Ma Julianna, Lilla, Filippa névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Odaégett a pozsonyi kifli
„Változik-e Bugárék megítélése különösen a VMSZ részéről, amelynek komoly kihívója körvonalazódik (Magyar Mozgalom).” Szűcs László (Erdélyi Riport):
Nem irigylem a Nemzetpolitikai Kutatóintézet elemzőit, akik értékelik a sajtó munkatársai előtt a szombati szlovákiai parlamenti választás eredményeit. Budapest jó pár éve – a szakadás óta – csak az egyik felvidéki magyar pártot hajlandó létezőnek tekinteni, s ez, mostani nevén a Magyar Közösség Pártja (MKP) immár harmadik alkalommal szerepel a választási küszöb alatt (2010: 4,33%, 2012: 4,28%, 2016: 4,04%), míg az úgynevezett vegyes párt, a Most-Híd mindhárom legutóbbi megmérettetésen rendre bejutott a törvényhozásba, igaz, eredménye csökkenő tendenciát mutat (8,12%, 6,89%, 6,5%). Azt, hogy csak 11 képviselőt küldhetnek Pozsonyba – hét magyar és négy szlovák nemzetiségűt – részben a váratlanul magas, hatvan százalékos részvétellel magyarázható.
Azt sem lesz könnyű megmagyarázni, de hát ilyen a politika, hogy miközben a magyar kormány a felvidéki versenypártok közül a – most lemondását felajánló – Berényi József vezette MKP támogatója, közben Orbán Viktor a térségben éppen Robert Fico miniszterelnökkel tud a leginkább szót érteni. Márpedig egy olyan forgatókönyv sem kizárt, hogy a Fico vezette szociáldemokrata Smer (Irány) a Hidat is bevonja a következő koalícióba ahhoz, hogy kormányképes többséget alkothasson. A választási eredmények láttán minden elemző szerint nehéz lesz stabil kormányt alakítani, a Smer sok mandátumot vesztett, az idő pedig sürget, hiszen félévkor Szlovákia veszi át az Európai Unió soros elnökségét, addig kormánynak kell alakulnia mindenképpen.
Amire senki sem számított, hogy 8,1%-os eredménnyel magabiztosan került be a parlamentbe a Marián Kotleba vezette szélsőjobboldali LSNS. „Négy évvel ezelőtt a választások napján a krasznahorkai vár égett le, most az egész ország” – fakadt ki már az exit poll eredmények ismertté válásakor az egyik elemző Kotlebáék sikere láttán, pedig akkor még csak 6,8%-ot vetítettek elő a külsőségeiben is neonácinak mutatkozó alakulatnak. Ugyancsak negatív szenzáció, hogy kiesett a törvényhozásból az egykor szebb napokat látott, 1990-ben alapított Kereszténydemokrata Mozgalom (KHD). Ironikus, hogy a küszöb átlépéséhez éppen annyi voksuk hiányzott (0,1%), mint amennyit a harmadik magyar párt, a Kereszténydemokrata Szövetség szerzett.
A rendszerváltó KDH bukása mellett feltűnő, hogy új politikai formációk váltak parlamenti tényezővé, Kotlebáék mellett ilyen a Siet (Háló) vagy a 2011-ben alapított, sajátos nevű Egyszerű Emberek és Független Személyiségek Pártja.
Fico szocdem pártjának meggyengülésében (2012: 44%, 2016: 28%) feltehetően szerepet játszott, hogy a migránskérdés folyamatos napirenden tartása éppen a szélsőjobbot erősítette meg, az idegenellenességre sokan annak ellenére érzékenyen reagáltak, hogy az ország közvetlenül nem is érintett a kérdésben. A nehézkes kormányalakítást s a szélsőjobb parlamenti tényezővé válását már az első eredmények ismertté válásakor többen is egy előrehozott választással orvosolták volna.
No de mivel orvosolható az, hogy minden korábbinál kevesebb magyar ül majd a Nemzeti Tanácsnak nevezett törvényhozásban? Három fiaskó után hogyan folyatatja majd az MKP? Képes lesz-e bármiféle értelmes párbeszédre a Bugár Béla-féle Híd-Most-tal? Miként lehet változtatni azon, hogy az országos átlaghoz képest alacsonyabb a magyarok szavazói kedve? Változik-e Bugárék megítélése Magyarország, illetve az ugyancsak kizárólag az MKP-ban gondolkodó többi határon túli magyar politikai szervezet (RMDSZ, VMSZ) részéről. Utóbbi számára a téma azért is érdekes, hiszen Szerbiában hamarosan előrehozott választás lehet, s körvonalazódik a VMSZ komoly kihívója a Magyar Mozgalom részéről.
Az az egy nem kérdéses, hogy a szlovákiai magyar érdekképviselet kiszorulása az ország politikai életéből úgy, hogy az ország lakosságának ma is 9 százalékát kellene eredményesen képviselniük, valóban elfogadhatatlan, az elemző hasonlatával élve: nagy égés.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
A magyaroknak elegük van Orbán Viktorból. De Trump hátszele megmentheti a bőrét
A Tisza legnagyobb lehetősége abban rejlik, hogy meggyőzze a kormányból kiábrándult választókat: hiteles alternatívát és kézzelfogható >
Rubio színtiszta trumpizmust képvisel
Virtigli trumpizmussal szolgált Rubio Münchenben: keményen bírálta a szabad kereskedelmet, a klímavédelmet és az ENSZ-t. Grönlandra >
Orbán fokozza a „háború vagy béke” kampányt, miközben Magyarország sorsdöntő szavazás előtt áll
Elemzők szerint azért ezt a vonalat választotta, mert cudar állapotban van a gazdaság: továbbra sem tud >
VMDK: A mezőgazdaság helyzete tarthatatlan
A VMDK rámutat arra is, hogy a Prosperitati Alapítvány támogatásai elveszítik értelmüket, ha közben a Vajdasági >
A magyarországi választás nem csupán Orbánról szól, hanem átalakíthatja az egész balkáni hatalmi dinamikát
Ez Aleksandar Vučić szerb elnök esetében a legnyilvánvalóbb: az orbáni Magyarországra gyakran tekintenek úgy, mint amely >
A részvétel nem minden
Színjáték, hogy a NOB elnök asszonya könnyes szemekkel és elcsukló hangon jelentette be: kénytelenek kizárni egy >
Szex, hazugságok és mérgező gyárak: Orbán sarokba szorult a választási kampányban
A magyarországi választási kampány sárdobálásba torkollik. A kormánypárti média pletykákat terjeszt, miszerint léteznek olyan videofelvételek, amelyeken >
Szerbia az EU-hoz szeretne csatlakozni – legalábbis az elnöke ezt állítja
A szerb elnök úgy tesz, mintha változatlanul feltett szándéka lenne belépni az Unióba, ám ő nagy >
Klára, Gergő és az ország
Kovács Gergely valóban vicces ember, viszont az egyeduralom, a maffiaállam csöppet sem az. Millióknak okoz valamilyen >
A korrupció mocsarába süllyeszti a vajdasági magyarokat az SNS-SPS-VMSZ hatalmi gépezet
Fel kell tennünk a kérdést: Pásztor Bálint szerint ez lenne az a „normalitás”, amit oly büszkén >
Rubio Magyarországra látogat, miután Trump kiállt jobboldali szövetségese, Orbán mellett
Washingtonban közölték, hogy most vasárnap és hétfőn látogat Budapestre Rubio külügyminiszter, miután Trump támogatásáról biztosította a >
Kijutott a megpróbáltatásokból a washingtoni Kennedy Centernek
Annak idején azzal alakult meg, hogy a kultúra háza lesz mindenki számára, ám renoválására hivatkozva hamarosan >

