták az gazdasági segélykeretet, egyfajta pót vészfék. Általában elegendő, ha egy állam bemutatja tervét a jogállami kifogások kiküszöbölésére, és máris utalják neki a támogatást. Ám Orbánt csakis a pénzzel lehet befolyásolni. És itt lassan vége a Bizottság, illetve a többi kormány türelmének, a magyar vezető annyit trükközött és annyi mentséget talált korábban.

Pont az a tanulság, hogy elég nagy többség a továbbiakban nem hagyja magát megvezetni, valamint megzsarolni. És megvonja a szubvenciókat, bármennyire is siránkozik Orbán. A teljes képhez azonban hozzátartozik, hogy Orbán rosszul választotta meg a terepet, mert Ukrajna rovására próbálkozott, csakhogy ezzel olyan hatalmak rokonszenvét is eljátszotta, amelyek különben talán megértést mutattak volna iránta.

De hogy a didergő és rakétatámadásoknak kitett ukránoktól akarta megvonni a segítséget, ez  a gátlástalan manőver még a szövetséges lengyeleket is mértéktelenül felhergelte. A magyar erős ember túllőtt a célon.

 

Politico

 

Orbán Viktor nem lett gazdagabb 6 milliárd euróval, a történelmi döntés mögött az van, hogy az EU felavatta a jogállami mechanizmust – az Orbán jelentette jogállami kockázatok kivédésére, miután a miniszterelnök számolja fel a demokratikus fékeket és ellensúlyokat. A cseh EU-nagykövet asszony ugyanakkor cáfolta, hogy a magyar kormány más alapokból bármiféle kompenzációt kapna, noha ezt pletykálják uniós diplomata körökben.

A hétfő esti tanácskozásra nagy nyomás nehezedett, hogy ne engedjen sokat. A szigor mellett foglalt állást az EP, valamint a német külügyminiszter is. Beavatottak szerint Orbán csupán annyit tudott tenni, hogy elismerte a vereségét, abban reménykedve, hogy majd máskor folytatja a küzdelmet.  Egy szakmabeli úgy értékelte, hogy a politikus megalázó kudarcot szenvedett. Be kellett adnia a derekát, hogy legalább a koronaalapból előirányzott összeget megkaphassa, és így valamennyire meg tudja nyugtatni a piacokat.

De rá fog jönni, hogy egy petákot sem lát addig, amíg nem hajtja végre az összeg megígért reformot. Ezzel együtt jobb, ha következő két soros elnök felkészül, hogy magyarok jövőre igencsak használni fogják a vétófenyegetést, mert már nagyon szeretnék látni a pénzt. Ez azonban egyáltalán nem jelenti azt, hogy az EU-t bedarálná az orbáni vétokrácia. A miniszterelnök immár eddigi legszorosabb szövetségeseinek is elvesztette a jóindulatát.

Abba a kézbe köpött bele, amelyik etette, így most nehéz dolga lesz. Immár jó 12 milliárd euró miatt aggódhat, ám ha nem vált stratégiát, akkor még az is előfordulhat, hogy Brüsszel megkétszerezi a büntetés összegét.

 

Handelsblatt

 

A német üzleti körök szócsöve azt tartja a legjelentősebbnek a határozatból, hogy Európa megmutatta a budapesti kerékkötőnek, hol vannak a határai. Az EP nyomására a Bizottság és a Tanács kemény vonalra váltott, ami nem volt magától értetődő, mert főként a tagállamok között idáig az volt a főszabály: holló a hollónak szemét nem vájja.

Ezért mérföldkőnek számít, hogy a kormányok úgy határoztak: ha nincs más megoldás, megvonják a pénzt az érintett államtól, ez pedig arra kényszerítette Orbánt, hogy meghajoljon. Hogy közben némi engedményt ki tudott harcolni, az másodlagos.

De bizonyosan ismét megpróbálkozik a zsarolással, ezért legfőbb ideje, hogy eltöröljék az egyhangú döntéshozatal elvét. Akkor ugyanis senki sem tudja sakkban tartani a többieket. Egyszerűen elfogadhatatlan, hogy egyetlen politikus kénye-kedve szerint megtorpedózzon olyan életfontosságú döntést, mint Ukrajna megsegítése. Ha az EU cselekvőképes akar maradni, akkor ehhez az első lépést a kormányoknak az Európai tanácsban kell megtenniük.

 

Franfurter Rundschau

 

A baloldali lap azt tanácsolja az EU-nak, hogy tartson ki az újra megtalált elvhűség mellett, annál is inkább, mert hat a jogállami mechanizmus, de ne csak akkor avatkozzon közbe a demokrácia érdekében, amikor a pénzről van szó. Mert addig rendben van, hogy Orbán egyelőre hiába ácsingózik a milliárdokra. Viszont amíg Magyarország az Unió tagja marad, miközben változatlanul tekintélyuralmi vonalat visz, együtt kell működni a magyar kormányfővel.

Ám ki kell találni, hogy mit lehet csinálni akkor, ha nem csupán a nyugati adófizetők pénze kerül veszélybe, hanem a magyar demokrácia, vagy a LMBT-közösség joga. Meg kell találni az ellenszert Orbán ellen az EU által hirdetett értékek védelmében. Látnivaló, hogy a pénz hatékony eszköz, de az elvhűséget nem lehet kizárólag arra alapozni.

 

Le Figaro

 

Magyarország kikapott a Brüsszellel szembeni erőpróbában. Nem csupán azért, mert kénytelen folt elállni a vétótól két igen fontos uniós kérdésben, hanem mivel bele kellett nyugodnia abba, hogy az EU felfüggesztette 6,3 milliárd euró utalását. Hogy a többiek megadásra tudták kényszeríteni, az azt jelenti, hogy ügyesen manővereztek a jogállami mechanizmussal. Még nem fordult elő, hogy egy kormányt megbüntettek volna a demokrácia megsértéséért.

 

2022. december 14.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Ha Horthy Miklós lehetett tengernagy hadiflotta nélkül!

Orbán Viktor vendégül látja Trump híveit, mert az elnök újraválasztásában reménykedik. A CPAC rendezvényére egész Európából >

Tovább

Von der Leyen ismétel, vagy?

Az Economist úgy ítéli meg, hogy von der Leyen nagy esélyes ugyan, mégsem lesz könnyű elérnie, >

Tovább

A Fico-kormány átneveli a közmédiát

A populista-nacionalista szlovák kormány neki kezes intézményre akarja lecserélni a közmédiát. Már elfogadta az erre vonatkozó >

Tovább

Nehogy tragikus hős legyen

Míg a kérdésén gondolkodtam, „Hogy bírod lelkileg ezt a sok valóságot a fejedben?”, ő már válaszolt >

Tovább

Politikai válság Horvátországban

Paul Lendvai azt írja a horvát választás után, hogy a zágrábi politikában jelenleg minden elképzelhető. Válság >

Tovább

Veszélyes lehet-e ez az ember Orbán számára?

Nemigen fordul elő, hogy valaki veszélyessé válik Orbán Viktor számára, de most valami megmozdult az országban, >

Tovább

A szélsőjobb át akarja venni Európát és Meloni mutatja hozzá az utat

Ezt írja Rómából a New York Timesban David Broder, aki nemrégiben könyvet jelentetett meg a mai >

Tovább

Orbán illúziói a nagyságról

Orbán hiú reményei összeomlottak. A miniszterelnök azt remélte, hogy egy nacionalista, bevándorlás-ellenes, Putyin-párti ellenforradalmat vezethet Európa >

Tovább

Káoszba fulladt a brüsszeli szélsőjobbos konferencia

A New York Times szerint örül az európai jobboldal, mert brüsszeli tanácskozásukat törölni próbálták. Pedig a >

Tovább

A Guardian arra szólítja fel Iránt, illetve Izraelt, hogy lépjenek vissza a szakadék széléről

Ellentétük ugyanis nyílt háborúval fenyeget. A világ persze nem tudja, mit szabadítanak el a megtorló akciók, >

Tovább

Nagy siker lett volna az iráni légitámadás elhárítása?

Roger Boyes, a Times diplomáciai szerkesztője azt elfogadja, hogy újrakeverték a geopolitikai kártyákat. Immár Teherán közvetlenül >

Tovább

A világ a háború szélén áll

Izraelnek nincs más választása: válaszolnia kell az Iránból indított támadásra – küldi elemzését Izraelből a Daily >

Tovább