2024. április 27. szombat
Ma Zita, Mariann, Anasztáz névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Orbántól bűnbánatot várni, teljesen reménytelen

Orbántól bűnbánatot várni, teljesen reménytelen

Először is nem ismerheti be a kampányban, hogy stratégiai hiba volt az elmúlt 12 év Oroszország-politikája. Hívei körében tévedhetetlennek számít. Ha leomlik ez a mítosz, az zavart keltene a szavazótáborban és további kényelmetlen kérdésekhez vezetne. Mert ha hirtelen hibának minősül, hogy autokratákhoz dörgölődzött, akkor felvetődhet az is, hogy nem volt bölcs szembemenni az EU-val és a nyugati partnerekkel. A Fidesz egész világnézete forog kockán. Korábban Orbán képes volt tényleg nyaktörő ideológiai és politikai fordulatokra. De most nagyon rövid az idő, nincs lehetőség megfelelő előkészületekre, és a sarkon már ott leselkedik a választás. Viszont nem léphet vissza a külpolitikában, ha nem módosítja alapvetően a belpolitikai irányvonalat. Demokratizálnia kellene a rendszert ám ez elképzelhetetlen egy tekintélyelvű erősember és kleptokrata esetében. Márpedig így nem juthat hozzá a kilátásba helyezett brüsszeli milliárdokhoz és nem áll le a jogállami mechanizmus sem. Előreláthatólag kitart a Moszkvához és Pekinghez fűződő szívélyes viszony mellett, mert ez fontos ütőkártya volt idáig a kezében a Nyugattal szemben. Tehát hogy van stratégiai választási lehetősége, így akkor is hatalmon tud maradni, ha Magyarország egy nap kilépne az unióból. A sokat megélt magyar politika és az autokratizálódás Orbánnál egymást feltételezi. Ezért kár alapvető irányváltásra számítani a diplomáciában, amíg ő van a kormányrúdnál. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Los Angeles Times/AP

 

Orbán éveken át Putyinnal cimborált, most aztán érzi annak kellemetlen következményeit. A több mint egy évtizede fenntartott szoros politikai-gazdasági kapcsolatok folytán a jobboldali-nacionalista miniszterelnök a Kreml legfőbb európai szövetségesének hírében áll. Még akkor sem ítélte el a csapatösszevonásokat, sőt szenvedélyesen kikelt a megtorló lépések ellen, amikor már tízezrével álltak orosz katonák fegyverben az ukrán határon.

A válság elmélyülése ellenére elment Moszkvába és több földgázt kért. Ám amikor a múlt héten megindult az invázió, na, akkor először a Kremlt tette felelőssé a feszültségért és az erőszakért, ami fordulópont lehet eddigi oroszbarát politikájában.

De akkor sem említette meg Putyint, és nem nevezte agressziónak a „különleges katonai műveleteket”. Bírálói ezzel együtt régóta várták, mind odahaza, mind külföldön, hogy térjen jobb belátásra. Hegedűs Dániel szerint a kiállás egyben jelezheti, hogy felismerte: csak másodhegedűs a Moszkvához fűződő kapcsolatban, az pedig nem erős alap az együttműködéshez.

Azaz – mondja a Német Marshall Alapítvány elemzője - a szemünk láttára omlik össze az eddigi magyar politika. Orbán ráébredt, hogy a Kreml biztonsági fenyegetést jelent a térségben.

Így most minden eddiginél nagyobb nyomás nehezedik rá, hogy válasszon Oroszország, illetve a nyugati partnerek között. Ám mind inkább azt látszik, hogy folytatja a pávatáncot.

 

EUobserver

 

Orbán Viktor nem tud kibújni a bőréből, noha az utóbbi napokban mást sem lehet hallani hivatalos budapesti forrásokból, hogy az ország osztja Ukrajna ügyében az európai álláspontot, mi több, a kormány már azt is elfogadta, hogy az EU fegyvereket küldjön az ukránoknak. Vagyis a miniszterelnök nagyon visszafogja magát, igyekszik megszabadulni attól a képtől, hogy olyan bajkeverő, akik próbál Moszkva kedvében járni, sőt Putyin trójai falova mind az unióban, mint a NATO-ban – írja Hegedűs Dániel, a német Marshall Alapítvány szakértője.

Ám kár 180 fokos fordulatban reménykedni. Mert ha jobban szemügyre vesszük a dolgokat, az derül ki, hogy a Fidesz hosszú ideje szeretne egyensúlyozni, azaz nem vizsgálta felül álláspontját. Az állami kézben lévő média, illetve internetes trollok az oroszbarát mondandót és dezinformációt szajkózzák. A V4-ek közül csak Magyarország nem hajlandó katonai felszerelést adni Kijevnek. Orbán nem kíván egyetlen szerződést sem visszamondani az oroszoknál. Ideértve Paks 2-őt és a vitatott Nemzetközi Beruházási Bankot.

Tőle bűnbánatot várni, teljesen reménytelen. Először is nem ismerheti be a kampányban, hogy stratégiai hiba volt az elmúlt 12 év Oroszország-politikája. Hívei körében tévedhetetlennek számít. Ha leomlik ez a mítosz, az zavart keltene a szavazótáborban és további kényelmetlen kérdésekhez vezetne. Mert ha hirtelen hibának minősül, hogy autokratákhoz dörgölődzött, akkor felvetődhet az is, hogy nem volt bölcs szembemenni az EU-val és a nyugati partnerekkel.

A Fidesz egész világnézete forog kockán. Korábban Orbán képes volt tényleg nyaktörő ideológiai és politikai fordulatokra. De most nagyon rövid az idő, nincs lehetőség megfelelő előkészületekre, és a sarkon már ott leselkedik a választás. Viszont nem léphet vissza a külpolitikában, ha nem módosítja alapvetően a belpolitikai irányvonalat. Demokratizálnia kellene a rendszert ám ez elképzelhetetlen egy tekintélyelvű erősember és kleptokrata esetében. Márpedig így nem juthat hozzá a kilátásba helyezett brüsszeli milliárdokhoz és nem áll le a jogállami mechanizmus sem.

Előreláthatólag kitart a Moszkvához és Pekinghez fűződő szívélyes viszony mellett, mert ez fontos ütőkártya volt idáig a kezében a Nyugattal szemben. Tehát hogy van stratégiai választási lehetősége, így akkor is hatalmon tud maradni, ha Magyarország egy nap kilépne az unióból. A sokat megélt magyar politika és az autokratizálódás Orbánnál egymást feltételezi. Ezért kár alapvető irányváltásra számítani a diplomáciában, amíg ő van a kormányrúdnál.

 

FAZ

 

Orbán Viktor arra hivatkozva tiltja meg a fegyverek átszállítását Magyarországon keresztül, hogy a harceszközök állítólag fenyegetik a magyarokat Kárpátalján. A politikus egy fenékkel igyekszik két lovat megülni: egyrészt egyfajta semleges álláspontot szeretne elfoglalni, másrészt viszont szövetségi hűségét bizonygatja. Azaz mindenkit biztosít, hogy végrehajtja a NATO és az EU határozatait, egyúttal a leghatározottabban cáfolja, hogy Budapest hátráltatta Brüsszelben a szankciók meghozatalát.

Ugyanakkor kijelenti, hogy az országot semmiképpen sem szabad belerángatni a viszályba. Ennek megfelelően nem engedi, hogy a harceszközök magyar területen át jussanak célba, noha előzőleg megszavazta, hogy az unió fegyvereket küldjön Kijevnek.

A kormányfő sok helyütt a magyar kisebbség szószólójának tekinti magát, de amikor az ukrán vezetés nemzetiségi politikáját bírálta, az feltűnően egybeesett Moszkva álláspontjával. Ám most felvetődik, hogy hová állnak a kárpátaljai magyarok. Ebben a helyzetben jött Orbán, aki különválasztotta a magyar etnikum és az ukrán állam, illetve nép érdekeit.

 

Deutsche Welle

 

Putyinnak hála, Európa még soha ilyen sebesen nem vágott sutba politikai alapvetéseket és ideológiai hagyományokat, mint a múlt héten, és nagyon úgy néz ki, hogy az EU megdöbbentő újjászületés előtt áll. A háborúval egybeforrasztotta a földrészt, egyes országok részéről véget ért a nagy gazdasági és politikai barátkozás Moszkvával. Persze lehet, hogy az egység csak átmeneti, mert a szankciók fájdalmasak lesznek az európai államok számára is. Mégis az invázió elixírnek számít a kontinensen, jobb- és baloldalon szent teheneket vágnak el, új szelek fújnak.

Ennek jele, hogy Orbán Viktor visszakozik, pedig ő aztán igazi átok lett az unió számára. Egyre inkább tekintélyelvű, korrupt és bevallottan demokrácia-ellenes. Viszályt keltett és megtorpedózta a közös határozatokat. A jogállam leépítése miatt összeütközésbe került Brüsszellel. Az pedig a közös migrációs politikát akadályozta, hogy hallani sem kívánt menekültekről.

Úgy hogy most lavírozik a jó ideje tartó Putyin-barátság és a háború kiváltotta európai felháborodás között. Pár hete a Kremlben még jogosnak nevezte az oroszok igényét a biztonsági garanciákra, és tévesnek minősítette a szankciókat. Majd a hét végén hirtelen beállt azok mögé. Mozgásterét befolyásolja, hogy a közvélemény Ukrajna oldalán áll.

 

2022. március 2.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Von der Leyen ismétel, vagy?

Az Economist úgy ítéli meg, hogy von der Leyen nagy esélyes ugyan, mégsem lesz könnyű elérnie, >

Tovább

A Fico-kormány átneveli a közmédiát

A populista-nacionalista szlovák kormány neki kezes intézményre akarja lecserélni a közmédiát. Már elfogadta az erre vonatkozó >

Tovább

Nehogy tragikus hős legyen

Míg a kérdésén gondolkodtam, „Hogy bírod lelkileg ezt a sok valóságot a fejedben?”, ő már válaszolt >

Tovább

Politikai válság Horvátországban

Paul Lendvai azt írja a horvát választás után, hogy a zágrábi politikában jelenleg minden elképzelhető. Válság >

Tovább

Veszélyes lehet-e ez az ember Orbán számára?

Nemigen fordul elő, hogy valaki veszélyessé válik Orbán Viktor számára, de most valami megmozdult az országban, >

Tovább

A szélsőjobb át akarja venni Európát és Meloni mutatja hozzá az utat

Ezt írja Rómából a New York Timesban David Broder, aki nemrégiben könyvet jelentetett meg a mai >

Tovább

Orbán illúziói a nagyságról

Orbán hiú reményei összeomlottak. A miniszterelnök azt remélte, hogy egy nacionalista, bevándorlás-ellenes, Putyin-párti ellenforradalmat vezethet Európa >

Tovább

Káoszba fulladt a brüsszeli szélsőjobbos konferencia

A New York Times szerint örül az európai jobboldal, mert brüsszeli tanácskozásukat törölni próbálták. Pedig a >

Tovább

A Guardian arra szólítja fel Iránt, illetve Izraelt, hogy lépjenek vissza a szakadék széléről

Ellentétük ugyanis nyílt háborúval fenyeget. A világ persze nem tudja, mit szabadítanak el a megtorló akciók, >

Tovább

Nagy siker lett volna az iráni légitámadás elhárítása?

Roger Boyes, a Times diplomáciai szerkesztője azt elfogadja, hogy újrakeverték a geopolitikai kártyákat. Immár Teherán közvetlenül >

Tovább

A világ a háború szélén áll

Izraelnek nincs más választása: válaszolnia kell az Iránból indított támadásra – küldi elemzését Izraelből a Daily >

Tovább

A Közel-Kelet egy olyan, nagy háború küszöbén áll, amelyet senki sem akar

Erre mutat rá David Ignatius, a Washington Post biztonságpolitikai szakírója. A Biden-kormányzat felhasznál minden lehetséges diplomáciai >

Tovább