2024. május 8. Szerda
Ma Mihály, Győző névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Orbán Viktor a kármentésre állt rá

Orbán Viktor a kármentésre állt rá

Miután villámgyorsan takaréklángra tette oroszbarát retorikáját.  A választás közeledtével az ukrajnai háború megrendíthette volna a Putyin-hívű politikus helyzetét, ám a kormányfő megerősödve kerül ki a viszályból. Ehhez először is ki nem ejti a száján Ukrajna nevét, és ha csak lehet, elkerüli, hogy Oroszországról kelljen beszélnie. Inkább olyan nyakatekert kifejezéseket használ, mint a „háború a szomszédságunkban”, vagy „bizonytalan időszak”. A politikus, aki az utóbbi években nem győzött büszkélkedni a felemelkedő keleti hatalmakkal kialakított jó viszonnyal, szélsebesen módosította a kommunikációs stratégiát. A fordulat együtt járt azzal, hogy immár szinte fenntartás nélkül támogatja az európai döntéseket. Már nem vétózza meg, hogy Ukrajna csatlakozzon az uniós intézményekhez. Ideértve, ami még meglepőbb, hogy ti. Kijevet gyorsított ütemben vegyék fel az EU-ba. Viszont gondosan ellenez minden szankciót, amely érintené a Roszatomot, vagy távozásra kényszerítené Budapestről a Nemzetközi Beruházási Bankot, noha az orosz kémfészek hírében áll. Nem pártolja az orosz földgáz és olaj embargóját sem. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Le Figaro

 

Orbán Viktor a kármentésre állt rá Versailles-ben, miután villámgyorsan takaréklángra tette oroszbarát retorikáját.  A választás közeledtével az ukrajnai háború megrendíthette volna a Putyin-hívű politikus helyzetét, ám a kormányfő megerősödve kerül ki a viszályból. Ehhez először is ki nem ejti a száján Ukrajna nevét, és ha csak lehet, elkerüli, hogy Oroszországról kelljen beszélnie. Inkább olyan nyakatekert kifejezéseket használ, mint a „háború a szomszédságunkban”, vagy „bizonytalan időszak”.

A politikus, aki az utóbbi években nem győzött büszkélkedni a felemelkedő keleti hatalmakkal kialakított jó viszonnyal, szélsebesen módosította a kommunikációs stratégiát. A fordulat együtt járt azzal, hogy immár szinte fenntartás nélkül támogatja az európai döntéseket. Már nem vétózza meg, hogy Ukrajna csatlakozzon az uniós intézményekhez. Ideértve, ami még meglepőbb, hogy ti. Kijevet gyorsított ütemben vegyék fel az EU-ba.

Viszont gondosan ellenez minden szankciót, amely érintené a Roszatomot, vagy távozásra kényszerítené Budapestről a Nemzetközi Beruházási Bankot, noha az orosz kémfészek hírében áll. Nem pártolja az orosz földgáz és olaj embargóját sem.

Viszont a kormánybarát sajtó hűségesen a Kreml véleményét adja tovább, beleértve, hogy az ukrán állam elnyomja a kisebbségeket. Orbán ugyanakkor képes menteni a saját arcát, amikor azt hajtogatja, hogy a háború nap min nap közelebb kerül a magyar határokhoz. Ideális ürügyet talált, hogy megint felvegye kedvenc szerepét a veszélyben lévő nemzet védelmezőjeként.

Márki-Zay Péter viszont olyan vehemenciával támadja az Orbán-Putyin-viszonyt, hogy azzal tönkreteszi saját mondandóját. Ezért a zászló a miniszterelnöknek áll, aki hasznot húz a menekültek iránt mutatkozó óriási társadalmi szolidaritásból is. A vezető nem is késlekedett, hogy visszafogja migránsellenes retorikáját.

Ugyanakkor az infláció, az emelkedő energiaár ott lebeg a választási kampány hajrája fölött. És lehet, hogy ennek nem örülnek a fideszes választók, akiket az olcsó árakkal etettek.

 

FAZ

 

Magyarország gazdasági teljesítménye mostanság nem éppen rózsás, de ezen belül az infláció jelenti a legnyomasztóbb gondot. Ezt Richter Sándor mondta, aki vagy 30 éve a bécsi Nemzetközi Gazdasági Összehasonlító Intézet elemzője. Szerinte az irányítás a gazdaságban is a központosítás felé tolódott el, ami persze nem meglepő egy ilyen miniszterelnök mellett. Ugyanakkor a kormány nem sokat tett az ipar korszerűsítéséért, nagy hiányosságok mutatkoznak az oktatásban, és súlyos hátulütő a korrupció, bár a konkrét eseteket nehéz bizonyítani.

Ugyanakkor az igazságszolgáltatás szinte teljes egészében a politika befolyása alatt áll, a fontos tisztségeket pedig a hatalom kiszolgálói töltik be. Egyébiránt pedig az államadósság szintje pont ott tart, mint 12 éve. Az árak 15 éve nem voltak ennyire magasak, ennek részben az az oka, hogy a Fidesz bőkezűen osztogat a választás előtt. Viszont szorult helyzetben vannak a hivatalos pénzügyek, ember nem hisz az MNB függetlenségében. A jegybanknak különben már régen be kellett volna avatkoznia az infláció visszaszorítására, de rosszul mérte fel a helyzetet.

Ha április 3. után a jelenlegi ellenzék alakíthat kormányt, és megígéri a jogállam helyreállítását, akkor gyorsan mozgósítani lehet az uniós támogatásokat. Ha ellenben Orbán marad, akkor ez erősen kétséges. A pénzek nagy részéhez rövidtávon nem lehet majd hozzáférni, és ez nagy károkat okoz Magyarországnak.

De bárki is jön, fő feladata a költségvetés megszilárdítása, illetve az infláció legyűrése lesz. Az helyből hatalmas változást jelentene, ha Márki-Zay rögtön felvenné a harcot a korrupció ellen. Viszont fenyeget az intézményi blokád, hiszen a mostani hatalom emberei ülnek a kulcspozíciókban.

 

FAZ

 

Putyin háborújának jó sok áldozata van,  a hadművelet rengeteg szenvedéssel és rombolással jár, de a következmények közé tartozik az is, hogy jól hazavágta Közép-Európa gazdaságát. Menekültnek az ukránok, akiket első körben a szomszédállamok fogadnak be. Ellátásuk már most milliárdokba kerül, de ez még csak a kezdet. Hiszen egyhamar aligha térnek vissza hazájukba.

Ráadásul a környező országok erősen sebezhetőek. Mély nyomokat hagyott rajtuk a járvány, a sok halott mutatja, milyen szinten áll a szociális ellátás, noha az évek során azért javult az életszínvonal és kedvezően alakult a növekedés. De alig indult be újra a fejlődés a Covid után, a harcok miatt újból elakadt a folyamat.

Az autógyártásban leállt a szállítási lánc, de még ennél is nagyobb megrázkódtatást okoz az energiaárak robbanása. Az államháztartásra hatalmas teher nehezedik, megrendül a pénzügyi stabilitás, pl. Magyarországon, ahol a kormány nagy osztogatásba kezdett a választás előtt.

Az infláció kétszámjegyű, a növekedési görbe ellapul. Ezek az országok erősen függnek az orosz energiahordozóktól, ideértve a hasadóanyagokat. Magyarországon éppen új orosz reaktorok épülnek, de hogy mi lesz belőlük a szankciók miatt, azt nem tudni. A megtorló intézkedésekhez még a Putyin-barát Orbán is csatlakozik. Az biztos, hogy szükség lesz az új reaktorokra, legfeljebb amerikai segítséggel készülnek el.

 

Daily Telegraph

 

Tibor Fischer nem érti, hogy az EU még a mostani helyzetben sem segít Magyarországnak, hanem változatlanul ostorozza azt. Az angol író, aki 56-os szülők gyerekeként már a szigetországban jött világra, időről időre kiáll a nyilvánosság előtt Orbán Viktor rendszerének védelmében. Most azt írja, Brüsszel továbbra is kisszerű politikát folytat a magyar és a lengyel vezetés ellen, noha mindkettő kulcsszerepet tölt be a menekültek fogadásában.

Ez a civakodás azonban szerencsétlen, amikor a háború már az unió határaihoz közeledik. Budapesttel szemben visszaköszönnek a vádak. A kontinentális baloldal visszatérően fegyverként használja fel az uniót. Ám a vizsgálatok jóformán semmi terhelőt nem tárnak fel. Az egyik ilyen vád a Fidesz médiafölénye, ám abból egy szó sem igaz. Azon kívül biztosan visszaélnek uniós pénzekkel, de hol nem? Az ország ellen módszeresen kettős mércét alkalmaznak. Az a hiedelem, hogy ott valami alapvetően félrement. Ám Orbán legnagyobb bűne a bírálók részéről az az, hogy sikeres jobboldali vezető.

Az meg hogy Putyinnal üzletel, csak úgy igaz, hogy már amikor hozzáfér az elnökhöz a Moszkvában tülekedő német, brit és amerikai üzletemberektől, akiknek az orosz pénz és gáz kell. Viszont Merkelnek tudnia kellett volna, hogy akivel boltot köt, az kemény KGB-s csirkefogó.

Az ukrán háború súlyos gazdasági károkkal jár Magyarországon. De az ellenzék zavarórepülései, mármint hogy Orbán könyörtelen erősember, csak segíti Orbánt és ha megnyeri a választásokat, akkor képes lesz szembeszállni, bármivel is hozakodjon elő az Európai Parlament.

 

Project Syndicate

 

Soros György arra figyelmeztet, hogy az orosz és a kínai elnök veszélybe sodorhatja az egész emberi civilizációt. Putyin az orosz birodalmat igyekszik visszaállítani, és ehhez a Pekingi Olimpia megnyitója alkalmából lezajlott maratoni egyeztetésen megkapta Hszi áldását. Ám erősen úgy fest, hogy rosszul mérték fel az esélyeket, ám ily módon felmerül akár a világkatasztrófa lehetősége is, de remélhetőleg már előtte mindkettőjüket menesztik.

A befektető furának nevezi, hogy a házigazda kitöltetlen csekket adott orosz kollégájának, de a jelek szerint Hszi nem gondolja, hogy a megállapodás hátráltatná az esélyeit, mármint hogy élete végéig az ország első számú vezetője legyen. Putyin ugyanakkor elképesztő kegyetlenséggel kezdte meg a háborút. De nagyon úgy néz ki, hogy abból indul ki: most vagy soha. Minden bizonnyal meg van győződve arról, hogy személyében a népnek egy új cárra van szüksége, akit fenntartás nélkül lehet követni.

Soros szerint ez a megközelítés tönkre teszi az erősen érzelmes orosz lelket, annál is inkább, mert 45-ben sorra azt tapasztalta Budapesten a megszálló orosz katonáknál, hogy azok az utolsó falatjukat is megosztják veled, ha megkéred őket. Putyinról viszont ordít, hogy milyen mértékben könyörtelen. A földdel tette egyenlővé a csecsenek fővárosát, és most ugyanez a terve Kijevvel is.

Láthatóan egy rögeszme rabja, már nincs kapcsolata a való világgal. Tévedett, amikor abban bízott, hogy az ukrajnai oroszok felszabadítóként fogadják. Az ellenállás teljesen egységes és rendkívül bátor. Ugyanakkor leszerepel az agyondícsért orosz hadsereg, de ebben szerepe van annak, hogy a korrupció a haderők eszközeinek beszerzésénél is masszívan jelen van.

Putyin azonban teljesen elborult, mozgósítja összes katonáját, nem tartja be a hadviselés normáit, célpontnak tekinti a civil lakosságot. Ugyanakkor akaratlanul, de egybeforrasztotta az uniót. Kína már látja, hogy rossz lóra tett, de cseppet sem érdemes fogadni arra, hogy Moszkva meghallja Peking intő szavát. A világ elpusztítását csak úgy lehet megakadályozni, ha Hszi és Putyin mielőbb megy.

 

FT

 

A vezércikk szerint Ukrajnában mutatkoznak a kompromisszum jelei, de a legfőbb, hogy mielőbb tűzszünet szülessen. Semmi sem lett Putyin tervéből, hogy gyors győzelmet arat. A saját hibák, illetve a derék ukrán ellenállás folytán az orosz erők elakadtak, de azért rommá lövik az országot. És még csak ezután várhatók a még rosszabb esetek. Ám e pillanatban úgy tűnik: Moszkva csak azért pártolja a tárgyalásokat, hogy közben átcsoportosítsa erőit és még keményebb harcokat kezdeményezzen.

Viszont már érkeznek jelzések, hogy az oroszok lemondtak a kijevi kormány megbuktatásáról. Ám követeléseiket, ha azokat ultimátumként terjesztik elő, a másik fél semmiképpen sem tudja elfogadni. De Zelenszkij ezzel együtt utalt rá, hogy a semlegességről lehet beszélni. Ő dönti el, hogy hajlandó-e a párbeszédre és milyen formában.  Hogy meg tudta tartani Kijevet, az erősíti a pozícióit.

Ugyanakkor sokkal erősebb biztosítékokra van szükség, mint a 94-es Budapesti Memorandum esetében. Szó sem lehet azonban a Krím és a Kelet-Ukrajna átengedéséről. De ha létre is jön a megállapodás, Putyin mindenképpen pária lesz a nyugaton. Egy sor gazdasági kapcsolatot már nem lehet helyreállítani. Európa és az USA meg akar szabadulni az orosz energiaimporttól. Az egyezség kiutat jelenthet Moszkvának a maga által előidézett helyzetből, amely még az elnök uralmát is megrendítheti. Ha a politikus komolyan gondolja a dialógust, elsőként bele kell mennie a fegyvernyugvásba és le kell állítania a támadást.

 

New York Times

 

Kijózanodás megy végbe az amerikai jobboldalon: sokan elhatárolódnak Putyintól, bár pl. Tucker Carlson még most sem tudja teljesen elengedni az elnököt – írja Paul Krugman. A Nobel-díjas közgazdász rámutat, hogy ezzel együtt eljött az igazság pillanata ezen körök számára. Nem elsősorban azért, mert látnivaló, hogy az orosz vezető zsarnok, aki kész sok ártatlan embert megöletni, hanem mivel kiderült, hogy az általuk imádott erősember feltűnően gyenge. És nem véletlenül. Oroszországra katasztrófa vár, hiszen olyasvalaki áll az élén, aki nem tűr meg semmiféle bírálatot, elégedetlenséget.

A 10 legnagyobb ukrán város közül még egyet sem tudott elfoglalni, bár rommá lövette mindet. A gazdaságban nem tudta függetleníteni országát a szankcióktól, nagyon úgy néz ki, hogy súlyos visszaesés következik. Megint csak az derült ki, hogy ami erőnek látszik, az valójában a gyengeség forrása. Az orosz haderők messze nem olyan ütőképesek, mint ahogy azt a hírük alapján hinni lehetett. Nincsenek jól felkészítve, a katonai vezetés borzasztó. De gond van a felszerelésükkel is.

A behatolókat megdöbbentette az ukrán ellenállás szintje. Ám ezen nem lehet csodálkozni, hiszen melyik hírszerzési vezető merte volna megmondani Putyinnak, hogy alábecsülik az ellenfelet. Vagy odaállt volna elé, hogy gazdaságilag téveszme az „Oroszország-erőd”. Pedig könnyen ki lehetett volna sakkozni, hogy a félretett 630 milliárd dolláros hadikassza javarésze elérhetetlen lesz, ha az orosz bankok jó részét kizárják a világ pénzügyi rendszeréből.

Úgy áll, hogy nem csupán az igazság és erkölcs szól a nyílt társadalom mellett. Az ilyen rendszerek többnyire hatékonyabbak is, mint a zárt autokráciák. Gondolhatja persze bárki, hogy sok előnye van annak, ha egy erős ember megmondja, mi a teendő, ám ezt ennek alaposan alávág, ha nincs szabad vita és független gondolat. Senki sem közli a nagy emberrel, hogy nincs igaza, vagy szólítja fel, hogy jól gondolja meg, mielőtt meghozza szörnyűséges döntését.

 

 

2022. március 12.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Putyin és segítőkész baráti

Mivel a NATO 25 éve bombázta a belgrádi kínai nagykövetséget, Hszi Szerbiából azt a geopolitikai üzenetet >

Tovább

Orbán nagyotmondása a délszláv háborúba való magyar beavatkozás visszautasításáról

Mi történhetett hát? Máig hitelesen meg nem erősített hír szerint Clinton valóban felhívta Orbánt, valószínűleg valamikor >

Tovább

Ezreket mozgósított Debrecenben, a kormány egyik erődjében Orbán mind erősebb kihívója

Ekkora megmozdulás nem megszokott dolog vidéken. Maga a fő szervező úgy értékelte, hogy ilyen nagy demonstráció >

Tovább

Hajnal vagy alkonyat?

Hajnalodik vagy alkonyodik a világban? Nehéz megmondani a vöröslő, szürkés fényben. De azt régóta állítom, hogy >

Tovább

Hogyan teszik tönkre a múlt nacionalista szellemei a Nyugat-Balkán jövőjét

A múltból itt maradt nacionalisták, mint Vučić és Dodik, tönkreteszik a Nyugat-Balkán jövőjét. Erre figyelmeztet Vedran >

Tovább

Az az ember, akitől Orbánnak félnie kell

A Kurier külpolitikai rovatvezetője úgy mutatja be Magyar Pétert, hogy ő az, akitől még Orbán is >

Tovább

Egyetlen kisteherautóval

Bárcsak ne Magyar Péter volna az egyetlen, aki miatt biztosan fáj most néhány fej a Karmelitában. >

Tovább

Nem lenne jó az, ha Amerika rendszerváltást próbálna elérni Kínában

Fareed Zakaria a Washington Postban óv attól, hogy hatalomra kerülésük esetén a republikánusok visszatérjenek a kemény >

Tovább

A júniusi választáson sikerül Fico orrára koppintani?

Ódor Lajos szerint azok a szavazópolgárok, akikkel ő szokott találkozni, egyértelműen abban bíznak, hogy a júniusi >

Tovább

Az EU új keleti bővítése győzelmet jelentene Putyin felett

A Spiegel szerzője, Michael Sauga szerint manapság teljes az egyetértés az ügyben, hogy a 20 évvel >

Tovább

A Macron-momentum

Európa sokféle nehézséggel szembesül, de ezek alapvető oka, hogy nincsenek megfelelő vezetői, ezért úgy tűnik, hogy >

Tovább

Ukrajna győzni fog

Ennek a háborúnak tehát mindenképpen Putyin Oroszországa lesz a vesztese. Vele együtt veszít azonban Orbán Magyarországa >

Tovább