2024. április 27. szombat
Ma Zita, Mariann, Anasztáz névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Vita a 7. cikkelyről

Vita a 7. cikkelyről

„Lengyelország ellen jogi eszközöket kell bevetni, Magyarországnak ugyanakkor a pénz a gyenge pontja. Merthogy főleg Orbán Viktor az uniós támogatásokra építi rendszerét”. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

FT

Angela Merkel szerint a Brexit ébresztő egész Európa számára, és sürgősen fel kell ismerni, hogy meg kell erősíteni az uniót. A hosszú exkluzív interjúban a kancellár kiemelte, hogy az országa számára az EU egyfajta életbiztosítással ér fel, hiszen a németek önmaguk nem tudnának érdemi befolyást gyakorolni a világpolitikára. Ráadásul egy olyan korban, amikor Trump és az újjáéledő Oroszország miatt egyre nagyobb veszélyben vannak a nemzetközi együttműködés keretét adó intézmények. Pedig azok mindenki számára csak előnyökkel szolgálnak, a 2. világháború alapvető tanulságaként. De nem lenne jó, ha elhalványulnak az egykori rettenet emlékei. 

Úgy ítéli meg, hogy a nemzeti érdekeket előtérbe toló nacionalizmus folytán mind gazdasági, mind politikai értelemben elszabadulhat a világ. Épp ezért a német érdekek és identitás szemszögéből kulcsfontosságúnak tartja az uniót, annak minden jelenlegi hiányosságával együtt. A lap hozzáteszi: természetesen a kontinens meglehetősen nagy, a tagok sokfélék, és ez megnehezíti a reformokat. Nem beszélve a mély megosztottságról. A migrációs válság máig nem gyógyuló törést eredményezett a liberális Nyugat és az pl. az orbáni Magyarország között. Időnként még Párizs és Berlin is összekap.

Ám ezek az ellentétek eltörpülnek ahhoz a szakadékhoz képest, ami Európa és a mai USA között húzódik. Merkel szerint a vitáknak szerkezeti okuk van, a kapcsolatok lazulnak a két kontinens között, bárki is legyen a Fehér Ház gazdája. Ebből az következik, hogy az EU-nak és Németországnak is nagyobb felelősséget kell vállalnia saját dolgaiért, ideértve a védelmet. De ettől még fennmarad az alapvető közösség a két fél között a globális értékeket és érdeket tekintve. Viszont nem tartaná jónak, ha Európa szenvedő féllé válna az Egyesült Államok és Kína kereskedelmi vitájában.

Nem sok illúziója van Peking kapcsán, azt mind inkább vetélytársnak tartják Berlinben. A kormányfő mégsem gondolja, hogy veszélynek kellene tekinteni Kínát, csak azért, mert az gazdaságilag sikeres. Viszont el kell érni, hogy a kereskedelem tisztességes feltételeken  alapuljon, de semmiképpen sem szabad teljesen elszigetelni az ázsiai nagyhatalmat. Merkel a párbeszédet és az együttműködést szorgalmazza, minden biztonsági aggály ellenére is.

Politico

Az Európai Parlament ma szavaz arról a javaslatról, amely a Magyarország és Lengyelország elleni jogállami eljárás felgyorsítására szólítaná fel az Európai Bizottságot. A tegnapi vitában az értékek és az átláthatóság ügyében illetékes biztos rámutatott, hogy a magyar kormány támadja a jogállamot és felszámolja a sajtó sokszínűségét. Lengyelország kapcsán Jourová egyrészt kinyilvánította szolidaritását a PiS-szel, miután Oroszország újabban a lengyel félre igyekszik hárítani a felelősséget a 2. világháború kirobbanásáért. Egyúttal azonban Varsónak is felrótta, hogy az aláássa a demokratikus szabályokat az igazságügy keretfeltételeinek radikális átalakításával. 

Azaz Brüsszel próbálja nem elidegeníteni magától a lengyeleket, hiszen egyfelől támogatja azt a külső ellenségekkel szemben, másfelől viszont azon van, hogy megfékezze a jogállam veszedelmes erózióját, mivel az az egész unió jogi szerkezetét is fenyegetheti. A cseh biztos úgy fogalmazott, hogy a történelmi tények elferdítése veszélyt jelent a demokratikus társadalmak számára. Ám azt is kiemelte, hogy minden új törvénynek összhangban kell állnia az EU jogrendjével és a frissen hozott jogszabályok nem ronthatnak a jogállam helyzetén. A vita egyébként azt tükrözte, hogy nem csupán Lengyelország, hanem az unió is megosztott a lengyel bírósági rendszer átépítése kapcsán.

FAZ

„Lengyelország ellen jogi eszközöket kell bevetni, Magyarországnak ugyanakkor a pénz a gyenge pontja. Merthogy főleg Orbán Viktor az uniós támogatásokra építi rendszerét”. Ezt a német szociáldemokrata EP-képviselő, a testület alelnöke fejtette ki, aki korábban országa igazságügyi minisztere volt. Hozzátette, hogy a kereszténydemokraták túl sokáig figyelték tétlenül a magyar fejleményeket, semmit sem tettek, miközben az országból illiberális demokrácia lett. De ugyanez történt Varsó esetében is. Barley még von der Leyent is megkereste, hogy sürgős választ követeljen a lengyel igazságszolgáltatást fenyegető újabb varsói törvényre.

Minden bizonnyal ennek is köze van ahhoz, hogy a Bizottság úgy határozott: sürgősséggel keresetet ad be az Európai Bíróságnál az új lengyel Fegyelmi Kamara ellen, így a leghatékonyabb fegyverét vetette be az igazságügyi reform körüli vitában, azaz még tovább éleződik a viszály. Brüsszel azt szeretné elérni, hogy az EU legfőbb jogi testülete kényszerítse a varsói kormányt az intézkedés visszavonására, mert az kiszolgáltatja a bírákat a politikának, fokozza a rájuk nehezedő nyomást. Az ítélet akár pár napon belül megszülethet.

Az Európai Bíróság nemrégiben már foglalkozott a kérdéssel és úgy foglalt állást, hogy a kérdéses kamara nem tekinthető független intézménynek. A PiS azonban csak rátett még egy lapáttal, amikor karácsony előtt törvényben rendelte el, hogy a bírákat politikai tevékenység miatt is felelősségre lehet vonni. Ez azután riadóztatta az uniót, amely a lépésben a jogállamiság újabb megsértését látta. Barley egyébként emlékeztetett arra, hogy olyan megfigyelő rendszer készül a szervezeten belül, amely minden évben jelentést készít a tagállamokról. Így a keleti államok nem mondhatják majd, hogy kettős mércét alkalmaznak, és hogy itt igazából a Kelet-Nyugat ellentétéről van szó.

De a politikus még ennél is fontosabbnak tartja, hogy a következő pénzügyi időszaktól a brüsszeli anyagi támogatások korlátozásához vezessen, ha bármelyik ország megszegi a demokratikus normákat. Az Európai Bíróság egyébként árgus szemekkel követi, nem avatkozik-e be valahol a hatalom az igazságszolgáltatás önállóságába.

Der Standard

Vértes András magával ragadónak tartja a magyarországi bérek tavalyi emelkedését. A GKI elnök-vezérigazgatója úgy számol, hogy az elmúlt évben az inflációt is belekalkulálva 7 %-kal lett vastagabb a boríték. A pénzből a középosztály megint lakást, autót és tévét vásárol, mint a gazdasági válság előtti régi, szép időkben, de ezúttal nem vesz igénybe hozzá devizahitelt. Hasonló jelenség megy vége Közép-Európa többi országában, mindenütt emelkedik az életszínvonal. Viszont ennélfogva az eddiginél jóval kevesebb vendégmunkásra lehet számítani nyugaton, ez pedig fokozza  a munkaerőhiányt Ausztriában. A bécsi Nemzetközi Gazdasági Összehasonlító Intézet egyik elemzője azt jósolja, hogy főleg azok maradnak otthon, akik eddig ingáztak.

Pedig a bérkülönbségek továbbra is jelentősek. Amúgy a kivándorlásban a gazdasági megfontolások mellett az is szerepet játszik, hogy sok magyarnak és lengyelnek nem tetszik a hazai politikai légkör. Vértes szerint Magyarországon ugyanakkor nem érezni, hogy egyhamar véget érne az emberek kiözönlése. 5-600 ezren már végleg hátat fordítottak az országnak. Ehhez jönnek még 100 ezren, aki ugyan otthon élnek, de külföldön dolgoznak, többnyire Ausztriában. Mellesleg az exodus az egyik fő oka annak, hogy a bérek ennyire megugrottak keleten. De a társadalom elöregedése is hozzájárul ahhoz, hogy nincs elég munkáskéz.

 

2020. január 16.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Ha Horthy Miklós lehetett tengernagy hadiflotta nélkül!

Orbán Viktor vendégül látja Trump híveit, mert az elnök újraválasztásában reménykedik. A CPAC rendezvényére egész Európából >

Tovább

Von der Leyen ismétel, vagy?

Az Economist úgy ítéli meg, hogy von der Leyen nagy esélyes ugyan, mégsem lesz könnyű elérnie, >

Tovább

A Fico-kormány átneveli a közmédiát

A populista-nacionalista szlovák kormány neki kezes intézményre akarja lecserélni a közmédiát. Már elfogadta az erre vonatkozó >

Tovább

Nehogy tragikus hős legyen

Míg a kérdésén gondolkodtam, „Hogy bírod lelkileg ezt a sok valóságot a fejedben?”, ő már válaszolt >

Tovább

Politikai válság Horvátországban

Paul Lendvai azt írja a horvát választás után, hogy a zágrábi politikában jelenleg minden elképzelhető. Válság >

Tovább

Veszélyes lehet-e ez az ember Orbán számára?

Nemigen fordul elő, hogy valaki veszélyessé válik Orbán Viktor számára, de most valami megmozdult az országban, >

Tovább

A szélsőjobb át akarja venni Európát és Meloni mutatja hozzá az utat

Ezt írja Rómából a New York Timesban David Broder, aki nemrégiben könyvet jelentetett meg a mai >

Tovább

Orbán illúziói a nagyságról

Orbán hiú reményei összeomlottak. A miniszterelnök azt remélte, hogy egy nacionalista, bevándorlás-ellenes, Putyin-párti ellenforradalmat vezethet Európa >

Tovább

Káoszba fulladt a brüsszeli szélsőjobbos konferencia

A New York Times szerint örül az európai jobboldal, mert brüsszeli tanácskozásukat törölni próbálták. Pedig a >

Tovább

A Guardian arra szólítja fel Iránt, illetve Izraelt, hogy lépjenek vissza a szakadék széléről

Ellentétük ugyanis nyílt háborúval fenyeget. A világ persze nem tudja, mit szabadítanak el a megtorló akciók, >

Tovább

Nagy siker lett volna az iráni légitámadás elhárítása?

Roger Boyes, a Times diplomáciai szerkesztője azt elfogadja, hogy újrakeverték a geopolitikai kártyákat. Immár Teherán közvetlenül >

Tovább

A világ a háború szélén áll

Izraelnek nincs más választása: válaszolnia kell az Iránból indított támadásra – küldi elemzését Izraelből a Daily >

Tovább