Ma Lóránt, Loránd, Pál névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Magyar kémbotrány: Miért hallgatnak a hatóságok?
„A december óta előzetesben ülő gyanúsítottak cégei milliárdos nagyságrendben részesültek uniós és költségvetési pénzekből.” Szobota Zoltán (ATV):
Ahhoz képest, hogy a KGBéla-ügy közvetlen bizonyítékok hiányában is mekkora port tudott kavarni, a legfrissebb és egyben sokkal konkrétabb kémbotrányról mélyen hallgatnak a hatóságok. Pedig a december óta előzetesben ülő gyanúsítottak cégei milliárdos nagyságrendben részesültek uniós és költségvetési pénzekből, a széleskörű minisztériumi kapcsolatrendszerről nem is beszélve.
A Heti Válasz és az Átlátszó írta meg február végén, hogy két olyan üzletember ül előzetes letartóztatásban december óta, akik a rendőrség gyanúja szerint az Egyesült Államoknak, a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF) és a Svájci Alapnak kémkedtek Magyarországon.
M. Norbertet és B. Béla Szabolcsot állítólag már 2013-ban „körberajzolta” a nemzetbiztonság, amikor egy amerikai gyökerű magánvállalkozás tevékenységét vizsgálta.
A hatóságok kifejezetten hallgatagok a témában: a Fővárosi Főügyészség a Nemzeti Nyomozó Irodához irányította az MTI-t, ahol megtudhatták, hogy a nyomozás érdekeire tekintettel nem kapnak információt. Póta Péter, a Fővárosi Törvényszék szóvivője legalább az előzetes letartóztatásról annyit elárult, hogy december 2-án rendelte el a bíróság, majd három hónappal meghosszabbította, így az április 2-áig tart.
Mi lett Demjánék feljelentésével?
Ami az indokokat illeti, az egyik gyanúsított megpróbált megszökni, bejelentett lakcímén nem volt fellelhető, mindezeken túl rávette a másik gyanúsítottat, valamint az eljárásban szereplő több tanút, hogy kapcsolattartásukról valótlan vallomást tegyenek, továbbá az egyik gyanúsított hollétére vonatkozó adatokat hallgassák el a nyomozók elől. A nyomozóhatóságok adatgyűjtésük során tanúvallomásokat tartalmazó jegyzőkönyveket is találtak, amiből arra következtettek, hogy a két gyanúsított más büntetőeljárásban is tett már kísérletet a bizonyítás meghiúsítására, megnehezítésére.
Mivel a Heti Válasz megemlítette, hogy a kémgyanúval letartóztatott férfiak egyike Demján Sándor üzlettársa volt, másnap a Demján Csoport közölte:
már két éve büntetőfeljelentést tettek az illető ellen, mivel M. Norberttel közös szoftverfejlesztő cégük (DAIS Információtechnológiai Zrt.) operatív menedzsmentjével ellehetetlenült az együttműködés.
A Zrt. 2014. óta felszámolás alatt áll, felszámoló biztos irányítja. Mivel a rendőrség hallgat, nem tudni, hogy a feljelentést megelőzően már a hatóságok látóterébe került-e a két üzletember.
Műkincsek és tolvaj politikusok
Az Átlátszó megtudta: egy nem titkosított, 2008-as történetről van szó, amelynek érintettjei az amerikai bejegyzésű Arcade LLC tulajdonosa és annak magyarországi képviselője. A Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) egyik jelentése szerint „a gyanúsítottak a rendelkezésre álló információk alapján hírszerzést folytattak egy Birodalom nevű szervezetben az Amerikai Egyesült Államok, az IMF és a Svájci Alap részére”.
M. Norbert védője elképesztőnek nevezte, hogy bár ügyfele valóban komoly műgyűjtő, a kémgyanús ügyben az NNI műkincsvédelmi alosztálya végzi a nyomozást.
Kertész Gusztáv ügyvéd szerint a gyanúsítás egyik része arra vonatkozik, hogy
M. Norbert Magyarország honvédelmével kapcsolatos iratot juttatott el az USA nagykövetségének NATO-tisztjéhez. A másik gyanús cselekedete pedig az volt, hogy 2010-ben figyelmeztette az IMF delegáció vezetőjét a politikai elit lopási technikáira.
Mindazonáltal M. Norbert állítólag folyamatos nemzetbiztonsági megfigyelés alatt állt, mint egy haditechnikával kapcsolatos tevékenységet végző cég vezetője. Ergo, ha munkálkodása veszélyt jelentett volna a hazára, az már korábban is kiderült volna.
A fideszes szál
Az informatikai vállalkozó három évvel ezelőtt nyomtalanul felszívódott, ezért még olyan teóriák is születtek, hogy esetleg megölték. Közvetlenül 2013-as eltűnése előtt, üzlettársával, Osvárth Zoltánnal hivatali visszaélés gyanúja miatt azért még tett egy feljelentést, mert úgy érzékelték, hogy a Demján Csoporttal közös bizniszüket, a DAIS Zrt.-t álrendőrök zaklatják, valamint M. Norbert élete is veszélyben lehet.
Az álrendőrös ügy kapcsán napvilágot látott, hogy M. Norbert lakcíme egybeesik a Fiatalok a Demokráciáért Alapítvány székhelyével, melynek
megszűnéskori kurátorai a Fidelitas, Szijjártó Péter regnálásához kötődő időszakában a szervezet országos, fővárosi, kerületi vezetői, vagy éppen a Fidesz országgyűlési képviselői voltak, sőt egyikük a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium helyettes-államtitkári székéig jutott.
Egy év alatt 1,5 milliárd
M. Norbert a Polygon Informatikai Fejlesztő és Tanácsadó Kft. stratégiai igazgatója volt, egyben az azt tulajdonló Polygon Invest Információtechnológiai és Befektetési Kft. ügyvezetője, amelynek viszont már amerikai tulajdonosai vannak, plusz egy offshore cég. Az informatikai társaság, az IBM legnagyobb magyarországi partnereként dolgozott többek között a K&H-nak, az MKB-nak, a CIB-nek, a Raiffeisen-nek, az Allianz-nak és a MOL-nak is.
A Polygon legforgalmasabb éve a 2013-as volt. Ekkor nyert 424 millió forintot az Új Széchenyi Terv gazdaságfejlesztési Operatív Program keretében (nem tudjuk végül sor került-e a támogatási szerződés megkötésére). És ekkortájt kapott 629 millió vissza nem térítendő állami támogatást az Európai Regionális Fejlesztési Alapból, „piacorientált kutatás-fejlesztési tevékenység támogatása” címszó alatt. 2013-as teljesítéssel sikerült még egy 504 milliós beszállítói szerződést összehozni a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt.-vel.
OTP-től FBI-ig van itt minden
Valami hiba csúszhatott azonban a számításokba. Még ebben az évben (2013) nyilvánosságra került M. Norbert és Osvárth Zoltán Csányi Sándornak írt levele, amelyből kiderül, hogy miután az OTP blokkolta, valamint megterhelte számláikat – és emiatt elvesztették ügyfeleik közül például a MOL Zrt.-t –, cserébe ők is megszakítanak minden együttműködést a bankcsoporttal, és feljelentik azt az FBI-nál, illetve a társaság amerikai tulajdonosa New Yorkban indít pert az OTP Bank ellen. A levél szerényen hallgat arról, hogy a társaság ellen 2012. júliusa óta adóvégrehajtás van folyamatban.
A Polygon végül nem az OTP-t ajánlotta az FBI figyelmébe, hanem a társaság egyik tulajdonosát, aki a menedzsment közleménye szerint létfontosságú iratokat semmisített meg az utolsó munkanapján.
A társaság honlapján egykor olvasható dokumentum szerint több milliárd forint tűnt el, a cégvezetők többsége lemondott, a stratégiai igazgató pedig Nizzába utazott.
A váratlan fordulat kapcsán derült ki, hogy a Polygon még egy 1 milliárdos megrendelést realizálhatott a portfóliójában, méghozzá a szegedi Egyetemi Számítóközpont optikai kábeleinek áthelyezésére kiírt közbeszerzési pályázatot.
A társaság ellen 2014 márciusában felszámolási eljárás indult, ám az akkori ügyvezető nem adta át teljes körűen a felszámolónak a szükséges iratokat, aki így akadályoztatva volt a munkájában, holott a hitelezői igény meghaladta az 1,5 milliárdot, nem beszélve félszáz dolgozó elmaradt fizetéseiről.
Minisztériumból a börtönbe
A december óta előzetesben ülő másik üzletember, B. Béla Szabolcs 2000-2002 között, vagyis az első Orbán-kormány idején a Miniszterelnöki Hivatalban dolgozott, majd Amerikában folytatott üzleti tanulmányokat. Onnan hazatérve a parlament gazdasági bizottsága mellett szakértett, és a kormányváltásig egy amerikai cég hazai képviselője volt.
Az amerikai tulajdonú céget Arcade LLC-nek hívják, és telephelye a Polygon Szeged belvárosában felépített székháza.
B. Béla Szabolcs a második Orbán-kormányban a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium informatikai fejlesztési osztályának helyettes vezetője volt, illetve üzleti stratégiai tanácsadó a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltatónál, egészen az újabb kormányváltásig, amikortól is ugyanezt a feladatot – vélhetően letartóztatásáig – már a Magyar Nemzeti Kereskedőház érdekében vállalta.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Európa akár szét is eshet
Európában új törésvonalak jelentkeznek, a kontinens akár szét is eshet, évtizedek óta nem volt ennyire sebezhető. >
Mi van a csökkenő balkáni határsértések mögött?
Ausztria döngeti a mellét, hogy tavaly neki köszönhetően csökkent a migránsok száma a Balkánon, ám ez >
Mi van ha Trump úgy fog uralkodni mint Putyin?
Mi van akkor, ha Trump is pont úgy irányítja országát, mint Putyin az oroszokat, mert amit >
Az EU következő populistája már Horvátországból köszönt
Horvátországból már az EU következő populistája küldi üdvözletét, miután fölényesen, 75%-kal győzött az elnökválasztáson Zoran Milanović. >
Az imperializmus visszavág
A kommentár az egykori mozi kasszasiker címét némiképp módosítva arra hívja fel a figyelmet, hogy nem >
Odahaza Biden sok mindent jól csinált, de a nemzetközi színtéren hagyta, hogy bolonddá tegyék
Ezt a Guardian külpolitikai szemleírója, Simon Tisdall látja így. Szerinte a távozó amerikai elnök hivatali idejét >
Kettős gázcsapás érte Szerbiát
A MOL kerülhet helyzetbe, miután az amerikai kormányzat azt követeli, hogy Belgrád szerezze vissza a Gazpromtól >
Az igazság visszavétele
Felfoghatatlan évek vannak mögöttünk. Felfoghatatlan, hogy mi mindent lehetett itt büntetlenül megtenni vagy éppen nem megtenni. >
Tegyük Ismét Naggyá Oroszországot (meg Kínát)
Fareed Zakaria a Washington Postban úgy látja, hogy Trump a 19. századi imperializmust éleszti újjá és >
A föld végül is lapos
Sok jót nem ír a Fideszről a Süddeutsche Zeitung abban az összeállításában, amelyet a jobboldali populizmusról >
Amerikai feketelistán a magyar Richelieu
Mostantól kezdve egy uniós állam gyakorló minisztere is indexen van az Egyesült Államokban, ami nem gátolja >
Musk, Európa ellensége
Soros György életrajzírója virtigli antiszemitizmusnak minősíti, amit Elon Musk művel a magyar származású üzletember ügyében, miközben >