Ma Ágota, Ingrid, Etelka, Léda névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Nyugaton a helyzet változik
Ha látszólag nyugalmat tapasztalni, az csak azért van, mert napjaink autokratái leplezett háborút folytatnak, ám a demokráciáknak fel kell ébredniük az ellenük irányuló trükk láttán – hangsúlyozza Szergej Gurijev, a párizsi Science Po professzora és igazgatója... Egyidejűleg a Nyugatnak csökkenteni kell függőségét az autokráciákkal folytatott kereskedelemtől. Továbbá jobban oda kell figyelnie arra, hogy a tekintélyelvű rezsimek behatolnak a nemzetközi szervezetekbe. Mert pl. Magyarország lényegesen késleltette az EU-ban az oroszellenes olajembargót. Lépni kell, mert a nyugalom nem azt jelenti, hogy nem zajlik a háború.
Bloomberg
Putyin mind inkább kifogy a lehetőségekből Ukrajnában. Hogy egységei feladják Herszont, az súlyos vereséggel ér fel. A hírt nem ő jelentette be, de hát a politikus nem szeret beállni olyan kudarcok mögé, amely cáfolják az állítását, miszerint a hadsereg egyszer és mindenkorra elfoglalta a várost, három másik körzettel együtt. Az pedig, hogy az elnök nem megy el Balira, a G20-ak tanácskozására, mind szűkebb diplomáciai mozgásteréről árulkodik. Mérlegelte, hogy sok jó nem sül ki számára abból, hogy Biden és mások az eseményen várhatóan nyíltan bírálni fogják az inváziót.
Alighanem kérhetett volna némi támogatást kínai és indiai kollégájától, de az elmúlt héten mindkettő jelezte, hogy elégedetlen a fejleményekkel, így a nukleáris fenyegetéssel, illetve a válság okozta élelmiszer-, illetve energiabiztonsági gondokkal.
Az amerikai hadsereg főparancsnoka úgy becsüli, hogy idáig több, mint 100 ezer orosz katona esett el, illetve sebesült meg, és hasonlóak lehetnek a veszteségek az ukrán oldalon is. Moszkva számára egyre nagyobbak a nehézségek, még sincs semmi jele annak, hogy Putyin a béke érdekében bedobná a törülközőt. Ám folyamatosan szűkül számára a tér a manőverezéshez.
Project Syndicate
Nyugaton a helyzet változik, és ha látszólag nyugalmat tapasztalni, az csak azért van, mert napjaink autokratái leplezett háborút folytatnak, ám a demokráciáknak fel kell ébredniük az ellenük irányuló trükk láttán – hangsúlyozza Szergej Gurijev, a párizsi Science Po professzora és igazgatója. A küzdelem sok fronton zajlik a tekintélyuralmak és a demokráciák között. Nemigen tűnik fel, de nyugaton az autokraták kijárói, képviselői és támogatói próbálják aláásni az egységet, meggyengíteni elszántságot a szankciók fenntartására és az ukránoknak szánt fegyverszállítások folytatására.
Abban persze semmi új sincs, hogy beleütik az orrukat a nyugati politikába. De hát ez már hozzátartozik a nem demokratikus rendszerek működéséhez. Az ügynökök jól szabott öltönyökben dolgoznak, látszatra demokraták és ez elég, hogy eljussanak a legfontosabb tanácskozásokra, legyen szó Davosról vagy a G20-akról. Ott igyekeznek további bedolgozókat toborozni, illetve agytrösztöket megnyerni, hogy azok képviseljék a megbízók érdekeit.
A stratégia ravasz, mert ha nem derül ki, hogy ki van a háttérben, akkor az érintett ország zavartalanul hozzájut tőkéhez és technológiához. Ha lelepleződnek, gyakran hivatkoznak arra, hogy a Nyugat is beleavatkozik az ő választásaikba. Csakhogy az a demokratikus értékek védelmében, nyíltan történik, ezzel szemben a modern diktátorok törvénytelen eszközöket használnak. Viszont demokratáknak állítják be magukat, mert tudják, hogy a jogállam népszerű. Nem véletlen, hogy a bevándorlók nem Oroszországba vagy Kínába akarnak eljutni.
Ki kell vizsgálni azoknak a nyugati volt politikusoknak a működését, akik a vízhordó szerepét töltik be Putyin számára. Meg kell büntetni őket, ha kiderül, hogy jogot sértettek. Egyidejűleg a Nyugatnak csökkenteni kell függőségét az autokráciákkal folytatott kereskedelemtől. Továbbá jobban oda kell figyelnie arra, hogy a tekintélyelvű rezsimek behatolnak a nemzetközi szervezetekbe. Mert pl. Magyarország lényegesen késleltette az EU-ban az oroszellenes olajembargót. Lépni kell, mert a nyugalom nem azt jelenti, hogy nem zajlik a háború.
Szelestey Lajos
Következő cikk: Ljubomir Simonović: „Az államot mindenható dilettánsok irányítják”!
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Az elhúzódó háború ára
A New York Times elemzése szintén arra figyelmeztet, hogy nem lenne jó, ha elhúzódna a háború, >
Izrael a magyar és a lengyel úton
A NPR, az amerikai közszolgálati rádió kommentárja azt emeli ki, hogy a szélsőjobbos izraeli kormány széles >
A nagy közös piszoár
S ha már látszat és valóság politikai összefüggéséről beszélünk, aligha mehetünk el szó nélkül az Orbán-rezsim >
A szabadság különös iránya
Orbán is bármit megtehet, mert a magyar állam halott, a helyébe ő lépett. Az állam minden >
Netanjahu létveszélyt jelent Izrael számára
A Guardian kommentárja azt hangsúlyozza, hogy a régi-új miniszterelnök létveszélyt jelent Izrael számára, de ki lehet >
A scholzkodás tétje
Timothy Garton Ash bevallja: nem gondolta volna, hogy ekkora sikert arat, amikor a múlt héten továbbküldte >
Ukrajna földje
Miután Orbán Viktor egy hete senkiföldjének nevezte Ukrajnát, a dnyiprói polgármester magából kikelve gazembernek minősítette a >
Nevezd ásónak
Mai levelemet Londonból, de nem csak Londonról írom. Innen sokszor élesebb fényben látszik Magyarország és a >
Trump és a republikánusok jövője
A volt elnök ellenfelei részéről jelenleg a vágyálom tűnik az egyetlen stratégiának, mármint hogy ne ő >
Össztűz a nagykövetre
A keményen jobboldali Magyarországon személyeskedő támadások érik a vállaltan meleg diplomatát. A hatalombarát média azzal gyanúsítja, >
Mire van szüksége Ukrajnának, hogy győzzön?
A Wall Street Journal vezércikke szerint nem kérdéses, hogy meg kell adni Ukrajnának az általa kért >
Orbán Viktor ellen NATO-vizsgálat indul a tisztikar megtizedelése miatt
Budapest szerint azonban nincs politikai oka annak, hogy százával küldik nyugdíjba a tiszteket. A védelmi miniszter >