2025. január 15. Szerda
Ma Lóránt, Loránd, Pál névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Repedések a magyar kormányzó pártban

„Ő azonban szinte az összes megfigyelővel ellentétben el tudja képzelni a Fidesz-kormányzásának végét.“ BBC/Galamus:

(...) Mélyülő megosztottságok mutatkoznak a jobboldali pártban Orbán lépései miatt, amelyekkel „illiberális demokráciává” akarja alakítani Magyarországot, és ez annak ellenére így van, hogy a párt idén háromszor nyert választásokat: az október 12-én tartott önkormányzati választásokon a Fidesz Magyarország 21 nagyobb városa közül 19-et nyert meg, köztük a fővárost, Budapestet. A júniusi uniós választáson a 21 magyar mandátum közül 12 lett a Fideszé, míg az áprilisi parlamenti választáson– egymás után másodszor – kétharmadot szerzett a párt.

Noha a magyarok többsége ellenzi a Fidesz politikáját – 2,8 millió, szemben a 2,3 millió támogatóval áprilisban –, az ellenzéki pártok gyengék és megosztottak, kivéve a radikálisan nacionalista Jobbik mozgalmat, amely a Fidesz fő riválisává nőtte ki magát.

A hatalom folyosóin azonban ramaty a hangulat. Egy országban, ahol szinte ismeretlenek az egyszerű parlamenti képviselők lázadásai, a politikusok beérik azzal, hogy utalnak arra, ami a kormánykritikus médiában a nézeteltérésekről megjelent, illetve a kormánybarát sajtóban az Orbán Viktor politikáját nyíltan támadó megnyilatkozásokra.

Egy új, oroszbarát politika különösen kínosan áll egy olyan pártnak, amely 1989-ben azzal szerzett nevet magának, hogy elsőként követelte nyilvánosan a szovjet csapatok kivonását Magyarországról.

Egy januári fényképpel kezdődött, amelyen Orbán Viktor volt látható, amint kezet ráz Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, miután aláírtak egy erősen vitatott nukleáris bővítési tervet.

Amikor az oroszok márciusban annektálták a Krímet, a magyar kormány az ostromlott kijevi kormányt bírálta, és nyilvánosan kijelentette, hogy legfőként a Nyugat-Ukrajnában élő magyar kisebbség érdekli.

Júliusban bezárták az észtországi magyar nagykövetséget, egy olyan pillanatban, amikor a balti államok – Magyarország szövetségesei a NATO-ban – legerősebben érezték a rájuk nehezedő moszkvai nyomást.

Orbán következetesen bírálta az Európai Unió és az Egyesült Államok Oroszország elleni szankcióit, azzal érvelt, hogy „galamboknak kell lennünk a gazdaságpolitikában és héjáknak a védelemben”.

A magyar nagykövetekhez intézett augusztusi beszédben Orbán nyíltan elvtelen külpolitikát követelt, és a magyarországi külföldi befektetéseket bármiféle morális megfontolás – például a partner emberi jogi helyzete – fölé helyezte.

Szeptemberben pedig, egy  órával azután, hogy Orbán találkozott a Gazprom orosz állami gázóriás vezetőjével, leállították a magyar vezetékekben Ukrajna felé visszaáramló gázt.

Egyre nagyobb az aggodalom a Fideszen belül a belpolitika miatt is: a kormányszintű korrupció, számos pártfunkcionárius playboy-szerű életvitele, és a forint, a magyar valuta értékét következetesen csökkentő gazdaságpolitika miatt.

Éleződik az oligarchák közötti verseny is: azok között a gazdag emberek között, akik a háttérből pénzelik a pártot a volt kommunistáktól tanult modell alapján.

„Az elvtelen döntések kárt okoznak, még ha ez rövid távon nem is látszik” – mondta Kövér László, a parlament elnöke, a Fidesz egyik alapító tagja, és Orbán közeli barátja augusztusban a vezető kormánypárti hetilapban.

Ezt arra a kérdésre válaszolta, amely azt feszegette, miért emelkednek fel a kormány soraiba a kommunista korszak titkosszolgálati kiszolgálói és offshore számlákkal rendelkező üzletemberek.

Borókai Gábor, ugyanennek a hetilapnak a szerkesztője, maga is korábbi Fidesz-szóvivő, nekiment annak, amit „a fiatal fideszes vezetők öntelt és arrogáns társadalmi csoportjának” nevezett, akik azt hiszik, hogy a törvények felett állnak. Ez nyilvánvalóan Szijjártó Péter 36 éves külügyminiszterre és barátaira vonatkozó utalás volt.

Vita tört ki a Fideszben a 39 éves Lázár János, az Orbán-kormány mindennapos működését biztosító miniszterelnöki hivatal vezetőjének nagy hatalma miatt is.

Más fideszes tisztségviselők, élükön a parlamenti frakció vezetőjével, Lázárt egyre inkább meggondolatlan és veszélyes alaknak tekintik.

„Magyarországtól Egyiptomig véget nem érő szabályozások és nyílt megfélemlítés veszi célba a civil szervezeteket” – mondta Barack Obama amerikai elnök szeptemberben. Ez azt követően hangzott el, hogy a kormány állítólagos rossz pénzügyi gazdálkodás miatt vizsgálatot indított olyan civil szervezetek ellen, amelyeket részben Norvégia támogat.

A Fideszt a következő megosztó támadás a múlt héten érte, amikor az amerikai kormány hat, meg nem nevezett magyar köztisztviselőt tiltott ki az Egyesült Államokból.

Miközben a leghisztérikusabb kormánypárti kommentátorok bosszúért kiáltottak, a tényfeltáró újságírók azt sugallták, hogy amerikai üzletemberek megvesztegetésére tett kísérlet miatt a listán szerepel a magyar adóhatóság elnöke is.

Ezt ezen a héten az internethasználat megadóztatását célzó kormányzati terv miatti felháborodás követte.

„Orbán illiberális demokráciája olyan hatalmi struktúra kifejeződése, amelyben … minden hatalom a központé” – mondta Róna Péter Oxfordban élő közgazdász, a Magyar Nemzeti Bank felügyelő bizottságának volt tagja.

Ő azonban szinte az összes megfigyelővel ellentétben el tudja képzelni a Fidesz-kormányzásának végét.

 

 

2014. október 30.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Mi van ha Trump úgy fog uralkodni mint Putyin?

Mi van akkor, ha Trump is pont úgy irányítja országát, mint Putyin az oroszokat, mert amit >

Tovább

Az EU következő populistája már Horvátországból köszönt

Horvátországból már az EU következő populistája küldi üdvözletét, miután fölényesen, 75%-kal győzött az elnökválasztáson Zoran Milanović. >

Tovább

Az imperializmus visszavág

A kommentár az egykori mozi kasszasiker címét némiképp módosítva arra hívja fel a figyelmet, hogy nem >

Tovább

Odahaza Biden sok mindent jól csinált, de a nemzetközi színtéren hagyta, hogy bolonddá tegyék

Ezt a Guardian külpolitikai szemleírója, Simon Tisdall látja így. Szerinte a távozó amerikai elnök hivatali idejét >

Tovább

Kettős gázcsapás érte Szerbiát

A MOL kerülhet helyzetbe, miután az amerikai kormányzat azt követeli, hogy Belgrád szerezze vissza a Gazpromtól >

Tovább

Az igazság visszavétele

Felfoghatatlan évek vannak mögöttünk. Felfoghatatlan, hogy mi mindent lehetett itt büntetlenül megtenni vagy éppen nem megtenni. >

Tovább

Tegyük Ismét Naggyá Oroszországot (meg Kínát)

Fareed Zakaria a Washington Postban úgy látja, hogy Trump a 19. századi imperializmust éleszti újjá és >

Tovább

A föld végül is lapos

Sok jót nem ír a Fideszről a Süddeutsche Zeitung abban az összeállításában, amelyet a jobboldali populizmusról >

Tovább

Amerikai feketelistán a magyar Richelieu

Mostantól kezdve egy uniós állam gyakorló minisztere is indexen van az Egyesült Államokban, ami nem gátolja >

Tovább

Musk, Európa ellensége

Soros György életrajzírója virtigli antiszemitizmusnak minősíti, amit Elon Musk művel a magyar származású üzletember ügyében, miközben >

Tovább

A magyar kormány egyik legfontosabb tagját tette indexre az amerikai pénzügyi tárca

Egy NATO-szövetséges esetében még nemigen fordult elő ilyen szankció. Jelzi azonban, milyen mélyre süllyedt a kétoldalú >

Tovább

Trump és Grönland

Hszi kínai elnök láthatólag az erő pozíciójából kíván tárgyalni amerikai kollégájával. Ennek ellenlépéseként valamit a következő >

Tovább