Ma Zénó, Flórián névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Sötét a helyzet Németországban és tudni kik a felelősek
A Neue Zürcher Zeitung főszerkesztője Eric Gujer szerint a választást a gazdaság dönti el, és a koalíció mindhárom pártja meg fogja kapni érte a borsos számlát, hiszen az ország lecsúszott. A kérdés az, jobban él-e a lakosság, mint 3 évvel ezelőtt. Nos: a GDP stagnál, a vezető iparágakban esik vissza a termelés, gyengélkedik az export és akadozik a belső kereslet, már eddig több ezer állás szűnt meg. A reálbérek nem tartanak lépést az árakkal, pedig az USA-ban éppen ez volt az egyik tényező, amin elbukott Harris. A németeknél egyértelmű, hogy a kabinet tehet róla. A Scholzról azt írja a kommentár, hogy olyan, mintha egy király ország nélkül vonulna csatába, hiszen a szociáldemokraták nem sorakoztak fel mögötte egységesen. A három párt vis maiorra hivatkozik, vagyis a háborúra és a geopolitikai válságokra. Csak éppen becsukta a szemét a bajok láttán és a tétlenség mostanra megbosszulta magát. Nem igyekezett javítani a feltételeket a vállalatok számára, inkább az ipartámogatást nyomatta. Az eredmény azonban lesújtó. A miniszterelnöknek és a gazdasági tárcsa vezetőjének a szappanbuborékok fontosabbnak bizonyultak, mint a kézzel fogható politikai intézkedések. Kiállhattak volna az EU-ban, hogy ne kelljen kivezetni a belső égésű motorok gyártását és tovább működtethették volna az atomerőműveket. Egyben visszafoghatták volna az iparra kivetett irreális terheket a zöld átmenet kapcsán. A liberális pénzügyminiszter tehet a legkevésbé az előállt állapotokról. Ő ott hibázott, hogy már egy éve be kellett volna dobnia a törülközőt. A kibontakozáshoz azonban nem jók az esélyek, mert Németország ragaszkodik a status quóhoz. Pedig az ország mutatja, mi történik akkor, ha elmarad a növekedés. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Van esély, hogy sikerre vezessenek a leendő béketárgyalások Putyinnal
Az Economist vezércikk lát esélyt arra, hogy sikerre vezessenek a leendő béketárgyalások Putyinnal, azaz olyan egyezséget sikerüljön tető aleá hozni, amely a legkevésbé rossz Ukrajna számára. A lényeg, hogy erőteljes biztonsági garanciákat kell nyújtani neki. Az oroszok nyomulnak előre, mert az ukránoknak nincs elég emberük és megingott a moráljuk is, emiatt azután összeomolhatnak a védvonalak. A másik ok, hogy Trump jelezte: mielőbb békét akar. Ám félő, hogy rettenetes szerződést kényszerít rá Zelenszkijre. Ha az elnök támogatja orosz kollégája követeléseit, akkor Moszkva szinte mindent elér, amit akart, ellenben a másik fél katasztrofális vereséget szenved. Ám a Kreml cseppet sem tartaná be, amit aláír. Azt reméli, hogy idővel a szomszéd állam az ölébe hull, vagy ha nem, akkor az orosz fél további területeket hódíthat el. Nem ez a dolgok legvalószínűbb kimenetele azonban. Merthogy a kapituláció nyilvános kudarc volna Amerika és Trump számára, emellett kihathat Ázsiára. A következő elnök alighanem mindenképpen el akarja kerülni a megaláztatást. És van is eszköz a kezében, mert ha kilátásba helyezi, hogy igen veszélyes fegyvereket küld az ukránoknak, azt Putyinnak komolyan kell vennie. Az ugyanakkor csak vágyálom, hogy vissza lehet térni a 1991 előtti határokhoz. Azt kell elérni, hogy az ország fejlődhessen a megmaradt területen. Ehhez stabilitás és újjáépítés szükséges, azaz hogy Moszkva ne támadja meg újra. A legjobb a NATO-tagság volna, éspedig úgy, hogy az 5-ös paragrafus nem terjedne ki az orosz haderők által ellenőrzött övezetekre. Ám kérdéses, hogy Magyarország és Törökország támogatja-e a belépést. Európának ugyanakkor jeleznie kell, hogy az orosz elnök ráfázik, ha újból támad. Putyin azt reméli a tűzszünettől, hogy Ukrajna közben tovább rohad, ő maga ismét felfegyverkezhet, ezzel szemben lelohad a nyugati érdeklődés. Azt kell célul kitűzni, amit az ukránok szeretnének, vagyis, hogy újjászervezzék a gazdaságot, megújítsák a politikát, és elriasszák a Kremlt az agressziótól. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
„Vučić Szerbiát a tragédiába tolja”:
„A nácik Németország totalitárius állammá alakításának útját a Reichstag (képviselőház) felújtásával kezdték 1933-ban, amiért a kommunistákat gyanúsították meg. Ez volt nekik a kifogás a diktatúra bevezetésére. Vučić és a haladók a sötét uralmukat a Népképviselőház sajátságos felgyújtásával fejezik be.”
Politico: Magyarország sürgetné Szerbia csatlakozását
A magyar uniós elnökség egy rendkívüli Coreper II ülést hívott össze, hogy a tagállamok egyezzenek meg egy hivatalos levél elküldéséről, amely Szerbia felkészülését sürgetné a csatlakozási tárgyalások következő szakaszára, ám több ország ellenállásba ütköztek.
A magyar EU-elnökség célja, hogy a tagállamok egyhangúlag támogassák egy hivatalos levél kiküldését Szerbiának, amelyben a következő csatlakozási klaszter, a versenyképesség és inkluzív növekedés (Cluster III) megnyitására kérik fel Belgrádot. Az erről szóló tervezet szerint Szerbia vállalná, hogy 2025 végéig teljesíti a jogállamisági kritériumokat, az uniós normáknak megfelelő médiatörvényeket fogad el, és igyekszik konstruktív kapcsolatot kialakítani a koszovói állammal, minden lépését egyeztetve az EU-val.
Ezek a betöréses „dógok” csak mendemonda – állítja a csantavéri polgármester
“Alacsony a bűnözés… Na, ez nem igaz! Számoljuk már meg, hogy az utóbbi időben hány betörés volt! Nem érezzük biztonságban magunkat, fiatalok és idősek sem. Alacsony bűnözés mellett az utcai ablakokon ugrálnak be a lopók a reggeli órákban, kerítéseket vágnak ki, betörik az ajtókat idős emberekhez, sok esetben éjjel. Nincs közbiztonság. Szeretnénk tudni számokban is, hogy mennyi az az alacsony bűnözés. SENKIT nem érdekel az áldozatok hogyléte! Sokan, nagyon sokan tudnánk beszélni erről.” Szabó Angéla:
Románia szélsőjobboldali, Moszkva-barát elcsúszása nagy bajt jelent az EU-nak
Az ultra-nacionalista Călin Georgescu győzelme megkongatja a vészharangokat Brüsszelben, hogy Románia átkerülhet a Moszkva-barátok növekvő táborába. A félelmet az váltja ki, hogy Moszkva a vitatott moldovai és georgiai (grúziai) választások után megpróbálhatja a maga oldalára húzni a kelet-európai nehézsúlynak számító, 19 milliós országot.„Georgescu a romániai politikai vákuum és az orosz pénz terméke. Kérdéseket vet fel, ha valaki ennyi pénzt tud hirtelen elkölteni a Tiktokon”.
Magyarország kudarcos Szerbia-kísérlete
Egyelőre kudarcot vallott Magyarország igyekezete, hogy előmozdítsa a Szerbiával folyó csatlakozási tárgyalások újabb fejezetének megnyitását, mert a hétfőn tartott nagyköveti szintű tanácskozáson egész sor tagállam képviselői nem támogatták ezt, és így nem lehet a szükséges konszenzusra számítani – írta a Euronews több diplomatára hivatkozva. Az egyik fő akadály az, hogy Szerbia nem hajlandó szankciókat hirdetni Oroszország ellen. Az egyik fő problémaként azt jelölték meg, hogy Szerbia nem követi az EU külpolitikáját, egyebek mellett Moszkvával és Pekinggel kapcsolatban, és így politikája Orbán Viktoréra emlékeztet.
„Ne túlozzunk, az USA nem lesz autokrácia. Még Trump alatt sem."
Anne Applebaum úgy látja, hogy Orbán Viktor nem törődött a finom árnyalatokkal, úgy határozott, hogy ő lesz Oroszország képviselője az EU-ban és a NATO-ban. Ő Putyin szószólója a földrészen. Az olyanok ugyanakkor, mint Tucker Carlsson azt csinálják, mint egykor a szélsőbal, amely a szovjet propagandát terjesztette, csak ők a mai Moszkva téziseit szajkózzák. A Pulitzer-díjas történész-újságíró nagy különbséget lát a múlt század, illetve korunk diktátorai között, mivel utóbbiak milliárdosok, akik befolyást vásárolna az egész világon. Az autokráciák hálózata ellen az egyik legjobb eszköz az, ha sikerül megnyerni a háborút Ukrajnában, bármennyire is eszkalálja Putyin a válságot az amerikai választás óta. Nem akar tárgyalni, ugyanakkor hiba volna olyan tűzszünetet szorgalmazni, amely nem nyújt kellő biztonsági garanciát Kijevnek. Ugyanakkor túlzásnak tartja a véleményeket, hogy az USA-ból tekintélyuralom lesz Trump alatt, mert a politikai rendszert nem lehet felszámolni egyik pillanatról a másikra. Az viszont még komoly gondokat okozhat, milyen szerepet töltenek be a tech-milliárdosok. Egyébiránt az új elnöknek nincs ideológiája, őt a valamit valamiért elv vezérli. Üzletet kíván kötni és először mindig magára gondol, a népszerűségére, a zsebére.
Az elemző egyébiránt azt gondolja, hogy a szabályokon alapuló nemzetközi rend abban a pillanatban szétesett, amikor Oroszország a BT tagjaként bevonult, hogy letörölje a térképről az ukrán államot. Fütyül a háborús jogra és a genfi konvencióra. Ismét rendszerek versengenek egymással. Az autokráciák fenyegetve érzik magukat a demokratikus világ eszméitől, ezért megpróbálják azokat lehetetlenné tenni. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Legfrissebb
Pannon ég alatt
Lehet, hogy Európában alkonyul, de nálunk vaksötét van. A rendszer vezetői a vaksötétben ordítoznak, mert félnek >
Mi van, ha az oroszok győznek Ukrajnában?
Timothy Garton Ash rettentő nagy bajnak gondolja, ha az oroszok kerekednének felül a háborúban, miközben már >
Roncspártderbi
Hagyjuk a mindig előhúzható demokrácia maszlagot az elvi meggyőződésről, a színes politikai palettáról. Egy mind zsarnokibb, >
Orbán a volt lengyel miniszterhelyettes menedékjogával provokálja Tuskot
A Bizottság szóvivője úgy foglalt állást, hogy bármely uniós állam csak egészen rendkívüli esetekben nyújthat menedéket >
Orbán gyakorlatilag felvásárolta Kárpátalján a magyarokat
A kárpátaljai magyarok a Fidesz-politika játékszerévé váltak, Ukrajna korlátozza a kisebbségek nyelvhasználati jogát, Orbán viszont eszközként >
Közeleg az EU számára az igazság pillanata Ukrajnában
A tárgyalások eredménye „mini München” lehet, és az csak felhívás volna Moszkvának az újabb támadásra. Erre >
A merénylet megváltoztathatja a háború menetét?
Hogy az ukrán titkosszolgálat merész akcióval eltakarította az útból az orosz vegyi fegyverfőnököt, az megváltoztathatja a >
A kancellár beszéde pontosan mutatja, miért bukott meg
A német kancellár ugyan elvesztette a bizalmi szavazást, ahogy várta, ám az ez alkalomból mondott beszéde >
A világ nem tudta megmenteni Szíriát, most hagynia kell megválasztania a jövőjét
Simon Tisdal véli így a Guardianben. A külpolitikai szakíró sajnálattal állapítja meg, hogy a beavatkozás Izrael >
Raszputyin Romániában
Mint ahogy az erdélyi magyar politika, vagy legalábbis számos itteni magyar értelmiségi is most ébredhetett rá, >
Amikor a diktatúrák összeomlanak
Hans Rauscher úgy látja Asszad csúfos vége után, hogy a diktatúrák nem tartanak örökké, egy csapásra >
Maradjon inkább Orbán Viktor?
Találgatás helyett inkább kérdezek: csak nem Magyar Péternek van igaza, és a régi ellenzék összejátszik a >