Ma Júlia, Rita, Emil névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Veszélybe kerül a Putyin-ellenes európai egység, ha Trump enyhít a szankciókon
És még Magyarország képes inkább rontani a helyzeten. Amerika miatt szertefoszlott az EU reménye, hogy fokozni tudja a Moszkvára nehezedő nyomást. Ezért az Unió most legfeljebb azt tudja megtenni, hogy az USA nélkül rendeli el az új csomagot – tudósít Brüsszelből Jennifer Rankin a Guardianben. A szándékoknak a két elnök hétfői, kétórás telefonbeszélgetése tett be. Így most a tagok egyre inkább azt kérdezik, mire juthatnak az Egyesült Államok nélkül. Ha Washington kihátrál a büntető intézkedésekből, európai illetékesek attól félnek, hogy széteshet az egységfront. Magyarország, amely immár rutinszerűen fenyeget bojkottal, vétózhat, amikor júliusban határozni kell a retorziók hatályának újabb féléves kiterjesztéséről. Az pedig végzetes hatással lehet a nyugaton befagyasztott 210 milliárd eurós orosz követelés további sorsára. Illetékesek most azt vizsgálják, miként lehetne „magyarállóvá” tenni a szankciókat. Az egyik lehetőség, hogy tőkeellenőrzést és kemény vámokat írnak elő, mert ahhoz elegendő a minősített többség. Ám mindenki abban bízik, hogy nem lesz szükség a B tervre. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Die Presse
A budapesti tudósító, Bognár Péter azon tanakodik az átláthatósági törvényjavaslat kapcsán, vajon beviszi-e Orbán Viktor a demokráciának a halálos döfést? Megfigyelők mindenesetre félreverik a vészharangokat. A kormányfő ugyanis módszeresen aláásta a jogállamot, most pedig azzal fenyeget, hogy végképp kinyírja azt.
Ha átmegy az indítvány, az érinteni fog minden olyan civil szervezetet, amely külföldi támogatásban részesül. Hatalmas bevételtől esnének el akkor is, ha többé nem juthatnának hozzá az 1%-os adófelajánláshoz. Sokan közülük lehúzhatnák a rolót. Nem beszélve arról, hogy ha netán megsértik az előírást, horribilis büntetést kötelesek fizetni.
A hatalomnak a sajtóval az a baja, hogy az szerinte most az ukrán propagandát terjeszti. Merthogy Brüsszel mindenáron fel akarja venni Ukrajnát, ezért Kijevvel együtt eszközül használja a magyar médiát. Valamint konkrétan a Tiszát. A párt igen jól áll a felmérésekben és ettől a Fidesz pánikba esett.
A magyar-ukrán viszályt csak tetézte a kémügy, aminek az egyik lehetséges magyarázata, hogy Orbán titkos megállapodást kötött a Kremllel és szívesen visszacsatolná a Kárpátalját. A kormány azzal vádolja Magyar Pétert, hogy az összeállt Kijevvel a magyar szuverenitás megingatására. Olyan indok ez, amellyel ki lehet kapcsolni a hatalom legfőbb riválisát.
Kurier
Az olyan populisták, mint Orbán és Fico sok mindent megígérnek, amit azután nem tudnak teljesíteni – hívja fel a figyelmet Irene Steiner-Gashi, a külpolitikai rovat vezetője. Egy egyik egyfajta liberálisként indult, a másik szociáldemokrata volt, ám manapság mindketten virtigli demagógok.
Csak a szavazatszerzés érdekli őket, a politikai tartalom, a megfelelő célok kitűzése, az általános jólét javítása már nem fontos számukra. Ezt igazolja, hogy a szlovák kormányfő megtiltotta, hogy országa csatlakozzon az Egészségügyi Világszervezet Pandémia Bizottságához. Orbán pedig megindította, hogy az ország kilépjen a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
Vagyis a magyar fél megint csak kilóg az európai jogközösségből, ám ebből óriási haszna van. Újfent szembeszegül a közös európai célkitűzésekkel, és Ficóhoz hasonlóan barátságosan Moszkvára kacsint.
Ez nem az a politika, amely nagyobb szuverenitást, mozgásszabadságot vagy nagyobb jólétet szavatol. A kis államoknak szükségük van a nemzetközi összefogásra. De hogy Orbán és szlovák társa sikeres lenne a populista ellenvonallal, azt cáfolják a demográfiai adatok: a folyamatos elvándorlás miatt csökken a lélekszám mindkét országban.
Le Monde
A lap kiküldött tudósítója, Lucas Minisini az Orbán-ellenes tüntetések agyaként mutatja be Hadházy Ákost. A politikus minden kedden az utcára viszi az embereket a korrupció és a hatalom döntései elleni tiltakozásul. A hatóságok persze próbálnak minden lehetséges eszközzel az útjába állni, ám ő azzal vigasztalja magát, hogy a gáncsoskodás jelzi: tüskét jelent a köröm alatt a polgári engedetlenség.
A megmozdulások eredményeként most már ő az autoriter miniszterelnök egyik fő ellenfele. A népszerűségi listán a 2. helyet foglalja el Magyar Péter mögött. Az ugyancsak független honatya, Csárdi Antal abban látja Hadházy növekvő támogatottságának okát, hogy a törvényhozó igen bátor, nem törődik akciói személyes vagy anyagi következményeivel. Az idén az Országgyűlésben már 20 millió forintos büntetést szabtak ki rá.
A korrupció leküzdését tekinti fő feladatának, ötfős csapatával sok száz közbeszerzés dokumentációját nézi át és kéri, hogy lépjen vele kapcsolatba az, aki ilyen visszaélésekről tud. Ezért a kormány, a közmédia agresszív lejárató kampányt folytat ellene és családja ellen.
Rendre megkérdezi a feleségét és négy gyerekét, akik 8 és 24 év közöttiek, hogy folytassa-e de legutóbb is biztatták. Azt viszont sajnálattal állapítja meg a politikus, hogy Magyar Péter nem hajlandó az együttműködésre. Hadházy viszont ha új kormány kerül hatalomra, leginkább a korrupcióellenes posztot szeretné magának.
Le Figaro
Az utóbbi 10 évben a magyar kormány átfogó harcot kezdett a lélekszám gyarapítására, ideértve hogy mesterséges megtermékenyítéssel is segíteni kívánja a gyerekvállalást. Államosította a meddőségi klinikákat, hatalmas pénzeket áldoz ilyen célokra, mert szeretné megakadályozni a népességfogyást – jelenti Budapestről Kornél Albert.
Az emberi erőforrások tárcája ezt azzal magyarázta annak idején, hogy a nemzet jövője a demográfia alakulásától függ. Hogy elég utód jöjjön világra, azt Európában sehol másutt nem veszik ennyire komolyan. Valóságos sokkot váltott ki, hogy 2010-ben a lakosság száma 10 millió alá esett.
Az egy nőre jutó születésszám 1,5 körül stabilizálódott, ami megfelel a földrész átlagának, de nem vet gátat a hanyatlásnak. Mi több, az ENSZ azt jósolja, hogy 2050-ben az országnak mindössze 8, 5 millió lakosa lesz.
A mesterséges megtermékenyítésre hatalmas az igény, habár a Bizottság tavaly azt állapította meg, hogy az érintett intézmények államosítása uniós jogot sértett. Viszont nehéz felmérni, mennyire eredményes a program, mivel hivatalos felvilágosítást nem kapni. A tárca egyik volt illetékese, Vesztergom Dóra mindenesetre elégedett, mivel 2018 és 24 között 8 ezerről 18 ezerre emelkedett az ilyen beavatkozások száma.
De a kereslet még mindig sokszorosan felülmúlja a kínálatot. Ezért évente 2-2,5 ezren Szlovákiában, illetve Csehországban próbálkoznak. Ugyanakkor a konzervatív ideológia által vezérelt Magyarországon erkölcsi kérdések is felmerülnek a meglehetősen nagyvonalú abortusz-szabályozás körül, ám Orbán pragmatikusan viszonyul a kérdéshez, mivel különben túl sok szavazatot vesztene az urnáknál.
The Times
A Trump által okozott felfordulás jó esélyt ad Putyinnak, hogy odavágjon: jelenleg sokkal nagyobb a NATO elleni támadás eshetősége, mint ahogy azt gondolnánk, és Európa védtelen az USA nélkül. Erre figyelmeztet a külpolitikai szemelíró, Edward Lucas. Idézi Fabian Hoffmannt, az oslói elemzőt, aki szerint Oroszország – legalábbis kezdetben – nem akar nagy nyugati területeket elfoglalni.
Inkább azon van, hogy tönkretegye a szövetség politikai és katonai egységét. Merthogy úgy látja: létharcot vív a sokkal erősebb ellenféllel. Az azonban, hogy az amerikai elnök megingatja a transzatlanti partnerséget, alkalmat kínál neki, hogy fordítson az erőviszonyokon. Éspedig okvetlenül még a következő USA-választás előtt.
Az esélyei csak javulnak, ha az Egyesült Államok figyelmét leköti Tajvan, vagy a Trump körüli tamtam. Lehet, hogy csupán pár hétre vagyunk bármelyiktől. Feltételezzük, hogy ha Kijev nem fogadja el a Fehér Ház és Putyin által kifőzött tűzszünetet, akkor Európától kér segítséget. Amerika azon lesz, hogy az öreg földrész vegye rá a megadásra Zelenszkijt. Elutasítás esetén még az is megteheti, hogy csapatokat rendel haza.
Akkor pedig meglehetősen kiszolgáltatott lenne a kontinens – megfelelő katonai vezetés és műholdas megfigyelő rendszer nélkül. De nem is látszik túl nagy elszántság Európa részéről: a legtöbb kormánynak nem fűlik a foga a kockázathoz vagy a megpróbáltatásokhoz.
Neue Zürcher Zeitung
A kommentár szerint Trump nem akar rájönni, hogy egy államot nem lehet ugyanúgy irányítani, mint egy vállalatot. Úgy viselkedik, mintha az Amerika RT elnök-vezérigazgatója lenne. Ám ezzel több kárt okoz, mint amennyi hasznot hajt – állapítja meg Thomas Fuster, a makrogazdasági kérdésekkel foglalkozó szerkesztő.
Sok biztos támpontra persze nem tud támaszkodni, mert manapság a Fehér Ház olyan, mint egykor a Kreml: jóformán kávézaccból kell megjósolni a várható fejleményeket, mert az elnök nem szokványos politikájában nem sok kövezetességet tapasztalni.
De az biztos, hogy elsősorban üzletembernek tekinti magát és nem politikusnak. Célja, hogy maximális nyereséget érjen el az Amerika RT-nél. Csakhogy egy cég vezetője nem okvetlenül képes helytállni a közéletben, noha az ilyen emberek általában kedvezően vélekednek a piacról, a szabad kereskedelemről és az adóbevételeket nem fogyasztásra, hanem beruházásokra fordítják.
Ám a váltásnak csak akkor van esélye a sikerre, ha tiszteletben tartják ejtőernyősként, mekkora különbségek vannak a két világ között, de ez nem bénítja meg őket. Nagy tévedés, ha összekeverik a vállalati, illetve nemzetgazdasági mérlegeket. Ha egy new yorki építkezésen nagyobb költséget lőcsölnek rá a kivitelezőre, az nem ugyanaz, mintha ezt a világban az USA összes kereskedelmi partnerével csinálják.
Nincs annál veszélyesebb, mintha egy újsütetű államférfi megszállottan át akarja alakítani a jövőt. Az leginkább bajt hoz országára. A demokráciákban ezen felül a politika lassan és alulról fölfelé működik, a vállalatoknál fordítva van. És mások a célok is, mert egy ország élén nem a nyereséget kell maximalizálni, hanem az egész lakosság jólétét. Ehhez pedig gondoskodni kell a versenyről.
Guardian
A vezércikk kiemeli, hogy a gázai palesztinoknak tettekre és nem szavakra van szükségük, mivel az nem elég, ha a világ elítéli Izraelt: újra be kell engedni a segélyszállítmányokat és tűzszünetet kell hirdetni. Az ENSZ humanitárius főnöke, Tom Fletcher attól tart, hogy az övezetben sok ezer újszülött hal éhen, ha nem kapnak sürgősen tápszert. Netanjahu viszont nem szeretné, ha a külföldi politikusok túl sok olyan képet látnának, amelyek haldokló palesztin csecsemők vannak.
A kamionok két hónapja nem jutnak be, ám az izraeli kormány tagadja, hogy éhínség fenyeget. Egy-két teherautó ugyan már átkelhetett a határon, de ez cinikus húzás, mert naponta sok százra lenne szükség. A küldetés veszélyes, mert közben zajlik az izraeli offenzíva.
A cél az, hogy a miniszterelnök a háború segítségével hatalmon maradjon. A külföld végre kezd mozgolódni, mivel palesztinok halnak meg és lassan világossá válik, milyen súlyosak az izraeli tervek. De felzúdult az izraeli közvélemény is, miután a demokraták elnöke közölte, hogy az ország lassan pária lesz a nemzetközi porondon.
Továbbá egyre nyilvánvalóbb, hogy nő a távolság Trump és Netanjahu között. Az USA meg tudná állítani a mészárlást és képes volna kikényszeríteni a fegyvernyugvást. Ám az nem ugyanaz, mint amikor más szövetségesek gyakorolnak nyomást. Ha fontos nekik az életek megmentése, akkor itt az idő, hogy határozottan cselekedjenek.
Következő cikk: Hol voltál apám, mit tettél apám, miért hallgattál apám, kit szolgáltál apám?
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Hol voltál apám, mit tettél apám, miért hallgattál apám, kit szolgáltál apám?
És mit válaszol a nagyapa, aki tudja, hogy ezek a jelenetek a YouTube-on fennmaradnak és az >
Veszélybe kerül a Putyin-ellenes európai egység, ha Trump enyhít a szankciókon
És még Magyarország képes inkább rontani a helyzeten. Amerika miatt szertefoszlott az EU reménye, hogy fokozni >
Az EU-t felszólították a magyar sajtószabadság betiltására irányuló tervek ügyében
Több mint 90 főszerkesztő és kiadó írt alá egy nyilatkozatot Európa-szerte, amelyben felszólítják az EU-t, hogy >
Magyarország veszélyben van
A számára kedvezőtlen közvélemény-kutatási arra arra csábíthatja Orbán Viktort, a hibrid autokráciáját alig leplezett diktatúrává alakítsa. >
Trump visszavitte a kiindulópontra az ukrán-orosz béketárgyalásokat, de Putyin pont ezt akarta
Ezt hangsúlyozza kommentárjában a Guardianben Olga Csizs, a Torontói Egyetem Politológia Tanszékének tanársegédje. Elismeri, hogy az >
Ki védi meg majd Magyar Pétert?
Mi pedig az adósai vagyunk azért a lehetőségért, amit az elmúlt egy évben egy szál maga >
Drágán add az életed!
Trump folytatja a támadást a sajtószabadság ellen – a példakép nyilvánvalóan Orbán és Putyin. Ezt mondta >
A diadal másnapja: nem az RMDSZ győzött, hanem a közösség mentette meg önmagát
Rákapcsoltak ugyan a Nicușor Dant támogató kampányra, de egyetlen szóval sem nevezték nevén Orbán árulását. A >
AFP: Tízezrek tiltakoztak az Országgyűlés előtt
A médiát és a civileket sújtó „tekintélyuralmi” törvényjavaslat ellen tartottak tüntetést. A jogszabály lehetővé tenné, hogy >
Az izraeli kormányfőnek megvan minden oka, hogy megrémüljön
Erre elég volt, ha csak végignézte, hogy mit csinált Trump a héten a térségben. A három >
Orbán Viktor meglepő módon besorolt a szélsőséges román elnökjelölt mögé
George Simion nacionalista és oroszpárti, így minden adottsága megvan, hogy elnyerje a magyar kormányfő tetszését. Csakhogy >
Európa és Kijev egyre ügyesebb és összehangolja lépéseit
Az orosz-ukrán tárgyalások szereplési lehetőséghez juttatták az amerikai elnököt – állapítja meg a Guardian szerkesztőségi állásfoglalása. >