2024. december 10. kedd
Ma Judit, Loretta, Eulália névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Brüsszel megfékezte Orbánt – egyelőre

Brüsszel megfékezte Orbánt – egyelőre

Egy kicsivel több mézet kent a madzagra, ugyanakkor visszafogta a korbácsot és ez segített, hogy Magyarország megszavazza Ukrajna megsegítését. Az EU a háború kezdete óta kénytelen óvatosan egyensúlyozni, bár az uniós vezetők szeretnék felelősségre vonni a magyar vezetést a demokrácia visszaszorításáért, ám közben szükség van a voksára, hogy támogassák az ukránokat, ugyanakkor meghiúsítsák Putyin katonai törekvéseit. Orbán Viktor egész évben lassította az oroszellenes energiaszankciók elrendelését, illetve kivételes elbánást kért saját gazdasága védelmében.  Ám a hétfői megállapodás után mindkét oldal mondhatja, hogy bejött a számítása. A magyar fél feladta a vétót, viszont az eredetinél kisebb büntetést szabnak ki rá. De az látszik, hogy az Unió kész fellépni az érintett tagok ellen a jogállami aggályok miatt, ezzel együtt a magyar vezető is megtalálta az útját-módját, hogy elérje, amit akar. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Handelsblatt

 

A német szabad demokraták frakcióvezetője Orbán Viktornak üzent, miután Scholz kancellár a ma kezdődő brüsszeli EU csúcs előtt közölte a Bundestagban: hiába is próbálkozik bármelyik tagállam a közös kül- és biztonságpolitika, valamint az uniós értékek kijátszásával – kudarcra van ítélve. Erre reagálva Christian Dürr azt mondta, hogy az Unió helyesen jár el, amikor érvényesíteni kívánja a demokratikus normákat. Kifejtette: nagy lépést jelent előre, hogy beélesítették a jogállami mechanizmust és „Orbán úr, az Ukrajna részére nyújtandó gazdasági segítséget nem lehet adunak tekinteni ebben a játszmában”.

 

Foreign Policy

 

Brüsszel megfékezte Orbánt – egyelőre. Egy kicsivel több mézet kent a madzagra, ugyanakkor visszafogta a korbácsot és ez segített, hogy Magyarország megszavazza Ukrajna megsegítését. Az EU a háború kezdete óta kénytelen óvatosan egyensúlyozni, bár az uniós vezetők szeretnék felelősségre vonni a magyar vezetést a demokrácia visszaszorításáért, ám közben szükség van a voksára, hogy támogassák az ukránokat, ugyanakkor meghiúsítsák Putyin katonai törekvéseit.

Orbán Viktor egész évben lassította az oroszellenes energiaszankciók elrendelését, illetve kivételes elbánást kért saját gazdasága védelmében.  Ám a hétfői megállapodás után mindkét oldal mondhatja, hogy bejött a számítása. A magyar fél feladta a vétót, viszont az eredetinél kisebb büntetést szabnak ki rá. De az látszik, hogy az Unió kész fellépni az érintett tagok ellen a jogállami aggályok miatt, ezzel együtt a magyar vezető is megtalálta az útját-módját, hogy elérje, amit akar.

Hegedűs Dániel a Német Marshall Alapítványtól úgy értékeli: vízválasztónak számít a jogállami mechanizmus bevetése. Vége a 12 éve tartó megbékítésnek, Orbán-simogatásnak. Merthogy hatalomra kerülése óta a miniszterelnök igyekezett megszilárdítani az uralmát, aláásni a demokratikus intézményeket, felszámolni a független sajtót és foglyul ejteni a bíróságokat.

Az invázió óta pedig az látszott, hogy az orosz érdekekért lépett fel mind az EU-ban, mind a NATO-ban. Állandó és súlyos fejfájást okoz a földrészen. Majd meglátjuk, hogy tényleg megcsinálja-e a korrupcióellenes, illetve jogállami reformokat. Nyilvánvalóan abból indult ki, hogy az ukrán ügy akadályozásával előnyt tud kicsikarni más területeken. Ám a gazdaság állapota folytán nem veszíthet több pénzt.

Hegedűs szerint Orbánnak el kell gondolkodnia azon, hogy új stratégiát dolgozzon ki, hiszen egyidejűleg három fronton harcol, ideértve a jogállamot, az urambátyám-rendszert és a geopolitikát. Ez pedig egy kicsit sok.

 

Reuters

 

Az Integritás Hatóság vezetője úgy nyilatkozott a brit hírügynökségnek, hogy megfelelő jogkört kapott a korrupcióellenes küzdelemhez, és minden lehetséges eszközt be kíván vetni, mert a lehető legnagyobb eredményt akarja elérni. Bíró Ferenc azt mondta: a hatóság felállítása már önmagában lépést jelent előre. További biztosítékot nyújt szerinte, hogy jelenteniük kell minden visszaélést az OLAF-nak. Ezen felül pedig igen komoly forrásokat kapnak: összesen 150 munkatársa lesz, akik a legkorszerűbb technikát alkalmazzák majd.

A megelőzésre összpontosítanak, mesterséges intelligencia segítségével szinte élőben követik a fejleményeket. De még egy-másfél év kell, amíg teljes lendületre kapcsolnak. Ha úgy látják jónak, leállíthatják a közbeszerzési pályázatokat, vagy elrendelhetik azok újra kiírását. Továbbá nyomozásra szólíthatják fel a helyi szerveket. Ám arra is kitért, hogy a korrupciót nem lehet teljesen kiirtani, de úgy gondolja, hogy az Integritás Hatóság sokat segíthet a helyzet javításában.

A jelentés hozzáteszi, hogy nemzetközi civil szervezetek szerint Orbán már jó ideje oligarcháknak játszik át uniós forrásokat, mert így akarja erősíteni helyzetét. A Bíró-féle hivatal fő gyengeségének pedig azt tekintik, hogy nem emelhet vádat, vagyis kénytelen a meglévő társintézményekre támaszkodni.

 

Politico

 

Nagyon úgy néz ki, hogy Lengyelország bedobta a törülközőt a jogállami vitában, mivel szeretné végre megkapni a 35 milliárd eurós támogatást az Uniótól. Vagyis a pénz beszél, a kutya ugat. A kormányt egyre jobban aggasztja, hogy elvesztheti ezt a hatalmas összeget, illetve hogy szorul vissza a közvélemény kutatások alapján a jövő évi választás előtt.

Ezért a Jog és Igazságosság jelezte, hogy meghátrál. Mateusz Morawiecki miniszterelnök együttműködést kért az ellenzéktől. Az előterjesztett törvényjavaslat azzal szavatolná a bírák függetlenségét, hogy a fegyelmi ügyek a sokat bírált kamarától egy olyan testülethez kerülnének, amely önállóbbnak számít. A késlekedésért egyébként az Európai Bíróság tavaly napi egymillió eurós bírságot szabott ki.

Ugyanakkor nem biztos, hogy a hatalom célt ér, mert nem lehet tudni, hogy kisebbik szövetségese, a radikális igazságügyi miniszter vezette Egyesült Lengyelország párt hajlandó-e áldását adni az elképzelésre. A kabinet éppen ezért kért támogatást az ellenzéktől, hiszen az alsóházban minimális a többsége, a Szenátusban pedig kisebbségben van.

Ugyanakkor Laurent Pech, a dublini University College jogprofesszora nevetségesnek minősítette a benyújtott tervezetet. A Democracy Reporting International nevű berlini NGO egyik kutatás vezetője pedig úgy értékelte, hogy az indítvány nem teljesíti azokat a mérföldköveket, amelyekről Varsó és a Bizottság korábban megegyezett.

 

Süddeutsche Zeitung

 

Egyre nagyobb a felháborodás, miután Ausztria megfúrta a románok és bolgárok schengeni tagságát, ám Bécs úgy válaszolt az erőteljes brüsszeli bírálatra, hogy külön egyezséget írt alá Magyarországgal, amivel azonban provokál.  A megállapodás értelmében 30 osztrák rendőr segít a szerb határ mentén felkutatni az illegális belépőket, de az már a magyarokra tartozik, hogy mit tesznek ezekkel az emberekkel, ideértve hogy akár azonnal visszatoloncolják őket, mivel – legalábbis az osztrák belügyminiszter szerint - a legtöbben nem is nyújtanak be menedékkérelmet.

Csakhogy ez a kijelentés egyáltalán nem állja meg a helyét, mert Magyarországon gyakorlatilag lehetetlen menekültstátuszért folyamodni. Az első negyedévben összesen 10 ilyen esetről tudni, miközben januártól szeptemberig 178 ezren akadtak fenn a szűrőn. Az viszont közismert, milyen brutálisan rakják át az elfogottakat a határ túloldalára. Ezért szakértők attól félnek, hogy az osztrák egység segédkezet nyújt a törvénysértéshez.

Nehammer kancellárt azonban nem zavarja, hogy Ausztriába főleg azért érkeznek ennyien a zöld határon át, ám Magyarország simán tovább engedi azokat, akik már bejutottak. Vagyis a politikus összeáll a jobb felé hajló Orbánnal, ugyanakkor megsérti Romániát és Bulgáriát, pedig azok végzik a házi feladatukat, hogy bekerülhessenek a schengeni övezetbe. Az osztrák vétót sokan a magyar miniszterelnök zsarolási taktikájához hasonlítják.

Ugyanakkor a Frontex számai egyáltalán nem támasztják alá a bécsi adatokat. Az EU belügyi biztosa úgy fogalmazott, hogy az egész ügyből egyvalaki húz hasznot, az pedig a Kremlben csücsül. Csak éppen az osztrák kormányfő nem akarja megérteni, miről van szó, ám ily módon meglehetősen magára maradt Európában.

 

Politico

 

Habár nincs szó újabb invázióról, jó volna, ha az EU végre szembenézne a migrációval – írja William Natrass, a Prágában dolgozó szabadúszó újságíró. Az alkalmat az adta neki, hogy Csehország visszaállította az ellenőrzést a szlovák határ mentén, mondván, hogy abból az irányból rengetegen léptek be az országba. De mivel az egész földrészen erősödik a menekültválság, veszélybe került a mozgás szabadsága.

Emellett látnivaló, hogy a befogadott menedékkérők elosztása nem jelent hosszú távú megoldást. A schengeni övezet csakis közös erőfeszítéssel maradhat fenn. Viszont már nem csupán az olasz miniszterelnök és konzervatív szövetségese, Orbán Viktor mondja, hogy gátat kell vetni a migrációnak. Ezért az uniós intézményeknek a határok megerősítésére, az elrettentésre kell összpontosítaniuk. A Bizottság kétkulacsos, mert támogatja, hogy Lengyelország nem engedi be Belarusz felől a 3. világból érkezőket, ám bünteti Magyarországot, amiért az keményen jár el a szerb határon.

Ezért most a magyar, az osztrák és a szerb vezetés külön megállapodást kötött, hogy beszüntesse a „menedékturizmust”. Az nem kétséges, hogy rengeteg szenvedéssel jár, ha valaki törvénytelenül próbál meg bejutni a kontinensre. Ezt pedig csak úgy lehet megakadályozni, ha eleve elriasztják az érdekelteket attól, hogy útra keljenek. Vagyis keményen őrizni kell a külső határokat, mert máskülönben odalesz Schengen.

 

Politico

 

Le Pentől Orbánig az egész európai szélsőjobb ujjong a Katargate láttán, szemükben az Európai Parlamentben kirobbant botrány azt igazolja, hogy az EU kettős mércével méri a jogállamiságot. Ezek az országok évek óta tengelyt akasztanak Brüsszellel, amely azzal vádolja őket, hogy megszegik a demokratikus szabályokat, elnyomják a kisebbségeket és áldatlan kapcsolatokat tartanak fenn olyan rezsimekkel, mint a putyini Oroszország.

A szélsőségesek ezzel szemben úgy vélik, hogy most nekik áll a zászló, ennek megfelelően átmennek támadásba az uniópárti elit ellen, amely szerintük ült a korrupciós szemétdombon, miközben kioktatta őket, hogy miként kell vezetni országukat. Valószínűleg megpróbálnak politikai fegyvert kovácsolni a történtekből a jogállami vitában, illetve annak segítségével igyekeznek EU-ellenes hangulatot kelteni a két év múlva esedékes európai választásokra. Orbán már meg is eresztett több gúnyos megjegyzést.

Ezek a politikusok azt mondják, hogy az Unió kétkulacsos: gyorsan elítéli Lengyelországot és Magyarországot, pedig volna mit söpörnie a saját portája előtt.

 

The Times

 

Vezércikk úgy értékeli, hogy az EP görög alelnöke körüli botrány, a belga rendőrség által végrehajtott több házkutatás igencsak ártott az európai intézmények tekintélyének és rávilágított, hogy a nyugati demokráciák könnyen külső, rosszindulatú befolyási kísérletek áldozatául eshetnek. Itt többről van szó, mint hogy egy tisztségviselő megtévedt.

Az európai terv lényege, hogy hozzásegítse a közös értékekhez mindazokat a milliókat, akik a saját korrupt és autokratikus kormányuk miatt nem élvezhetik ezeket az előnyöket. Ám időről időre kiderül, hogy sebezhető főként a Parlament, amely pedig némi társadalmi felhatalmazást élvez, szemben a többi homályos és terpeszkedő uniós intézménnyel.

A vesztegetési história csak lökést ad az Európa-ház ellenfeleinek, legyen az a szélhámos magyar, illetve lengyel állam, vagy olyan autokrácia, mint Oroszország, egyben pedig gyengíti az integráció tekintélyét.  Az EU elbukott a vizsgán, mert kiderült, hogy nem megfelelőek a biztosítékok a kenőpénzek elfogadása ellen. Jellemző, hogy a visszaélést nem belső vizsgálat tárta fel.

Amikor általános a világban a bizonytalanság és nyomulnak a tekintélyuralmak, minden eddiginél fontosan, hogy a demokratikus rendszerek erkölcsileg vezessenek. A nyugati politikusokra hárul, már ha élni akarnak ezzel a szereppel, hogy tegyék rendbe a saját házuk táját.

 

2022. december 15.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Trump nevetséges állásfoglalása

Nevetségesnek minősítette Donald Trump Szíriával kapcsolatos állásfoglalását a New York Timesban Thomas Friedman kommentátor, aki háromszor is >

Tovább

Ki veszi át Szíria irányítását?

Az Economist elemzése azt latolgatja, vajon ki veszi át Szíria irányítását, miközben egyáltalán nem biztos a >

Tovább

Mindenszentek napja Újvidéken

A végtelenül cinikus hangnem, mellyel az államfő a határozottan fellépő tüntetőket illette, mindenesetre valóságos tendenciára mutat >

Tovább

A szír polgárháború tétje az, ki uralja az egész Közel-Keletet

Ezt állapítja meg Neil MacFarquhar, aki csaknem 30 éve dolgozik a New York Timesnál.  Hogy a lázadók >

Tovább

Az Orbánt váltó lengyelek vissza tudnak-e térni a normális állapotokhoz

Sokak szerint Magyarország minden idők legrosszabb uniós elnökségét produkálta a most véget érő félévben, de az >

Tovább

Hogyan borít Orbán kihívója

Magyarországon eddig két dolog volt biztos: a halál, és hogy Orbán győz. De csak eddig volt >

Tovább

Lehet, hogy Meloni lesz Európa aduásza Trumpnál

Bármennyire is úgy gondolja Orbán Viktor, hogy ő az amerikai politikus magától értetődő ideológiai szövetségese. Az >

Tovább

A merkelizmus tragédia Trump és Putyin korában

Ezt fejti ki a volt kancellár most megjelent emlékiratai kapcsán Andreas Kluth, aki bevallja: annak idején >

Tovább

Ez már nem a gyerekekről szólt

Veszíteni rossz. Aki folyton veszít, megsebzett lélekkel létezik, úgy él, mintha véget nem érő sötétség venné >

Tovább

Putyin a pusztításban és a kiutasításban bízik: mi lesz az ukrajnai menekültekkel?

Putyin azon van, hogy romboljon Ukrajnában és lehetőleg minél több embert üldözzön el – már jó >

Tovább

Magyarország korszakváltás előtt

Ezzel a címmel közöl kommentárt Lendvai Pál a bécsi Der Standardban Magyar Péterről, akiről azt írja, >

Tovább

Biden a saját képmutatását leplezte le, amikor kegyelmet adott a saját fiának

Ezt Trump úgy értelmezi majd, hogy szabad kezet kap az igazságszolgáltatás elleni fellépéshez – fejti ki >

Tovább