Ma Emma, Flóra, Virág névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Rendszám a rendszerváltásban
Az immár független országok, Szlovénia és Horvátország fele vette útját egy személygépkocsi, és természetesen utasai. Azzal a hátsó szándékkal, hogy esetleg megpihennek egy kicsit az Adriai-tenger partján. Arrafelé lényegesen olcsóbb a nyaralás, mint mondjuk a Balaton környékén. Mint kiderült, kalandosabb is.
Az előzetes budapesti konzultációkon a hivatalos szlovén és horvát szervek megnyugtatták a vajdasági magyar gépkocsi-tulajdonost, aki most kényszerűen Magyarországon él, hogy a nyaralásnak semmi akadálya. A jugoszláv útlevél szemet szúr ugyan, de hát magyar letelepedési engedéllyel már egyetlen határon sem lehet „hézag”. Ez már az első határátkelőn világos lett, különösebb akadályt tényleg nem gördítenek a nyaralni vágyó áttelepült elé sem a független szlovén hatóságok, sem pedig a független demokratikus horvát hatósági szervek Valójában be lehet jutni országukba, ám a gépkocsi, mint ÁLLAMELLENSÉG nem gurulhat tovább.
A Lenti közelében fekvő, békét idéző magyar-szlovén határátkelőn a megfelelő okmányokkal rendelkező vajdasági utas abba is beleegyezett, hogy kifizeti az egyszeri belépésre szóló személyenkénti körülbelül 20 DEM értékű vízumot, hogy bejusson a Dežela (szlovénul: haza) területére. Csakhogy mellbe vágta a rikácsoló vámos:
– Önök lépjenek ki az autóból, mert csak gyalog folytathatják az útjukat, a kocsit viszont fordítsak vissza Magyarország felé. Piszkos, mocskos szerb rendszámú személyautó nem közlekedhet Szlovénia területén!
Kérdem, mit vétett az NS (Újvidék) rendszámú autóm. Hiszen ott vették számba, azóta Budapesten fut a biztosítás meg még a casco is.
– Szerbia ellenség, beleértve Novi Sadot is! Két percet adok, hogy visszafordítsa ezt a szerb gépkocsit!
Így a szlovén vámos, akivel igen jól megértettük egymást szerbül. Aztán még hozzáfűzte, hogy a Zastava – jóllehet azt is az ellenséges Szerbiában gyártották – akár be is gurulhat a függetlenség szentélyébe, de ilyen rendszámai nem. (Mellesleg igen sok szlovén polgár éppen a kragujevaci Zastava termékeit hajtja.)
Kérdem, mi van, ha leszerelem a két táblát.
– Nem jó, mert a forgalmi engedélyben is azt írja, hogy szerb Novi Sad.
Tehát hátra arc!
Miután a szlovén hatósági emberekkel kölcsönösen „lefasisztáztuk” egymást nyugtáztam, hogy a „Deželá”-ban nem nyaralok. Legyenek boldogok a tolar (tallér) nevű pénzükkel, demokráciájukkal egyetemben. Ahányan vannak. Másfél milliónyian; Budapest néhány kerülete – úgy számban. Azon aztán majd el lehet elmélkedni, hogy mit tesz maroknyi emberrel a függetlenség. Ha már a rendszám is államellenség.
Horvátország
Egy elegáns kerülőúttal Letenjének futok neki az Adriai-tengerpart felé. Akárcsak Lentinél, ott sincs különösebb sürgés-forgás. Tehát feltűnést kelt a piros Zastava. No, meg az NS rendszám. Meg a jugoszláv útlevél. Amit a Vajdaságban adtak ki. Tehát a horvátok szerint szerb útlevél. Hosszabb igazoltatás után – mely szerint szerb illetőségű polgár nem léphet Horvátország területére – nagy nehezen bebizonyítottuk, hogy a gépkocsi utasai magyarok, és nem szerbek. A horvát hatóságok ebbe végül is belenyugodtak. De a rendszám a probléma, vízumot ugyan nem kell fizetnünk, mint a szlovénoknál – mivelhogy magyarok vagyunk –, ám az autóbiztosítást a horvát utakon körülbelül 100 DEM-re értékelik. Ezt ki kell fizetni. Nem mindenkinek, de NS rendszámmal...
Gurulunk a tengerpartra
Békésnek tűnik az út. Az utakon imitt-amott akadályok, ellenben a tankcsapdákat már félretolták. A háború szele azonban időnként megcsap bennünket. Ettől eltekintve sűrű a közlekedés. Főleg vadonatúj horvát rendszámtáblás, leginkább vörös csillag nélküli gépkocsik gurulnak a tenger felé, vannak szlovénok, magyarok és elég kevés német osztrák meg olasz kocsi is. A nyugatiakat nem izgatja különösebben a Zastava meg az NS rendszám, a horvátokat annál inkább. Boldog-boldogtalan ránk villog, kürtöl, fenyegetőzik. Jó néhány ízben horvát gárdisták előznek meg teherautóval (amit a jugoszláv néphadseregtől örököltek), halállal fenyegetnek megfelelő trágár szavak kíséretében. Néhány ilyen teherautó azzal kísérletezik, hogy – főleg szakadékos és szerpentines úton – letaszítson a pályáról. A szembejövők átvágnak a bal oldalra, hátha megijed az odatévedt NS rendszámtáblás gépkocsi-tulajdonos.
Egy vukovári rendszámtáblás autó marcona sofőrje végül is keresztbe áll az úton, és kitessékel. Hosszú csövű, nagy kaliberű német vagy angol pisztollyal fenyeget bennünket, és főbelövést ígér. Mivelhogy szerbek vagyunk. Csak egy-két kétségbe esett magyar szó menti meg életünket, nagy nehezen belenyugszik, hogy hát Újvidéken – Novi Sadon – talán magyarok is élnek vagy éltek. Beletörődik, hogy ezúttal nem lőhet le egyetlen szerbet sem. Legalábbis most nem… Aztán tipikusan balkáni mozdulattal letépi az NS rendszámtáblákat, mivelhogy ezzel nem illik Horvátországban közlekedni. Ha élni akarunk, felejtsük el!
Aztán búcsút veszünk egymástól, egykori szomszédok és Duna mentiek, ő vukovári, én meg újvidéki.
És megy a kocsi tovább. Egészen az első rendőrjárőrig.
– Miért nincs rendszám?
– Azért mert fejbe akartak lőni, mert NS, és leszedtem.
– Na és hol a rendszám?
– Itt az ülés alatt, tessék.
– Jó helyen van. Hagyja csak ott, ha élni akar. Ellenben a büntetést ki kell fizetnie, mert szabálysértést követett el. Rendszám nélküli autóval egy független horvát állam területén nem lehet közlekedni.
Így Poláig, természetesen mindenütt fizetni kellett a kihágásért.
Ott aztán egy környékbeli faluban eldugtam a gépkocsit, és napokig azon töprengtem, hogy egyszer majd vissza is kell jutni.
Addig pedig ott csevegtünk egymással a pálmafák árnyékában, szlovénok, horvátok, menekült bosnyákok, macedónok, menekült montenegróiak. Közős nyelvünk a szerb volt. Megértettük egymást rendszám nélkül is ebben a háborús rendszerben.
Visszafelé
A tapasztalat azt diktálta, hogy Polából kiindulva Letenjéig a horvát területen sürgősen keresztül kell robogni. Még akkor is, ha az autón már nem díszeleg a NS rendszám, és a hátsó ablakon ott ékeskedik az, hogy Hungária. Szlovénián át továbbra sem lehetett közlekedni, Boszniában pedig háború dúlt. Hát irány vissza ugyanazon az úton, rendszám nélkül és gyorsan.
A különféle ellenőrző pontokon természetesen ismét fizetni kellett a szabálysértésekért. Másutt a magyarokat, imitt-amott pedig a rendszámnélküliséget csodálták. Körülbelül félszáz ellenőrzés után végre Letenjéhez ért a rendszám nélküli autó, ahol már csak az a probléma merült fel, hogy Magyarország területére ilyen formában nem lehet behajtani. Na, de most már előkerülhetett az eldugott és letépett két NS tábla. És ez ablakban díszelegve be lehetett venni az irányt egy békésebb országba.
Itt még nincs háború, és talán tudnak is mit kezdeni a demokráciával. A rendszerváltás után legalább az útlevél és a rendszám nem okoz gondot
A szlovénok meg a horvátok pedig töprengjenek el egy kicsit vadonatúj függetlenségükben. A tolar és a dinár értéktelenedésével együtt. Na meg az ellenséges rendszámokon is. Hacsak ezen múlik...
Abban viszont biztos vagyok, hogy előbb jár le a forgalmi engedélyem, előbb veszíti értékét és érvényességét a rendszám, minthogy a balkáni háborúnak és azzal együtt a gyűlöletnek vége lesz.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Putyin nem csak a Nyugatot próbálja figyelmeztetni
Az hangsebességnél gyorsabb rakéta kilövésével Putyin nem csupán a Nyugatot próbálta figyelmeztetni, hanem saját népének is >
A gyűlölet mint hiány
Vajon mitől lesz valaki éppen palesztinpárti a Közel-Kelettől ezer kilométerekre? És ők miért veszik készpénznek az >
Mi van, ha bukik?
Várható-e, hogy a választások eredményétől függetlenül kilenc, tizenkettő, akárhány évre kinevezett pártcselédek és -kreatúrák udvarias meghajlással >
Az EU bővítése és Oroszország
Mindebből az EU számára több következtetés adódik. Az orosz befolyás ellensúlyozása érdekében továbbra is törekednie kell >
Vizsgáznak Európában a liberális értékek, mert erősödik az antiszemitizmus
Az Economist szerint ez a legrégebbi csapás a földrészen. Sajnálatos módon visszatér az a fajta türelmetlenség, >
Elon Musk egyszerre jelent lehetőséget és veszélyt – Trump fő rombolójaként
Ezt rögzíti az Economist szerkesztőségi véleménye. Merthogy a milliárdos az amerikai kormányzatot célozta meg és így >
Hogyan készül Orbán a választásra
Magyarországon csak két év múlva lesz a választás, de Orbán Viktor már jó előre gondoskodik arról, >
Lehet, hogy Európának éppen Trumpra van szüksége
Azért, mert magának kell olyan gondokat megoldania, mint az euróövezet gazdasági stagnálása, valamint a földrész biztonsága. >
Biden döntését Putyin meg fogja torolni
Simon Tisdall u Guardianben úgy ítéli meg: igen nagy horderejű Ukrajna számára, hogy Biden az utolsó >
Rövid út vezethet keletre
Arra kell számítani, hogy Trump alatt az ország egoista birodalom lesz, ám ennélfogva szétesik a szabályokra >
Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai kapuján dörömbölnek
Simon Tisdall a Guardianben arra figyelmeztet, hogy Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai >
A tervezett kinevezésekkel Trump egyértelműen elárulja, miként akarja irányítani az országot
Ezt fejti ki a Guardian kommentátora, Jonathan Freedland. A névsort úgy válogatta össze, hogy az is >