2025. május 23. péntek
Ma Dezső, Vilmos, Renáta névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

„Több ellentmondást, kérem szépen!”

„Vigaszt és bátorítást kerestek, tekintettel a jobboldali nemzetiek Orbán Viktor alatti egyre ólmosabbá váló uralmára.” Wiener Zeitung/Galamus:

A Wiener Zeitung című bécsi lap „Több ellentmondást, kérem szépen!” címmel közölte tudósítója, Kathrin Lauer cikkét. Jürgen Habermas Budapesten az Orbán-kormányt bírálja, de az EU-t is. A közönség áhítatosan hallgatja – pedig a filozófus élénk vitát szeretett volna. És ez sok mindent elárul a magyarországi vitakultúráról.

Az előadásnak vége, most kellene kezdődnie a vitának. Ám a közönség a budapesti Eötvös Loránd Egyetem előadótermében egyelőre megmerevedett, senki sem jelentkezik szóra. Akkor a magas termetű, agilis előadó még egyszer odaugrik a szónoki pulthoz, amelyen a mikrofon van. „Segítsenek nekem, kritizáljanak, mondjanak ellent. A 84 évemmel már mindenhez hozzászoktam” – könyörög Jürgen Habermas. A 68-as generáció guruja, a világ egyik legjelentősebb élő filozófusa alighanem több élvezetet remélt, azaz éles vitákat a marxista Lukács György (1885-1971) hazájában, aki az egyik előgondolkodója volt a Frankfurti iskolának, amelynek meghatározói közé Habermas is tartozik.

Az emberek ezen a borús, május végi napon ugyan órákon át sorban álltak, hogy helyet szerezzenek Habermas „Európa, Magyarország és a transznacionális demokrácia projektje” címmel tartott előadásán – a lenyűgöző érdeklődés meglepte a rendezőket, a Goethe Intézetet és az EU budapesti képviseletét is. Szereztek egy másik termet, amelyben még további néhány száz hallgató videón követhette a filozófus beszédét.

A közönség azonban nem kritikus hangulatban érkezett, hanem úgy, mint a tanítványok serege egy prófétához. A jelenlévők Habermasnál láthatólag mindenekelőtt vigaszt és bátorítást kerestek, tekintettel a jobboldali nemzetiek Orbán Viktor alatti egyre ólmosabbá váló uralmára, amely 2010 óta bénító defenzívába szorítja Magyarország egykor erős baloldali-liberális kulturális hagyományát.

Habermas, Theodor Adorno és mind a többi frankfurti filozófus tananyag volt az egyetemen a magyar kommunizmus késői, liberális szakaszában – eltérően a keleti tömb többi részétől, ahol a vezetők a nyugati baloldalban fenyegetést láttak. Alighanem ennek a szellemi légkörnek a következménye volt az is, hogy 1989-ben éppen Magyarország vágta az első rést a vasfüggönyön. A Petőfi kör, az 1956-os lázadás előkészítője is a nyugat-európai baloldaliak eszméiből táplálkozott.

Magyarországon értelmiségieket hurcolnak meg

Most, 25 évvel a fordulat után, Magyarországon a szabadon gondolkodó embereknek majdnem olyan nehéz a dolguk, mint a kommunista időkben. Habermas barátját, Heller Ágnes filozófust kormányhű körök súlyosan megrágalmazták, azoknak az értelmiségieknek, akik nem akarják követni a kormány által propagált tekintélyelvű, nacionalista politikai és kulturális rossz szellemet, félteniük kell az állásukat. Orbán egy általa hozott új választójogi törvénynek köszönhetően újra megszerezte a kétharmados többséget a parlamentben, és ezzel a még távolabbi jövőbe tolta ki esetleges leváltását. „Úgy tűnik, Magyarország eltávolodott Európától” – mondta Habermas. A közönség ezt a mondatot hálásan fogadta.

Ennek megfelelően a Habermasnak végül mégiscsak feltett kérdések közül sok e probléma körül forgott: Mit tegyünk?  És mindenekelőtt: mit tehet az EU, hogy megakadályozza vagy leállítsa a magyarországihoz hasonló tekintélyelvű fejleményeket? A vendég válaszai egyértelműek voltak: az EU-ban egyszerűen hiányzik a „politikai akarat” ahhoz, hogy fellépjen az olyan politikusok ellen, mint Orbán, ugyanis a jogi eszközök megvannak az uniós szerződés 7. cikkelye révén. Brüsszel Habermas szerint elkövette „azt a megbocsáthatatlan hibát, hogy nem használt fel minden eszközt ahhoz, hogy az alapvető jogokat érvényre jutassa minden tagállamban”.

Habermas előadásában összefoglalta az unió bíráló téziseit, amelyeket az „Európa alkotmányához” című, nagy feltűnést keltett (A Suhrkampnál 2011-ben, Magyarországon 2012-ben megjelent) esszéjében fejtett ki. Ezekben egy demokratikus „világkormány” ideáljáról van szó, mindenekelőtt azonban arról, hogy az EU vezetése Habermas szerint jelenleg rendelkezik demokratikus legitimációval. Úgy látja, nem mehet tovább az, hogy az uniós tagállamok kormányfőiből álló Európai Tanács hozza meg a mértékadó döntéseket. Habermas nagyobb súlyt és a törvények kezdeményezéséhez való jogot követel az Európai Parlamentnek. Azt mondja, hogy az európaiak ezen a modellen belül „kettős szuverénnek” értelmezzék magukat, EU-polgároknak és saját nemzetük képviselőinek egyaránt.

Habermas indirekt módon, de félreérthetetlenül a magyar jobboldali nemzetieknek címezte nemzetdefiníciójának magyarázatát: a nemzet nem a természet adta etnikai tény, amelyet Ordán és a szélsőjobboldaliak elképzelnek, hanem jogi konstrukció a francia forradalom szellemében, amelynek célja, hogy szabadságot és demokráciát garantáljon. Habermas ideáltipikus Európa-modelljében a polgároknak a jogállam garantálását nem Brüsszeltől kell várni, hanem a saját nemzetállamuktól, amelynek szükség esetén az EU-tól is meg kell védenie polgárait. Magyarország jelenleg ennek az ellenkezőjét teszi: Orbán szidalmazza az EU-t, a Szovjetunióhoz hasonlítja, és vele szemben védi a demokrácia leépítését, amelyet országában folytat.

Habermas az unión belüli szolidaritás hiányát fájlalja

Habermas, az elmélyített európai egyesülés szenvedélyes harcosa („Nevezzenek ortodox Európa-pártinak”) a szolidaritás hiányának okát nemcsak Magyarországban látja. Felelős érte az EU adósságválságban folytatott politikája is, amelyet a filozófus már jó ideje bírál: „Ahhoz, hogy Magyarország eltávolodott Európától, bizonyosan hozzájárult az a megfigyelés is, hogy milyen kevéssé szolidárisan bánik egymással a többi európai nép a gazdasági válságban”.

Angela Merkel és az EU-Bizottság úgy kezelte a válság sújtotta görögöket, mint a „kiskorú gyerekeket”, és „egyenesen obszcén módon ellentétes válságsorsokat” produkált. „Ez a kellemetlen kép, amelyet az európai politika ma nyújt, csak erősíthette a magyarok rossz érzését Európával szemben.” Legalább ennek az álláspontnak ellenmondásra kellett volna ösztönöznie Habermas jóindulatú közönségét, hiszen ez a szövegkörnyezetből kiszakítva úgy hathat, mintha Orbánnak nyújtott segítség lenne az érveléshez.

Erre azonban nem került sor. Megint egyszer láthatóvá vált a magyarországi vitakultúra hiánya. Elképzelhetetlennek tűnik, hogy az ellentmondás és a vita a kölcsönös tisztelet ellenére, sőt éppen amiatt lehetséges. Az ellentétes felfogást képviselők nem beszélnek egymással. Legszívesebben kölcsönösen fel szeretnék egymást lőni a Holdra, de közben folyton a nép ideológiai „megosztottságára” panaszkodnak. Mindegyiküket elgondolkodásra kellene késztetnie az anekdotának, amelyet Habermas harmadik vitarendezvényén mondott el az EU budapesti képviseletén: nála otthon, a bajorországi Starnbergben a polgárok egy tervezett alagút útvonaláról vitatkoznak. Ő, Habermas az alagút kérdésében a CSU-képviselőtestülettel ért egyet: „Pedig soha életemben nem szavaztam a CSU-ra.”

2014. június 5.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Hol voltál apám, mit tettél apám, miért hallgattál apám, kit szolgáltál apám?

És mit válaszol a nagyapa, aki tudja, hogy ezek a jelenetek a YouTube-on fennmaradnak és az >

Tovább

Veszélybe kerül a Putyin-ellenes európai egység, ha Trump enyhít a szankciókon

És még Magyarország képes inkább rontani a helyzeten. Amerika miatt szertefoszlott az EU reménye, hogy fokozni >

Tovább

Az EU-t felszólították a magyar sajtószabadság betiltására irányuló tervek ügyében

Több mint 90 főszerkesztő és kiadó írt alá egy nyilatkozatot Európa-szerte, amelyben felszólítják az EU-t, hogy >

Tovább

Magyarország veszélyben van

A számára kedvezőtlen közvélemény-kutatási arra arra csábíthatja Orbán Viktort, a  hibrid autokráciáját alig leplezett diktatúrává alakítsa. >

Tovább

Trump visszavitte a kiindulópontra az ukrán-orosz béketárgyalásokat, de Putyin pont ezt akarta

Ezt hangsúlyozza kommentárjában a Guardianben Olga Csizs, a Torontói Egyetem Politológia Tanszékének tanársegédje. Elismeri, hogy az >

Tovább

Ki védi meg majd Magyar Pétert?

Mi pedig az adósai vagyunk azért a lehetőségért, amit az elmúlt egy évben egy szál maga >

Tovább

Drágán add az életed!

Trump folytatja a támadást a sajtószabadság ellen – a példakép nyilvánvalóan Orbán és Putyin. Ezt mondta >

Tovább

A diadal másnapja: nem az RMDSZ győzött, hanem a közösség mentette meg önmagát

Rákapcsoltak ugyan a Nicușor Dant támogató kampányra, de egyetlen szóval sem nevezték nevén Orbán árulását. A >

Tovább

AFP: Tízezrek tiltakoztak az Országgyűlés előtt

A médiát és a civileket sújtó „tekintélyuralmi” törvényjavaslat ellen tartottak tüntetést. A jogszabály lehetővé tenné, hogy >

Tovább

Az izraeli kormányfőnek megvan minden oka, hogy megrémüljön

Erre elég volt, ha csak végignézte, hogy mit csinált Trump a héten a térségben. A három >

Tovább

Orbán Viktor meglepő módon besorolt a szélsőséges román elnökjelölt mögé

George Simion nacionalista és oroszpárti, így minden adottsága megvan, hogy elnyerje a magyar kormányfő tetszését. Csakhogy >

Tovább

Európa és Kijev egyre ügyesebb és összehangolja lépéseit

Az orosz-ukrán tárgyalások szereplési lehetőséghez juttatták az amerikai elnököt – állapítja meg a Guardian szerkesztőségi állásfoglalása. >

Tovább