2024. április 26. péntek
Ma Ervin, Klétusz névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Ilyen nehéz helyzetben még nem volt a nacionalista Orbán Viktor, amióta csak visszaszerezte a hatalmat 12 éve

Ilyen nehéz helyzetben még nem volt a nacionalista Orbán Viktor, amióta csak visszaszerezte a hatalmat 12 éve

Erre mutat rá a Reuters jelentése a tegnapi KATA-tüntetés után. Merthogy az infláció két évtizede nem látott magasságokba emelkedett, a forint viszont negatív rekordokat dönt, és bizonytalan, hogy a jogállami vita miatt megnyílnak-e az uniós források. A demonstráció alatt a fideszes többség zavartalanul megszavazta a módosítást, amely több százezer kisvállalkozást zár ki a kedvezményes adózásból. Nem számított az üzleti világ és az ellenzék tiltakozása sem. A változás drasztikus szigorítást jelent. Zara László adótanácsadó úgy nyilatkozott, hogy a lépés egyértelműen adóemelés, méghozzá igen nagy. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Bloomberg

 

Az amerikai hírügynökség megállapítja, hogy az Orbán-kormány mindössze egy nap alatt verte át a KATA-rendszer módosítását, pedig a minap azt ígérte, hogy véget vet a villámgyors törvényalkotásnak, amely az ellenzék szerint arra szolgál, hogy ne lehessen vita a változásokról, noha azok az élet minden területére kiterjednek. Ez ügyben a hatalom a múlt héten még arról értesítette az EU-t, hogy hajlandó engedni, miután ez Brüsszel egyik követelése a visszatartott alapok felszabadítása fejében.

 

FAZ

 

Budapest védekezik forint értékvesztése ellen – a jegybank rövid időn belül már másodszor emelt kamatot, ám hogy ezzel tartósan stabilizálni tudja-e az árfolyamot, az kérdéses. Mindenesetre egyelőre megállt a zuhanás. Ugyanakkor az MNB mind idegesebb az infláció láttán. Egyetlen más volt szocialista országban sem ekkora a kockázati felár. De hát a forint egyik mélypontot dönti meg a másik után.

Ha nem sikerül stabilizálni a jegyzést, akkor visszajönnek a két számjegyű kamatok. Elemzők azt várják, hogy az irányadó kamatláb hamarosan 13 %-ra ugrik, a központi bank három hónapja még csupán maximum 7 %-ot tartott elképzelhetőnek.

A gyengélkedés egyik oka, hogy nem lehet tudni, megkapja-e az ország a milliárdokat az EU-tól. A másik tényező, hogy nyomás nehezedik az államháztartásra, mert a nemzeti-konzervatív kormány hatósági árat rendelt ez az üzemanyagokra, a különbözetet azonban az adóbevételekből ki kell egyenlíteni. Az új adósság mértéke az idén várhatóan eléri a GDP 6 %-át.

A hatalom pontosan tisztában van az infláció és a fizetési mérleg negatív kihatásaival, miután immár hiába hivatkozik a háborúra a forint szétesésének indokaként. Gulyás Gergely legutóbb már szóba hozta az energiafüggőséget és a viszonylag magas állami tartozásokat is, a Fidesz nagyon is jól látja mindkettő következményeit.

 

Politico

 

Az Európai Parlament három baloldali képviselője azt követeli, hogy adózási kérdésekben töröljék el az egyhangú döntéshozatal elvét az EU-ban, miután Orbán Viktor megvétózta a globális nagyvállalati adó tervét. Közös cikkében Pedro Marques, a Szocialisták és Demokraták-frakció alelnöke, Paul Tang, az adóügyi bizottság elnöke, továbbá Aurore Lalucque, a pártcsalád szóvivője kiemeli, hogy a jelenlegi rendszer hátrányos mindazon elvek szempontjából, amelyek a földrész szociális modelljének alapjául szolgálnak.

Mint írják, a magyar vezető alighanem azért dobta be a vétót, hogy engedményt kényszerítsen ki a jogállam ügyében és így hozzájusson a függőben lévő milliárdokhoz. Amikor túszul ejtette a partnereket, Orbán bizonyította, hogy nem hajlandó alávetni magát a liberális demokrácia alaptételeinek, ez persze nem lepett meg senkit. Viszont megmutatta, hogy teljesen mindegy neki a jóléti állam, saját országát is beleértve.

Hiszen a 27-ek ily módon akár évi 80 milliárd eurós bevételtől esnek el, pont a járvány után, a háború kellős közepén, amikor a száguldó energiaárak egyébként is súlyos gondokat okoznak. Ez pedig visszahat az egészségügyi ellátás, az oktatás színvonalára és befolyásolja a nyugdíjrendszer fenntarthatóságát. Ráadásul a mostani szisztéma arra serkenti a kormányokat, hogy egymással vetélkedve mind alacsonyabb adókulcsokat alkalmazzanak a multikkal szemben. A terhek ellenben a munkásokra, a középosztályra és a kisvállalkozásokra nehezednek.

Ily módon a magyar vétó feltárta, hogy ha egyhangúan kell dönteni, az kedvezőtlenül hat az egyenlő esélyek, illetve a jövedelmek igazságos elosztásának elvére. De Magyarország is ráfizet, mert jó az esély, hogy az érintett cégek adója ne hozzá folyjék be, mert biztos lesz másik ország, amely alá ígér.

 

Deutschlandfunk

 

A Riporterek Határon Nélkül aggasztónak tartja a sajtószabadság állapotát Magyarországon. A nemzetközi civil szervezet ügyvezetője úgy nyilatkozott, hogy Orbán és bizalmasai vasmarokkal fogják a független médiát. Christian Mihr szerint a választások óta csak romlott a helyzet. A felügyelő hatóság legújabban a független rádiókat vette célba. Azon kívül a kormány hirdetési adót tervez, ami tovább gyengítheti az önálló szerkesztőségeket.

A RHN felszólította az európai intézményeket, hogy határozottan lépjenek közbe a magyar szerveknél a tárgyilagos újságírásért. Az Európai Tanács követeljen magyarázatot a magyar illetékesektől, miért tagadták meg a sugárzási engedélyt több rádiótól is. Azon felül rá kell kérdezni a reklámadóra is. Az NGO sajtószabadság listáján Magyarország a 85. helyen áll 180 állam közül.

 

Le Figaro

 

Éles vita zajlik a Fertő-tóról, amelyet mind inkább a kiszáradás veszélye fenyeget, mivel természetes okokból egyre kevesebb benne a víz. Az idegenforgalom képviselői amellett kardoskodnak, hogy meg kell menteni, viszont a környezetvédők kétlik az ajánlott módszer hasznosságát. A vízszint helyenként már annyira alacsony, hogy beleér az iszapba a szörfösök deszkájának kielje. Az ötlet az, hogy a Dunából pótolják a hiányzó vízmennyiséget, ám a terv nagy ellentéteket váltott ki.

A csatorna megépítésére a magyar hatóságok már kiadták az engedélyt, kisajátították az útba eső földeket, ám a jánossomorjai önkormányzat egyik képviselője úgy tudja, hogy leállt a megvalósítás, mert nincs pénz – részben a háború, részben pedig amiatt, hogy az EU nem folyósítja a forrásokat a jogállami kifogások miatt.

A WWF Austria természetvédő szervezet illetékese szerint a Duna vízének összetétele egészen más, mint a tóé és csak jóvátehetetlen károkat okozna a ökoszisztémának. Egyetért vele Rodics Katalin, a Greenpeace Magyarországtól, aki arra is felhívja a figyelmet, hogy a koncepcióban szerepe van a korrupciónak is. Az építkezést ugyanis Mészáros Lőrinc egyik cége végezné. Az üzletember – Orbán gyerekkori barátja – nyakig benne van a Fertő magyar oldalán elkezdett 45 milliárdos idegenforgalmi fejlesztésben is. Az UNESCO által a világörökség részének nyilvánított területen.

 

 

 

2022. július 13.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Von der Leyen ismétel, vagy?

Az Economist úgy ítéli meg, hogy von der Leyen nagy esélyes ugyan, mégsem lesz könnyű elérnie, >

Tovább

A Fico-kormány átneveli a közmédiát

A populista-nacionalista szlovák kormány neki kezes intézményre akarja lecserélni a közmédiát. Már elfogadta az erre vonatkozó >

Tovább

Nehogy tragikus hős legyen

Míg a kérdésén gondolkodtam, „Hogy bírod lelkileg ezt a sok valóságot a fejedben?”, ő már válaszolt >

Tovább

Politikai válság Horvátországban

Paul Lendvai azt írja a horvát választás után, hogy a zágrábi politikában jelenleg minden elképzelhető. Válság >

Tovább

Veszélyes lehet-e ez az ember Orbán számára?

Nemigen fordul elő, hogy valaki veszélyessé válik Orbán Viktor számára, de most valami megmozdult az országban, >

Tovább

A szélsőjobb át akarja venni Európát és Meloni mutatja hozzá az utat

Ezt írja Rómából a New York Timesban David Broder, aki nemrégiben könyvet jelentetett meg a mai >

Tovább

Orbán illúziói a nagyságról

Orbán hiú reményei összeomlottak. A miniszterelnök azt remélte, hogy egy nacionalista, bevándorlás-ellenes, Putyin-párti ellenforradalmat vezethet Európa >

Tovább

Káoszba fulladt a brüsszeli szélsőjobbos konferencia

A New York Times szerint örül az európai jobboldal, mert brüsszeli tanácskozásukat törölni próbálták. Pedig a >

Tovább

A Guardian arra szólítja fel Iránt, illetve Izraelt, hogy lépjenek vissza a szakadék széléről

Ellentétük ugyanis nyílt háborúval fenyeget. A világ persze nem tudja, mit szabadítanak el a megtorló akciók, >

Tovább

Nagy siker lett volna az iráni légitámadás elhárítása?

Roger Boyes, a Times diplomáciai szerkesztője azt elfogadja, hogy újrakeverték a geopolitikai kártyákat. Immár Teherán közvetlenül >

Tovább

A világ a háború szélén áll

Izraelnek nincs más választása: válaszolnia kell az Iránból indított támadásra – küldi elemzését Izraelből a Daily >

Tovább

A Közel-Kelet egy olyan, nagy háború küszöbén áll, amelyet senki sem akar

Erre mutat rá David Ignatius, a Washington Post biztonságpolitikai szakírója. A Biden-kormányzat felhasznál minden lehetséges diplomáciai >

Tovább